baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2014-07-31 - Zapowiedzi

Czwarty Lincoln na początku sierpnia


Na początku sierpnia ukaże się czwarta część komiksu "Lincoln" zbierającego najnowsze dwa tomy wydania oryginalnego. Z tego powodu kolejnego tomu serii można będzie spodziewać się najwcześniej w 2016 roku. Wydawnictwo planuje jednak wcześniej wypuścić na rynek innym komiks autorów Lincolna.
2014-07-30 - Rozmaitości

Nabór do Antologii w hołdzie Tajfunowi


W tym roku 30. urodziny świętuje Tajfun – jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiego komiksu fantastycznego, wykreowany przez Tadeusza Raczkiewicza. Wydawnictwo ONGRYS wspólnie z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi planuje na październik wydanie publikacji z cyklu "a tribute to...", do której współtworzenia zaprasza wszystkich twórców.
2014-07-29 - Recenzje

Srebrny Księżyc nad Providence #1-2


Rewolwerowcy. Dawni bogowie. Tajemnicza księga. Herenguel zaprasza do lektury horroru, rozgrywającego się na cywilizowanym wschodzie Stanów Zjednoczonych.


Przemysław Pawełek recenzuje dylogię "Srebrny Księżyc nad Providence".
2014-07-27 - Zapowiedzi

Szczęśliwy finał Zapętlenia


Komiks "Zapętlenie" Daniela Chmielewskiego ukaże się przedpremierowo 28 sierpnia w Warszawie z okazji Światowego Dnia Czytania Komiksów Publicznie, a do regularnej sprzedaży trafi pierwszego września. O perypetiach związanych z wydaniem tego albumu można przeczytać na blogu autora.
2014-07-25 - Rozmaitości

1000 prac ArtKomiks.pl


Liczba prac w galerii i sklepie internetowym z oryginalnymi grafikami komiksowych artystów polskich i zagranicznych ArtKomiks.pl przekroczyła 1000 pozycji. Około 2/3 oferty stanowią plansze i ilustracje polskich artystów komiksowych.
2014-07-25 - Recenzje

W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów


„Księga Bogów” to rasowe fantasy i to w najlepszym wydaniu, bo przygodowym. Dlatego obok fantastycznych stworzeń, obcych ras, osobliwej flory, mamy także poszukiwanie magicznego artefaktu (tytułowa Księga) oraz trudności, które piętrzą się przed bohaterami pragnącymi ze wszystkich sił zrealizować zadanie. Każde z nich chce wypełnić swoją misję…

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "W poszukiwaniu Ptaka Czasu #6: Księga Bogów".
2014-07-24 - Ukazały się

R.O.T.A. XXI #1


Ukazał się album "R.O.T.A. XXI #1" zbierający paski publikowane w tygodnikach "Warszawska Gazeta" i "Polska Niepodległa" w 2013 roku. Ich autorem jest Jakub Kijuc. Obecnie artysta pracuje nad drugim zbiorczym wydaniem "Roty".
2014-07-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

Dzień Batmana w Poznaniu


Przypominamy, że już za dwa dni - w piątek 25 lipca - w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się "Dzień Batmana", czyli zlot miłośników postaci Mrocznego Rycerza. Zapraszamy do zapoznania się z ostatecznym plakatem oraz spotem filmowym imprezy. Aleja Komiksu jest partnerem tego wydarzenia.
2014-07-23 - Zapowiedzi

Komiks i jego konteksty


Pod koniec lipca ukaże się książka "Komiks i jego konteksty" pod redakcją Izoldy Kiec i Michała Traczyka. Zebrane w niej artykuły traktują zarówno o teorii i historii komiksu jak i jego powiązaniach z innymi mediami. W publikacji znalazły się między innymi teksty Jerzego Szyłaka, Wojciecha Birka, Adama Ruska i naszego redakcyjnego kolegi, Pawła Panica.
2014-07-23 - Recenzje

Severed. Pożeracz marzeń


Początek XX wieku, młody chłopak przemierza amerykańskie bezdroża, grając na skrzypcach. Nie interesują go pieniądze, którymi jest hojnie obsypywany przez słuchaczy, ma tylko jeden cel: chce znaleźć ojca. Musi się mieć na baczności, gdyż jego małomiasteczkowa naiwność zostanie wystawiona na próbę. Po kraju grasuje bowiem prawdziwy potwór mający wiele masek.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Severed. Pożeracz marzeń".
2014-07-21 - Recenzje

Benedykt Dampc i skarb piratów


Benek Dampc wraca w swojej kolejnej przygodzie. Tym razem scenariusz Jerzego Szyłaka został zilustrowany przez Grzegorza Pawlaka, którego kreska nadała komiksowi ciekawego charakteru.

