baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2016-01-31 - Recenzje

Rzeczywistości, która nie przeszła żadnej cenzury


Komiks „Czary zjary” daje popalić – dosłownie i w przenośni. Album Simona Hanselmanna jest miejscami odrażający, ohydny, obraźliwy, wulgarny i przekraczający granice dobrego smaku. Łatwo po pierwszych kilku planszach odrzucić całość, twierdząc, że nie mam nic wspólnego z takim przedstawieniem świata i ludzkich problemów. Ale czy rzeczywiście?

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Czary Zjary".
2016-01-30 - Recenzje

Ulotne życie rzeźbiarza


Jaką cenę jest w stanie zapłacić artysta, by jego nazwisko zostało zapamiętane? Czy dla sławy będzie gotów poświęcić swoje życie? Takie pytania rodzi lektura jednego z najciekawszych komiksów wydanych w ubiegłym roku.

Łukasz Słoński recenzuje komiks "Stwórca".
2016-01-29 - Recenzje

Poklikasz?


Cykl, który trafił w naszym kraju do oficjalnego obiegu ponad dekadę temu, w końcu doczekał się reedycji godnej klasyka - to spory tomik w grubej oprawie, gdzie na dobrej jakości papierze można ponownie zachwycać się kreską mistrza w niezobowiązującym komiksie erotycznym.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Klik".
2016-01-28 - Zagranica

Hermann z Grand Prix Angouleme 2016


Grand Prix 43. festiwalu komiksu w Angouleme przyznano Hermannowi, autorowi między innymi "Wież Bois-Maury" i "Jeremiaha". W styczniu na rynku frankofońskim ukazał się nowy komiks z rysunkami tego artysty - "Old Pa Anderson" (scenariusz Yves H., syn Hermanna), który Wydawnictwo Komiksowe wyda najprawdopodobniej w maju. W 2016 roku Hermann ma przyjechać ponownie do Polski.
2016-01-28 - Recenzje

Nieprzekonujące losy kota


Sukces zbiórki crowdfundingowej i kontrowersje z nią związane. Nagroda na festiwalu w Łodzi. Nie trzeba niczego więcej, by móc zainteresować się tym komiksem. Czy jednak przygody młodego kota w czasach Związku Radzieckiego spełniły oczekiwania?

Krzysztof Tymczyński recenzuje komiks "Niesłychane losy Ivana Kotowicza".
2016-01-22 - Recenzje

Żeberka w krwawym sosie


Rzecz przypadnie do gustu wielbicielom pierwszego sezonu „True Detective”, filmów „Zrodzony w ogniu” czy „Gran Torino”.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Bękarty z Południa #01: Był to facet, co się zowie".
2016-01-21 - Recenzje

Raczej śmierć niż emerytura


„Rzeka duchów” zamyka trylogię Alana Moore’a i Kevina O’Neila przedstawiającą losy Janni Dakkar, córki na wpół legendarnego kapitana Nemo, postrachu mórz i oceanów.

Karol Sus recenzuje komiks "Nemo. Rzeka duchów".
2016-01-20 - Recenzje

Skoro western, to muszą być Indianie


Porucznik Mike Blueberry powraca. I jest to powrót w wielkim stylu. Ważna informacja dla ewentualnych czytelników: opowieści pomieszczone w zbiorze są ze sobą mocno powiązane, wcześniejsze przygody protagonisty nie mają dla bieżącej fabuły większego znaczenia. Właśnie dlatego, jeśli ktoś nie czytał wcześniejszych tomów, może bez problemów sięgnąć po właśnie ten i nie będzie czuł się zagubiony w meandrach fabuły.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Blueberry #5: Złamany nos. Plemię widmo. Długi marsz".
2016-01-20 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Timofa na 2016 rok


Na łamach "Ziniola" Paweł Timofiejuk ujawnił większość planów wydawniczych na 2016 rok. Można spodziewać się Sfara i Thompsona, Skutnika, Cornella, a także książek o komiksie. Ukaże się także wyczekiwana przez lata książeczka do "From Hell"!
2016-01-19 - Spotkania, wystawy, imprezy

Cegiełki na wsparcie Złotych Kurczaków 2015


Organizatorzy zbliżającej się trzeciej edycji wrocławskiego festiwalu komiksu niezależnego Złote Kurczaki (13 lutego 2016) przygotowali dla osób pragnących wesprzeć tegoroczną edycję Cegiełki, w których skład wchodzą: koszulka (do wyboru czarna lub biała), pamiątkowy identyfikator z unikatową smyczą oraz Limitowany Zin, którego premiera odbędzie się na imprezie.
2016-01-19 - Recenzje

Bruce wpada do króliczej nory


Seria „Batman: Mroczny Rycerz” należąca do odnowionego uniwersum DC Comics (New 52) od samego początku nie cieszyła się najlepszą opinią zarówno czytelników, jak i recenzentów.

