baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2014-02-28 - Zapowiedzi

Ministerstwo Kultury wspiera komiksy Centrali


Centrala otrzymała wsparcie z programu Literatura Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z ministerialnych pieniędzy zostanie dofinansowanie wydanie trzeciego tomu przygód Hildy ("Hilda i Ptasia Parada" ukaże się już w marcu) i adaptacji powieści Franza Kafki "Zamek", której podjęli się David Zane Mairowitz i Jaromir 99 (premiera w 2014 roku).
2014-02-28 - Zapowiedzi

Trzeci Hardy opóźniony


Premiera trzeciej części przygód Jana Hardego została przełożona na druga połowę marca. Obecnie komiks dostępny jest ciągle w przedsprzedaży.
2014-02-28 - Ukazały się

Krakers #42


Ukazała się czterdziesta druga odsłona "Krakersa". Magazyn był dostępny w przedsprzedaży - jego wydawca poinformował nas, że zostało jeszcze pięć egzemplarzy do wyczerpania nakładu.
2014-02-28 - Ukazały się

Mangi w lutym


Koniec lutego przynosi nam dość pokaźną listę mang z tego miesiąca. Oprócz kontynuacji, pojawiły się nowe serie: "Acid Town" ze Studia JG i "Ścieżki Młodości - Ao Haru Ride" z Waneko. Warto też odnotować "Black Paradox" - kolejną "Mega Mangę" z JPF.
2014-02-27 - Recenzje

Miasto z widokiem


Powieść graficzna o narodzinach Gdyni, czyli nowe standardy w "komiksie na zlecenie".

Maciej Pałka recenzuje komiks "Miasto z widokiem".
2014-02-26 - Zapowiedzi

Fatale we wrześniu w Polsce i Francji


Wydawnictwo Komiksowe wyda we wrześniu komiks "Fatale" autorstwa Maxa Cabanes. Album jest adaptacją powieści Jeana-Patricka Manchette'a. Komiks będzie mieć jednocześnie premierę w Polsce i Francji. Więcej informacji o komiksie tutaj.
2014-02-21 - Zapowiedzi

Azimut w 2015 roku


Wydawnictwo Komiksowe wyda w 2015 roku serię "Azimut" Wilfireda Lupano (scenariusz) i Jean-Baptiste'a Andreae (rysunek). W przyszłym roku można spodziewać się także innej serii oraz integrala Joanna Sfara.
2014-02-21 - Zapowiedzi

Zamach na prezydenta #2


Najprawdopodobniej w marcu pojawi się druga część komiksu "Zamach na prezydenta" (autor: Sławomir Lewandowski). Autor postanowił pokazać czytelnikom dwie przykładowe strony. Przypominamy, że pierwsza część ukazała się nakładem wydawnictwa Ważka w październiku 2012 roku.
2014-02-19 - Rozmaitości

Szot o sprzedawaniu i wydawaniu komksów


W najnowszym, 375. numerze dwutygodnika "Biblioteka Analiz" można przeczytać wywiad z Wojtkiem Szotem z Wydawnictwa Komiksowego i sklep.gildia.pl, w którym ten wydawca i księgarz zdradza między innymi, że w 2013 roku miał prawie 5 milionów złotych obrotu, w tym 800 tysięcy samego Wydawnictwa Komiksowego.
2014-02-19 - Recenzje

Spider-Man. Powrót do domu


„Powrót do domu” nie jest opowieścią, do której będę wracał z wielkim sentymentem. Stanowi natomiast jedną z lepszych historii o Spider-Manie, które można poznać.

