baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2015-04-28 - Zapowiedzi

Pippi się wprowadza i inne komiksy


19 maja nakładem wydawnictwa Zakamarki swoją premierę będzie miał pierwszy z trzech komiksów o przygodach Pippi Pończoszanki - "Pippi się wprowadza i inne komiksy" (scenariusz: Astrid Lindgren, rysunki: Ingrid Vang Nyman). Najprawdopodobniej będzie to częściowa reedycja komiksów Naszej Księgarni z 1993 roku.
2015-04-27 - Zapowiedzi

Hiperelvis powraca


Na Warszawskich Targach Książki premierę będzie mieć drugi tom cyklu "To ja, Hiperelvis" zatytułowany "Genialny Borys", który jest połączeniem komiksu i powieści. Na razie można zobaczyć okładkę, a z pierwszego tomu, który ukazał się w marcu, prezentujemy przykładowe plansze.
2015-04-27 - Zapowiedzi

Nie przebaczaj


NA FKW ukaże się komiks "Nie przebaczaj" Kuby Ryszkiewicza i Marianny Strychowskiej. Akcja rozgrywa się w międzywojniu na Kresach Wschodnich, ale nie jest to album historyczny. Okładka i przykładowe strony przedpremierowo do obejrzenia na Alei.
2015-04-26 - Film

Freezer powrócił


W japońskich kinach można już obejrzeć kolejny film z cyklu "Dragon Ball Z". Tym razem Son Goku przyjdzie się powtórnie zmierzyć ze wskrzeszonym i odmienionym Freezerem. Data premiery anglojęzycznej na razie jest nieznana.
2015-04-24 - Ukazały się

Asteriks od Hachette


20 kwietnia w niektórych województwach ukazał się pierwszy komiks z serii "Asterix. Złota kolekcja" wydany przez Hachette. Wydawnictwo zaczęło wydawać serię od dziesiątego tomu - "Asteriks Legionista". Najprawdopodobniej jest to kolejny rzut testowy, do którego Hachette zdążyło nas przyzwyczaić.
2015-04-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

Aukcja Komiksu i Ilustracji #4


W warszawskim Domu Aukcyjnym Desa Unicum (ul. Marszałkowska 34/50) 7 maja o godzinie 19.00 odbędzie się czwarta "Aukcja Komiksu i Ilustracji", na której będzie można kupić oryginalne prace między innymi Janusza Christy, Szarloty Pawel, Henryka Jerzego Chmielewskiego. Podobnie jak wcześniej również planowany jest katalog aukcji.
2015-04-23 - Recenzje

Parada grozy


Hellboy pierwszy raz pojawił się w 1993 roku, zaś ostatni (jak mogło się wydawać) tom jego przygód został opublikowany w wydaniu zbiorczym w roku 2012. W grudniu tego samego roku do sklepów trafiła kontynuacja serii – pierwszy zeszyt „Hellboya w piekle”.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Hellboy w Piekle #01: Zstąpienie".
2015-04-21 - Spotkania, wystawy, imprezy

Goście z zagranicy na Komiksowej Warszawie 2015


Organizatorzy Festiwalu Komiksowa Warszawa (14-17 maja 2015) ogłosili na swojej stronie listę gości z zagranicy, w gronie których znajdują się między innymi: Lewis Trondheim (Ralph Azham), Tony Sandoval (Wąż wodny), Dave Johnson (Superman: Czerwony Syn), John Layman (Chew), Judith Vanistendael (Kiedy Dawid stracił głos) i wielu innych. Pełna lista w rozwinięciu newsa.
2015-04-21 - Recenzje

Obca we własnym kraju


Jedno z tych dzieł komiksowych, które zdecydowanie i bez kompleksów wychodzi poza zamknięte środowisko fanów powieści graficznych. Album wszedł do kanonu nie tylko komiksów, ale dorobku kultury w ogóle. Wstyd nie znać.

