baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2013-09-30 - Galeria

Biceps #6


W piątek 27 września odbyła się premiera szóstego numeru magazynu Biceps, którego część poświęcona jest 10 leciu twórczości Piotra "Jaszcza" Nowackiego. Wydawca udostępnił spis treści, trzy przykładowe plansze oraz tylną okładkę przygotowaną specjalnie przez Jakuba Tschierse.
2013-09-30 - Recenzje

Fotograf


Wstrząsająca i porywająca historia francuskiego fotografa, który dokumentował misję Lekarzy Bez Granic w Afganistanie w latach 80. XX wieku. Album jest połączeniem rysunków i zdjęć. Efekt rzuca na kolana.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Fotograf".
2013-09-29 - Zapowiedzi

Wieże Bois-Maury #5: Alda


Okładka z piątego tomu serii "Wieże Bois-Maury", który ukaże się w styczniu 2014 roku. Wydawnictwo Komiksowe informuje także, że "na chwilę obecną na 100 proc. seria będzie kontynuowana od sierpnia 2014 roku, tak by w grudniu czytelnicy mogli cieszyć się skończeniem cyklu. Zapraszam już teraz na MFKiG, gdzie w sobotę o 9.30 informacje dotyczące zapowiedzi Wydawnictwa, planów Sklep.gildia.pl, przyszłości konkursu stypendialnego. Zapraszam do zadawania pytań."

2013-09-28 - Recenzje

Tajemnice DAG Fabrik #2 – Na tropie Wunderwaffe


Za moimi plecami Maciej opowiada drugą część swojej historii. Słucham, jednocześnie obserwując świat za oknem. Noc jest chłodna i ciemna, chmury przysłoniły gwiazdy. W oddali słychać pohukującą sowę. Wiatr smutno świszcze w ruinach opuszczonych budynków.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Tajemnice DAG Fabrik #2 – Na tropie Wunderwaffe".
2013-09-27 - Galeria

Najlepsi wrogowie Davida B.


Okładka i przykładowe plansze z pierwszej części serii "Najlepsi wrogowie. Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem" obejmująca lata 1783-1953. Komiks Davida B. ukaże się na początku października.
2013-09-26 - Zapowiedzi

Koziorożec powraca


Sklep Incal poinformował o powrocie serii "Koziorożec". Szósty tom ma zostać opublikowany na przełomie września i października przez nowe wydawnictwo działające pod szyldem Sideca.
2013-09-26 - Rozmaitości

Naruto prosto z kadru


Z okazji premiery Naruto #61 w 299. odcinku audycji Prosto z Kadru gościem będzie Wojtini, główny administrator największego portalu o Naruto w Polsce - Shippuuden.pl. Audycji można słuchać w czwartek o godzinie 17:30 w Radia Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania lub online.
2013-09-26 - Recenzje

Lux in tenebris: Romowe


Dwójka dzielnych i nieskazitelnych bohaterów, waleczny Wojmir i świątobliwy Jakusz, wyruszają w pełną niebezpieczeństw misję, żeby odnaleźć głowę świętego Wojciecha. Niestety w zawierusze, jaka ma miejsce podczas bezkrólewia, bezcenna relikwia zaginęła, a wszelkie ślady prowadzą na północne rubieże państwa Piastów, za którymi rozciąga się pogański kraj Prusów.

Karol Sus recenzuje komiks "Lux in tenebris: Romowe".
2013-09-25 - Konkurs

Konkurs na komiks dla dzieci im. Janusza Christy


Wydawnictwo Egmont Polska zaprasza wszystkich rysowników do konkursu na komiks dla dzieci im. Janusza Christy (o objętości 8-10 plansz). Organizatorzy zaznaczają, że konkurs nie jest konkursem na kontynuację dzieł Janusza Christy. Pula nagród wynosi 10.000 złotych. Termin wysyłania zgłoszeń mija 10 stycznia 2014.
2013-09-25 - Zapowiedzi

