Artykuł
Kup Pan Znaczek...
Yedyny
Marki Pocztowe – jak zwano dawniej znaczki; zawsze można było porozmawiać o ciekawych seriach, wymienić się bloczkami, w szkołach zawiązywały się tzw. "koła filatelistyczne", gdzie zaopatrywano się w wydania z niemal całego świata, zapraszano także kolekcjonerów, którzy z zapałem i wypiekami przedstawiali historie zbiorów. Oj, działo się! Kiedy oranżada uderzyła do głowy, a muzyka zagłuszała wszystkich wokoło - podczas szkolnych potańcówek mówiono zazwyczaj do ładnej koleżanki: „Zapraszam cię jutro do siebie, mam nową serię”; i – o zgrozo! - naprawdę się je oglądało! Teraz powiedzonko nabiera już nieco innego znaczenia.

Dodam przy okazji, iż w Polsce i na świecie ukazywały się (nadal można je nabyć na pocztach) koperty FDC, od angielskiego First Day Circulation, czyli "Pierwszy Dzień Obiegu". Pocztowe bonusiki ukazują się zazwyczaj w związku z nowym wydaniem znaczka lub serii; jest to coś w rodzaju upamiętnienia tego szczególnego (dla wielu) dnia takim właśnie rarytasikiem kolekcjonerskim. Wydruki takie charakteryzują się tym, iż na – zazwyczaj - białej kopercie umieszcza się odpowiedni tematycznie znaczek, na nim (lub obok) przybija okolicznościową pieczątkę, a całość dopełnia kolorowa grafika zamieszczana w lewym rogu. Koperta taka naprawdę wzbudza ciekawość i jest często dopełnieniem filatelistycznych zbiorów, a jako że cena jest bardzo przystępna, nie tylko zamożni mogą szczycić się nimi we własnych zbiorach. Także takie kąski trafić mogą do rąk kolekcjonerów hobbystów – wystarczy tylko poszperać, popytać. Być może więcej o kopertach w następnym artykule.
Grafiki komiksowe występują dziś niemal w każdej dziedzinie życia – oczywiście pisząc to nie mam na myśli Polski, choć może za kilkanaście lat i to ulegnie zmianie. Skupię się raczej na krajach europejskich i – jak zwykle bywa w takich przypadkach – Ameryce, gdzie rynek kolekcjonerski przynosi milionowe dochody każdego roku, a ważnym wydarzeniem roku jest zlot fanów i urządzany z tej okazji festyn. Wizerunki komiksowych bohaterów lub same ich fragmenty pojawiają się na opakowaniach słodyczy, ukazują się mini-komiksy wielkości zaledwie kilku centymetrów kwadratowych, wydaje się okolicznościowe medale, półki amerykańskich sklepów zalegają profesjonalnie wykonane modele - niemalże doskonale odlewy postaci, które wcześniej znało się wyłącznie z papierowych kart. Wizerunki bohaterów pojawiały się także na okolicznościowych monetach, zajęły awersy (i często także rewersy) kart telefonicznych; jedynie znaczki opierały im się dzielnie, ale... do czasu.




Poczta nie zapomniała także o miłośnikach "Asterixa" (René Goscinny i Albert Uderzo, www.asterix-obelix.nl; w Polsce ukazało się kilka różnych wydań książeczkowych) drukując w 2005 r. bloczek składający się z 6 znaczków, z których jeden otoczony był piękną grafiką. Rarytas dla każdego fana!


Rok później, także w tym kraju, ukazał się "Tin Tin", potem "Gaston Lagaffe", "Lucky Luke" wraz z karnetem (opisywałem je w artykule "Motywy komiksowe na kartach telefonicznych") z dnia 15 marca 2003, a już dwa dni potem sprzedawano serię obejmującą znaczek razem z blokiem, a także arkusik (kilka złączonych ze sobą znaczków, zazwyczaj jednakowych, posiadających ten sam motyw graficzny). Nie mogło zabraknąć Myszki Miki (2004 rok) oraz Blake’a i Mortimera Edgara P. Jacobsa na dwóch znaczkach. Do kompletu brakowało tylko (Titeuf’a) wraz z przyjaciółmi (w Polsce Egmont wydał 4 zeszyty z jego przygodami), których komiksowe twarzyczki goszczą na 3 znaczkach i okolicznościowym booklecie. Część bloczków we Francji ukazała się także ze względu na obchodzone rocznice, np. dwudziestopięciolecia powstania postaci czy uczczenia lat pracy danego rysownika, co wydaje się doskonałym pomysłem oraz posunięciem.