Krzysztof Kożuchowski recenzuje komiks "Spider-Man. Powrót do domu".
2014-02-18 - Konkurs

Konkurs Muzeum Dobranocek


Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zorganizowało pod patronatem Bohdana Butenki konkurs na komiks dla uczniów podstawówki i gimnazjum. Prace, w których pojawią się bohaterowie dobranocek, można nadsyłać do 11 kwietnia 2014 roku. Więcej informacji tutaj.
2014-02-18 - Rozmaitości

O komiksach w baśniowym numerze 16mm


Ukazał się kolejny numer internetowego magazynu filmowego "16 milimetrów". Tematem przewodnim są baśnie i z tego powodu Wojciech Nowak pisze o kanonicznej grze Wolf Among Us, która rozszerza komiksowe uniwersum Baśni Willinghama, a Sławiński pisze o adaptowaniu klasycznych opowieści do wymogów współczesnego odbiorcy i kilka słów poświęca między innymi Lidze Niezwykłych Dżentelmenów. Na deser, tak jak ostatnio, kilka komiksowych pasków Łukasza Kolendra.
Magazyn można przeczytać tutaj.
2014-02-17 - Recenzje

Zaklęcie Boga Pytona


Mimo moich nadziei, że Fil i Ojciec Rene pokażą wreszcie coś nowego, obaj twórcy postanowili zrobić to, co wychodzi im najlepiej, i postawili na zakręconą, bezpretensjonalną rozrywkę przepełnioną przemocą i wulgaryzmami.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Zaklęcie Boga Pytona".
2014-02-17 - Zapowiedzi

Manga na Pyrkonie


Na tegorocznej edycji Pyrkonu, która ruszy 21 marca, premierę będzie mieć 6. tomik "Axis Powers Hetalia". Podczas konwentu ukaże się także pierwsza część serii "Girls und Panzer".
2014-02-16 - Konkurs

Gutowski i Rzecznik SuperHiro 2013


Daniel Gutowski i Michał Rzecznik dostali nagrodę SuperHiro w kategorii książka/komiks. Wyróżnienia przyznaje magazyn "Hiro Free". Gratulujemy!
2014-02-14 - Ukazały się

Mangi w styczniu


Grubo po terminie, ale oto jest: lista mang, które ukazały się w styczniu. Co prawda nie ma wśród nich "Miłości Krok Po Kroku", ufamy jednak, że spośród nowości znajdziecie coś, co równie dobrze nada się na Walentynki.
2014-02-12 - Wywiady

Śledziu Animator


Rozmowa z Michałem Śledzińskim, redaktorem naczelnym magazynu "Produkt", autorem serii komiksowych "Osiedle Swoboda", "Na szybko spisane", "Wartości rodzinne" i "Czerwony pingwin musi umrzeć". Twórca dołączył ostatnio do ekipy pracującej nad animowanym serialem "Tymek i Mistrz" Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka. klik klik
2014-02-11 - Zapowiedzi

Darmowy Hermann na MFKiG


Wydawnictwo Komiksowe i sklep.gildia.pl wyda darmowy komiks Hermanna do scenariusza Christiana Godarda. Komiks nie ukazał się jeszcze po francusku.
2014-02-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie w InfoBoxie


10 lutego 2014 r. o godz. 17.00 w InfoBoxie w Gdyni (sala na I piętrze) odbędzie się spotkanie autorskie z twórcami komiksu "Miasto z widokiem". Obecni będą autorka scenariusza Elżbieta Żukowska oraz trójka z pięciu rysowników: Łukasz Godlewski, Jakub Babczyński i Łukasz Rydzewski. W tym samym dniu komiks pojawi się w księgarniach.
2014-02-08 - Spotkania, wystawy, imprezy

Spotkanie z Jackiem "Ystadem" Jastrzębskim


18 lutego 2014 roku o godzinie 19.30 w Galerii Kultura w Siedlcach (ul. 3 Maja 44/2, wejście od Kilińskiego) odbędzie się spotkanie z naszym redakcyjnym kolegą Jackiem "Ystadem" Jastrzębskim. Tematem rozmów będzie aktualna sytuacja komiksu w Polsce, jego przeszłość jak i przyszłość. Wstęp wolny.