Szósty Maszin na MFKiG


Na październikowym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi, po czterech latach od wydania ostatniego numeru swoją premierę będzie miał szósty numer magazynu "Maszin" (wyd. ATY). Tematem przewodnim jest "restauracja".
2013-09-24 - Galeria

Szybki Lester #3


W październiku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi ukaże się trzeci zeszyt komiksu "Szybki Lester". Ta część została zilustrowana całkowicie przez Annę Helenę Szymborską, za scenariusz odpowiedzialny jest Michał Jałoszyński.
2013-09-23 - Zapowiedzi

Bler #1: Pierwsza wersja życia


Gdy w 2010 został opublikowany komiks "Bler: Lepsza wersja życia", istniała już jego alternatywna, malowana wersja. Z różnych przyczyn realizacja komiksu ostatecznie poszła w innym kierunku, a przygotowany w technice akrylowej materiał trafił na półkę. Po sukcesie trylogii z Blerem, narodził się pomysł, żeby odkurzyć dawne plansze i przedstawić je czytelnikom w komiksie "Pierwsza wersja życia".
2013-09-23 - Galeria

Uowca #1


W październiku na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miał pierwsza część komiksu "Uowca" (scenariusz Łukasz Muniowski, rysunki Anna Helena Szymborska). W rozwinięciu newsa można obejrzeć trzy przykładowe plansze tej publikacji.
2013-09-23 - Recenzje

Wieże Bois-Maury #1: Babette


Tytułowe wieże - „najpiękniejsze i najwyższe w całym świecie chrześcijańskim” - należą do majątku dzielnego rycerza Aymara, którego poczynania czytelnik śledzi w kolejnych tomach serii. Scenarzysta komiksu poświęca jednak więcej uwagi prostym ludziom zamieszkującym średniowieczne wsie i miasta, a losy wojaka służą jedynie nadania fabule biegu.

Karol Sus recenzuje komiks "Wieże Bois-Maury #1: Babette".
2013-09-20 - Zapowiedzi

Saga Valty #1


W październiku nakładem wydawnictwa Ongrys ukaże się pierwsza część komiksu "Saga Valty" (scenariusz Jean Dufaux, rysunki Mohamed Aouamri). Bardzo możliwe, że pojawi się już na Międzynarodowy Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Aleja Komiksu objęła patronatem tę publikację.
2013-09-20 - Zapowiedzi

Goth


JPF zapowiedziało wydanie horroru "Goth" autorstwa Otsu-ichi i Kendi Oiwa. Komiks ukaże się w przyszłym roku i będzie kosztować 25 złotych.
2013-09-19 - Ukazały się

Komiks o Mińsku Mazowieckim i spotkanie z autorami


Od października 2011 do czerwca 2013 w Tygodniku Strefa Mińsk ukazywał się komiks w odcinkach "Brama Czasu: 1939 - zdążyć przed zamachem". Kilka dni temu swoją premierę miało wydanie albumowe (w miękkiej i twardej okładce). W sobotę - 21 września 2013 - w godzinach 13:00-16:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Piłsudskiego 1a) odbędzie się "Komiksowa Strefa Mińsk" na której odbędzie się między innymi spotkanie z autorami komiksu.
2013-09-19 - Zapowiedzi

Kieszenie pełne czereśni


W październiku 2013 swoją oficjalną premierę będzie miał komiks "Kieszenie pełne czereśni", stworzony przez uczniów Zespołu Szkół w Dobrym Mieście w ramach projektu profilaktycznego pod tą samą nazwą. Sześć niezależnych od siebie historii opowiada o codziennych zagrożeniach czyhających na młodych ludzi: o alkoholu, narkotykach, gwałtach, przemocy, wreszcie - uzależnieniu od serwisów społecznościowych. Z tą ostatnią historią ("Słit na fejsie") można się zapoznać w rozwinięciu newsa.
2013-09-19 - Recenzje

Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #2: Tom Texas. Rycerze prerii


