ARCHIWUM WIEŚCI

2014-01-31 - Zapowiedzi

Ringo Ame


Ringo Ame to nowe wydawnictwo mangowe. Nowopowstały wydawca zamierza wydać pierwszy komiks pod koniec lutego. Będzie to jednotomowy album zatytułowany "Dia Game" autorstwa Byaku Kotora. Manga jest z gatunku yaoi i będzie kosztować 19,9 zł. Więcej informacji o wydawnictwie tutaj.
2014-01-31 - Wywiady

Thorgal przemówi


Gośćmi audycji Kultura emitowanej w Radiowej Jedynce byli Jacek Rozenek, Michał Szolc, Tadeusz Lewandowski i Grzegorz Rosiński, którzy opowiedzieli o pracach nad audiobookiem o Thorgalu. Cała audycja do odsłuchania tutaj .
2014-01-30 - Zagranica

Zmarł Philippe Delaby


Dwa dni temu - 28 stycznia 2014 - w wieku 53 lat zmarł Philippe Delaby, rysownik znany w Polsce z takich serii jak "Murena" i "Skarga Utraconych Ziem".
2014-01-30 - Zapowiedzi

Wznowienie "Prosto z piekła"


Jeszcze w tym roku ma zostać wznowiony komiks "Prosto z piekła" Alana Moore'a i Eddie'ego Campbella. Komiks ma być wydany w twardej oprawie z nową okładką. Data premiery i cena nie są jeszcze znane.
2014-01-29 - Rozmaitości

Aukcja Komiksu i Ilustracji #1


W warszawskim Domu Aukcyjnym Desa Unicum odbędzie się 13 lutego o godzinie 19.00 "Aukcja Komiksu i Ilustracji", na której będzie można kupić oryginalne prace między innymi Janusza Christy, Bogusława Polcha, Henryka Jerzego Chmielewskiego czy Zbigniewa Lengrena. Ceny wywoławcze zaczynają się od 400 złotych za pracę. Katalog można pobrać tutaj (pdf).
2014-01-28 - Spotkania, wystawy, imprezy

Hermann ma FKW 2014


Wydawnictwo Komiksowe zdradziło, że gościem tegorocznej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa będzie Hermann. Wszelkie formalności mają być już załatwione. Na festiwalu ma ukazać się także komiks tego autora (nowość).
2014-01-28 - Zapowiedzi

Dwa komiksy Flixa od Timofa


4 lutego 2014 nakładem wydawnictwa Timof Comics ukażą się dwa komiksy Felixa Gormanna (znanemu polskim czytelnikom jako Flix): "Bohater", "Powiedz coś". Okładka i przykładowe plansze w rozwinięciu newsa. Wydawca upublicznił również wywiad z autorem, który został zamieszczony w komiksie "Bohater".
2014-01-27 - Zapowiedzi

Tatariada


Jak informuje Polska Agencja Prasowa, pod koniec 2014 r. z inicjatywy Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) w RP, przy wsparciu finansowym z budżetu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ukaże się komiks "Tatariada". Pozycja ma w przystępny sposób tłumaczyć tatarskie zwyczaje.
2014-01-26 - Recenzje

Wieże Bois-Maury #4: Reinhardt


W czwartym tomie serii „Wieże Bois-Maury” do kompanii Aymara dołączą niespodziewany towarzysz, rycerz Reinhardt von Kirstein. Mimo że obaj szlachcice nie darzą się sympatią, wydarzenia zmuszają ich do wspólnego kontynuowania wyprawy, podczas której Aymar pomaga Reinhardtowi odzyskać spadek po ojcu.

Karol Sus recenzuje komiks "Wieże Bois-Maury #4: Reinhardt".
2014-01-24 - Rozmaitości

Ha!art dla czytelników (i twórców komiksów)


Z okazji piętnastolecia istnienia magazynu Ha!art jego redakcja oddaje 45. numer pisma w ręce czytelników. Każdy, kto wcześniej nie publikował na łamach tego magazynu, może nadesłać swój tekst. Redakcja liczy także na komiksy. Szczegóły tutaj.
2014-01-24 - Zapowiedzi

Osiedle Swoboda po raz trzeci


Michał Śledziński zdradził, że jeszcze w 2014 roku ukaże się zbiorcze wydanie produktowego "Osiedla Swoboda". Trzecie wydanie ma nie zawierać żadnych dodatków i mieć miękką oprawę. Śledziu przymierza się także do wydania zbiorczego zeszytowego (kolorowego) "Osiedla Swoboda".
2014-01-24 - Zapowiedzi

