baner

Artykuł

Motywy komiksowe na kartach telefonicznych

Yedyny
O kartach telefonicznych słyszeli wszyscy i każdy też trzymał je w dłoni. Kawałek plastiku o wymiarach najczęściej 85x55 mm, z charakterystycznym czarnym paskiem magnetycznym z jednej strony, który po latach został zastąpiony elektronicznym układem scalonym (chipem). Jak widać technika cały czas śmiało prze naprzód.

Może trochę historii na początek - obiecuje, iż nie będę przynuuudzał. Zaczęło się – oficjalnie - w roku 1991, kiedy przetarg na tzw. budki telefoniczne wygrała włoska firma URMET, która zamontowała pierwsze aparaty publiczne w Częstochowie podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. Napisałem "oficjalnie", gdyż rok wcześniej ukazały się karty próbne (m.in. 4 aparaty telefoniczne we Wrocławiu). I to - mniej więcej - tyle. Od tego czasu dla polskich hobbystów zaczęło się coś nowego, wielu tzw. "tematycznych" zbieraczy mogło uzupełnić lub rozwinąć posiadane już zbiory.

Z kolekcjonerami komiksów sprawa wyglądała nieco inaczej, gdyż nie ukazała się i nadal nie istnieje ANI JEDNA karta polska z motywem komiksowym! Wyprodukowano co prawda "Bajki" lub "Kuchnię Oceaniczną" (puzzle), ale z komiksem mają one raczej mało wspólnego.Za granicą zachodnią zawsze było inaczej. I nie jest to spowodowane wcześniejszym wprowadzeniem usług, bo boom na karty zaczął się mniej więcej w tym samym okresie zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Oczywiście nie biorę pod uwagę kart systemowych czy testowych (te ukazywały się od 1983 r.).

W Niemczech, na przykład, od dawna drukuje się motywy komiksowe z myślą o hobbystach i nie tylko; jest to zawsze – jak by nie patrzeć - forma reklamy. Jeśli zużyjemy kartę - zostaje wyrzucona, ale wcześniej czy później podniesie ją jakieś dziecko, zaintrygowane kolorowym rysunkiem. Może potem zainteresuje się wizerunkiem, popyta znajomych, kupi komiks. Poza tym - licząc osoby zainteresowane kolekcjonowaniem wszelkiego rodzaju gadżetów związanych z grafikami - nakład takich kart szybko się rozchodzi. Niemcy umieszczają na kartach (głównie serii O i K) bohaterów takich serii krajowych jak Fix & Fox, "Snuffel-Family" czy Ottifanten. Swoje miejsce na małym kawałku plastiku ma także "Tarzan" oraz wszelkiej maści 'klony' typu "Tibor", "Akim", "Ukar" i wielu innych (zeszyty przygodowe). Znajdzie się także coś dla miłośników science-fiction! Tu mogę wymienić takie pozycje jak "Nick", a dla pasjonatów Dzikiego Zachodu wydano "Bufallo Billa" lub "Ralf Der Scout". Jak więc widać: ile gatunków, tyle serii. Tylko pozazdrościć. A w Polsce nadal nic.
Karty telefoniczne wykazują częstokroć wiele podobieństw do wydań "papierowych", gdyż oba nośniki informacji posiadają pewne cechy wspólne; jako przykład warto przytoczyć - tym samym również jako ciekawostkę - "Sigurda": z myślą o miłośnikach gatunku ukazała się w roku 1994 karta holograficzna (podobnie jak "Fulcor" w tym samym roku) wraz z płytą CD (tzw. "Radio-Comic"). Kolejne, aczkolwiek rzadkie posunięcie ze strony operatora telefonicznego, to specjalne miejsce na karcie z unikalną, ręczną numeracją (co jest często spotykane w książkowych, ekskluzywnych wydaniach kolorowych zeszytów). Jednak - pomimo różnorodności wydań - i tam nie jest do końca tak doskonale, jak mogło by się wydawać, bo jeśli uświadomimy sobie, iż nakłady zaczynają się od 300 lub 500 sztuk... Podobnie jak z wydaniami specjalnymi w Polsce: ciekawsze okazy znikają niemal natychmiast z półek.

Ilość motywów na niemieckich kartach jest przeogromna! Od "Asterixa, "Popeye" czy "Felix The Cat", poprzez Marvel Superhelden (Superbohaterowie Marvela), aż do grafik komiksowych czy jednoplanszowych żartów z dymkami. Wśród kolekcjonerów znajdują się zbieracze tzw. puzzli. Już wyjaśniam o co chodzi: otóż kilka kart danej serii po złożeniu tworzy określoną scenkę bądź też rysunek, czego przykładem mogą być niemieckie "Ottifanten" lub azjatyckie serie z reklamą Coca-Coli (patrz galeria). Jak więc widać – komiks ma się całkiem nieźle dzięki nowej formie przekazu oraz reklamie.We Włoszech jest lepiej ze względu na dostępność, dlatego też na karty takie można natknąć się dość często, np. seria s-f (dawniej Sci-fi) z rodzaju kart "zdrapek", gdzie każda z nich posiadała hologram, a nakład przekraczał często 500.000 sztuk. Tam również interesujące oraz poszukiwane wydają się puzzle, czego przykładem może być seria Marvel Comics, składająca się aż z 8 kart (patrz galeria), które po zestawieniu ukazują sceny walk kilku postaci, znanych w światku komiksiarzy. Na awersach kart znajdziemy głównie bohaterów walczących ze złem.

