ARCHIWUM WIEŚCI

2015-03-28 - Recenzje

Taniec w odcieniach szarości


„Polina” Bastiena Vivèsa to opowieść o dziewczynie, która bardzo lubiła tańczyć. Prawdziwą artystką i gwiazdą stała się dopiero, kiedy odkryła kierujące nią motywy.

Paweł Panic recenzuje komiks "Polina".
2015-03-27 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa w Toruniu: Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła


Dzisiaj (27 marca) o godzinie 17:00 w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu (Rynek Nowomiejski 17) odbędzie się wernisaż wystawy Wojtka Łowickiego z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem” - "Kajko i Kokosz – najdzielniejsi woje Mirmiła" Wystawę będzie można oglądać do 25 kwietnia. Słowo wstępne wygłosi dr Tomasz Marciniak. Po otwarciu wystawy planowany jest konkurs dla dzieci na temat wiedzy o komiksie
2015-03-26 - Recenzje

Komiksowe przygody rodziny trolli


Kto kiedykolwiek czytał książki o Muminkach, ten wie że autorka lubiła rysować swoich bohaterów. Jak bronią się komiksy zdolnej literatki?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Muminki #1".
2015-03-24 - Recenzje

To nie tak miało być!


Paweł Gierczak po dekadzie od debiutu wraca do miasta cyborgów. Ale to już inne miasto.


Maciej Pałka recenzuje komiks "Heliopolis. Miasto przyszłości".
2015-03-23 - Konkurs

Konkurs 26. MFKiG na krótką formę komiksową


Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzkie Centrum Komiksu ogłosili dzisiaj konkurs na krótką formę komiksową na 26. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Tematyka prac dowolna. Termin nadsyłania prac mija 31 sierpnia 2015. Pula nagród wynosi 18.000 złotych (6.000 złotych za pierwsze miejsce).
2015-03-23 - Rozmaitości

Warsztaty poświęcone komiksowi belgijskiemu - Królestwo w obrazkach


We wtorek 24 marca o godzinie 16:00 w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. bpa Nankiera 4) odbędą się warsztaty "Królestwo w obrazkach" poświęcone komiksowi belgijskiemu. Odbędzie się również wykład na temat komiksu, który wygłosi Xavier Chantry. Organizatorem jest Klub Miłośników Belgii - studenci filologii romańskiej UWr.
2015-03-22 - Recenzje

Mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy


Vertigo to nadal półka nastawiona na czystą rozrywkę, jednak oferująca bardzo interesujące serie i miniserie. Jedną z nich może być „Przebudzenie” znanego i cenionego scenarzysty Scotta Snydera, zilustrowane przez Seana Murphy'ego.

Karol Sus recenzuje komiks "Mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy".
2015-03-20 - Recenzje

Myszy w potrzasku


Petersen zdążył już zaprosić nas do swojego świata walecznych gryzoni. Nad myszami wiszą jednak czarne chmury. Czy będzie z nich mały deszcz czy jednak burza?


Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Mysia Straż: Jesień 1152 #2".
2015-03-18 - Recenzje

Chodź, Szogunie


Przyjęło się uznawać, że nikt poza Japonią nie jest tak wprawny w komiksowych adaptacjach samurajskich legend jak Stan Sakai. Jak bronią się jednak jego rysunki zestawione z cudzym scenariuszem?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "47 roninów".
2015-03-16 - Recenzje

Ponadczasowy Snoopy


Nasza Księgarnia, mimo że nie specjalizuje się w komiksie, sukcesywnie dostarcza czytelnikom historii obrazkowych mnóstwo świetnej rozrywki. Wszystko za sprawą jednej tylko serii, cenionej za to na całym świecie. Mowa o “Fistaszkach”, których już jedenasty tom, zbierający paski z lat 1971-1972, trafił na rynek.

