baner

Artykuł

Nieludzkie postacie, nieludzki czas, czyli jak opowiadać o II wojnie światowej

Aleksandra Duralska
      II wojna światowa była dominującym wydarzeniem XX wieku, kształtującym wyobrażenie o całym stuleciu. Czas liczymy na przed i po wojnie, rocznice zdarzeń wojennych przypominane są kilka razy do roku. Lecz po latach historia II wojny światowej przestaje być żywą pamięcią, a staje się opowieścią. Jest znana z różnorakich relacji: wspomnień rodzinnych, lekcji historii, filmów, seriali telewizyjnych, książek. Tak jak tytułowemu bohaterowi komiksu, Zeligowi, mieszają się wspomnienia z dziecięcymi fantazjami, tak Rosiński (Rosenberg), jak i Gawronkiewicz mieszają różne porządki mówienia o wojnie.

      Ukazana przez nich wojna jest absurdalna. Wojna totalna polega na wywózce polskich kotów (nawiązanie do Holocaustu) i innych zwierząt i zastępowaniu ich zwierzętami z Rzeszy. Co się dzieje ze złapanymi kotami, nie jest powiedziane, ale i tak nie ma to znaczenia, bo byłoby pewnie równie absurdalne i nie wnosiło nic nowego do obrazu tej wojny.

      Wizja pełna bezsensownych śmierci, niejasnych wydarzeń i ryzykownych działań, nieprzynoszących znaczących rezultatów, to II wojna światowa opisywana przez Leopolda Buczkowskiego, świadka tamtych wydarzeń. Ten absurd w opisie służy oswojeniu okrucieństwa wojny i jej faktycznego bezsensu. W „Czarnym potoku” pisze on o eksterminacji społeczności żydowskich na polskich kresach wschodnich. Podobną historię, rozgrywającą się gdzieś na polskich bezdrożach, opowiada „Achtung Zelig!”. Jest to epizod z wojennej tułaczki dwóch Żydów, małego Zeliga i jego ojca, schwytanych przez nazistów i wyzwolonych przez polskich partyzantów.
Scena wywózki Żydów z miasteczka. "Achtung Zelig!" str. 7


      Jednym z elementów powtarzających się w opisach absurdu wojny jest problem mierzenia czasu. W odniesieniu do prozy wojennej Leopolda Buczkowskiego, Agnieszka Karpowicz zauważa, że „przemiany, jakim uległ sposób jego [czasu – A.D.] mierzenia, rozumienia i przeżywania widziane są jako przyczynek do powstania mechanizmu II wojny. [...] Czasu miejskiego nie wyznacza już bezpośrednie doświadczanie cyklicznych przemian świata natury. Człowiek zaczyna podlegać w dużej mierze porządkowi stworzonemu przez samego siebie, a ten jest sztucznym środowiskiem pomiędzy ludźmi i naturą1.

      W „Achtung Zelig!” pojawia się szczególny rodzaj mierzenia czasu: mały Zelig określa czas zapalonymi bądź zgaszonymi światłami samochodów. Jest w tym zawarta cykliczność czasu natury, wschodów i zachodów słońca, ale przetworzona przez maszyny należące do okupantów. Ten czas i te maszyny są obce, narzucone z zewnątrz. Zelig jako dziecko w ten sposób przekazuje swoje doświadczenie okupacji, uwięzienia, zawładnięcia życiem prześladowanych ludzi. Czas wojny jest zatem czasem nienaturalnym i nieludzkim. Ale w tym komiksie nieludzkie są także wszystkie występujące w nim postacie, uwikłane ten nieludzki czas.

      Kluczem do rozpoznania postaci jest gra, jaką prowadzą one przed innymi. Postacie zdają się pochodzić każda z innej opowieści i każda ciągnie opowieść w swoją stronę. Zelig jest żaboludem, jego imię nawiązuje do człowieka-kameleona, bohatera filmu Woody Allena „Zelig”. Jego ojciec wygląda jak Obcy. Ich dziwny wygląd wyróżniał ich ze społeczności żydowskiej, do której należeli. Kadr przedstawiający wywózkę Żydów (s. 7), utrzymany w konwencji czarno-białego zdjęcia kiepskiej jakości, wydruku gazetowego, jest jedynym momentem, kiedy w komiksie pojawia się rzeczywistość historyczna. Na tle tej sceny zarysowują się sylwetki Zeliga i ojca, przyglądających się wydarzeniom. W następnym kadrze sytuacja zostaje przerysowana: jest ta sama ciężarówka, ale nie w miasteczku, a na polnej drodze, Zelig i ojciec stoją w tych samych pozach, w tym samym miejscu w kadrze. Udają, że nie są tymi uciekinierami, których szuka oddział niemiecki.
Żydzi czy Obcy? A może i jedno, i drugie? "Achtung Zelig!" str. 11


