baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2016-05-31 - Zagranica

Zapaśnicy Kowalczuka we Francji


Z końcem maja "Vreckless Vrestlers" zadebiutowali na rynku francuskim. Komiks wydano w dwóch wersjach - czarno-białej i z kolorowymi dodatkami. Vrestlerzy z bonusami są dostępni jako druk na żądanie, a bardziej zinowe wydanie trafiło do regularnej sprzedaży.
2016-05-31 - Recenzje

Duchy także lubią sake!


Premiera pierwszego cyklu ”Okko” w naszym kraju kilkukrotnie była przesuwana. W końcu jednak udało się zapiąć wszystko na ostatni guzik i komiks autorstwa Huba został wydany przez Taurus Media. Czy warto było czekać?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Okko #1: Cykl Wody".
2016-05-30 - Spotkania, wystawy, imprezy

VI Festiwal Gier i Komiksów Historycznych


W najbliższą sobotę, 4 czerwca w warszawskim Przystanku Historia, Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki (Marszałkowska 21/25) odbędzie się szósta już edycja Festiwalu Gier i Komiksów Historycznych. Wśród gości imprezy są Papcio Chmiel, duet Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski oraz Hubert Ronek i Nikodem Cabała, którzy poprowadzą warsztaty dla dzieci. Polecamy!
2016-05-27 - Recenzje

Proza życia w kosmosie


Jedna z ciekawszych pozycji amerykańskiego komiksu mainstreamowego, a zarazem czołowa przedstawicielka wciąż zbyt mało obecnego w Polsce wydawnictwa Image, seria "Saga" wchodzi do księgarń z czwartym tomem. Co tym razem Brian K. Vaughan (scenariusz) i Fiona Staples (rysunki) zgotowali trójce kosmicznych uciekinierów, Markowi, Alanie i małej Hazel?

Karol Sus recenzuje komiks "Saga #4".
2016-05-26 - Recenzje

Dwa razy nie nabiorę się na ten sam numer!


Ludzka wyobraźnia podobno nie zna granic. A jednak ciężko wymyślać wciąż nowe i zaskakujące rozwiązania fabularne, zwłaszcza w długich seriach. Pół biedy, jeśli powtórki z rozrywki zdarzają się co jakiś czas. Ale stosowanie tych samych sztuczek w następujących bezpośrednio po sobie odcinkach nie powinno mieć miejsca.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Przygody TinTina #05: Błękitny lotos".
2016-05-25 - Recenzje

Podróż przez smoczą krainę


”Krasnolud Nap” jest dwunastym komiksem wydanym przez Egmont w ramach nagrody dla laureatów konkursu imienia Janusza Christy, trzecim z nich, po który sięgnąłem, i pierwszym, który niestety nie podbił mojego serca.

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Krasnolud Nap. Smocza kraina".
2016-05-24 - Recenzje

Gdy kobieta nie wygląda jak wieszak


Na polską premierę Druuny musieliśmy czekać ponad 30 lat. Zerowy tom, stworzony ponad dekadę po ostatnim albumie z serii, lepiej się chyba jak na razie sprawdza jako wprowadzenie w komiksowy świat fantazji włoskiego autora, niż w serię, która przyniosła mu sławę.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Druuna #00: Anima".
2016-05-21 - Recenzje

Wojna kobiecym okiem


Garth Ennis uchodzi w USA za specjalistę od tworzenia scenariuszy wojennych komiksów. Czy wydane właśnie przez Planetę Komiksów przygody oddziału radzieckich lotniczek potwierdzają tę tezę?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Opowieści frontowe #1: Nocne wiedźmy".
2016-05-20 - Recenzje

Utknąć w Germanii


Ostatnio jakby mniej na naszym rynku komiksów frankofońskich. Może warto zatem sięgnąć po któryś ze starszych tytułów? Na przykład "starożytną" serię Mariniego.

