baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2013-08-31 - Rozmaitości

Jastrzębski pokazuje ścianę


W ramach akcji "Pokaż ścianę" magazynu "Ziniol" część swojej kolekcji komiksowych oryginałów pokazuje pokazuje nasz redakcyjny kolega, Jacek Jastrzębski. Jak chcecie zobaczyć, co Ystad ma na ścianie, to klikajcie tutaj.
2013-08-30 - Rozmaitości

Nowy gracz komiksowy - Smart Comics


Na Facebooku zainicjował swoją obecność nowy gracz na rynku wydawniczym komiksów w Polsce - Smart Comics. Wydawnictwo ma zamiar wydawać kilka(naście) komiksów rocznie, przeważnie w terminach konwentowych. Pierwszych publikacji można spodziewać się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Wydawnictwo prowadzi Maciej "Empro" Prożalski.
2013-08-30 - Recenzje

Doubt #4


Fani mangi z dreszczykiem otrzymali od wydawnictwa JPF finalny tom serii „Doubt” autorstwa Yoshiki Tonogaiego. Trzecia część ujawniała tożsamość gracza-wilka. Myliłby się jednak ten, kto pomyślałby, że wraz z tą informacją wszystkie wątki ulegną wyjaśnieniu. Mangaka wciąż miesza i mąci czytelnikom w głowach, a akcja obfituje w jej nagłe zwroty.

Karol Sus recenzuje komiks "Doubt #4".
2013-08-28 - Recenzje

Usagi Yojimbo. Zdrajcy ziemi


Czarownik szuka netsuke, trupiej czaszki wyciętej z kości, która może wskrzesić armię zmarłych samurajów – zdrajców własnego klanu. W poszukiwania artefaktu wplątuje się oczywiście Usagi. Jeśli nie powstrzyma czarownika, to będzie musiał zmierzyć się z armią zombie!

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Usagi Yojimbo. Zdrajcy ziemi".
2013-08-27 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 21: Mistral


20 maja 2013 swoją premiere miała pierwsza częśc serii "Legendy Bałtyckie" pod tytułem "Mistral" (scenariusz: Paweł Graniak, rysunki: Andrzej Graniak). Komiks opowiada historię rybaka, którego wizerunek w formie rzeźby stoi przed pensjonatem "Mistral" w Ustce.
2013-08-26 - Recenzje

Powstanie'44 w komiksie. Po Powstaniu


Tematem edycji z 2012 roku konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim nie było jak wcześniej samo powstanie – tym razem motywem przewodnim było hasło „po powstaniu”. Ta paradoksalnie niepowstańcza inicjatywa była ciekawa, choć karkołomna, i pokazała mocne i słabe strony tego konkursu.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Powstanie'44 w komiksie. Po Powstaniu".
2013-08-24 - Recenzje

Jan Hardy #01: R.O.T.A.


„Jan Hardy” to nowa seria Jakuba Kijuca, autora głośnego Konstruktu. Głównym bohaterem nowego cyklu jest Żołnierz Wyklęty, czyli w skrócie: były akowiec walczący zbrojnie z polską władzą ludową. Kijuc nie zrobił jednak komiksu historycznego na wzór tych, jakie wydaje IPN. Jego komiks to rozrywkowa popkultura.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Jan Hardy #01: R.O.T.A.".
2013-08-23 - Zapowiedzi

Jaś Ciekawski na MFKiG


Wydawnictwo kultura gniewu udostępniło na swoim profilu FB okładkę polskiego wydania narysowanego w technice 3D komiksu "Jaś Ciekawski. Podróż do serca oceanu" (autor Mathias Picard). Komiks swoją premierę będzie miał na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier.
2013-08-23 - Rozmaitości

Projektor o komiksie


W pierwszym numerze kieleckiego magazynu "Projektor" poświęcono dużo miejsca komiksowi. W tym darmowym i dostępnym online magazynie można przeczytać między innymi wywiad z Sylwią Rectecką i tekst o Sienkiewiczu w komiksie.
2013-08-22 - Konkurs

