baner

Wywiad

Piłkarskie rozmowy z kulturą gniewu

Grzegorz Ciecieląg

Czy planujecie kolejne przedsięwzięcia tego typu? np. Zin Zin Press coraz częściej przygotowuje swoje albumy z myślą o szerszym, nie tylko „komiksowym” odbiorcy.
k.g.:Chodzi o antologię, czy o „wydawnictwa okolicznościowe”? Jeśli chodzi o antologię, to przygotowanie tej, tak potwornie dało nam w dupę, że jeszcze długo po jej wydaniu będziemy do siebie dochodzić :-) Ale jako, że jesteśmy wariatami, to już chodzą nam po głowie pomysły na kolejne antologie. Jeśli zaś chodzi o „wydawnictwa okolicznościowe”... W tej chwili mamy około 46 pomysłów na tego typu przedsięwzięcia. Najświeższym jest komiks z okazji pierwszej rocznicy wizyty Benedykta XVI w Polsce (roboczy tytuł to „B16.pl”), inne musimy utrzymać w tajemnicy.
Natomiast co do „przygotowywania albumów z myślą o szerszym, nie tylko „komiksowym” odbiorcy” to robimy to za każdym razem.

Czy do konkursu zgłaszały się osoby z zagranicy? Jeśli tak, to jaki poziom prezentowały ich prace w porównaniu z rodzimymi?
k.g.:Zgłosiła się jedna osoba, z pytaniem czy może przysłać swoją pracę. Niestety nie przysłała już samej pracy.

Jakiego typu prace dominują wśród nadesłanych komiksów? Jakie podejście - humorystyczne (co można wywnioskować z przedstawionych przykładowych plansz)/inne? O jakich sytuacjach opowiadają w swoich pracach komiksiarze?
k.g.:„Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce...” to pełen przegląd komiksowych gatunków i styli. I choć faktycznie opowieści humorystyczne dominują (to taka taktyczna zagrywka – będą super poprawiaczem humoru, jak nasza reprezentacja nie zdobędzie Mistrzostwa Świata), to po pierwsze są to historie różnego rodzaju – fantastyczne, obyczajowe, groteskowe, oniryczne itd., a po drugie czytelnicy znajdą też komiksy „na poważnie”. Wśród nich między innymi opowieść o meczu w koncentracyjnym obozie, komisowy reportaż o kibicach, przejmującą mangę o młodym piłkarzu i jeszcze sporo innych.

Okładkę albumu wykonał Marek Raczkowski - skąd ten wybór? Praca na dodatek nie jest nowością, pojawiła się już wcześniej na łamach „Przekroju” - dlaczego zdecydowano się na projekt znany już wielu osobom?
k.g.:„Dlaczego Marek Raczkowski na okładce?”, to chyba najczęściej pojawiające się pytanie w kontekście antologii :-) Po pierwsze dlatego, że to jeden z najlepszych polskich twórców komiksów. Dla nas jego pojawienie się na okładce tego albumu, to zaszczyt. Po drugie, to m.in. jego komiksy o piłce nożnej publikowane w „Przekroju” podsunęły nam pomysł na antologię. Po trzecie – tak, to zagrywka marketingowa. Mamy nadzieję, że okaże się udana.
A teraz pytanie od nas – jak wielu osobom jest znany ten komiks, „odgrzewany kotlet” jak gdzieniegdzie słyszeliśmy, wykorzystywany na okładce? Czy równie wielu jak fragmenty obrazów Boscha wykorzystywane na okładkach Sapkowskiego, czy może równie wielu jak Mona Lisa na okładce „Kodu da Vinci”? To jest okładka, która ma przyciągać uwagę i sugerować, co znajduje się w środku. Jeśli choć jedną osobę skusi ten Raczkowski, by zajrzeć do środka, a ten środek sam się obroni, to już wygraliśmy.
I jeszcze jedna rzecz – prosimy porównać, to co się ukazało w „Przekroju” z tym, co jest na okładce. Dla nas to ten sam komiks w wersji de luxe. No i chcielibyśmy jeszcze w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować Panu Markowi Raczkowskiemu.

Pytanie o sam Mundial - komu kibicujecie, i jak - sądzicie - kto ma największe szanse na puchar?
k.g.: Kibicujemy oczywiście Polsce! I skoro nam się udało projekt „antologia” doprowadzić do końca, to największe szanse na puchar ma Polska.

Opublikowano:

Strona
<<   2 z 2



Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce...
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Piłkarskie rozmowy z kulturą gniewu Piłkarskie rozmowy z kulturą gniewu Piłkarskie rozmowy z kulturą gniewu

Tagi

Kultura Gniewu Wywiad

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-