baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2016-07-31 - Recenzje

Koniec pewnej epoki


Finał tomu to kapitalnie, w westernowym duchu rozegrana konfrontacja Gutsa z Griffithem.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Berserk #08".
2016-07-30 - Recenzje

„Mówią na mieście, że utył, spuchł, posiwiał”


Egmontowski siódmy zbiorczy tom o przygodach jako Mike’a Blueberry’ego, zawiera dwie fabuły – „Mister Blueberry” oraz „Cienie nad Tombstone”. Skrypt obu części wyszedł spod ręki Jeana Girauda, który po śmierci Jean-Michela Charliera przejął obowiązki scenarzysty. Śmiało możemy powiedzieć, że od tego momentu serial „Blueberry” stał się w pełni autorską produkcją Mœbiusa. Czy udaną? Sprawdźmy.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Blueberry #07: Mister Blueberry. Cienie nad Tombstone".
2016-07-29 - Recenzje

Legendy kosmicznych roninów


Niemal każdy, kto oglądał "Powrót Jedi", powinien pamiętać gwardzistów Imperatora. Nie mówią ani słowa, nie uczestniczą w scenach walk, ale swoimi czerwonymi hełmami i pelerynami na tyle odcinają się od otoczenia, że trudno ich przeoczyć.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Star Wars Legendy #07: Karmazynowe imperium".
2016-07-28 - Zapowiedzi

Centrala po angielsku


Jesienią tego roku Centrala wyda trzy albumy po angielsku, w tym dwa polskich autorów. Jest szansa, że komiksy Rybarczyka i Mosdala ukażą się w październiku po polsku. Na razie sprawdźcie okładki i plansze angielskich wydań.
2016-07-27 - Recenzje

Komiks - opowiadanie obrazem


Pośród wielu tytułów z zakresu literatury komiksowej, jakie zostały ostatnio wydane, pojawiło się także drugie wydanie książki Bartosza Kurca „Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku”.

Karol Sus recenzuje książkę "Komiks - opowiadanie obrazem. Od narracji do znaku".
2016-07-26 - Recenzje

Kulturystyczne show w plenerze


Thor, trzeci z najbardziej zasłużonych i ikonicznych mścicieli zawitał na polskim rynku we własnej serii. Do tej pory stał nieco tle za bardziej popularnym Iron Manem oraz Kapitanem Ameryką, ale najnowsza pozycja ze stajni Marvela ma szansę nadać mu więcej blasku.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Thor Gromowładny #01: Bogobójca".
2016-07-25 - Recenzje

Armadzie grozi hekatomba


Fabuła „Epidemii” jest mocno zakorzeniona w uprzednim obrazie, który w Polsce ukazał się w maju ubiegłego roku. Dlatego nim zapoznacie się z premierą, polecam sięgnąć po „Chłód”, bo warto przypomnieć sobie co ważniejsze wydarzenia, gdyż ich reperkusje mają wpływ na akcję bieżącego albumu.

Maciej Gierszewski recenzuje osiemnasty tom serii "Armada".
2016-07-23 - Recenzje

Widmo wielkiej bitwy


Im bliżej kulminacyjnego momentu "Orłów Rzymu", tym Enrico Marini dobitniej udowadnia, że tworzenie komiksów nie ogranicza się u niego tylko do ilustracji. I chociaż jego fabuły nie robią aż takiego wrażenia jak rysunki, to z pewnością na polu scenopisarstwa nie ma się czego wstydzić.

Paweł Panic recenzuje komiks "Orły Rzymu #4".
2016-07-23 - Konkurs

Konkurs 27. MFKiG na krótką formę komiksową


Przypominamy, że Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzkie Centrum Komiksu ogłosili konkurs na krótką formę komiksową na 27. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Tematyka prac dowolna. Termin nadsyłania prac mija 31 sierpnia 2016. Pula nagród wynosi 20.000 złotych (7.000 złotych za pierwsze miejsce).
2016-07-21 - Zapowiedzi

Stolp od Stefańca i Odiji


Na początku 2017 roku swoją premierę będzie miał komiks "Stolp" dwójki autorów mieszkających w Słupsku - scenariusz: Daniel Odija, rysunki: Wojciech Stefaniec. Stolp to niemiecka nazwa tej miejscowości, jak również jest to imię głównego bohatera komiksu.
2016-07-21 - Zapowiedzi

Trzy tytułu od Timofa na początku sierpnia


W sierpniu nakładem wydawnictwa Timof Comics ukażą się trzy komiksy "Spotkanie w Phoenix" (autor: Tony Sandoval), "Kapitan Wrona" (scenariusz: Elżbieta Żukowska, rysunki: Łukasz Godlewski) oraz II wydanie komiksu "Portugalia" (autor: Cyril Pedrosa). Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów.
2016-07-19 - Recenzje

Wieczna wojna


W 1974 roku w amerykańskich księgarniach pojawia się powieść szerzej nieznanego wcześniej pisarza Joe Haldemana zatytułowana "Wieczna wojna". Czternaście lat później francuska oficyna Dupuis wydaje komiksową adaptację książki z rysunkami Marvano, na trwałe odciskając tym samym piętno na europejskim komiksie science-fiction.

