baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2016-02-29 - Zapowiedzi

Dym w maju


Na początku maja ukaże się album "Dym" poświęcony PabloPavo. Jego autorami są Marcin Podolec i dziennikarz, Marcin "Flint" Węcławek. Przykładowe plansze oczywiście przedpremierowo na Alei, ruszyła też przedsprzedaż albumu z bonusami.
2016-02-26 - Konkurs

Bresslau. Triangle do wygrania


Wydawnictwo Bazgrolle ogłosiło konkurs, w którym można wygrać jeden z trzech egzemplarzy komiksu "Bresslau. Triangle". Co zrobić, żeby go zdobyć? Informacje znajdziecie w rozwinięciu newsa. Termin wysyłania odpowiedzi mija 3 marca.
2016-02-25 - Ukazały się

Wszystkie premiery na Złotych Kurczakach 2015


Oprócz wspomnianych przez nas wcześniej komiksów Ojca Rene, oraz Bresslau. Traingle na festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki 2015 ukazało się dziewięć różnych komiksów ("The True Chicken", "Daro the Hero #3", "First weeks", "Gałgan #06", "Herr Komputer ma wychodne", "Moe", "Twarde S(z)utki", "Violent Vrestlers #1", "Terminator Genisis"). Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.


2016-02-24 - Artykuły

Podsumowanie 2015 roku - najlepsze okładki


Tradycyjnie już zaczynamy podsumowanie roku od zestawienia najlepszych okładek. Wśród 10 najlepszych znalazły się prace czwórki Polaków, w tym debiutanta. Sprawdźcie, jakie okładki uznaliśmy za najlepsze w 2015 roku.
2016-02-24 - Galeria

Klik


Jeszcze w styczniu ukazało się zbiorcze wydanie legendarnego "Klika" Milo Manary. Niezdecydowani zakupem tego klasyku komiksowej erotyki mogą teraz obejrzeć przykładowe plansze. Komiks adresowany jest do pełnoletniego czytelnika.
2016-02-24 - Recenzje

Kołki w dłoń!


Prawie trzy lata – tyle czasu minęło między polską premierą drugiego i trzeciego tomu serii „Amerykański Wampir”. Warto było tyle czekać?

Jan Sławiński recenzuje komiks "Amerykański Wampir #3".
2016-02-23 - Ukazały się

Bresslau. Triangle


Na tegorocznym festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki ukazał się komiks "Bresslau. Triangle", który jest zbiorczym wydaniem zinów: "Breslau Savage", "Straight Outta Breslau" i 'Breslau Kaputt" wraz z dodatkami.
2016-02-23 - Rozmaitości

Sondy Filipa Bąka na Złotych Kurczkach 2015


Filip Bąk podczas trwania wrocławskiego festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki (13 lutego 2016) przeprowadził kilkanaście sąd z polskimi autorami komiksów (między innymi z Filipem Wiśniowskim, Łukaszem Kowalczukiem, Jakubem Dębskim, Piotrem Kasińskim). Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
2016-02-23 - Recenzje

Początek dobry, a potem sztampa


Podobno komiks „Era Ultrona” to najlepsze, co do tej pory spotkało Marvel NOW! Flagowy scenarzysta Domu Pomysłów – Brian Michael Bendis – stanął na wysokości zadania, ale czy faktycznie? Warto wspomnieć, że komiksowy event niewiele ma wspólnego z fabułą filmu „Avengers: Czas Ultrona”.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Era Ultrona".
2016-02-22 - Ukazały się

Czas na komiks


Blogerzy z "Czas na komiks" wydali pod tym samym tytułem darmowy magazyn poświęcony komiksowi. Obok podsumowania 2015 roku można znaleźć w nim między innymi wywiady z Jerzym Szyłakiem i Danielem Grzeszkiewiczem. Magazyn dostępny jest w formacie PDF, a jego twórcy zapewniają, że "Czas na komiks" doczeka się kolejnych numerów.
2016-02-22 - Recenzje

Komiksowy antybohater bohaterem filmu


Psychopatyczna natura Deadpoola i ciągnący się za nim szlak krwi i poucinanych kończyn hamowały przez lata jego filmową karierę. Antybohaer doczekał się jednak w końcu debiutu na srebrnym ekranie.