Rynek japoński natomiast zalany jest "mangowymi" wydaniami komiksów, a ich bohaterowie dominują niemal w każdej dziedzinie życia. Także karty telefoniczne nie oparły się ich wizerunkom. Skąpo odziane dziewczyny kuszą swoimi wdziękami - oczywiście Manga w głównej mierze, czasem Anime. Ale czego można się po japończykach spodziewać, jeśli nie promowania rodzimych produktów? I dobrze, przynajmniej płeć przeciwna o... hm... interesujących kształtach cieszy niejedno oko. Amerykanie mają swoich muskularnych mężczyzn, Japończycy drobne panienki. Ale nie tylko! Od czasu do czasu wydają coś z klasyki, np. seria Snoopy (http://www.snoopy.com) - u nas znanego niegdyś z "Fistaszków".

Tutaj także mamy do czynienia z dość ciekawymi wydaniami, ponieważ często karty telefoniczne ukazują się z okolicznościowym "karnetem" - zazwyczaj jest to tekturowa mini-książeczka, zawierająca kartę "wmontowaną" w rysunek w tle, czyli będąca małą częścią całości (np. Yuki Shioudou, rozkładana okładka 21,5x14,8 cm).Interesujące było także wydanie karty telefonicznej z okolicznościowym, złotym (ze wzg. na kolor) medalem jako limitowana edycja, numerowana fabrycznie (Yuri - patrz galeria).Podsumowując opisane dziś "motywy komiksowe na kartach telefonicznych" - to tylko mały ułamek tego, co ukazuje się na świecie. Rynek kart upadł w Polsce kilka lat temu, ale za granicami nadal rozwija się bez przeszkód. Pozostały jedynie stare katalogi i niepełne kolekcje; zupełnie jak z seriami komiksowymi, których wydawanie zostało przerwane. Czego mogę życzyć przyszłym potencjalnym kolekcjonerom kart komiksowych? Chyba tylko szczęścia podczas zakupów oraz znajomych poza granicami kraju!Źródła:
"Przegląd Polskich Kart Telefonicznych 2003/2004", Monika Broda i Wojciech
Ćwikowski.
"TKJ-Fachkatalog 1996/97", Karsten Windfelder

Opublikowano:Tagi

Ciekawostki Kolekcjonerstwo

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Ros -

Bardzo fajny, ciekawy tekst. W sam raz na wakacjne podróże....

charlie_cherry -

Autor już szykuje następne artykuły - zresztą wystarczy przejrzeć jego posty na naszym forum. Niejednego asa ma w rękawie..

Ystad -

wiekszość kart telefonicznych "komiksowych" w mojej kolekcji to faktycznie niemieckie. z tych tutaj to mam tylko tarzana ;)
cieka serią, jest ta seria z ostatniego obrazka na którym jest "Buffalo Bill"

Yedyny -

Wlasnie skonczylem "Czekoladowi Bohaterowie" o zabawkach w Kinder Niespodziankach, poza tym "Kolekcjonerskie Wydania Specjalne" powinny ukazac sie niebawem, na razie podlegaja korekcie redakcyjnej :) Dzieki za czytanie, robie co moge, zeby Was zainteresowac :twisted:

Ystad -

z kinder niespodzianek mam pełną serie Asterix i Wikingowie ;) i inną niepełną

Yedyny -

No, to moze sie czegos nowego dowiesz, bo serii Asterixa wyszlo kilka (do tego naklejki i tzw.skladaki); ja juz trafilem na metalowe monety (zabawkowe) sprzedawana rezem z Nutella o ile pamietam :) z bohaterami zeszytow Asterixa.

Ystad -

wiem o kilku seriach i to wiem o niektórych strasznie złożonych. Sam Asterix w Ameryce ma około (albo i ponad) 20 elementów, około 10 figurek plus kilkanaście innych rzeczy (magnesy na lodówki, makiety miejsc)

6pancerny -

Poruszyłeś interesujący mnie od dawna temat :)
Od dłuższego czasu kolekcjonuję karty telefoniczne oraz inne (marketowe itp) z motywami komiksowymi. Tutaj prezentuję kilka przykładowych:
http://hobby.offtime.org/collection/345/sort_name/page_1

Temat jest bardzo obszerny, oczywiście w cywilizowanych krajach, które szanują własny dorobek w tym też, ten na polu komiksu. My jeszcze musimy poczekać na karty telefoniczne, znaczki pocztowe z bohaterami komiksu. Bo to przecież takie... niepoważne :wink:

Yedyny -

Dzieki za pozytywa ;)
Wiem w czym rzecz, zaluje tylko ze pozbylem sie swojego zbioru, ale sadzac po tych na stronce, ktora podales - zaczne chyba od poczatku :) bo jak najbardziej warto, tylko boje sie zejsc z tematu, bo potem dojda wyadani zagraniczne i tak to sie rozkreci.