      Ich pełna odwagi postawa w zetknięciu z prześladowcami jest skonfrontowana z nieludzkim wyglądem. Ktoś taki po prostu nie może mieć ludzkich uczuć. Słowa ojca Zeliga „Jesteśmy uczciwi” (s. 11), wypowiedziane przez paszczę z ostrymi kłami, nie pasują do sytuacji. Zelig i ojciec wyglądają jak obcy w przebraniach ludzi. Ale sympatia czytelników jest po ich stronie i to nie oni mają wydawać się przebierańcami, jak nazywa ich karzeł Emil, austriacki oficer, ale on sam. Ta groteskowa postać w szpiczastej czapce maga w swastyki gra przed dwoma więźniami kolejne przedstawienia, na zmianę przyjaźń i wrogość, wreszcie domaga się współczucia od swoich ofiar. Sam przyznaje, że w wojsku znalazł się nie z własnej woli, a jego miejsce było gdzie indziej, na scenach wiedeńskich cyrków i kabaretów.

      Następną grę prowadzą partyzanci wobec Niemców. Ci widzą przed sobą dwa dorodne polskie koty, a na rysunku stoją przed nimi dwaj przebierańcy: porucznik Mruczek w futerku przypominającym bardziej Kubusia Puchatka, ale z maską zezowatego kota, i kapral Miau w stroju superbohatera z peleryną i uszami kota. Gra prowadzona przez partyzantów jest absurdalna i niezrozumiała. Ich strategia wojny psychologicznej polega na recytacji poezji. Ale czy ten nieracjonalny pomysł nie przypomina „Młodego poety w zamku” Leopolda Buczkowskiego, który próbuje ucieczki na balonikach z balu? W tym kontekście partyzanci-poeci przestają być całkowicie niedorzeczni, po prostu pochodzą z innej opowieści.

      Zetknięcie partyzantów z Niemcami pokazane jest na schematycznym rysunku walki. Język instrukcji i stylistyka ilustracji mają na celu oswajanie przemocy. Z opisu wynika, że przewaga partyzantów polegała na braku uzbrojenia, które krępowałoby tylko ich ruchy, tak jak żołnierzy niemieckich obciążały zbędnie menażki i maski przeciwgazowe. Co ciekawe, w tej walce nie pada ani jeden strzał. Wygląda ona jak taniec do melodii, wygrywanej przez stojącego z boku akordeonistę.

      Ten sam zabieg zastosowany jest w „Burzy” z antologii „Wrzesień”: przewagą Polski w wojnie z Trzecią Rzeszą jest brak sieci dróg, przez co niemieckie wojska toną w błocie na polskich bezdrożach po przejściu ulewnej burzy. Nielogiczny pomysł na przewagę wynikającą z braku obnaża filozofię ofiary.

"Oswajanie przemocy" - sceny walki. "Achtung Zelig!" str. 47      Celebrowanie przegranej kampanii wrześniowej, nieudanego powstania warszawskiego polska literatura, sztuka czy film przerabiały wielokrotnie i na różne sposoby. W „Achtung Zelig!” są one wszystkie obecne. Jest relacja naocznego świadka, Zeliga. Przerysowana fotografia to dokument historyczny. Schemat walki z opisem pochodzi z podręczników historii. Akcja odbicia więźniów pochodzi z filmów i seriali fabularnych, a sami partyzanci mają swoje odpowiedniki w prozie wojennej. Wreszcie heroiczna postawa Zeliga i ojca reprezentują historię indywidualnego bohaterstwa w trudnych czasach.

      Autorzy „Achtung Zelig!” nie rozprawiają się z historią, nie szukają nowego języka opisu tamtych wydarzeń. Łączą dotychczasowe sposoby mówienia o II wojnie światowej, aby na nowo opowiedzieć historię opowiedzianą już tysiące razy. Jednocześnie używając nieprawdopodobnych postaci, podważają mit tworzony przez wcześniejsze opowieści.1 A. Karpowicz, „Kolaż. (Neo)awangardowy gest kreacji. Themerson, Buczkowski, Białoszewski”

Powyższy artykuł pochodzi z Zeszytów Komiksowych #6

Opublikowano:Zeszyty komiksowe #06: Krzysztof Gawronkiewicz

Zeszyty komiksowe #06: Krzysztof Gawronkiewicz

Data wydania: Marzec 2007
Seria: Zeszyty komiksowe
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 78
Wydawnictwo: Michał Błażejczyk
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Tagi

Achtung Zelig Zeszyty Komiksowe

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-