baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2016-04-30 - Recenzje

Powrót do formy


„Wiedźmy” ponownie przypominają, co czyniło „Baśnie” serią wyjątkową.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Baśnie #14: Wiedźmy".
2016-04-30 - Recenzje

Imperium trudne początki


Początki panowania Imperatora Paplatine’a nie były tak beztroskie, jak na to wskazuje finał III epizodu Gwiezdnych Wojen. Album „Darth Vader i Widmowe Więzienie” opowiada o wewnętrznych tarciach na łonie rodzącego się Imperium.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Star Wars Legendy #02: Star Wars. Darth Vader i widmowe więzienie".
2016-04-29 - Recenzje

Czas to pieniądz


Autorów w dalszym ciągu dużo bardziej bawi kreacja świata, niż zajęcie się fabułą i rozwojem postaci.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Azymut #2: Niech piękna zdycha".
2016-04-28 - Recenzje

Stare kontra nowe


Po lekkim spadku poziomu w drugim, dość rozlazłym poziomie, seria znowu łapie wiatr w żagle. Jest tu napięcie, ładne pogrywanie postaciami z różnych epok, a z historią dobrze zgrywa się fachowa strona wizualna.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "All New X-Men #03: Zagubieni".
2016-04-26 - Recenzje

Dziki płynie do miasta


„Kong the King” to na pierwszy rzut oka kolejna opowieść o wielkiej małpie, która terroryzuje amerykańską metropolię. Popełni jednak błąd każdy, kto nazbyt szybko zaszufladkuje album Osvaldo Mediny (i nie chodzi wcale o to, że bohaterem omawianego komiksu nie jest małpa, a album jest niemy).

Paweł Panic recenzuje komiks "Kong the King".
2016-04-26 - Zapowiedzi

Kicia robi dym!


Na przełomie kwietnia i maja ukaże się album Ryszarda Dąbrowskiego "Kicia robi dym!", który jest zbiorek jednoplanszówek erotycznych z "Twojego Weekendu". Komiks tylko dla dorosłego czytelnika. Plansze i okładka przedpremierowo na Alei.
2016-04-25 - Recenzje

Siła to nie wszystko


Flash wystartował w końcu z własną serią w Polsce. Mamy do czynienia z falstartem czy wyjście z bloków obiecuje ciekawy bieg?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Flash #01: Cała naprzód".
2016-04-20 - Zapowiedzi

Harrow County od Muchy


W planach wydawniczych Mucha Comics na 2016 roku jest seria "Harrow County" duetu Cullen Bunn (scenariusz) i Tyler Crook (rysunki), która dostała nominację do tegorocznej edycji Eisner Award w kategorii "najlepsza nowa seria".
2016-04-20 - Galeria

Black Kiss


Na Festiwalu Komiksowa Warszawa, który tradycyjnie towarzyszy Warszawskim Targom Ksiażki, premierę bezie mieć album "Black Kiss" Howarda Chaykina. Okładka i przykładowe plansze przedpremierowo do obejrzenia oczywiście na Alei.
2016-04-20 - Recenzje

Nie jesteśmy tu sami!


Wielka przygoda Valeriana i Laureliny trwa. W kolejnym wydaniu zbiorczym jest miejsce na widowiskowe bitwy, szczyptę sztafażu historycznego i złośliwy komentarz do amerykańskich komiksów superbohaterskich. Polskiego czytelnika czeka też nutka nostalgii z epoki Świata Młodych.

Maciej Pałka recenzuje komiks "Valerian. Tom 3".
2016-04-19 - Recenzje

Nie masz pomysłu? Kopiuj!


Amerykańska wersja przygód Wiedźmina nie przynosi oczekiwanych emocji. Fabularnie i graficznie jest średniakiem bez większych aspiracji.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Wiedźmin. Dzieci lisicy".
2016-04-18 - Ukazały się

Pakiet Egmontu


Do sprzedaży trafiła kwietniowa porcja komiksów od Egmontu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wydanie zbiorcze legendarnego "Kryzys na Nieskończonych Ziemiach", wznowienie "Cromwell Stone" oraz kolejny tom serii "Thorgal - Młodzieńcze lata".
2016-04-17 - Recenzje

Niepotrzebni bohaterowie


„Wieczni bohaterowie” chronologicznie rozgrywają się po czwartym tomie „Ligi Sprawiedliwości” i równocześnie z wydarzeniami przedstawionymi w crossoverze „Wieczne zło”.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Liga Sprawiedliwości #05: Wieczni bohaterowie".
2016-04-16 - Recenzje

Nowy i lepszy, ale czy ciekawszy?