Karol Sus recenzuje komiks "Wieczna wojna".
2016-07-18 - Rozmaitości

Nowości komiksowe


Do dystrybucji trafiły: "Ekspedycja #5: Zagłada wielkiej wyspy", "Wilcze tropy #05: Żelazny", "Gigant poleca #198: Kaczogrodzkie wakacje", "Nick Fury: Agent S.H.I.E.L.D, cz. 2", "Kapitan Żbik #00: Pięć błękitnych goździków".
2016-07-17 - Recenzje

Oddział bez celu


Zazwyczaj po lekturze pozostają w czytelniku pewne emocje, pozytywne bądź negatywne, w zależności od tego, czy dzieło nam się podoba, czy też nie. Czasami na refleksję trzeba poczekać nieco dłużej lub raz jeszcze wrócić do lektury. W przypadku nowej pozycji wydawniczej Egmontu określenie emocji przychodzi z trudem.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Suicide Squad. Oddział Samobójców #01: Nadzorować i karać".
2016-07-16 - Recenzje

Z notatnika badacza komiksu


Premiery kolejnych numerów "Zeszytów Komiksowych" to jedne z ważniejszych wydarzeń związanych z badaniami komiksu w Polsce. Prowadzone przez Michała Błażejczyka i Michała Traczyka czasopismo współpracuje z największymi nazwiskami wśród polskich badaczy tego medium.

Karol Sus recenzuje magazyn "Zeszyty komiksowe #21: Komiks od kuchni".
2016-07-15 - Zapowiedzi

Ruszyła Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics?


Eaglemoss uruchomił oficjalną stronę internetową "Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics". Pierwszym komiksem wydanym w kolekcji (w cenie promocyjnej 14,90 zł) ma być "Batman: Hush #1". Pozostałe numery (z ceną 39,99 zł) mają być wydawane co dwa tygodnie. Znana są tytuły pierwszych pięciu tomów. Faktyczny start, czy próbna seria? Czas pokaże.
2016-07-15 - Recenzje

Dwaj koledzy z podwórka i klasy


Komiksy z parą bohaterów sprawdzają się, gdy są oni bardzo mocno skontrastowani. Niestety nie widzę zasadniczych różnic między Wojtkiem a Rudym.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Wojtek i Rudy #01: W tarapatach".
2016-07-14 - Ukazały się

Uwaga Remanent 58: Malos


W lutym 2014 roku w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku odbyła się wystawa "La forma del diablo", której częścią był wydany komiks "Malos. Javier Rodriguez 2013-2014". Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
2016-07-14 - Recenzje

Grabarz tańczy, jak mu zagrają?


Ponury grabarz, Jonas Crow, który lepiej radzi sobie z bronią palną niż z łopatą, musi do końca wypełnić zobowiązanie, jakie podjął wobec „pożeracza złota”, czyli znanego z pierwszej części potentata Joego Cusco. Zobaczymy, czy ekipa wywiąże się z powziętej misji.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Undertaker #02: Taniec sępów".
2016-07-13 - Recenzje

Spider-Man się zbroi


Najnowszy tom "Superior Spider-Mana" przynosi kolejną zwyżkę formy. Wyraźnie widać, że Dan Slott coraz lepiej bawi się swoim pomysłem wyjściowym.

Paweł Panic recenzuje komiks "Superior Spider-Man #04: Nie ma ucieczki".
2016-07-12 - Recenzje

Ostatni zajazd w Bretanii


Komiks dwóch gigantów europejskiego komiksu to historia radosnego z pozoru wydarzenia, które szybko staje się groteskowe, by w efekcie stać się dramatem.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Krwawe gody".
2016-07-11 - Recenzje

Słabsza wieczność


Granica pomiędzy skomplikowaną konstrukcją a chaosem może być czasami bardzo subtelna. Przekroczenie jej powoduje, że uczucie zachwytu nad dziełem może przerodzić się w uczucie znużenia.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Wieczny Batman #02".
2016-07-10 - Recenzje

Żarcie ostre jak maczeta


Deadpool to krwawa zgrywa pełna żartów niskiego sortu, ale za to żartów tych jest dużo. Dla jednych będzie to wada (Wade'a?), dla innych zaleta. Ja jestem na tak.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Deadpool #02: Łowca dusz".
2016-07-06 - Recenzje

Teoria względności


Album ukazuje się w Polsce, gdy Nowe DC powoli powoli kończy się u nas, a w USA tym uniwersum zatrząsł już kolejny epokowy event. Nie ma jednak co narzekać - otrzymujemy opowieść ważną z perspektywy historii świata, tym istotniejszą, że "Flashpoint" (a raczej jego zanegowanie) odgrywa istotne znaczenie w aktualnym resecie.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Flashpoint. Punkt krytyczny".
2016-07-05 - Recenzje

Tchnienie minionej epoki


Storm to danie dla amatorów określonych, nie podawanych już dziś niemal nigdzie smaków, gdzieś z rejonów 'guilty pleasure'. To komiks z innej epoki, który zauważalnie się zestarzał.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Storm #2: Dzieci pustyni. Zielone pandemonium".
2016-07-04 - Konkurs

Wygraj Username: Evie


Jeśli ktoś chciałby, żebyśmy wysłali mu komiks "Username: Evie", to w komentarzu pod tym newsem musi napisać, do jakiego raju najchętniej by uciekł. Dwa najlepsze wpisy wygrywają. Macie czas do piątku, 8 lipca do godziny 22.00.