Co do traktowania (jeszcze) czytelnikow i kolekcjonerow komixow niepowaznie czy tez z gory - takze masz racje, tylko na szczescie moi znajomi sa juz wyczuleni, czasem sami proponuja kupno czegos, co znalezli u siebie w piwnicy zdajac sobie sprawe z tego, ze to nie bajki i trzeba tą dziedzine traktowac powaznie.

O motywach na znaczkach juz JEST stworzony przeze mnie text; na razie 4 strony w Wordzie, do tego dojda grafiki - tak ze moze niedlugo w Alei.....
Poza tym w zwiazku z wydaniami kart telefonicznych - temat mozna ciagnac przez lata :twisted: Zbior na stronce niezly, gratuluje!

Ystad -

JeżJerzy kurcze, aż w szoku jestem. Przejrzałem sobie to wszystko. Kart masz sporo. inne rzeczy też zasługują na szacunek. Super. aż nie wiem co powiedzieć :)

6pancerny -

Ystad pisze:JeżJerzy kurcze, aż w szoku jestem. Przejrzałem sobie to wszystko. Kart masz sporo. inne rzeczy też zasługują na szacunek. Super. aż nie wiem co powiedzieć :)
W szoku, takim SZOKU, to ja byłem kiedy po zainteresowaniu się tematem kart zacząłem badać go intensywniej. Jak zobaczyłem karty z jednego tematu "Tin Tin", to przez dłuższy czas poważnie zastanawiałem się czy nie dać sobie z tym wszystkim spokoju. "Depresja" minęła, ale powala mnie podejście do tematu "Komiks", "Film animowany" naszych krajowych monopolistów jak TP SA i Poczta Polska.

Fakt że Poczta Polska nie wydała dotychczas serii znaczków z Tytusem, Romkiem i A'tomkiem, Kajkiem i Kokoszem, Orient Menem i innymi klasycznymi już bohaterami, jest zwyczajnie skandalem :!:

Oby te ich monopole jak najprędzej... szlag trafił.

Yedyny -

Odnosnie ostatniego postu - dokladnie o tym (znaczkach, a raczej ich barq w Polsce) pisalem w ostatnim artykule, ukazac powinien sie w tym tygodniu.Zagraniczna oferta wydawcow jest przeogromna! Kiedys napisalem oficjalny, powazny list do TP w sprawie kart telefonicznych, bo chcialem wydac wlasne, ale oczywiscie olewka.Pracownikow odpowiedzialnych za korespondencje wywalic powinni z kopem w ass, bo oprocz siedzenia na GG nic juz chyba tam nie robia :/ I tak caly pomysl upadl. Z Poczta Polska wole nie zaczynac, bo pewnie szit z tego takze wyjdzie.... Jakies pomysly?

JeżJerzy - taki rarytasy -o ktorych wspominasz- nie powinny odciagac Cie od kolekcji, wrecz przeciwnie; zawsze zaczyna sie od zera ;) Ja obecnie zaczynam zbierac mini komixy - mam juz 4 o wymiarach ok. 4 x 5 cm :) Fajnie to wyglada i nie zajmuje za duzo miejsca w kieszeni.

6pancerny -

Yedyny pisze:(...)Z Poczta Polska wole nie zaczynac, bo pewnie szit z tego takze wyjdzie.... Jakies pomysly?
Proponuję pospolite ruszenie i wystosowanie listu otwartego do władz Poczty Polskiej oraz TP SA w sprawie takiego skandalicznego zaniedbania. Należy zacząć ich systematycznie "nękać" podobną korespondencją i informować o tym wszelkie możliwe media. Na dłuższą metę powinno poskutkować.

Yedyny pisze:(...)Ja obecnie zaczynam zbierac mini komixy - mam juz 4 o wymiarach ok. 4 x 5 cm Smile Fajnie to wyglada i nie zajmuje za duzo miejsca w kieszeni.
Historie obrazkowe, komiksy oraz wszelkie okolice, zbieram już bardzo długo :) To nie tylko karty tel., znaczki pocztowe, ale wiele innych drobiazgów :D

Mam nadzieję że nie zbieram tego na daremnie i powstanie w Polsce Muzeum Komiksu jest jedynie kwestią czasu.

turucorp -

Yedyny pisze:Z Poczta Polska wole nie zaczynac, bo pewnie szit z tego takze wyjdzie.... Jakies pomysly?


Prosze bardzo facet ma pierwsza w kraju prywatna poczte, jak przetrwa do 2009 roku to bedzie rozkrecal interes (uzyska dostep do skrzynek pocztowych)