Albert i Alina


W lutym ukaże się komiks Guy Delisle'a "Albert i Alina". Według informacji wydawcy ten album "to zbiór kilkudziesięciu krótkich opowieści o mężczyznach i kobietach - o ich słabostkach, pragnieniach, mrocznych sekretach. Jedne historie bawią do łez, inne niepokoją, a wszystkie pokazują jak wyjątkowym twórcą jest Guy Delisle."
2014-01-23 - Zapowiedzi

Plany Ongrysa na 2014


Wydawnictwo Ongrys na swoim profilu na Facebooku oraz na forum redakcyjnym ogłosiło swoje zapowiedzi na rok 2014. Oprócz zaplanowanych trzech tomów komiksu "Bruce J. Hawker", pojawi się pierwszy (z zaplanowanych trzech) tom "Filutka" Zbigniewa Lengrena, nowe Tajfuny oraz kilka innych pozycji.
2014-01-22 - Recenzje

Hard 2


UWAGA! Tekst zawiera spojlery i opisy scen, które mogą czytać jedynie dorosłe osoby na własną odpowiedzialność.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Hard 2".
2014-01-21 - Konkurs

Papierowe chłopaki do wygrania


Znacie komiks "Papierowe chłopaki" Romana Przylipiaka (scenariusz) i Michała Oraszka (rysunki)? Jeśli nie, to macie szansę wygrać go w naszym konkursie zorganizowanym w wspólnie z Wydawnictwem Marina, które wydało ten komiks. Wystarczy odpowiedź w komentarzu pod tą informacją: dlaczego ludzie jeżdżą nad morze? Najciekawsze uzasadnienie nagrodzimy komiksem! Konkurs kończy się 28 stycznia o godzinie 23.59.
2014-01-20 - Rozmaitości

O komiksach w nowych 16 milimetrach


Właśnie ukazał się nowy numer magazynu filmowego "16 milimetrów". Choć tematem przewodnim jest konsumpcjonizm, Mateusz Piesowicz pisze o serialu Marvela powiązanym z filmowym uniwersum, Jan Sławiński przybliża telewizyjne wcielenia Batmana, a Łukasz Kolender prezentuje komiksowe paski.
Magazyn można przeczytać w tym miejscu.
2014-01-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

Milczenie > cisza. Wystawa prac Magdy Rucińskiej


Dziś, 16 stycznia o godzinie 19.00 w galerii Cheap East, która mieści się w poznański CK Zamek, odbędzie się wernisaż Magdy Rucińskiej, rysowniczki i recenzentki związanej z "Zeszytami Komiksowymi". Wystawę "Milczenie > cisza", na której pokazane zostaną prace będące efektem przemyśleń autorki nad milczeniem, ciszą i nieobecnością, będzie można oglądać do 11 lutego.
2014-01-13 - Rozmaitości

Powstaje książka o Kapitanie Żbiku


Mateusz Szlachtycz (autor m.in. innymi filmu dokumentalnego o komiksie w PRL-u pt. "W ostatniej chwili") pisze książkę o najbardziej znanym oficerze Milicji Obywatelskiej - Kapitanie Janie Żbiku. Książka ma nosić tytuł "Kapitan Żbik - portret pamięciowy". Nie są na razie znane informacje o szczegółach wydania.
2014-01-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Trust w BWA Zielona Góra


W BWA Zielona Góra zostanie otwarta 17 stycznia o godzinie 19.00 indywidualna wystawa Przemka Truścińskiego "Trust". Pokazana zostaną na niej oryginalne prace artysty, zarówno komiksy, ilustracje, koncepty graficzne jak i malarstwo. Kuratorem wystawy, którą będzie można oglądać do 9 lutego, jest Piotr Machłajewski.
2014-01-11 - Zapowiedzi

Shingeki no Kyojin


JPF zdradziło, że wyda serię "Shingeki no Kyojin", której autorem jest Isayama Hajime. Manga wyjdzie w formacie A5 z obwolutą. Cena wyniesie 25,2 złotego.
2014-01-10 - Galeria

Vreckless Vrestlers #0


Przykładowe plansze zerowego zeszytu serii "Vreckless Vrestlers" (autor: Lukasz Kowalczuk) opowiadającej o profesjonalnej, międzywymiarowej lidze wrestlingu, w której brak zasad jest jedyną obowiązującą regułą. Komiks ukaże się 18 stycznia 2014 na Imprezie towarzyszącej wręczeniu nagrody "Złotych Kurczaków 2013".
2014-01-10 - Galeria

