baner

Wywiad

BiOCOSMOSiS - wywiad

Grzegorz Ciecieląg
BiocosmosisGrzegorz Ciecieląg - Aleja Komiksu: Może na początek kilka słów o osobach zaangażowanych w projekt?

Edvin Volinski: Grzegorz Krysinski - kolorysta, w zespole od czerwca tego roku, znany z okładek dla Fabryki Słów i prac na digarcie.pl.

Nikodem Cabala - projekty i rysunki, prawie już 4-letni weteran w Biocosmosis, wcześniej współpraca z KKK, Magazynem Fantastycznym, Nową Fantastyką. Na koncie kilka komiksów.

Edvin, czyli ja - scenariusz i cała reszta, grafik i operator DTP.

Emnisi, Planetardzi, Preventorianie... Skąd pomysł na tego typu universum? Zapowiedzi Biocosmosis wywołują natychmiastowe skojarzenie ze światem Incala Jodorovsky’ego...

E.V.: To miłe porównanie, ale myślę, że po przeczytaniu Enona i kolejnych części to skojarzenie zniknie. Oba te światy są obce naszej rzeczywistości, stąd obce nazewnictwo, ale to jedyne podobieństwo.

A skąd pomysł? Hm. Jakkolwiek powstaje wiele ciekawych historii w fantasy i cyberpunku, epopeje kosmiczne trochę skostniały, więc czułem niedosyt i z dziesięć lat temu jakoś samoistnie zacząłem tworzyć elementy uniwersum, w którym sam bym się chętnie zanurzył.

Pierwsze zapowiedzi pojawiły się pod koniec września 2006 – jak długo trwały przygotowania? Kiedy pojawiła się pierwsza koncepcja stworzenia takiej serii, kiedy zaś – pierwsze grafiki? Jak wiele czasu trwało przygotowanie pierwszego tomu?

E.V.: Wszystko zaczęło się od scenariusza filmowego zatytułowanego Entirum, który przygotowałem na konkurs do Stanów, i który to opowiada o bitwie o Altomerrę i stanowi pierwszą część trylogii. Wtedy doszedłem do wniosku, że Biocosmosis jest już na tyle dobrze skrojony i spójny, że mogę na poważnie zainteresować tym projektem innych twórców i wciągnąć do współpracy na wiele lat. Dzięki uprzejmości Michała Gałka poznałem Nikodema, którego realistyczna kreska idealnie pasowała do moich koncepcji. Dzięki niemu wszyscy mogli wreszcie zobaczyć, o czym chciałem opowiadać, Biocosmosis nabrał kształtów.

Pół roku później, gdy nasze wstępne projekty zaczęły wyglądać interesująco, wspomógł nas sprzętowo i finansowo Piotr Machalewski, który jest dziś naszym wydawcą. I tak się zaczęła praca nad komiksem, który na samym początku miał być tylko jeden, stąd Enone jest tak mocno przeładowany wątkami. Po jakimś czasie Piotr słusznie zaproponował nam zrobienie 5 albumów, gdyż jeden album to za mało, by zaprezentować uniwersum. Dostosowałem wątki do tego pomysłu i tak powstała seria Emnisi.

Najtrudniej było z kolorystą. Szukałem odpowiedniego kandydata 3 lata, przejrzałem ponad trzysta ofert. Gdy poznaliśmy Grześka i jego szybki, znoizowany styl, odetchnęliśmy z ulgą. On nie zrobił koloru, on ożywił ten świat. To był strzał w dziesiątkę.

Opublikowano:

Strona
1 z 2 >>  BiOCOSMOSiS #1: Enone

BiOCOSMOSiS #1: Enone

Scenariusz: Edvin Volinski
Rysunki: Nikodem Cabała
Kolor: Grzegorz Krysiński
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2006
Seria: BiOCOSMOSiS
Druk: kolor, kreda
Oprawa: twarda
Format: A4
Stron: 52
Cena: 34,70 zł
Wydawnictwo: Pro-Arte
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

BiOCOSMOSiS - wywiad BiOCOSMOSiS - wywiad BiOCOSMOSiS - wywiad

Tagi

Biocosmosis Wywiad

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

chomik007 -

W takim razie nic, tylko czekać na kolejne albumy z serii "Biocosmosis"

yarecki -

no właśnie, ale KIEDY? jak często mają wychodzić?

Azirafal -

Jakoś w przyszłym roku ma być Savas (drugi tom) o ile mnie pamięć nie myli. Wrzuć w wyszukiwarkę na Alei "Biocosmosis", tam był news-artykulik z info o komiksie i chyba wspominali, kiedy ma być drugi tom.

chomik007 -

Kolejny ma być w marcu/kwietniu 2007 roku. A następne w odstępach półrocznych...

clesto -

Chyba bardziej kwiecien/maj z tego co pamietam. Mam nadzieje ze sie znowu nie opuzni, bo pierwszy tom mial byc w listopadzie a wyszedl wgrudniu.:(