Paweł Panic recenzuje komiks "Orły Rzymu III".
2016-05-19 - Recenzje

Koniec pewnej epoki


To komiks, który powinien przeczytać każdy zagorzały fan komiksu superbohaterskiego z zacięciem do historii gatunku. Dla czytelników 'Nowego 52' czy 'Marvel NOW!' tomik może co prawda zbyt zajeżdżać naftaliną, czy wręcz wydać się skamieliną z innej epoki, którą w istocie częściowo jest.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Kryzys na Nieskończonych Ziemiach".
2016-05-19 - Zapowiedzi

RadioActive Cross


Podczas Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK premierę będzie mieć nowy album Łukasza Kowalczuka "RadioActive Cross: Ostatnia Bitwa Epickich Rozmiarów". Okładka i przykładowe plansze do obejrzenia przedpremierowo już teraz. Nie jest wykluczone, że w sklepach komiks pojawi się nieco wcześniej.
2016-05-19 - Galeria

Obława na Lisa


Okładki i przykładowe plansze z czwartej odsłony przygód Lisa zatytułowanej "Obława" oraz okładka piątego zeszytu ("Echa przeszłości"), którą przygotowała Marianna Strychowska.
2016-05-18 - Recenzje

Na plasterki


To w dalszym ciągu dobry tytuł, ale przeciągające się działania wojenne powodują, że dynamiczna z początku seria traci powoli swój impet.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Berserk #07".
2016-05-17 - Recenzje

W rejs z TinTinem


Dzisiaj Chicago, jutro Port Said? Nie ma problemu, dzięki TinTinowi możemy pokonać ten dystans bez ruszania się z kanapy, a zatem naprzód!

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Przygody TinTina #04: Cygara faraona".
2016-05-17 - Zapowiedzi

Modigliani i Morze Czerwone


Scream Comics zdradził kolejne tytuły, jakie wyda w tym roku, i są nimi "Modigliani. Książę bohemy" (Modigliani, prince de la bohème ) oraz "Wędrówka przez Morze Czerwone" (Errance en mer Rouge). We Francji ukazały się nakładem Castermana w 2014 roku.
2016-05-16 - Recenzje

Wściekłość dziedziczna


Jason Aaron znany jest polskiemu czytelnikowi, jako autor mocnych, bardzo męskich komiksów. Niestroniący od przemocy i wulgaryzmów scenarzysta lubuje się w historiach przeznaczonych wyłącznie dla dorosłego odbiorcy. Po seriach "Bękarty z Południa", "Skalp" i "Wolverine i X-Meni" czytelnicy mogą zapoznać się z pięciozeszytową miniserią "Ludzie gniewu" zilustrowaną przez Rona Garneya, a wydaną w Polsce przez Muchę Comics.

Karol Sus recenzuje komiks "Ludzie gniewu".
2016-05-15 - Recenzje

Dużo nie zawsze oznacza dobrze


Czytanie "Preludium Nieskończoności" przypomina trochę szybki zjazd z górki w pięknej kotlinie. Jest mnóstwo wrażeń dookoła, na których chcielibyśmy się na dłużej zatrzymać, ale tempo jazdy nie bardzo na to pozwala.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Avengers #03: Preludium nieskończoności".
2016-05-14 - Recenzje

Ostatni skok Carlissiana


Lando - hazardzista, uwodziciel, włamywacz. Tak się powinno robić komiksy o bohaterach ze świata Gwiezdnych Wojen.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Star Wars Komiks #62 (2/2016)".
2016-05-14 - Zapowiedzi

Prace i robótki Dream Teamu


"Prace i robótki" to album przygotowany przez kolektyw rysunkowo-komiksowy Dream Team. Jego premiera odbędzie się 22. maja o godzinie 12.00, na Targach Książki w Warszawie, podczas spotkania z autorkami prowadzonego przez Sylwię Chutnik.
2016-05-13 - Recenzje

Rodzina jest najważniejsza


Futurystyczne konklawe, na którym paramafijne rodziny i ich prawie nieśmiertelni cyngle, decydują o obliczu świata, musi robić wrażenie. I robi.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Lazarus #3".
2016-05-12 - Recenzje

Amerykańska Liga Sprawiedliwości na poziomie okręgówki


Amerykańska Liga Sprawiedliwości składa się z najbardziej prestiżowych i najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów ze świata DC. Są kwintesencją czegoś wielkiego i takich też opowieści należy z nimi oczekiwać. Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "JLA. Amerykańska Liga Sprawiedliwości #01".
2016-05-12 - Recenzje