Najnowsze wydanie to rok obecny, kiedy to przedstawiono blok obfitujący w szkice zmarłego wcześniej Herge’a (ma się rozumieć, że Tin Tin!)... i - tym samym - opisywanie pozycji filatelistycznych na rynku francuskim uważam za zakończone.
Bilal ma szczególny styl, o czym czytelnicy mogli przekonać się m.in. dzięki wydanemu w roku 2002 "Polowaniu" (Egmont); jego grafiki zostały także uwiecznione na markach – tym razem Bośnia i Hercegowina!
Na Gibraltarze wydrukowano znanego wszystkim psa Snoopy’ego (któż nie zna "Fistaszków" autorstwa Charlesa Schulza??) wraz z przyjaciółmi (motyw pojawiał się także na kartach telefonicznych); tych 5 znaczków wchodzących w skład serii (wraz z blokiem) wydano z okazji zbliżających się świat w roku 2001.
Również w Irlandii pojawiło się kilka okazów związanych z grafikami i sztuką komiksu; były to postacie kojarzone z latami ’70, a motywem przewodnim była miłość, a także Rok Tygrysa. Liczba może niewielka, ale przynajmniej coś.
Bohaterów komiksowych umieszczają na znaczkach m.in. takie kraje jak Norwegia, Holandia czy Włochy, w Portugalii ukazał się bloczek z "Fistaszkami" oraz np. zestaw znaczków upamiętniający rysowników tworzących w latach 1952-85.
W Słowenii kolekcjonerzy zadowolić się mogą grafikami "podchodzącymi" kreską pod naszego rodzimego Bolka i Lolka, tylko w ich wydaniu bohaterowie to odpowiednio: Kowboj Pipec i Rdeca Peca, uwiecznieni również na kopertach FDC.
Rynek Hiszpański to typowo rodzimi bohaterowie, mało mówiący polskim kolekcjonerom, bo czy ktoś zna lub słyszał o takich postaciach jak El Kapitan Trueno czy Mortadelo i Filomen (ich wizerunki znalazły się w grafice we wstępie artykułu)? Polecam jednakże (ze względu na pociągnięcia pędzla i kreskę) blok z 2004 i ilustracje na każdy miesiąc roku.


Jeśli chodzi natomiast o Anglię – wydano kilka rodzimych motywów, jednak jeżeli miałbym kogoś zainteresować tym krajem – polecam okazy z Guernsey (jest to terytorium zależne Korony Brytyjskiej; nie stanowi jednak części Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytani) i "Asterixa" (reklama międzynarodowa zdaje się działać i spełniać swe zadanie, czego i rodzimym twórcom życzę), czyli 5 znaczków z roku 1992.
Celowo nie zamieszczam tu fotografii wszystkich opisywanych pozycji, o których traktuje ów artykuł, gdyż sam tekst zajmuje i tak kilka stron; dodatkowo - biorąc pod uwagę groźby Szefa w stylu: "Urwę Ci cojones, gdy jeszcze raz będzie tak kolorowo"... ;) Ok., ok. – zmieniam temat.

Pierwszy opis dotyczy kompletu 20 znaczków upamiętniających amerykańskich bohaterów w stylu Greek Lantern, Aquamana, mniej znanego Hawkmana czy też żeńskiego odpowiednika Supermana w postaci Wander Woman; każda przedstawiona tam grafika stanowiła w przeszłości okładkę oryginalnego wydania komiksu.


Chyba po raz pierwszy american hero zetknął się ze znaczkiem w lipcu 1944 r., kiedy to na okładce 56 numeru "WHIZ’a" widniał krajowy znaczek „wojenny”; chodziło o to, aby kupić ów markę i tym samym przyczynić się do zakupu nowego sprzętu na cele wojenne czy też wszelkiego typu działania militarne. Nawet rząd Ameryki potrzebował kiedyś sponsorów.