Kajetan Kusina recenzuje komiks "Benedykt Dampc i skarb piratów".
2014-07-21 - Spotkania, wystawy, imprezy

NiuCon 2014


Między 8 a 10 sierpnia 2014 roku w Zespole Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu odbędzie się NiuCon - konwent poświęcony fantastyce i kulturze azjatyckiej. W programie znajdzie się także komiks. Strona NiuCon-u.
2014-07-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

Australijskie popołudnie z książką Shauna Tana Zgubione Znalezione w Woli Sękowej


18 lipca Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej (województwo podkarpackie, gmina Bukowsko) zaprasza w godzinach 17:30-20:15 na australijskie popołudnie z książką Shauna Tana "Zgubione Znalezione". W trakcie spotkania odbędzie się pokaz filmu animowanego oraz spektakl teatralno-muzyczny pt. "Zguba" w wykonaniu Teatrzyku Raz-Dwa-Trzyk. Wstęp wolny.
2014-07-15 - Recenzje

Świat Thorgala


Wywiady z twórcami komiksów ze świata Thorgala, plansze i szkice okazują się ciekawą propozycją nie tylko dla ultrasów Grzegorza Rosińskiego i gwiezdnego dziecka. To dobra lektura dla początkujących i obowiązkowa dla twórców.

Łukasz Chmielewski recenzuje album "Świat Thorgala".
2014-07-14 - Ukazały się

Cztery komiksy o Legendach Sianowa


W lipcu tego roku ukazały się cztery tomy komiksowej serii "Legendy sianowskie" (scenariusz: BESO-MEDIA, rysunki: Adrian Maciejewski). W każdym z zeszytów można przeczytać po dwie legendy dotyczące ziemi sianowskiej. W rozwinięciu newsa można zapoznać się z okładkami i informacjami dotyczącymi tych publikacji.
2014-07-14 - Konkurs

Konkurs na pseudonim lub nazwisko bohatera komiksu kryminalnego


Portal policja.pl ogłosił konkurs na pseudonim lub nazwisko głównego bohatera komiksu kryminalnego, który zostanie wydany z okazji 95-lecia Policji Państwowej. Na zwycięzcę czekają atrakcyjne nagrody, a także spotkanie z Komendantem Głównym Policji. Ponadto nazwisko zwycięzcy zostanie umieszczone w gronie autorów przygotowywanego komiksu. Termin wysyłania odpowiedzi jest krótki - mija jutro (15 lipca) o godzinie 15:00.
2014-07-13 - Recenzje

K.O.S.T.K.A


Komiks zaskakuje, bo nie jest laurką. Przemysław Wysogląg – też jezuita jak jego bohater – pokazuje świętego Stanisława Kostkę jako normalnego chłopaka. Wręcz odbrązawia tę postać.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "K.O.S.T.K.A".
2014-07-12 - Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe w Miastku


23 i 24 lipca w godzinach 13:00-16:00 w ramach II Pleneru Form Artystycznych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Miastku (ul. Kazimierza Wielkiego 3) odbędą się warsztaty tworzenia komiksu, które poprowadzi Szymon Teluk. Zapisy do 17 lipca w sekretariacie MGOK Miastko przy ulicy Kazimierza Wielkiego 3. Liczba uczestników ograniczona.
2014-07-11 - Recenzje

Durango #2: Dni gniewu


Samotny rewolwerowiec Durango niemal cudem przeżył starcie z bandziorami skorumpowanego senatora. Ranny uszedł z życiem i powoli dochodzi do siebie. Na horyzoncie pojawia się jednak kolejna dzika banda.