Mroczne miasto bez Mrocznego Rycerza


Za serial „Gotham Central” odpowiadają dwaj świetni scenarzyści: Ed Brubaker i Greg Rucka. W swojej prostocie pomysł na jego fabułę jest wręcz genialny: przedstawić walkę z przestępczością w Gotham od ludzkiej strony, skupić się na dobrej robocie śledczej, relacjach panujących w komisariacie oraz życiu prywatnym kilku głównych postaci, znacznie marginalizując przy tym samego Batmana.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Gotham Central #01: Na służbie".
2016-05-11 - Recenzje

Coś się kończy, ale nic się jeszcze nie zaczyna


Fanów przygód porucznika Mike’a Blueberry’ego czekają w tym roku jeszcze dwie odsłony: tom siódmy i ósmy. Jednak nim będziemy mieli okazję zapoznać się z tymi produkcjami, zerknijmy od szóstki, która dla całej serii jest bardzo znacząca. Ponieważ kilka głównych wątków zostaje zamkniętych, a dodatkowo jest to ostatni tom, do którego scenariusze pisał Jean-Michel Charlier.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Blueberry #6: Ostatnia szansa. Koniec drogi. Arizona love".
2016-05-11 - Zapowiedzi

Sprzedam mamę


Na maj planowana jest premiera książki dla dzieci Care Santos pod tytułem "Sprzedam mamę". Ilustracje do niej (i okładkę) przygotował Dennis Wojda i oczywiście można obejrzeć je już na Alei.
2016-05-11 - Artykuły

Fistaszki zebrane 1977-1978


Komiks jest ulgą dla wyobraźni. Jest pewnym dążeniem do ukazania kwintesencji. A kwintesencję, bez użycia słów – trudno wyrazić. Komiks wbrew swojej obrazkowości stanowi apoteozę słowa.


Andrzej Poniedzielski dzieli się swoimi refleksjami związanymi z "Fistaszkami" (lata 1977-1978).
2016-05-10 - Zapowiedzi

Kulturalny i gniewny maj


Przykładowe plansze z antologii Tomka Samojlika "To nie jest las dla starych wilków", trzeciej odsłony przygód detektywa Misia Zbysia zatytułowanej "Kosmos to za mało" i pierwszej części "Miasta psów" Radomskiego i Rebelki. Komiksy powinny ukazać się w maju.
2016-05-10 - Zapowiedzi

Żelazny


W tym roku ukaże się czwarty tom serii Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego "Wilcze tropy" poświęcony Zdzisławowi Badochowi, pseudonim "Żelazny". Przykładowe plansze przedpremierowo na Alei.
2016-05-10 - Recenzje

Podróż przez krainę stereotypów


Starość nie radość, ale nie wszyscy starzeją się tak samo. Jak radzi sobie przeszło dziewięćdziesięcioletni nastolatek na zapchanym po brzegi rynku literatury?


Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Przygody TinTina #03: Tintin w Ameryce".
2016-05-09 - Recenzje

Koniec wśród gwiazd


Moje odczucia wobec „Szklanych mieczy” zmieniały się z albumu na album. Pierwszy był trochę męczącym, przydługawym wstępem. W drugim scenarzystka się zrehabilitowała. Trzecia odsłona była mało interesująca. Jednak wyczekiwałem premiery, chciałem w końcu poznać zakończenie przygody Yamy i Miklosa.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Szklane Miecze #04: Dolmon".
2016-05-08 - Recenzje

Baśniowcy w trykotach


Wśród Baśniowców pojawiają się superbohaterowie. Czy drużyna B-Menów poradzi sobie ze zbliżającym się zagrożeniem?


Łukasz Słoński recenzuje komiks "Baśnie #16: Superdrużyna".
2016-05-07 - Recenzje

Niech to wszystko piorun trzaśnie!


Wyobraź sobie, że jesteś scenarzystą komiksowym pracującym dla Marvela i masz do dyspozycji tak znane oraz lubiane postacie jak Deadpool, Punisher, Venom, Elektra czy Hulk. Co można było to zepsuć? Tak, jeśli nazywasz się Daniel Way.