Karol Sus recenzuje komiks "Fistaszki zebrane 1971-1972.
2015-03-14 - Konkurs

Szósta edycja konkursu literacko - plastycznego BAZGROŁ


Ruszyła szósta edycja konkursu literacko - plastycznego BAZGROŁ, którego tematem jest wymyślenie, napisanie, zilustrowanie bajki / baśni / opowiadania przez duety autorskie składające z dwójki dzieci lub dziecka i osoby dorosłej (podział obowiązków dowolny), stworzenie komiksu, wykonanie książki artystycznej. Jednym z jurorów konkursu jest Przemysław Truściński.
2015-03-13 - Konkurs

Konkurs na komiks o Karlu Hencke


Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w związku ze 150. rocznicą odkrycia przez Karla Hencke planetoidy Astrea ogłosiło konkurs na komiks o tym odkrywcy skierowany do uczniów drezdeneckich szkół. Termin, nadsyłania prac do muzeum, upływa 30 maja bieżącego roku.
2015-03-13 - Konkurs

Wygraj komiks Skarżyckiego i Kalinowskiego


"Podróże w czasie i przestrzeni w celu ratowania Ziemi #2" to komiks edukacyjny autorstwa Rafała Skarżyckiego i Karola Kalinowskiego. Żeby go wygrać, wystarczy w komentarzu napisać, do jakiego momentu w historii cofnęlibyście się i co wtedy zmienili? Wygrywa najciekawszy pomysł. Powodzenia! Konkurs trwa do czwartku, 19 marca, do godziny 10.00.
2015-03-13 - Recenzje

Podróż przez oceany i mgławice


Wydawnictwo Ongrys ponownie dostarcza żelazną klasykę. Jak bronią się przygody profesorka Nerwosolka po ponad trzech dekadach?

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Antresolka Profesorka Nerwosolka".
2015-03-11 - Konkurs

Wygraj Złote Kurczaki


Mamy dla Was zina "Złote Kurczaki", który był dostępny tylko w przedsprzedaży dla wspierających festiwal niezależnego komiksu i na samej imprezie. Kto się zgapił, już nie musi płakać. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na pytanie: "kto jest twórcą statuetki Złotych Kurczaków i na jakiej postaci jest ona wzorowana". Odpowiadamy w komentarzach pod newsem do piątku, 13 marca do 10.00. Powodzenia przy losowaniu!
2015-03-09 - Zagranica

Zmarł Yoshihiro Tatsumi


Dwa dni temu - siódmego marca 2015 - w wieku 79 lat zmarł japoński twórca komiksów Yoshihiro Tatsumi. W Polsce ukazały się dwa komiksy tego autora - "Kobiety" (kultura gniewu) oraz "Życie. Powieść graficzna" (Wydawnictwo Komiksowe).
2015-03-09 - Recenzje

Coś się kończy, coś się zaczyna


Wraz z dziesiątym tomem serii “Wieże Bois-Maury” kończy się długa tułaczka rycerza Aymara. Dzielny wojak zwiedził najdalsze zakątki średniowiecznego świata, mimo że jego cel wcale nie był tak odległy. Jego szlak ku odzyskania rodowych ziem wiódł przez gościńce Europy aż po spaloną słońcem Ziemię Świętą.

Karol Sus recenzuje komiks "Wieże Bois-Maury #10: Olivier".
2015-03-07 - Recenzje

Z fatum nie wygrasz


Kolejna seria z zachodniej Europy na naszym rynku. Jak frankofońscy autorzy poradzili sobie z klasyką brytyjskiego fantasy?

Przemysław Pawełek recenzuje komiksy "Elryk. Rubinowy tron" i "Elryk. Zwiastun burzy".
2015-03-05 - Recenzje

Nie przekręcisz przekręta


Parker to bohater powołany do życia w 1962 roku przez pisarza Richarda Starka. Bohater ponad dwudziestu powieści, kilku adaptacji filmowych i komiksowych. Za te ostatnie odpowiada Darwyn Cooke. Dzięki Taurus Media ukazała się na naszym rynku już druga z tych historii - "Firma" .

Jan Sławiński recenzuje komiks "Parker. Firma".
2015-03-04 - Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie promocyjne komiksu Szczęściarz z rocznika 1917 na Uniwersytecie Gdańskim


Muzeum Stutthof, Uniwersytet Gdański oraz Studenckie Koło Naukowe Mozaika zapraszają 11 marca 2015 na godzinę 12:00 na Wydział Filologiczny UG, sala 1.48 (ul. Wita Stwosza 55) na prezentację komiksu "Szczęściarz z rocznika 1917". Podczas spotkania odbędzie się dyskusja panelowa, której moderatorem będzie prof. dr hab. Jerzy Szyłak.
2015-03-03 - Recenzje

Superbohaterscy dżentelmeni


Nowe wydanie drugiego tomu „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów” to szansa na pełniejsze doświadczenie dzieła Alana Moora i Kevina O’Neilla…

Kaja Wabbit recenzuje komiks "Liga Niezwykłych Dżentelmenów #2".