baner Waneko

ARCHIWUM WIEŚCI

2016-03-31 - Recenzje

Nietoperz na zawsze


Podobno gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Ale jeśli będzie ich kilkanaście, możemy liczyć na świetną ucztę, jaka rzadko się zdarza w taśmowej produkcji zza oceanu.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Wieczny Batman #01".
2016-03-30 - Recenzje

Miasto niespokojnych rewolwerów


Gdy wydaje się, że jest źle, wszystko się komplikuje i jest jeszcze gorzej. Jako pomysł na koncept fabularny brzmi to nieźle. A jak jest z wykonaniem?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Green Blood #02".
2016-03-29 - Recenzje

Sześć na dziesięć?


Czy zaangażowanie się Totalizatora Sportowego w wydanie komiksu oznacza, że komiksiarze symbolicznie 'wygrali w totka'?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Szóstka".
2016-03-28 - Artykuły

TOP5 filmów Marvel Studios


Już za chwilę na ekrany kin wejdzie trzynasty film Marvel Studios rozgrywający się we wspólnym filmowym świecie. Zanim jednak Tony Stark zmierzy się w nierównej walce na pięści z Steve’em Rogersem, warto może przyjrzeć się budowanemu od 2008 roku uniwersum. Niżej prezentuję subiektywny wybór moim zdaniem najlepszych filmów z Marvel Cinematic Universe poprzedzających „Kapitana Amerykę: Wojnę Bohaterów”.

Jan Sławiński typuje pięć najlepszych filmów od Marvela.
2016-03-28 - Recenzje

Jednostrzałowiec


Jak już walić z piąchy, to porządnie. Nowy japoński superheros wie, jak to się robi, ale co to za frajda wygrywać każdą walkę jednym ciosem?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "One-punch Man #01".
2016-03-27 - Recenzje

Dziewczyny na letnim obozie


Seria „Sisters” jest niezwykle popularna we Francji, gdzie ukazało się już 10 komiksowych albumów. Tymczasem w lutym w Polsce ukazał się album, który stanowi trzecią odsłonę cyklu. Historie zamieszczone w „To ona zaczęła!” wyraźnie unaoczniają, że porozumienie między nastolatką a młodszą siostrą nie jest możliwe.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Sisters #03: To ona zaczęła!".
2016-03-27 - Zapowiedzi

Róża Wersalu i Planetes


W kwietniu ukaże się pierwszy z trzech tomów zapowiadanej wcześniej "Róży Wersalu", liprcu zadebiutuje zaś nowa dwutomowa seria "Planetes" autorstwa Makoto Yukimury. Obie mangi zostaną wydane w ramach kolekcji Mega Manga JPF-u. Już teraz można obejrzeć przykładowe strony z "Róży..."
2016-03-25 - Recenzje

Podróż w nieznane i bez celu


Pierwszy tom "Azymutu" zatytułowany jest "Poszukiwacze zaginionego czasu". Czy lektura nie będzie jednak dla czytelników czasem straconym?


Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Azymut #1: Poszukiwacze zaginionego czasu".
2016-03-24 - Ukazały się

Portrety Wojenne


Jeszcze w 2015 roku nakładem Narodowego Centrum Kultury i SHIPsBOY w limitowanym nakładzie ukazał się komiks na podstawie odcinków telewizyjnej serii dokumentalnej "Portrety Wojenne" (scenariusz: Katarzyna Sarnowska, rysunki: Michał Araszewicz).
2016-03-24 - Recenzje

"W Savage Landzie narzekać na zabawę mogą tylko dinozaury..."


Po kiepskim cyrkowym numerze, tym razem scenarzysta Jason Aaron zabiera młodych mutantów na wycieczkę do Savage Landu - zaginionej krainy gdzieś na Antarktydzie. I można to spokojnie powiedzieć na samym wstępie, wycieczka została zorganizowana znacznie lepiej.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Wolverine i X-Meni #02: Szkoła przetrwania".
2016-03-23 - Recenzje

Wzloty i upadki Gothtopii


„Bogracz – lub strogonow, jak kto woli, jest dobry wtedy, kiedy wszystkie elementy wchodzące w jego skład są dobre. Ale jeśli zamiast soczystej wołowiny wrzucimy tanią parówkę lub zamiast czerwonej papryki nadpsutą rzodkiewkę, nie osiągniemy zadowalającego efektu”.

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Batman. Detective Comics #05: Gothtopia".
2016-03-18 - Ukazały się

Wpuszczony w kanał, czyli Gbur Władca Rur


Kilka dni temu nakładem Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Gminy i Miasta Warta ukazał się komiks z rysunkami Piotra Nowackiego "Wpuszczony w kanał, czyli Gbur Władca Rur", który opowiada o poczynaniach tytułowego Gbura Szambonura, który w podstępny sposób próbuje przechytrzyć grupkę dzieci i wprowadzić ścieki prosto do Warty. Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów.
2016-03-17 - Recenzje

Bękartka schwytana w tryby historii


”Rani” to rozpoczęty właśnie przez Wydawnictwo Komiksowe cykl, za powstanie którego odpowiadają bardzo głośne nazwiska z rynku frankofońskiego. I chociaż akcja osadzona jest oczywiście we Francji, do pewnego momentu trudno pozbyć się wrażenia, iż ma się do czynienia z produkcją typowo południowoamerykańską.