2014-02-07 - Film

Arrow w TV Puls


Na antenie TV Puls będzie emitowany serial "Arrow" powstały na podstawie komiksu "Green Arrow". premiera pierwszego odcinka odbędzie się we wtorek, 25 lutego o godzinie 20:00.
2014-02-07 - Rozmaitości

Wyprzedaż w cdp.pl


W najbliższy poniedziałek, 10 lutego ruszy wyprzedaż w cdp.pl. Przez 12 godzin (od dziewiątej rano) będzie można kupić 300 gier, ebooków i filmów po 9,99zł. Promocją mają być objęte także e-komiksy, w tym "Biocosmosis", "Jeż Jerzy", "3 przygody Szerloka Bombla" i "Tymek i Mistrz".
2014-02-07 - Recenzje

Kot rabina


W styczniu 2004 i 2005 roku wydawnictwo Post wydało dwa pierwsze tomy komiksu „Kot rabina” Joanna Sfara. Na kolejne przygody błyskotliwego kocura fani musieli czekać blisko osiem lat. Wydawnictwo Komiksowe powraca do genialnego komiksu francuskiego autora, prezentując czytelnikom pokaźny integral, na który składa się pięć albumów.

Karol Sus recenzuje komiks "Kot rabina".
2014-02-07 - Zapowiedzi

Elric w marcu


W marcu ukaże się pierwszy tom nowej serii "Elric". Czterotomowy cykl oparty jest na książkowej sadze Michaela Moorcocka o Elryku z Melnibone. jak zapewnia wydawca, "jest to wspaniale ilustrowana historia „dark fantasy”, która z pewnością zadowoli fanów gatunku." Przykładowe strony można zobaczyć tutaj.
2014-02-05 - Galeria

Zadanie dla superbohatera


W ramach przeglądu zwycięskich prac zeszłorocznego konkursu "Zaświeć przykładem i użyj swojej super-empatii!!!" prezentujemy komiks "Zadanie dla superbohatera" Michała Chojnackiego (scenariusz) i Jakuba Grocholi (rysunki), który zdobył wyróżnienie w tym konkursie. Zapraszamy do oglądania!
2014-02-05 - Recenzje

Batman. Detective Comics #02: Techniki zastraszania


Gang Stracha na Wróble terroryzuje Gotham, Sowy atakują Arkham Asylum, Czarna Maska ucieka i wdaje się w konflikt z Szalonym Kapelusznikiem, a Mr. Toxic kradnie z kostnicy ciała i przeprowadza nielegalne eksperymenty w biurze Wayne’a. Czy w innych komiksach dzieje się równie dużo?

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Batman. Detective Comics #02: Techniki zastraszania".
2014-02-04 - Zapowiedzi

Kanon graficzny


W kwietniu ukaże się pierwszy tom serii "Kanon graficzny" pod redakcją Russa Kicka. Seria ma przybliżać największe działa światowej literatury w formie komiksu. Pierwszym tom zatytułowany jest "Od Gilgamesza do Tybetańskiej Księgi Umarłych".
2014-02-04 - Rozmaitości

Mucha Comics pyta, jakie komiksy wydać?


Na swoim profilu FB Mucha Comics zorganizowała niezobowiązującą ankietę, w której czytelnicy mogą zgłaszać tytuły (spoza DC i Marvela), jakie chcieliby przeczytać po polsku. Ankietę można sprawdzić tutaj (trzeba mieć konto na FB).
2014-02-03 - Zagranica

Zwycięzcy Angouleme 2014


Na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu komiksowym w Europie - Festiwalu Angouleme najlepszym komiksem uznano album "Come prima" Alfreda, a nagrodę specjalną jury dostały "Zaduszki" Rutu Modan. Pełna lista nagrodzonych komiksów tutaj.
2014-02-03 - Ukazały się

Nowości komiksowe


W ostatnich dniach do sprzedaży trafiło kilka komiksów, w tym pierwszy album nowej polskiej serii pt. "Tequila". Ponadto, w rozwinięciu newsa prezentujemy kilka przykładowych plansz z drugiej części "Za Imperium".
2014-02-01 - Rozmaitości

Imprezy, spotkania, wystawy


Po dłuższym okresie marazmu nasz dział "imprezy" został odnowiony! W tej chwili jest najlepszym miejscem, by sprawdzić jakie komiksowe spotkania, warsztaty, wystawy i tym podobne zgromadzenia odbywają się teraz lub odbędą w niedalekiej przyszłości.