Karol Sus recenzuje komiks "Persepolis".
2015-04-20 - Recenzje

Bez pazura


Drugi, a zarazem ostatni tom przygód Calvina Rose'a, zamyka rozdział Trybunału Sów w historii Gotham City. Tylko czy aby na zawsze?

Karol Sus recenzuje komiks "Szpon #2: Upadek sów".
2015-04-19 - Recenzje

W drogę ku nowej przygodzie


Kto przybędzie na pomoc zagrożonemu Arcopolis? Battling Boy – nowa gwiazda w panteonie bóstw strzegących ludzkości jako superbohaterowie.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Battling Boy".
2015-04-18 - Recenzje

Niestety znów o wampirach


Twórcom serii „Sherlock Holmes" można zarzucić nieudaną próbę wykorzystania aktualnie nośnych rekwizytów: wampiry & słynny detektyw z Londynu. W obu wypadkach scenariusz nic nowego nie wnosi, to zwykłe odcinanie kuponów, próba załapania się na wnoszącą falę medialnego zainteresowania.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Sherlock Holmes i Wampiry Londynu #1: Zew krwi".
2015-04-18 - Zapowiedzi

Cud nad Rypienicą


W czerwcu ukaże się komiks "Cud nad Rypienicą", którego autorami są rysownik Daniel Baum i nieżyjący już Tomasz Marciniak. Okładka i przykładowe plansze tradycyjnie przedpremierowo do obejrzenia na Alei. Komiks jest darmową publikacją.
2015-04-17 - Zapowiedzi

Zin komiksowy #2


Na greckim festiwalu komiksu ComicDom Con ukaże się drugi numer "Zina komiksowego" Macieja Pałki, który jest gościem imprezy. Komiks wyjdzie po angielsku. Okładka i przykładowa plansza przedpremierowo na Alei.
2015-04-16 - Recenzje

Funky Koval ze zmarszczkami


Kultowy komiks wraz z nową częścią w ładnym integralu: czego chcieć więcej? Być może odpowiedzi na to, czy „Funky Koval” po ponad dwudziestu latach od premiery nadal potrafi wywołać szybsze bicie serca?

Tymoteusz Wronka recenzuje komiks "Funky Koval".
2015-04-16 - Konkurs

Wygraj komiks o Jeżu Jerzym!


Premierze pełnometrażowej animacji o Jeżu Jerzym towarzyszyło wydanie antologii "Jeż Jerzy na urwanym filmie". Żeby wygrać ten komiks, wystarczy napisać w komentarzu: czego jeże nie lubią najbardziej? Konkurs trwa do 21. kwietnia 2015 roku do godziny 10.00. Powodzenia!
2015-04-14 - Recenzje

Buntownik z konieczności


Ponad dekadę od zinowego debiutu, po stworzeniu kilku albumów za publiczne pieniądze Maciej Pałka znów wraca do samizdatów komiksowych. To krok w tył czy raczej rewolucyjny manifest artystyczny?

Łukasz Chmielewski recenzuje magazyn "Zin komiksowy #1".
2015-04-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa komiksu polskiego w Atenach


20 kwietnia w ateńskiej księgarni METAIXMIO (ul. Ippokratous 118) odbędzie się wernisaż "Polska Odyseja Komiksowa 2015". Wystawę będzie można oglądać do 3 maja 2015. Dodatkowo w dniach 24-26 kwietnia w Atenach odbędzie się festiwal "Comicdom Con Athens", którego gośćmi będą dwaj polscy autorzy - Łukasz Mazur oraz Maciej Pałka.
2015-04-13 - Zapowiedzi

Kwietniowy Andreas


Pod koniec kwietnia ukażą się dwa komiksy Andreasa: "Jaskinia wspomnień" i 18. tom "Koziorożca" zatytułowany "Jeźdźcy" (w marcu premierę miał 17. tom "Widziane z bliska"). Okładki i przykładowe plansze oczywiście do obejrzenia już teraz.
2015-04-11 - Recenzje

23 na koszulce


Żeby opowiedzieć historię gościa, który grał w kosza, trzeba wyczucia, by wiedzieć, kiedy zejść z boiska, kiedy pokazać szatnię, a kiedy zajrzeć do domu. W komiksie trzeba to jeszcze narysować! Czy komiks o Jordanie może być tak dobry jak on na boisku?