Karol Sus recenzuje komiks "Batman: Mroczny Rycerz #03: Szalony".
2016-01-18 - Recenzje

Requiem (coda)


10. tom Sandmana to album szczególny. Mogłoby się wydawać, że niepotrzebny - w końcu "Panie Łaskawe" kończą się śmiercią Morfeusza. Neil Gaiman splótł jednak jego opowieść na tyle misternie, że trudno było mu ją zakończyć bez pożegnania bohatera.

Julia Janowska recenzuje komiks "Sandman. Przebudzenie".
2016-01-17 - Recenzje

Ciekawa nuda


Jeśli lubicie niejednoznaczne opowieści o dziwacznych, nietypowych bohaterach, to powinniście zaprzyjaźnić się z Dawid Boringiem.


Łukasz Zatorski recenzuje komiks "Dawid Borung".
2016-01-16 - Recenzje

Rok z życia człowieka


Patrząc na tytuły Cyrila Pedrosy, które do tej pory wydano w naszym kraju, można śmiało stwierdzić, że artysta ten tworzy dzieła po prostu wielkie. W każdym znaczeniu tego słowa.

Paweł Panic recenzuje komiks "Równonoce".
2016-01-15 - Recenzje

Wojna trzech Lig


Czwarty tom „Ligi Sprawiedliwości”, do którego prowadziły wydarzenia z komiksów „Shazam!” i „Amerykańska Liga Sprawiedliwości: Najbardziej niebezpieczni”, okazał się lekturą nieoczekiwanie przyjemną, wciągającą i lepiej napisaną niż tomy poprzednie.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Liga Sprawiedliwości #04: Trójka".
2016-01-14 - Zapowiedzi

Rani


W lutym zadebiutuje w Polsce nowa seria kostiumowa "Rani". Jej autorami jest trio Jean Van Hamme, Alcante i Francis Valles, rysownik "Władców chmielu". Drugi tom już w marcu, okładki i przykładowe plansze obu części przedpremierowo do obejrzenia na Alei.
2016-01-14 - Zapowiedzi

Zemsta faraona i Ringo


Już z początkiem lutego ukaże się 8. tom "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego" zatytułowany "Zemsta faraona", kilka miesięcy później wyjdzie w tym cyklu "Ringo". Okładki obu komiksów do obejrzeniu przedpremierowo na Alei.
2016-01-13 - Film

Film z wilczej gontyny


Podobnie jak "Romowe", tak i druga cześć serii "Lux in tenebris" za tytułowana "Wilcza gontyna" doczeka się animowanego trajlera. Autorami cyklu są Sławomir Zajączkowski i Huber Czajkowski.
2016-01-13 - Recenzje

Zmarnowane fantasy?


„Tigran”, to przedostania część cyklu, a mimo to nie mamy nadal żadnego konkretu związanego ze zbliżającą się wielka katastrofą, która ma zniszczyć Ziemię. Wydawać by się mogło, że z biegiem akcji bohaterzy zaczną uwijać się niczym mrówki w ulewie, aby odkryć, jak uniknąć zapowiadanego kataklizmu.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Szklane Miecze #03: Tigran".
2016-01-09 - Recenzje

Najbardziej niepotrzebni


Nowy Green Lantern, Vipe, Katana, Catwoman, Marsjański Łowca Ludzi, Stargirl, Hawkman i Green Arrow – tak prezentuje się skład, który ma w razie potrzeby stawić czoła Największym Ziemskim Herosom. Realny plan czy pobożne życzenie amerykańskiego rządu?