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Thunderbolts #01: Bez pardonu".
2016-05-06 - Ukazały się

Komiks od pabianickiego Pamso


22 kwietnia swoją premierę miała pierwsza część krótkiego darmowego komiksu "Pamso - 100 lat w opowieściach rysunkowych" opowiadającego o historii Zakładów Mięsnych Pamso S.A. oraz o historii Pabianic. Seria zaplanowana jest na 12 części, a po jej zakończeniu planowane jest wydanie zbiorcze. Kolejny numer ukaże się 12 maja.
2016-05-06 - Recenzje

Ocalić od zapomnienia


Nicolas Wild wykorzystuje w quasi-dokumentalnym komiksie niemal wymarłą religię jako punkt wyjścia do opowieści o Iranie.

Karol Sus recenzuje komiks "Tako milczy Zaratustra".
2016-05-05 - Zapowiedzi

Szkielet


W maju nakładem wydawnictwa Znakomite niespełna miesiąc po premierze światowej ukaże się komiks "Szkielet" (autor: Salvador Sanz). Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów. Aleja Komiksu objęła swoim patronatem tę publikację.
2016-05-05 - Spotkania, wystawy, imprezy

Cykl warsztatów komiksowych w Opolu


7 maja w opolskiej Galerii Zamostek w Opolu (ul. Minorytów 4) w ramach K#MIX! Reaktywacja! rozpocznie się cykl warsztatów komiksowych prowadzonych przez Szymona Teluka. Tematem pierwszych zajęć jest "Jak narysować wszystko. Podstawy rysunku dla ilustratorów i rysowników komiksów". Późniejsze terminy zajęć to: 4 i 25 czerwca, oraz 2 lipca. Koszt udziału w pojedynczym warsztacie - 5 złotych.
2016-05-05 - Recenzje

Jak wykastrować klasyków


Mariaż genialnego detektywa wykreowanego przez Arthura Conan Doyle’a i niepokojących mitów Cthulhu H.P. Lovercrafta – takie połączenie wydaje się gotowym przepisem na sukces. Otóż nie. I jeszcze raz nie.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Sherlock Holmes i Necronomicon #1: Wróg wewnętrzny".
2016-05-04 - Recenzje

Ostateczne uśmiercenie ducha Spider-Mana


„Superior Spider-Man” rozkręca się z każdym kolejnym tomem. Wizja bohatera, która przy pierwszym zetknięciu wydawała się tylko krótkotrwałym wybrykiem wydawnictwa i scenarzysty, coraz mocniej zadomawia się zarówno w fikcyjnym Nowym Jorku, jak i w świadomości czytelników.

Paweł Panic recenzuje komiks "Superior Spider-Man #03: Kłopoty z głową".
2016-05-03 - Recenzje

Kotka warta grzechu


Wciągające historie oraz nowe spojrzenie na jedną z najciekawszych bohaterek DC Comics sprawią, że pewnie jeszcze do niego wrócę.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Catwoman #01: Na tropie Catwoman".
2016-05-02 - Recenzje

Każda akcja powoduje reakcję


Scenarzysta dalej nie bawi się w tłumaczenie zawiłych zależności pomiędzy równoległymi światami - i dobrze. To przygodowa seria w pulpowym klimacie, gdzie ważniejsze jest tempo akcji i pokazywanie kolejnych wymyślnych światów, niż referowanie naukowych teorii, na czym niejeden autor fantastyki połamał już zęby.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Black Science #03: Niejednoznaczność wzorca".
2016-05-01 - Recenzje

Bohater na jeden dzień


Chory na białaczkę pięciolatek chce zostać Batmanem. Ale tak na poważnie... Fascynujący dokument o sile mitologii stworzonej przez przemysł komiksowy.

Przemysław Pawełek recenzuje film dokumentalny "Batkid".
2016-05-01 - Rozmaitości

Nowości komiksowe


Do sprzedaży trafiły następujące komiksy: "Miejsca", "Kompletny szok przyszłości", "Dym", "Mroczna Wieża #9: Przydrożny zajazd" oraz "Człowiek-wilk". Zapraszamy do zerknięcia na okładki, plansze i opisy.