Drugi tom „Superior Spider-Mana” to zbitka typowych problemów, z jakimi każdego dnia boryka się nowy Peter Parker. Mieszanka wyborowa dla każdego fana tego bohatera. Szkopuł w tym, że ktoś tu majstrował w recepturze.

Paweł Panic recenzuje komiks "Superior Spider-Man #02: Mój własny najgorszy wróg".
2016-04-16 - Galeria

Comanche #01: Red Dust


Pierwszy tom serii "Comanche" zatytułowany "Red Dust" ukaże się z początkiem czerwca. Seria powstała w 1969 roku na potrzeby pisma komiksowego "Tintin", a w wersji albumowej wystartowała w 1972 roku. Do 10. albumu rysował ją Hermann.
2016-04-15 - Recenzje

Z lasu na królewskie salony


Tytuł 15. tomu „Baśni” sugeruje, że scenarzysta skupi się na losach Róży Czerwonej. Czy pozostająca w depresji bohaterka pomoże Baśniowcom w zbliżającym się konflikcie?

Łukasz Słoński recenzuje komiks "Baśnie #15: Róża Czerwona".
2016-04-14 - Ukazały się

Piosenka dla Wojtka (Pokonam każdego chłopaka)


Na początku tego roku ukazała się komiksowa publikacja "Piosenka dla Wojtka (Pokonam każdego chłopaka) / A Song for Wojtek (I Will Defeat Every Guy)" autorstwa Poli Dwurnik towarzysząca wystawie "Pola Dwurnik. Piosenka o lekarzu i inne rysunki" w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów i przykładowe plansze.
2016-04-14 - Recenzje

Batman w szortach


„Cmentarna Szychta” to zbiór siedmiu krótszych historii pióra Scotta Snydera, które nawiązują do różnych wydarzeń z życia Mrocznego Rycerza.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Batman #06: Cmentarna szychta".
2016-04-13 - Recenzje

Na ratunek Rudemu


Historia dzielnych harcerzy z Szarych Szeregów jest jednym z piękniejszych świadectw odwagi i ofiarności wobec ojczyzny prezentowanych w toku nauczania w szkołach. Po powieści i filmie losy Alka, Rudego i Zośki doczekały się także komiksowej odsłony.

Karol Sus recenzuje komiks "W imieniu Polski Walczącej #3: Akcja pod Arsenałemu".
2016-04-12 - Recenzje

W drogę ku zachodzącemu słońcu


Bracia Burnsowie opuszczają Nowy Jork i wyprawiają się w podróż na zachód. Szkoda, że nawet zmiana scenerii nie jest w stanie pomóc tej umiarkowanie poruszającej serii.


Przemysław Pawełek recenzuje mangę "Green Blood #03".
2016-04-10 - Recenzje

Arcydzieło wyklute z mroku


„Jajo mroku” to bardzo mocne i przejmujące zakończenie wspaniałej sagi „W poszukiwaniu Ptaka Czasu”. Zakończenie godne najlepszych mistrzów opowieści. Wielka szkoda, że to już koniec.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "W poszukiwaniu Ptaka Czasu #4: Jajo Mroku".
2016-04-09 - Recenzje

Absolut wolności


Andreas to jeden z tych autorów, na którego kolejne komiksy polscy fani czekają z niecierpliwością. Egmont po "Cyrus. Mill" raczy czytelników "Coutoo", klasykiem z 1989 roku.

Karol Sus recenzuje komiks "Coutoo".
2016-04-08 - Recenzje

Wyrwać się z więzienia... i schematów


Pierwszy tom cyklu ”Rani” nie rzucił mnie na kolana, lecz dostrzec można było w komiksie tym tlącą się w oddali iskierkę nadziei na to, że kolejne odsłony losów głównej bohaterki okażą się znacznie bardziej zajmującą lekturą. Wydawnictwo Komiksowe nie próżnowało i już po miesiącu otrzymaliśmy kolejną odsłonę serii. Czy zatem ”Rozbójniczka” spełniła oczekiwania?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Rani #2: Rozbójniczka".
2016-04-08 - Galeria

Hilda i Anderson


Przykładowe strony z czwartego już tomu przygód Hildy zatytułowanego "Hilda i Czarna Bestia" oraz "Staruszka Andersona", albumu z rysunkami Hermanna. Hilda ukaże się w połowie kwietnia, Anderson niecały miesiąc później.
2016-04-07 - Recenzje

Powtórka z macek


Czwarty tom świetnej serii "Fatale" to, niestety, ponowne powielanie znanego z poprzednich epizodów schematu. Brubaker po raz kolejny pokazuje czytelnikowi, jak Josephine opanowuje umysły mężczyzn, co z pewnością doprowadzi do tragedii. Żeby to wiedzieć, nie trzeba nawet czytać kilku krótkich akapitów na ostatniej stronie okładki. Czyli klapa?

