baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2015-02-27 - Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie promocyjne komiksu Szczęściarz z rocznika 1917 w Elblągu


We wtorek 3 marca o godzinie 17:30 w Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu (Bulwar Zygmunta Augusta 11) odbędzie się spotkanie promocyjne dotyczące trzech ostatnich wydawnictw Muzeum Stutthof - w tym dotyczące komiksu "Szczęściarz z rocznika 1917" (scenariusz: Agnieszka Kosko-Hołowczyc, rysunki: Wanda Swajda). W trakcie spotkania będzie można nabyć publikacje.
2015-02-27 - Recenzje

Noc w mieście śmierci


Niezwykły komiksowy zapis pewnej nocy, którą autorka oraz jej rodzina i sąsiedzi przeżyli w Bejrucie, w stolicy kraju trawionego przez wojnę domową.

Paweł Panic recenzuje komiks "Gry jaskółek".
2015-02-26 - Spotkania, wystawy, imprezy

Otwarcie wystawy komiksowej w Sieradzu i prezentacja o historii komiksu


W czwartek 5 marca o godzinie 18:00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej imienia Władysława Broniewskiego w Sieradzu (Żwirki i Wigury 4) odbędzie się prezentacja multimedialna Tomasza Marciniaka "Historia komiksu", a po niej nastąpi otwarcie wystawy "Fantastyka w komiksie. Komiks w fantastyce" (kurator Wojciech Łowicki). Wystawę można oglądać do 16 kwietnia.
2015-02-26 - Ukazały się

Kotek Mamrotek


W lutym nakładem Naszej Księgarni ukazał się komiks "Kotek Mamrotek" (scenariusz: Piotr Olszówka, rysunki: Kacper Dudek). W rozwinięciu newsa więcej szczegółów dotyczących publikacji oraz przykładowe plansze.
2015-02-26 - Konkurs

Konkurs dla młodzieży na komiks o Kurpiach


Związek Kurpiów zaprasza młodzież w wieku 13-26 lat, uczącą się, studiującą i pracującą, zamieszkującą w powiecie: ostrołęckim, przasnyskim, łomżyńskim lub szczycieńskim do udziału w konkursie „Kurpie w komiksie”. Główną nagrodą jest wydanie przesłanego komiksu. termin wysyłania zgłoszeń mija 30 czerwca 2015
2015-02-25 - Konkurs

Konkurs na lotniskowy komiks


Port Lotniczy Łódź ogłosił konkurs "Lotniskowy Komiks", którego przedmiotem jest stworzenie dwóch kadrów komiksu w kolorze oraz opracowanie jednej fabuły. Nagrodą jest zaproszenie do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia z wolnej ręki do zawarcia umowy na wykonanie serii komiksów. Więcej informacji znajduje się w regulaminie konkursu dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej. Termin dostarczenia zgłoszenia mija 27 lutego o godzinie 11:00.
2015-02-25 - Recenzje

Ocean w ogniu


W trakcie rejsu luksusowy liniowiec wziął na pokład dwóch tajemniczych rozbitków. Czy dopłynie do swojego portu przeznaczenia?

Przemysław Pawełek recenzuje komiksy "Blue Heaven #2 i #3".
2015-02-24 - Ukazały się

Komiksowy Zin Kombinowany


Kilka dni temu woją premierę miał "Komiksowy Zin Kombinowany", który w założeniu jest nieregularnie wydawanym pismem komiksowym o charakterze niekomercyjnym, opracowywanym i rysowanym w ramach Warsztatów Komiksowych, prowadzonych przez Grzegorza J. Nowickiego oraz Agatę Komorowską z Warsztatów Komiksu.
2015-02-20 - Konkurs

Konkurs na komiks o równości płci


UN Women, wraz z Komisją Europejską, belgijską agendą rządową ds. współpracy rozwojowej i UNRIC organizuje konkurs na komiks lub karykaturę o tematyce równości płci. Konkurs skierowany do rysowników komiksów i studentów kierunków artystycznych w wieku od 18 do 28 lat, którzy mieszkają w państwie członkowskim UE. Główna nagroda wynosi 1.000 euro. Termin wysyłania prac mija 20 kwietnia 2015.
2015-02-20 - Zapowiedzi

Caravaggio i XIII Mystery


W marcu ukaże się trzeci tom serii "XIII Mystery" zatytułowany "Little Jones", a w kwietniu zadebiutuje nowa seria autorstwa Milo Manary "Caravaggio" - jej pierwszy tom "Paleta i Rapier" ukaże się jednocześnie w Polsce i Francji. Okładki obu komiksów można obejrzeć już dziś.
2015-02-20 - Recenzje

Doctor Who vs Rule 34


Jeżeli coś istnieje w Internecie, to na pewno już przerobiono to na porno. Tak brzmi słynna zasada 34 wyjaśniająca istnienie sprośnych fanfików i parodii czego się tylko da (bez wyjątku!). Na początku roku światło dzienne ujrzał zinowy zeszycik, który śmiało można podciągnąć pod powyższą kategorię wykwitów artystycznej działalności.