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Michael Jordan. Nadchodzi byk".
2015-04-10 - Recenzje

Smoleński rechot


W przeddzień piątej rocznicy katastrofy smoleńskiej ukazało się trzecie wydanie komiksu, którym Ryszard Dąbrowski starał się odreagować pączkujące w internecie szalone teorie spiskowe na temat przyczyn tragedii. Tak przynajmniej, na upartego i przy odrobinie dobrej woli oraz sympatii do działań autora, można starać się interpretować kolejną przygodę Likwidatora.

Maciej Pałka recenzuje komiks "Likwidator: Prawda smoleńska".
2015-04-09 - Konkurs

Wygraj komiks "Szczęściarz z rocznika 1917"


Żeby wygrać komiks "Szczęściarz z rocznika 1917", który opowiada o więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, wystarczy napisać w komentarzu, jakie wydarzenie z 1917 roku zmieniło świat i mieć trochę szczęścia w losowaniu. Konkurs trwa do godziny 10.00 14. kwietnia 2015 roku. Powodzenia!
2015-04-09 - Recenzje

Klucze do wrót świadomości


Poznaliśmy już miejscowość Lovecraft. Wiemy, że drzemią tam mroczne tajemnice. Czas dowiedzieć się, co skrywają.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Locke & Key #02: Łamigłówki".
2015-04-05 - Recenzje

Do piekła nie ma powrotu


Ze wszystkich popłuczyn po Sandmanie, historia Lucyfera to opowieść, która wyraźnie wyrasta ponad zwykłą kontynuację i rozbudowę uniwersum Śnienia Neila Gaimana. Narracja snuta przez Mike’a Careya wybiła się na niepodległość, uzyskała status samoistnej w pełni świadomej i odrębnej serii.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Lucyfer #11: Kompleta".
2015-04-04 - Ukazały się

Mangi z marca


Oto kolejna porcja mang, tym razem z datą marcową. Zakończone zostało "Battle Royale" i "Orange", pojawiły się za to nowe serie: "Oblubienica czarnoksiężnika" i "Pięć centymetrów na sekundę".
2015-04-03 - Recenzje

Biały królik kontra Czerwony Skorpion


Minęło już niemal 30 lat, a długouchy ronin dalej idzie przed siebie. Nie wie, co go czeka na końcu drogi, pewne jest tylko, że po drodze spotka kłopoty, a po piętach depcze mu Śmierć...

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Usagi Yojimbo #28: Czerwony Skorpion".
2015-04-01 - Ukazały się

Kabaret Neo-Nówka #01: Same hity i jeden śmieszny skecz


Kilka dni temu swoją premierę miał komiks "Same hity i jeden śmieszny skecz". Jest to to pierwszy tom skeczy i piosenek Kabaretu Neo-Nówka zamkniętych w formie komiksu. Można w nim znaleźć min. rysunkowe wersje skeczów: "Wandzia", "Spotkanie prezydentów Obama vs. Komorowski" czy kultowego skeczu "Niebo". Za scenariusz odpowiedzialni są członkowie kabaretu, rysunki stworzył Krzysztof Brynecki.
2015-04-01 - Recenzje

Obyczajówki z przewrotką


Narzeczona na dzień przed ślubem, były mąż odwiedzający córeczkę. Zasmuceni bracia opłakujący śmierć koleżanki z klasy. W tym tomiku nie znajdziemy kolejnej odsłony epickiej sagi czy też scen ratowania świata przed zagładą. Znajdziemy za to kilka interesujących nowelek obyczajowych.

Karol Wiśniewski recenzuje komiks "Na dzień przed ślubem".