Przemysław Pawełek recenzuje komiks "Durango #2: Dni gniewu".
2014-07-10 - Zapowiedzi

Powstaje komiks o Rypinie


Projekt stworzenia komiksu "Fantastyczny Rypin" został nagrodzony tegoroczną "Wędką burmistrza" (konkurs, w którym pomysłodawcy najbardziej nowatorskiego przedsięwzięcia dostają na jego realizację 10 tys. zł.). Za scenariusz odpowiedzialny będzie Tomasz Marciniak, rysunki stworzy Daniel Baum.
2014-07-09 - Spotkania, wystawy, imprezy

Kino Reggaeland 2014 - komiks i film


W dniach 10-13 lipca na Plaży nad Wisła w Płocku odbędzie się festiwal REGGAELAND. W programie znalazły się również wydarzenia komiksowe: pokaz filmu „W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u” połączone ze spotkaniem z autorami, oraz spotkanie z Szawłem Płóciennikiem ("Moja Terapia", "Pinki") oraz Sławomirem Gołaszewskim ("Moja Terapia").
2014-07-09 - Recenzje

Strażnicy - Początek #3: Nocny Puchacz. Dr Manhattan


Początki grupy superbohaterów w wizji J. Michaela Straczynsky’iego, odpowiedzialnego za scenariusz, pozwalają zgłębić historię Nocnego Puchacza, Doktora Manhattana i Molocha, jednego z głównych wrogów Strażników.

Karol Sus recenzuje komiks "Strażnicy - Początek #3: Nocny Puchacz. Dr Manhattan".
2014-07-08 - Galeria

Banzaj: Kniaziówna Eryka


19 lipca o godz 10:00 na konwencie Animachina w Bytomiu odbędzie się oficjalna premiera komiksu "Banzaj: Kniaziówna Eryka" (autor: Grzegorz Nita) połączona ze spotkaniem autorskim. Zapraszamy do zapoznania się z okładką i przykładowymi planszami publikacji, którą Aleja Komiksu objęła swoim patronatem.
2014-07-07 - Konkurs

Konkurs na komiks o rysiach i wilkach


Białowieski Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie plastycznym "Tajemnice wilka i rysia w prastarej Puszczy - jak polubić i chronić duże drapieżniki?". Prace zostaną ocenione w trzech kategoriach wiekowych: 7-11 lat, 12-16 lat, powyżej 16. termin wysyłania prac mija 31 października 2014.
2014-07-07 - Recenzje

Silas Corey. Siatka Aquili #1-2


Cyniczny detektyw Silas Corey wikła się w gry szpiegów z okresu pierwszej wojny światowej. Czy okaże się bohaterem, czy też renegatem, nie ma znaczenia. Ważniejsze jest, jak detektyw wpłynie na dalsze losy wojny.

Przemysław Pawełek recenzuje dylogię "Silas Corey. Siatka Aquili #1-2".
2014-07-05 - Recenzje

Smash! #01


Ni stąd ni zowąd na rynku pojawił się nowy magazyn komiksowy. Zaskakuje nie tylko fakt jego wydania, ale również to, że zadania tego podjął się mangowy edytor - mało tego, na zawartość pisma składa się w głównej mierze publicystyka i jest ono całkowicie darmowe.

Paweł Panic recenzuje magazyn "Smash! #01".
2014-07-04 - Zapowiedzi

Umarłem na Gibraltarze na Wspieram.to


"Umarłem na Gibraltarze" to wojenny komiks, który opowiada o losach generała Sikorskiego. Autorzy powstającego albumu - Piotr Mańkowski i Tomasz Kleszcz - zdecydowali się rozpocząć akcję crowdfundingowa dziś, 4 lipca w rocznicę tragicznej śmierci Władysława Sikorskiego.
2014-07-03 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 39: Legendy lubelskie


Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna zaczęła wydać komiksy oparte na lubelskich legendach jeszcze w 2013 roku. Do tej pory ukazały się cztery minialbumy, niedługo będzie premiera piątego, zatytułowanego "Legenda o czarciej łapie". Autorem wszystkich komiksów jest Tomasz Wilczkiewicz. Można je kupić w siedzibie LROT na lubelskiej starówce.
2014-07-03 - Recenzje

Catwoman: Rzymskie wakacje


Akcja komiksu „Rzymskie wakacje” dzieje się co prawda Wiecznym Mieście, ale ostatecznie włoska przygoda Catwoman niewiele ma wspólnego z wakacjami.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Catwoman: Rzymskie wakacje".
2014-07-01 - Recenzje

Hilda #3: Hilda i ptasia parada


Hilda wraz z mamą przeprowadza się do miasta. Niebieskowłosa dziewczynka zaprzyjaźnia się ze szkolnymi kolegami – ci jednak okazują się zgrają dzieciaków pozbawionych wyobraźni, mieszczuchów, dla których szczytem zabawy jest obrzucenie kamieniami niewinnego ptactwa. Tak Hilda poznaje ptaka, który zapomniał, jak się lata, i wtedy zaczyna się Przygoda.

Jan Sławiński recenzuje komiks "Hilda #3: Hilda i ptasia parada".