Gratka dla wszystkich miłośników starych polskich komiksów i westernów. Po 50 latach od pierwszego wydania, w ręce Czytelników trafiają dwa klasyczne komiksy Jerzego Wróblewskiego. Na drugi tom serii „Z archiwum Jerzego Wróblewskiego” składają się dwie humorystyczne historie utrzymane w klimacie Dzikiego Zachodu.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Z archiwum Jerzego Wróblewskiego #2: Tom Texas. Rycerze prerii".
2013-09-18 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Pawła Piechnika w Łodzi


Już jutro - 19 września 2013 - w Galerii Forum (Dom Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta) o godzinie 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Piechnika "Droga samuraja jest prosta". Na wystawie będzie można obejrzeć komiksy, plakaty oraz murale wykonane przez autora. Wystawa będzie również czynna podczas tegorocznego MFKiG w Łodzi (4-6 października 2013).
2013-09-18 - Zapowiedzi

Młodzik od Drużyny Niesamowitych Cweli na MFKiG


Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miał siódmy numer z serii DNC (Drużyna Niesamowitych Cweli) pod tytułem "Młodzik". Za scenariusz i rysunki tego zeszytu odpowiada Jacek "Brzozo" Kuziemski. Zapraszamy do zapoznania się z dziewięcioma pierwszymi stronami tego komiksu.
2013-09-17 - Zapowiedzi

Krakers #42


Kolejna, już 42., odsłona magazyny "Krakers" została zapowiedziana na pierwszy kwartał 2014 roku. Znana jest już okładka oraz większość komiksów, jakie znajdą się w środku.
2013-09-17 - Recenzje

Córka Mendla


„Córka Mendla” Martina Lemelmana to poruszająca opowieść o dziejach żydowskiej rodziny mieszkającej w niewielkiej miejscowości na krańcach Polski południowo-wschodniej. Groza wojny głęboko odbiła się na jej historii, co autorowi doskonale udało przenieść na karty powieści graficznej.


Karol Sus recenzuje komiks "Córka Mendla".
2013-09-15 - Recenzje

Pasterz


„Pasterz” fińskiej autorki Anny Sailamaa to gorzka opowieść o przemijaniu i marazmie północnej prowincji, gdzie brak perspektyw i nędza zmusiły większość mieszkańców do emigracji w poszukiwaniu lepszego jutra.

Karol Sus recenzuje komiks "Pasterz".
2013-09-14 - Ukazały się

"Dr Slump" powraca!


Po 9 latach przerwy wydawnictwo JPF wydało kolejny odsłonę mangi "Dr Slump", którego autorem jest Akira Toriyama, twórca m.in. "Dragon Balla". Tomik kosztuje 9,90 zł, następne części zapowiadane są na listopad i grudzień.
2013-09-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Pierwsze czytanie "Praga Gada. O wojnie!"


Już jutro - w sobotę 14 września - o godzinie 16:00 w Domu Kultury TuPraga przy ul. Dąbrowszczaków 2 na IV piętrze w Warszawie odbędzie się premierowa, publiczna prezentacja komiksu "Praga Gada. O wojnie!". Dodatkową atrakcją 2-godzinnego spotkania będzie obecność scenarzystów i niektórych autorów rysunków, a także szansa na otrzymanie komiksu gratis.
2013-09-13 - Recenzje

Liga Sprawiedliwości. Początek #1


Batman, Superman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman i Cyborg. Tak prezentuje się skład Ligi Sprawiedliwości w Nowym DC Comics. „Początek” opowiada o formowaniu się drużyny oraz prezentuje przemianę Victora Stone'a w Cyborga. Gdy świat atakują istoty z innego wymiaru i zapowiadają nadejście Darkseida, tylko grupa łącząca największych bohaterów będzie w stanie zapobiec katastrofie.


Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Liga Sprawiedliwości. Początek #1".
2013-09-13 - Zapowiedzi

Tomasz Kołodziejczak odpowiada (IX.13)


Tomasz Kołodziejczak odpowiada na pytania dotyczące polityki wydawniczej Egmontu. Między innymi można spodziewać się komiksów Alana Moore'a i kolejnych tytułów z Nowego DC. Egmont nie zamierza kontynuować serii niedokończonych przez innych wydawców. Od tej edycji pytań i odpowiedzi zmienia się formuła tej formy kontaktu.
2013-09-11 - Rozmaitości

Oficjalny koniec Manzoku


W czerwcu 2013 roku, po prawie ośmiu latach obecności na rynku, Wydawnictwo Manzoku zaprzestało oficjalnie działalności i zostało wyrejestrowane z ewidencji CEIDG.
2013-09-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

Truściński w Centrum Komiksu


W najbliższy czwartek, 12 września między 17.00 a 19.00 w warszawskim sklepie Centrum Komiksu Przemek Truściński będzie podpisywał swój nowy album "Trust. Album". Sklep mieści się przy Alei Niepodległości 148. Na spotkaniu będzie można kupić album ze zniżką.
2013-09-10 - Wywiady

Tomek Kołodziejczak o planach Egmontu


Na tegorocznym Polconie Marcin Andrys przeprowadził dla paradoks.net.pl wywiad z Tomkiem Kołodziejczakiem, który zdradził między innymi, że wydawnictwo planuje otworzyć własny sklep, rozważane jest wydanie między innymi "47 roninów" Stana Sakaiego, a w "Fantasy Komiks" nie ma co liczyć na nowe serie. Więcej w wywiadzie, który można przeczytać tutaj.
Na Alei już niedługo odpowiedzi Kołodziejczaka na pytania z forum.
2013-09-10 - Recenzje

Szybki Lester #2


Pierwszy zeszyt z przygodami Szybkiego Lestera był do pewnego stopnia zaskoczeniem: czytelnicy oczekujący zwykłej powtórki „Pokoleń”, serii publikowanej lata temu na łamach magazynu „Produkt”, w czasie lektury komiksu Jałoszyńskiego i Lasoty niekoniecznie czuli się jak w domu. Ostatecznie okazało się, że „Szybki Lester” wcale nie jest bezpośrednią kontynuacją wcześniejszego cyklu, czego mogli oczekiwać niektórzy odbiorcy. Minęło trochę czasu, kurz opadł, ukazał się też drugi zeszyt serii. Jak wygląda ciąg dalszy?

Michał Misztal recenzuje komiks "Szybki Lester #2".
2013-09-09 - Ukazały się

Łódź Pełna Komiksu


Łódzkie Centrum Komiksu przygotowało dla ludzi odwiedzających ich siedzibę (ul. Piotrkowska 28) 16 stronicową komiksową ulotkę "Łódź pełna komiksu". Znaleźć w niej można sześć dwustronicowych komiksów rysowników związanych z Łodzią.
2013-09-08 - Recenzje

Tetrastych


Konsekwencja i regularność są niewątpliwie atutami w twórczości Mateusza Skutnika. Czy nowy zbiór stripów autora "Rewolucji" jest kolejnym arcydziełem czy tylko zapychaczem mającym ułatwić oczekiwanie na nową długą formę?

Maciej Pałka recenzuje komiks "Tetrastych".
2013-09-07 - Zagranica

Narysuj Harley Quinn


DC Comics ogłosiło nietypowy konkurs dla twórców, którzy chcą zaistnieć w branży komiksowej. Należy narysować jedną planszę dla komiksu Harley Quinn #0 na podstawie podanego scenariusza. Akcja DC zyskała dodatkowy rozgłos za sprawą faktu, że w jednym z kadrów Harley ma być w negliżu.
2013-09-06 - Recenzje

Za furtką


Wydawnictwo Centrala po raz kolejny stawia na komiks kobiecy, krok zdawałoby się bardzo odważny na rynku opowieści graficznych, zdominowanym przez mężczyzn. Poznańska oficyna na przekór wszelkim stereotypom dobitnie pokazuje, że komiks również stoi kobietą, a co więcej, że kobiety chcą i potrafią komiksy tworzyć. Tylko w tym roku, w chwili gdy piszę te słowa na siedemnaście wydanych przez Centralę albumów, aż osiem to prace stworzone przez płeć piękną. Wśród nich znajduje się również „Za furtką” Dominiki Węcławek (scenariusz) i Karoliny Danek (rysunki).