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Rani #1: Bękartka".
2016-03-17 - Galeria

Miejsca


Pod koniec marca ukaże się komiks "Miejsca". Przykładowe plansze przedpremierowo do obejrzenia już teraz. Tłumaczem albumu jest Grzegorz Ciecieląg, założyciel i wieloletni redaktor naczelny Alei Komiksu.
2016-03-16 - Zapowiedzi

Egmont odpowiada: KŚK (marzec 2016)


Tomasz Kołodziejczak odpowiada na kolejną porcję pytań z forum, zdradzając między innymi, że ważą się losy serii science-fiction, a od sprzedaży Skalpa i Igreka (które w całości ukażą się w latach 2016-17) zależy wydawanie komiksów z Vertigo. W 2017 roku Egmont wyda zaś Corto Maltese.
2016-03-16 - Konkurs

Wygraj Szóstkę!


Mamy dla Was do wygrania dwa egzemplarze komiksu "Szóstka", jaki powstał przy współpracy F5 i Lotto. Żeby trafić "Szóstkę" na Alei wystarczy w komentarzu pod newsem napisać, na co wydalibyście wygraną w totka. Dwie najciekawsze odpowiedzi nagrodzimy. Konkurs trwa do niedzieli, 20 marca do godziny 20.00. Powodzenia!
2016-03-15 - Galeria

Tymek z Mistrzem i Binio Bill


Przykładowe plansze i okładki z pierwszego integrala "Tymka i Mistrza" duetu Leśniak i Skarżycki oraz pierwszego w historii albumowego wydania "Binio Bill kręci western i… w kosmos" Jerzego Wróblewskiego. Komiksy ukażą się z początkiem kwietnia.
2016-03-14 - Ukazały się

Szóstka


Portal i magazyn F5 przy współpracy z Totalizatorem Sportowym stworzył "Szóstkę" - magazyn prezentujący różne oblicza polskiego komiksu. Sześciu współczesnych polskich rysowników zostało zaproszonych do stworzenia sześciu historii, w których pojawia się motyw szczęśliwego trafu w grach. Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów dotyczących publikacji.
2016-03-12 - Recenzje

Jest ogromny. Jest zły. Jest szary.


Jest ogromny. Jest zły. Jest szary. Hulk, zrodzony z zimnowojennego strachu potwór, uosabia wszystkie obawy Ameryki okresu lat 60. XX wieku. Na przełomie roku 2003 i 2004 genezę najsilniejszego bohatera na Ziemi na nowo zinterpretował duet wziętych artystów, Jeph Loeb (scenariusz) i Tim Sale (rysunki) w komiksie „Hulk. Szary”.

Karol Sus recenzuje komiks "Hulk. Szary".
2016-03-11 - Konkurs

Konkurs na komiks o odpadach


Stowarzyszenie "Tilia" w ramach projektu "Masz wybór, segreguj, odzyskuj- ODPADY OPAKOWANIOWE" ogłosiło konkurs na komiks o odpadach dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Termin nadsyłania oprac mija 31 marca.
2016-03-10 - Konkurs

Szósta edycja konkursu literacko - plastycznego BAZGROŁ


Ruszyła siódma edycja konkursu literacko - plastycznego BAZGROŁ, którego tematem jest wymyślenie, napisanie, zilustrowanie bajki / baśni / opowiadania przez duety autorskie składające z dwójki dzieci lub dziecka i osoby dorosłej (podział obowiązków dowolny), stworzenie komiksu, wykonanie książki artystycznej. Jednym z jurorów konkursu jest Przemysław Truściński.
2016-03-10 - Recenzje

Anarchia w mieście Mrocznego Rycerza


Gdy Syndykat Zbrodni przejmuje kontrolę nad światem, ziemscy zbrodniarze nie pozostają bierni. Pozbawione obrońcy Gotham staje się wkrótce areną walk o dominację.


Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Wieczne zło. Wojna w Arkham".
2016-03-08 - Spotkania, wystawy, imprezy

Paradoksy życia na arabskiej ziemi


Zabawna historia: ostatnimi czasy w moje ręce wpadły dwa komiksy Kultury Gniewu, które w opisach porównano do ”Mausa” Arta Spiegelmana. Jeden z nich – ”Rycerze Świętego Wita” – wyszedł z tego porównania z obronną ręką i udowodnił mi, że zasługuje na wszelkie słowa uznania. Jak poradził sobie z kolei pierwszy tom ”Araba przyszłości”?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Arab przyszłości #1: Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978-1984)".
2016-03-07 - Zapowiedzi

Incal to teraz Kurc


Wydawnictwo Incal, które w październiku 2015 roku zadebiutowało komiksem "Storm #1: Świat na dnie. Ostatni zwycięzca", zmienia nazwę na Wydawnictwo Kurc. Standard wydawniczy Storma nie zmieni się, obecnie trwają prace nad polską edycją "Druuny" Serpierego - tom zerowy "Anima" planowany jest na maj.
2016-03-05 - Spotkania, wystawy, imprezy

Bunt drewnianych maszyn


Po siedemnastu latach przerwy komiksowe opowieści z udziałem Smerfów znów trafiły na polski rynek. Wróciły w dobrym czasie. Z sezonu na sezon zainteresowanie komiksami dla dzieci wzrasta. Przygodę z Papą Smerfem i jego podopiecznymi można zacząć od obojętnie jakiego tomu, gdyż w każdym pomieszczono samodzielną historię, którą można czytać bez znajomości poprzednich.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Smerfy #21: Nie igra się z postępem".
2016-03-01 - Recenzje

Młodzi patrioci, do broni!


IPN od pewnego już czasu stawia także na komiks historyczny, mając na swoim koncie już sporo tego typu publikacji. O ile do tej pory były one skierowane raczej do starszej młodzieży, tak teraz, dzięki serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939 - 1944” Tomasza Robaczewskiego i Huberta Ronka dzieje polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej mogą poznawać także młodsi odbiorcy.

Karol Sus recenzuje serię komiksową i grę planszową "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944".