Przemysław Pawełek recenzuje film "Deadpool".
2016-02-19 - Galeria

Lutowe premiery Taurusa


Przykładowe plansze i okładki szóstego tomu serii "Orbital" zatytułowanego "Opór"" i piątej części cyklu "XIII Mystery" pod tytułem "Steve Rowland". Komiksy ukażą się na początku przyszłego tygodnia. Start nowej serii, "Okko" został przesunięty.
2016-02-18 - Recenzje

Szukając Batmana


Animowany Batman wie już, że ma syna, razem mają za sobą pierwszy kryzys na linii syn-ojciec. Dwie osoby to jednak za mało na superbohaterską rodzinę.

Przemysław Pawełek recenzuje animację "Batman. Mroczne czasy".
2016-02-17 - Zapowiedzi

Timof w lutym 2016 roku


Pod koniec lutego ukażą się trzy albumy: "Ostatki" Sfara, trzeci tom "Sagi o Atlasie i Axisie" Pau i ósma część cyklu "Ralph Azham" zatytułowana "Nie pochwycisz płynącej rzeki". Okładki, opisy i przykładowe plansze oczywiście przedpremierowo do obejrzenia na Alei.
2016-02-17 - Spotkania, wystawy, imprezy

Kichka w Polsce


W sobotę, 27 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - MOCAK odbędzie się o godzinie 16.00 spotkanie z Michelem Kitchą, autorem komiksu "Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu". Tego samego dnia, o 11.00 autor weźmie udział także w warsztatach komiksowych.
2016-02-17 - Recenzje

Rewolwery nie odpoczywają


Wbrew tytułowi albumu - powodów tu szukać nie trzeba, bo Śmierć kroczy za leworęcznym rewolwerowcem krok w krok.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Durango #08: Powód do śmierci".
2016-02-15 - Recenzje

Czas zamknięty w pudełku


Już na początku roku Wydawnictwo Komiksowe dostarcza nam jedną z najoryginalniejszych premier tego roku. "Tutaj" to pudełko zawierające w sobie ryzę jednostronnie zadrukowanych luźnych plansz. Richard McGuire zaprasza nas na wyjątkową podróż w czasie.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Tutaj".
2016-02-14 - Recenzje

Z siostrami jest zabawa


„Sisters” to atrakcyjny serial humorystyczno-obyczajowy, którego kolejne tomy ukazują się regularnie. Dobre tempo wydawnicze sprzyja utrzymaniu zainteresowania serią, którą warto polecać najmłodszym czytelnikom.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Sisters #02: Będzie zabawa".
2016-02-13 - Recenzje

Cisza przed burzą


Kolejny tom mangi Miury daje nam dokładnie to, co poprzednie - to ciąg dalszy opowieści o zdeterminowanym dzikusie z gigantycznym mieczem. Nie ma jednak mowy o zawodzie.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Berserk #5".
2016-02-11 - Zagranica

Krótka relacja z Angouleme 2016


Do wyjazdu do Angouleme zbierałem się od kilku dobrych lat. W tym roku w końcu się udało.

Jacek "Ystad" Jastrzębski relacjonuje swój pierwszy wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Angoulême (27-31 stycznia 2016).
2016-02-11 - Recenzje

Kim jest Angela?


Czy historia, za którą odpowiada sam Brian Michael Bendis, jest wystarczająco dobra, aby zadowolić potencjalnych czytelników?

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Guardians of the Galaxy. Strażnicy Galaktyki #02: Angela".
2016-02-09 - Recenzje

Z końcem świata mu do twarzy


Śmierć, zniszczenie, pożoga, cierpienie. W takich właśnie okolicznościach Bler wraca do swojego rodzimego Krakowa, zaś Rafał Szłapa sprawia, że czytelnik niejednokrotnie poczuje zakłopotanie zachwytem, jaki ma prawo urodzić się w jego oczach. Czy jednak komiks jako całość sprawia tak dobre wrażenie?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Bler #5: Człowiek ze światła".
2016-02-07 - Recenzje

Już tylko kilka zamków do otwarcia


Bohaterowie wiedzą mniej niż czytelnik. Czują się zagrożeni, ale nie widzą przeciwnika. Jest jeszcze tyle tajemnic do rozwikłania, że lektura trzyma w napięciu.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Locke & Key #04: Klucze do Królestwa".
2016-02-06 - Recenzje

Geralt z Rivii rusza na szlak


Postać Geralta z Rivii dała podwaliny pod sporych rozmiarów cykl o misternej konstrukcji i wielowątkowej fabule. Zanim jednak Geralt na dobre zadomowił się na kartach powieści, stał się na tyle popularny i atrakcyjny dla innych autorów, że zaistniał także na komiksowych planszach.