Silas Corey. Siatka Aquili #1


Okładka i przykładowe plansze z pierwszego tomu nowej serii "Silas Corey" zatytułowanego "Siatka Aquili". Cykl składa się z dwutomowych historii o tematyce szpiegowskiej w realiach I Wojny Światowej. Komiks ukaże się w drugiej połowie stycznia.
2014-01-09 - Galeria

Wilcze tropy. Młot


Przykładowe plansze z trzeciego tomu serii "Wilcze tropy" zatytułowanego "Młot". Bohaterem komiksu jest akowiec Władysław Łukasiuk, który najpierw walczył z hitlerowskimi Niemcami, a później z Armią Czerwoną. Autorami komiksu są Sławomir Zajączkowski (scenariusz) i Krzysztof Wyrzykowski (rysunki).
2014-01-09 - Galeria

Błąd


Przykładowe plansze i okładka z komiksu "Błąd", którego autorami są Vojtech Masek i Marek Sindelka (scenariusz) oraz Matej Lipavsky i Pure Beauty (rysunki). Aleja Komiksu patronuje temu albumowi.
2014-01-08 - Wywiady

Słowo od wydawcy na przełom 2013/14


Słowo od wydawcy na przełom roku 2013/14 to cykl krótkich wywiadów z wydawcami komiksów w Polsce, w którym pytaliśmy, czy chcieliby zrobić coś inaczej? Jak oceniają publikacje konkurencji? Czego boją się? Teraz zebraliśmy wszystkie odpowiedzi w jednym miejscu. Kto nie czytał wcześniej, może sprawdzić, jak odpowiadali wydawcy. Ci, co już czytali, mogą sobie porównać odpowiedzi...
2014-01-07 - Zapowiedzi

Wydawnictwo EneDueRabe planuje wydawanie Muminków


Maciej Gierszewski informuje, że gdańskie wydawnictwo EneDueRabe planuje w tym roku wydać kompletne wydanie prasowych pasków komiksowych Muminków, które Tove Jansson rysowała od 1954 roku do 1959 roku dla londyńskiego dziennika "Evening News". W planie jest wydanie pięciu tomów, premiera serii będzie miała miejsce w połowie bieżącego roku.
2014-01-07 - Spotkania, wystawy, imprezy

Ruszyła ankieta Złotych Kurczaków 2013


Ruszyła ankieta nagród "Złote Kurczaki 2013", która ma wyłonić po pięciu finalistów z każdej kategorii. Ankieta zostanie zamknięta 12 stycznia, a wręczenie nagród zwycięzcom (wybranym przez Jury) odbędzie się na wrocławskiej gali 18 stycznia 2014 (sobota) we wrocławskim Krzywym Kominie (ul. Dubois 33-35a). W rozwinięciu newsa znajdziecie również kilka zebranych informacji dotyczących wydarzeń zaplanowanych na 18 stycznia.
2014-01-06 - Rozmaitości

Kalendarz od Wilq na 2014 rok


Bracia Minkiewiczowie udostępnili wilqowy kalendarz na 2014 rok. Można go bezpłatnie pobrać tutaj. Ci, którzy mają kalendarz z 2013 roku, mogą spodziewać się automatycznej aktualizacji w ciągu 30 dni.
2014-01-04 - Zagranica

Marvel przejmuje Star Wars


Wydawnictwo Dark Horse Comics poinformowało na FB, że od 2015 roku licencję na wydawanie komiksów ze świata Star Wars przejmie Marvel Comics. Dark Horse wydawało komiksy SW od ponad dwóch dekad. Disney, do którego należy Marvel, przejął niedawno Lucasfilm, które miało prawo do tego uniwersum.
2014-01-02 - Rozmaitości

Dominik Szcześniak stypendystą miasta Lublin!


"Lubelski Kurier" podał, że Dominik Szcześniak, scenarzysta i twórca komiksów, redaktor naczelny "Ziniola" został jednym ze stypendystów prezydenta Lublina. Szcześniak dostał wsparcie na pracę nad komiksem "Hej, Misiek". Jak podała gazeta, stypendia wynoszą od 6 do 8,5 tysiąca złotych. Dominikowi Szcześniakowi gratulujemy i czekamy na jego komiks!