Michał Misztal recenzuje komiks "Fatale #04: Modlitwa o deszcz".
2016-04-07 - Recenzje

...a Kartagina powinna zostać zniszczona


"Salambo" to zbiorcze wydanie trzytomowej serii z pierwszej połowy lat 80. XX wieku autorstwa klasyka, jakim jest Philippe Druillet. Trylogia ta wizualnie jest spektakularna, ale fabularnie nie do końca satysfakcjonuje.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Salambo".
2016-04-06 - Zapowiedzi

Peeters i Zanzim


Pod koniec pierwszej połowy kwietnia ukażą się wznowienie "Niebieskich pigułek" Frederika Peetersa i "Wyspa kobiet" Zanzima. Okładki, opisy i przykładowe plansze oczywiście przedpremierowo na Alei.
2016-04-06 - Konkurs

Mazowsze – moja mała ojczyzna


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów do udziału w konkursie "Mazowsze – moja mała ojczyzna". Jedną z kategorii jest "Komiks inspirowany Szlakiem Książąt Mazowieckich Moja mała Ojczyzna w czasach Książąt Mazowieckich". Termin nadsyłania zgłoszeń mija 29 kwietnia 2016.

2016-04-06 - Zapowiedzi

Ludzie gniewu i Saga


W połowie kwietnia ukaże się czwarty tom "Sagi" i jednotomowy album "Ludzie gniewu" napisany przez Jasona Aarona, scenarzystę "Skalpu" i "Bękartów z Południa". Okładki i przykładowe plansze oczywiście przedpremierowo do obejrzenia na Alei.
2016-04-06 - Recenzje

Wojna, która nie przeraża


Druga wojna światowa to okres w dziejach ludzkości, który od dziesięcioleci stanowi niewyczerpane źródło inspiracji na wielu polach. Scenarzysta Fabien Nury dorzucił swoją cegiełkę do wciąż rozrastającego się gmachu opracowań, tworząc opowieść powstałą na podstawie prawdziwych wydarzeń, która jest fikcją, jak przeczytamy we wstępie. Dobrze, że użyto słowa fikcja.

Tomasz Kleszcz recenzuje serię "Pewnego razu we Francji".
2016-04-04 - Zapowiedzi

Vitamin


Pod koniec kwietnia ukaże się kolejna Jednotomówka Waneko, którą będzie "Vitamin" Keiko Suenobu. Manga opowiada o przemocy w szkole i jest przeznaczona dla dorosłego czytelnika.
2016-04-04 - Recenzje

Nie jesteś wyjątkowy


Małgorzata Halber, bardziej znana z pracy w telewizji, od kilku lat regularnie tworzy krótkie historyjki z Bohaterem w roli głównej, publikowane na jej kanale na Facebooku. Teraz dostępne są one wersji drukowanej.

Karol Sus recenzuje książkę "Kołonotatnik z Bohaterem".
2016-04-03 - Recenzje

Cztery odbicia jednej historii


Jeśli zastanawialiście się, co też zdarzyło się po historii opowiedzianej w „Zemście Sithów”, i co się stało z Jedi, którzy uniknęli skutków Rozkazu 66, to ten komiks jest dla was. W przeciwnym wypadku możecie go sobie odpuścić.

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Star Wars Legendy #03: Czystka".
2016-04-02 - Recenzje

Drugie uderzenia


Pierwszy tom przedstawił nam Saitamę - superbohatera z pasji. Jegomość dzięki treningowi zyskał nadludzką wytrzymałość i siłę, pozwalającą mu kończyć starcia jednym ciosem. Jednocześnie wyłysiał i stał się taki twardy, że nie ma na niego mocnych. Czy na pewno?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "One-punch Man #2".
2016-04-01 - Recenzje

Zmarnowany potencjał mocy


Mara Jade to jedna z ciekawszych postaci z niekanonicznej części świata Gwiezdnych Wojen. To postać barwna, niejednoznaczna i umykająca ocenie, czy jest dobrą, czy złą postacią. Jak wypadła tym razem?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Star Wars Legendy #05: Mara Jade: Ręka Imperatora".
2016-04-01 - Galeria

Bresslau. Triangle


Nakład wydanego w lutym "Bresslau. Triangle" już się wyczerpał, więc galeria przykładowych plansz na Alei to obecnie jedyne miejsce, gdzie można zajrzeć do tego komiksu XNDR-a, Fila, Robura i Ojca Rene.