Karol Sus recenzuje komiks "Za furtką".
2013-09-05 - Zapowiedzi

Pierwszy komiks od Smart Comics


Smart Comics zapowiedziało wydanie swojego pierwszego komiksu na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi (4-6 października 2013). Będzie to pierwszy zeszyt serii "Kapitan Pixel" pod tytułem "IP 23.178.05.001". Komiks pierwotnie ukazał się w Kanadzie nakładem wydawnictwa Arcana.
2013-09-05 - Ukazały się

Requiem dla łotra


Ukazał się kolejny numer "Star Wars Wydanie Specjalne". W przyszłym miesiącu opublikowane zostaną kolejne dwa komiksy ze świata Gwiezdnych Wojen: piąty tom "Star Wars: Mroczne Czasy" oraz następna odsłona magazynu "Star Wars Komiks".
2013-09-05 - Rozmaitości

Projekt komiksowy - Kobiety Wojny


Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" (Lublin, ul. Krańcowa 106) został koordynatorem projektu "Kobiety Wojny", którego założeniem było stworzenie komiksów opartych na spotkaniach - wywiadach z kobietami, które przeżyły II Wojnę Światową, a ich centrum stanowi codzienne życie i związane z wojną problemy. Z kilku opowieści wybrano trzy, które zostaną zilustrowane przez Jakuba Kijuca.
2013-09-05 - Rozmaitości

Adoptuj Pszczołę


"Adoptuj Pszczołę" to projekt Greenpeace, którego celem jest budowa w miastach „hoteli” dla owadów zapylających, żeby stworzyć dla nich schronienia i miejsca do rozmnażania. Pszczołę można adoptować za 2 złote. Pieniądze zbierane są na 100 hoteli (dla 400 owadów każdy). Sfinansowanie takiego ula to także odsłonięcie jednego fragmentu specjalnej grafiki Tadeusza Baranowskiego! Na razie widać jej 6 fragmentów. Więcej informacji tutaj.
2013-09-04 - Recenzje

Krucjata. Simoun Dja


Zbrojne wyprawy europejskiego rycerstwa do Ziemi Świętej stanowią doskonałą kanwę na opowieści awanturnicze i przygodowe. Walne i krwawe starcia, nieprzebrane bogactwa muzułmańskich miast i piękne niewolnice stanowią doskonałe tło dla przygód dzielnych bohaterów, przyciągając czytelników i widzów jak magnes. Popkultura niejednokrotnie odwoływała się do tego, dość już, zdawałoby się, wyeksploatowanego tematu, wciąż odnajdując w nim coś interesującego. Dzięki Wydawnictwu Komiksowemu do rąk czytelników trafił właśnie pierwszy tom sześcioczęściowej serii belgijsko-francuskiego duetu Jean Dufaux (scenariusz) Philippe Xavier (rysunki).

Karol Sus recenzuje komiks "Krucjata. Simoun Dja".
2013-09-02 - Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksowa Jesień w Bibliotece Raczyńskich


W dziesięciu filiach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu odbywać się będzie Komiksowa Jesień. Jest to akcja skierowana do dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat, na którą składać się będą: warsztaty plastyczne, wykłady dotyczące idei sztuki komiksu oraz konkurs na własny komiks. Wszystkie zajęcia mają na celu promowanie literatury i czytelnictwa, zwłaszcza wśród najmłodszych poznaniaków.
2013-09-01 - Recenzje

Za oknem świeci słońce


Przypadkowe spotkanie koleżanki z dzieciństwa może przywołać szereg wstydliwych wspomnień. Poznawanie własnego ciała i seksualności obfitować może w liczne momenty, o których nie zawsze chcemy pamiętać. Sytuacja taka przytrafia się głównemu bohaterowi „Za oknem świeci słońce” Anji Wicki.

Karol Sus recenzuje komiks "Za oknem świeci słońce".