Maciej Pałka recenzuje komiks "Giacomo Supernova #01: Łóżkowe igraszki, szampan i menuet".
2015-02-19 - Konkurs

Konkurs na komiks o Marianie Rejewskim


W 2015 roku przypada 110 rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, znamienitego bydgoszczanina, matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie na komiks pt.: „Marian Rejewski – największy haker XX wieku”.
2015-02-19 - Ukazały się

Judith Vanistendael w Polsce


W maju do Polski przyjedzie Judith Vanistendael, autorka komiksów "Kiedy Dawid stracił głos" i "Dziewczyna i Murzyn". Artystka będzie gościem Festiwalu Komiksowa Warszawa, który tradycyjnie odbędzie się w ramach Warszawskich Targów Książki (14-17 maja).
2015-02-19 - Zapowiedzi

Hilda i Czarnobyl


Centrala wyda komiks "Chernóbil-La Zona" autorstwa Natachy Bustos i Francisco Sáncheza. Album ukażę się w Polsce i Wielkiej Brytanii. W Polsce zostanie też wznowiona pierwsza część przygód Hildy, a premierę będzie mieć czwarty tom zatytułowany "Hilda i Czarna Bestia".
2015-02-18 - Zapowiedzi

Oblubienica czarnoksiężnika


W marcu zadebiutuje nowa seria mangowa "Oblubienica czarnoksiężnika" ("Mahou Tsukai no Yome") autorstwa Kore Yamazaki. Komiks będzie ukazywał się co dwa miesiące (na razie wydano 2 tomy). Manga opowiada o piętnastolatce, którą na aukcji kupił czarnoksiężnik.
2015-02-16 - Recenzje

Rycerz Bragon zatacza koło


„Rycerz Bragon” to już ostatnia część cyklu „W poszukiwania Ptaka Czasu”. Miałem wątpliwości, czy zeszyt udźwignie opowieść snutą w wcześniejszych tomach, czy scenarzystom uda się pozamykać wszystkie wątki i sprawnie przejść do wydarzeń już wcześniej opowiedzianych (pamiętajmy, że serial jest prequelem przygód Pelissy oraz Bragona).


Maciej Gierszewski recenzuje komiks "W poszukiwaniu Ptaka Czasu #8: Rycerz Bragon".
2015-02-14 - Recenzje

Rozstania i powroty


Aymar de Bois-Maury kontynuuje swoją tułaczkę po Ziemi Świętej. Ubogi, choć niezwykle dzielny i waleczny rycerz nie przepuszcza żadnej okazji do walki z niewiernymi muzułmanami. A jeśli przy okazji da się jeszcze zarobić...

Karol Sus recenzuje komiks "Wieże Bois-Maury #09: Khaled".
2015-02-12 - Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie promocyjne komiksu Szczęściarz z rocznika 1917 w Nowym Dworze Gdańskim


W piątek 13 lutego o godzinie 18:00 w Żuławskim Parku Historycznym (Nowy Dwór Gdański, ul. Kopernika 17) odbędzie się spotkanie promocyjne dotyczące trzech ostatnich wydawnictw Muzeum Stutthof - w tym dotyczące komiksu "Szczęściarz z rocznika 1917" (scenariusz: Agnieszka Kosko-Hołowczyc, rysunki: Wanda Swajda). W trakcie spotkania będzie można nabyć publikacje oraz porozmawiać z ich autorami.
2015-02-12 - Zagranica

Polski komiks o świętej Faustynie na Słowacji


Kilka dni temu na Słowacji nakładem wydawnictwa KUMRAN ukazał się komiks polskich autorów o świętej Faustynie - "Faustína. Príbeh malého dievčatka, z ktorého sa stala veľká svätá" (scenariusz: Marcin Kobierski; rysunki: Mieczysław Sarna, Jacek Przybylski). Polska wersja komiksu ukazała się w maju 2010 roku jako dodatek do Małego Gościa Niedzielnego. KUMRAN
2015-02-12 - Recenzje

Spiłowane szpony


Owiany tajemnicą Trybunał Sów daje ogromne możliwości kreacji oraz niesie ze sobą mnóstwo pomysłów na kolejne opowieści. To oraz niewątpliwy sukces odmłodzonego Batmana pozwoliło decydentom z DC na oddanie własnej serii jednemu ze Szponów, mistrzowi ucieczek, Calvinowi Rose.

Karol Sus recenzuje komiks "Szpon #01: Utrapienie sów".
2015-02-10 - Ukazały się

Papież i Generał


Do sprzedaży trafiła książka Marka Milera "Papież i Generał", do której ilustracje, także w formie komiksu, przygotowali Jacek Frąś, Krzysztof Ostrowski i Przemek Truściński. Trust narysował także okładkę. Przykładowe ilustracje do obejrzenia oczywiście na Alei.
2015-02-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

4. Krakowski Festiwal Komiksu


Już 14 i 15 marca w Krakowie odbędzie się czwarta edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Impreza zostanie zorganizowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie oraz Goethe-Institut Krakau. Aleja Komiksu objęła patronatem to wydarzenie.
2015-02-09 - Ukazały się

Dublet Gierka


Premierze nowego komiksu Pawła Gierczaka "Heliopolis" towarzyszy dodruk jego "Wędrówek po mieście cyborgów", które ukazały się dekadę temu. Okładki i przykładowe plansze z tych komiksów do obejrzenia na Alei.
2015-02-04 - Recenzje

I to by było na tyle


„Sill Valt” to już ostatni tom cyklu „Rycerze Łaski” i chyba także ostatni tom serialu „Skarga Utraconych Ziem”, ponieważ podczas prac nad nim zmarł Philippe Delaby – główny rysownik. To spowodowało, że album rozpada się na dwie nierówne części. A już zaczynało się robić ciekawie…

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Skarga Utraconych Ziem #8: Sill Valt".
2015-02-01 - Recenzje

Krwawy Szermierz


Guts prze do przodu, zostawiając za sobą szlak znaczony krwią oraz niekompletnymi ciałami nafaszerowanymi bełtami z kuszy.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Berserk #02".