Karol Sus recenzuje komiks "Wiedźmin".
2016-02-05 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wykłady i warsztaty komiksowe podczas Gostkonu


W ten weekend (6-7 lutego) podczas Gostyńskiego Festiwalu Fantastyki "Gostkon" (GOK "Hutnik", ul. Hutnika 4) odbędą się między innymi warsztaty komiksowe z Grzegorzem Januszem i Tomaszem Niewiadomskim, oraz prelekcje: Witolda Tkaczyka "Dzieje nieprzeciętnych bohaterów na kartach komiksów historycznych" oraz Małgorzaty Nawrockiej "O sposobach malowania świata słowem w komiksie polskim."
2016-02-05 - Recenzje

Apokalipsa po krakowsku


Wraz z czwartym tomem swojej serii, komiksowy ”Bler” bardzo mocno zmienia swoje oblicze. Jak nasz rodzimy superbohater odnajdzie się w momencie, gdy Kraków został niemal całkowicie zrównany z ziemią przez terrorystów, a on sam stał się narzędziem politycznej propagandy?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Bler #4: Stan strachu".
2016-02-04 - Recenzje

Trudne początki


Komiksów o początkach działalności Batmana było wiele. Większość z nich nie przeszła próby czasu. Te, którym się udało, często zaliczane są do największych osiągnięć amerykańskiego komiksu superbohaterskiego, a ich twórcom dały ogromną sławę.

Karol Sus recenzuje komiks "Batman. Rok pierwszy".
2016-02-03 - Galeria

Burns i Sattouf


W połowie lutego Kultura Gniewu wyda wznowienie "Black Hole" Charlesa Burnsa i pierwszy tom "Araba przyszłości" Riada Sattoufa zatytułowany "Dzieciństwo na Bliskim Wschodzie (1978-1984)". Przykładowe strony z obydwu albów już do obejrzenia na Alei.
2016-02-03 - Recenzje

Kręte koleje losu dorzecza Missisipi


Historia dwóch kobiet, która pokazuje przemiany historyczne w USA przez pryzmat "francuskiego" Południa zarówno w czasie Wojny Secesyjnej, jak i w dobie pierwszych białych osadników.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Pasażerowie wiatru #2".
2016-02-02 - Recenzje

Pierworodny kontratakuje


Brian Azzarello w poprzednich tomach serii sprawnie przetasował i rozdał karty głównym rozgrywającym. Czas na hasło 'sprawdzam'.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Wonder Woman #04: Wojna".
2016-02-02 - Galeria

Azymut już w lutym


Pod koniec lutego ukaże się pierwszy tom serii "Azymut" zatytułowany "Poszukiwacze zaginionego czasu". Przykładowe plansze oczywiście przedpremierowo można obejrzeć na Alei. We Francji w styczniu ukazał się trzeci tom tego cyklu.
2016-02-01 - Rozmaitości

Nagrody Angouleme 2016


"Tutaj" autorstwa Richarda McGuire'a został uznany najlepszym komiksem podczas 43. edycji Festiwalu w Angouleme. W styczniu album ukazał się w Polsce. Nagrodę specjalną jury dostał Pozla za "Carnet de sante fireuse", najlepszą serią uznano "Ms. Marvel".
2016-02-01 - Recenzje

Najlepsi z najgorszych łotrów


Liga Sprawiedliwości poległa, superzłoczyńcy zostali wypuszczeni na wolność, a światem rządzi Syndykat Zbrodni – lustrzane, złe do szpiku kości odbicie Ligi z alternatywnego świata. Gdy zabrakło bohaterów, tylko jeden człowiek będzie mógł stawić im czoła: Lex Luthor.


Jan Sławiński recenzuje komiks "Wieczne zło".