baner

Artykuł

Paradise Kiss

Karol Wiśniewski
Słowem wstępu

„Paradise Kiss” to mangowa wersja bajki o brzydkim kaczątku. Całość akcji zawarta jest w zaledwie 5 tomach, bohaterów jest tylko kilkunastu. Nie będziemy też towarzyszyć im przez całe życie, zobaczymy tylko jego mały wycinek. Sami bohaterowie są dość niejednoznaczni i nie można pogrupować ich na tych „dobrych” i tych „złych”. Relacje pomiędzy nimi są mocno zagmatwane i niekiedy - dość bolesne. Tradycyjny „happy end” nie jest wcale taki „happy”. Tak jak cała manga, w której łzy bólu mieszają się ze łzami szczęścia.
Główna bohaterka „Paradise Kiss” to Yukari Hayasaka, uczennica prestiżowego liceum – nasze brzydkie kaczątko. W szkole radzi sobie dość słabo, w każdym razie niedostatecznie dla swej bardzo wymagającej matki. Problem jest tym większy, że zbliża się czas egzaminów na studia, czyli moment wyboru swej życiowej drogi. W tym krytycznym punkcie spotyka ją coś niezwykłego – grupa młodych projektantów skupionych we własnym studiu mody „Paradise Kiss” proponuje, by została ich modelką. Jako że trudno pogodzić to wyzwanie ze szkołą, jej życie się zmienia... Zwłaszcza, że do głosu dochodzą również uczucia, bowiem Yukari zakochuje się w liderze „Paradise Kiss”, nie przeczuwając jak bardzo może to skomplikować jej życie.

Japońska rzeczywistość

Przez całą mangę poruszany jest problem wyboru przyszłości. Jak powszechnie wiadomo, Japończycy już od przedszkola starają się ponad swe siły, by zapewnić sobie miejsce w prestiżowej podstawówce, a potem gimnazjum, liceum. Następnie liczą się jak najlepsza uczelnia i firma, w której gnani strachem przez zwolnieniem również starają się być najlepsi. Już jako dorośli przenoszą te wzorce „wyścigu” na swe dzieci i tak koło się zamyka. Nic więc dziwnego, że bohaterowie mang i anime są indywidualistami, którzy kierują własnym życiem – są po prostu niedoścignionym marzeniem czytelników, ich odskocznią od z góry zaprogramowanej codzienności. Współczesna Japonia zmieniła się o tyle, że coraz częściej młodzi ludzie chcą decydować o własnej przyszłości i zrywają z tradycyjnymi schematami lub też odmawiają udziału w wyścigu, żyjąc całkowicie bezproduktywnie. Jednak największym marzeniem młodych Japończyków nadal pozostaje praca w dobrej firmie oraz wyjazd za granicę. Do tego pomimo wysokiego standardu życia i własnej kultury Japonia wciąż jest zapatrzona na Amerykę i Europę.

Opublikowano:

Strona
1 z 4 >>  Tagi

Manga Paradise Kiss

Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

repek -

Bardzo fajny tekst. Nie zgadzam się tylko ze zdaniem, że to manga dla dziewczyn. :) No dobra, wiem, że dla dziewczyn, co nie zmienia faktu, że jest to jeden z moich ulubionych japońskich komiksów. Rewelacja, podpisuję się wszystkimi trzema rękami pod opiniami autora.
Pozdrówka