Znaczki były, są i wszystko wskazuje na to, iż nie rozstaniemy się z nimi w przyszłości. Hobby - takie jak filatelistyka - to "delikatna" sprawa. Ze zbiorami należy obchodzić się BARDZO ostrożnie: jeden pogięty róg i nasz Biały Kruk traci na wartości, dlatego też wymyślono specjalne folie ochronne; z komiksami jest podobnie, z czego poważny kolekcjoner zdaje sobie sprawę. Każdy przedmiot w kolekcji traktowany jest odpowiednio; niekiedy wiąże się to z ceną, często sentymentem, okolicznościami zdobycia poszukiwanej pozycji lub czasem przeznaczonym na uzupełnienie kolekcji. Hobby interesujące i wciągające zarazem, zmuszające do poszukiwań na własną rękę, przetrzebiania Internetu w celu zdobycia informacji o autorze rysunków czy tez serii; z czasem filatelista staje się miłośnikiem kolorowych zeszytów i vice versa.
Tak to się na świecie kręci.

Źródła:
Encyklopedia Internetowa http://wikipedia.com
Comic strips on European stamps http://home.scarlet.be/evan.belle
Wielkie Archiwum Komiksu http://www.serwis-komiksowy.pl
Toonopedia http://www.toonopedia.com
Opublikowano:
Tagi
Ciekawostki Kolekcjonerstwo Tintin TiteufKomentarze
Sortuj: od najstarszego | od najnowszego
6pancerny -
Gratuluję, kolejny ciekawy artykuł z interesującego mnie tematu
Yedyny -
Dziekuje za to uznanie, na ktore w pelni zasluzylem oraz docenienie mej męczącej, lecz owocnej pracy
A tak powaznie - co Cie jeszcze interesuje? Kolekcjonujesz jakies inne fanty zwiazane z komixem?
6pancerny -
W dużym skrócie można to tak określić - interesuje mnie wszystko, wszelakie gadżety również.qba -
znaczki komiksowe sa fajne


6pancerny -
Chciałbym być optymistą w tej sprawie, ale...qba pisze:znaczki komiksowe sa fajne(...)czekamy na ruch poczty polskiej

qba -
ooo, mozna z wlana inicjatywa wystapic
Ystad -
ja trafiłem jeszcze na węgierskie znaczki (nie do końca komiksowe) których autorem jest Attila Dargay (znany w Polsce z komiksów "przygody Hucka" "Przygody Tomka Sawyera" "Lisek Vuk".Plus z polskich znaczków -> znaczki autorstwa Lutczyna (wiem o pięciu, może ich być więcej). oczywiście nie są to znaczki z przygodami Dawida i Sandy'ego

6pancerny -
Masz na myśli tą serię:Ystad pisze:ja trafiłem jeszcze na węgierskie znaczki (nie do końca komiksowe) (...)
http://www.muzeumdobranocek.pl/filatel.htm
Yedyny -
A te znaczki Lutczyna to nie sa przypadkiem jakies z okazji Walentynek? Bo cos mi świta, ze bylo cos takiego...Ystad -
jest seria czterech znaczkówhttp://www.filatelistyka.org/catalog/03261-03264.jsp
no a ten piaty to na 100% z okazji walentynek,
http://www.filatelistyka.org/pages/catalog/03945.html
magbyk -
Szanowny Panie Yedyny Czy mogłabym wykorzystać Pana artykuł w Filateliście.Chcemy coś o znaczkach i komiksach dla dzieci i młodzieży. Akurat na czerwiec.Moze coś Pan chciałby zmienić , uzupełnić.Nowy redaktor naczelny Filatelisty
Małgorzata Bykowska
magbyk@poczta.onet.pl/mbykowskka@op.pl
Ystad -
Yedynego dawno na forum nie było, nie wiadomo czy je jeszcze odwiedza
Yedyny -
Witam, odwiedzam - aczkolwiek sporadycznie. Prosze wykorzystac artykul i ewentualnie powiadomic mnie o dacie wydania czasopisma. Na chwile obecna nie robie aktualizacji, wiec musi wystarczyc -niestety- to co zawiera.łukasz Jedynak "Yedyny"
yedyny@poczta.fm
fragsel -
No jedna rzecz z artykułu się trochę zdezaktualizowała: http://www.poczta-polska.pl/aktualnosci/tytus_romek_i_atomek_w_okienku_pocztowym_13959.htmlYstad -
fragsel pisze:No jedna rzecz z artykułu się trochę zdezaktualizowała: http://www.poczta-polska.pl/aktualnosci ... 13959.html
jedna ?
http://komiks.nast.pl/nowosci/9855/Tytu ... ocztowych/
http://komiks.nast.pl/nowosci/16464/Zna ... w-Butenki/