Jan Sławiński recenzuje komiks "Amerykańska Liga Sprawiedliwości #01: Najbardziej niebezpieczni".
2016-01-08 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wybierz które darmowe komiksy pojawią się na Dniu Darmowego Komiksu 2016


Podczas tegorocznego Dnia Darmowego Komiksu, który odbywać się będzie 7 maja w poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można otrzymać jeden z darmowych zagranicznych komiksów przygotowanych na tę ogólnoświatową imprezę. Polscy uczestnicy mogą zdecydować przez głosowanie na FB które z 50 tytułów pojawią się na tej imprezie. Głosowanie zamyka się 15 stycznia.
2016-01-07 - Recenzje

Hołd dla Srebrnej Ery


Pierwszy cykl DC Deluxe doczekał się niebanalnego zwieńczenia. Pozostaje tylko życzyć czytelnikom i wydawcy jeszcze większej ilości komiksów na tym poziomie.

Tobiasz Markiewicz recenzuje komiks "Nowa granica".
2016-01-06 - Zapowiedzi

Wstępne zapowiedzi Ongrysa na 2016 rok


Wśród planów wydawniczych Ongrysa na 2016 roku są między innymi kolejne komiksy z archiwum Jerzego Wróblewskiego, drugie tomy "Składu Głownego" i Filutka, antologia Szarloty Pawel i kolejne albumy Tadeusza Baranowskiego oraz western "Ringo" Vance'a. Wydawca zapowiada też niespodzianki.
2016-01-05 - Recenzje

Znów na ratunek


Superstrumień - technologia zbudowana przez starożytnych, obcych konstruktorów - zostaje rozerwany. Do czego to prowadzi? Oczywiście, do zagrożenia wszechświata. Przed unicestwieniem operator stacji nadaje sygnał, rozpoczynający Białe Zdarzenie. Na ziemi 616 dochodzi do obudzenia supermocy, która ma uratować sytuację, ale nie wszystko idzie jak w zegarku...

Tomasz Kleszcz recenzuje komiks "Avengers #02: Ostatnie białe zdarzenie".
2016-01-04 - Recenzje

Batman na kozetce


W przypadku „Azylu Arkham” Granta Morrisona i Dave’a McKeane’a wyświechtane określenie „kamień milowy gatunku” nasuwa się samo podczas lektury. Określenie, którego jak ognia unika się w każdej recenzji tu jednak wydaje się całkiem usprawiedliwione.

Karol Sus recenzuje komiks "Batman. Azyl Arkham".
2016-01-03 - Ukazały się

Mangi z grudnia


Prezentujem listę mangowych premier z grudnia. Pojawiły się nowe serie: "One-punch Man", "Dragons Rioting", a także dwie jednotomówki: "Sweet Guilty Love Bites" oraz "Souichi i jego głupie klątwy".
2016-01-03 - Recenzje

Luthor: Portret człowieka


Scenarzysta Brian Azzarello i rysownik Lee Bermejo tworzą zaskakujący obraz człowieka, mocny, niejednoznaczny i wiarygodny.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Luthor".
2016-01-02 - Recenzje

Krzysztof Gawronkiewicz wielkim artystą jest


Nie mam w zwyczaju pisać laurek, ale wiem, że tym razem trudno mi będzie napisać recenzję w duchu innym niż pean pochwalny. Krzysztof Gawronkiewicz to wszechstronny artysta-plastyk - rysownik, malarz, do tego scenarzysta. Zapisał się w historii polskiego komiksu nie jedną, a kilkoma pozycjami. "Krzesło w piekle" to podsumowanie jego dotychczasowego dorobku - przegląd twórczości z trzech dekad, pokazujący jego najróżniejsze oblicza.

Darek Binieda recenzuje komiks "Krzesło w piekle".
2016-01-01 - Recenzje

Macki przez wieki


Tym razem byłem przygotowany. Po przeczytaniu tomu „Śmierć podąża za mną”, czyli pierwszego tomu serii „Fatale”, byłem bardzo zadowolony i zainteresowany, co stanie się w kolejnych częściach, ale z jakiegoś powodu czekanie wyłączyło moją czujność. Kontynuacja, zatytułowana „Diabelski interes”, uderzyła mnie przez to ze zdwojoną siłą. Wyglądając na horyzoncie trzeciego wydania zbiorczego, dobrze pamiętałem, że mam do czynienia z jednym z najciekawszych komiksowych cykli, jakie ostatnio czytałem, przynajmniej po polsku.

Michał Misztal recenzuje komiks "Fatale #03: Na zachód od piekła".