Konkurs Another


W sierpniu ukazał się pierwszy tom nowej serii mangowej Another. Mamy dla Was do wygrania ten tomik! Wystarczy w komentarzu napisać, dlaczego powinien trafić do Was! Drugi egzemplarz jest do wygrania na naszym FB. Konkurs trwa do wtorku, 27 sierpnia.
2013-08-22 - Zapowiedzi

Aż do nieba


Na styczeń planowane jest wydanie w ramach MEGA MANGI "Aż do nieba" autorstwa Riyoko Ikedy. Tekst ma być przeredagowany i wyedytowany na nowo. Liczący 610 stron komiks będzie kosztować 54,9 zł.
2013-08-22 - Recenzje

Orły Rzymu #1


Enrico Marini to rysownik, którego prace zachwyciły dekadę temu polskich fanów komiksu. Kontakt z jego dziełami skończył się, kiedy wydawnictwo Egmont mocno uszczupliło swoją ofertę komiksu europejskiego. Teraz jednak postanowił przypomnieć o nim Taurus, więc miłośnicy kreski włosko-szwajcarskiego twórcy mogą ją podziwiać zarówno w kolejnych tomach „Skorpiona”, jak i w całkiem nowej serii pt. „Orły Rzymu”.

Paweł Panic recenzuje komiks "Orły Rzymu #1".
2013-08-20 - Recenzje

Kick-Ass


„Kick-Ass” Marka Millara i Johna Romity Jr to kolejna próba pokazania, jak wyglądałby świat, gdyby żyli w nim prawdziwi bohaterowie. Millar stawia przede wszystkim na humor i dobrą zabawę. W świecie Kick-Assa nikt nie ma nadnaturalnych zdolności, nikt nie przeszedł niezwykłego treningu, a praktycznie jedynym superbohaterem jest nastolatek w stroju płetwonurka.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Kick-Ass".
2013-08-19 - Ukazały się

Komiks nauczy przedsiębiorczości


Andrzej Baron i Hubert Ronek przygotowali broszurę do nauki przedsiębiorczości "System wspomagania nauczania podstaw przedsiębiorczości: studium przypadku" w formie komiksu. Wydawcą jest Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie. Publikacja jest przeznaczona dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.
2013-08-18 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #165 - Start "Infinity"


W tym tygodniu ukazał się pierwszy numer eventu Infinity. Zbiera on pozytywne recenzje krytyków, fani zaś zagłosowali portfelami – wydawca już przygotowuje drugie wydanie. Tymczasem reżyser Alan Taylor opowiedział o pracy nad "Thor: Mroczny Świat", a Bryan Singer zakończył zdjęcia do "X-Men: Days of Future Past".
2013-08-17 - Spotkania, wystawy, imprezy

Premiera misia Zbysia i warsztaty dla dzieci


W siedzibie fundacji Nie Zawsze Musi Być Chaos przy Marszałkowskiej 19 w Warszawie (wejście od Oleandrów) odbędzie się 24 sierpnia (sobota) premiera komiksu "Detektyw Miś Zbyś na tropie #1: Lis, ule i miodowe kule". Premierze będą towarzyszyć warsztaty i zabawy dla dzieci. Więcej informacji tutaj.
2013-08-15 - Konkurs

Konkurs na komiks ekonomiczny FOR 2013


Ruszała piąta już edycja konkurs na komiks ekonomiczny Fundacji FOR. Do wygrania jest ponad 17 tysięcy złotych! Prace można nadsyłać do końca sierpnia. Wręczenie nagród nastąpi na MFKiG. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z konkursu na animację. Aleja Komiksu jest patronem medialnym konkursu Fundacji FOR.
2013-08-15 - Galeria

Tesla i miś Zbyś


Przykładowe plansze z komiksu "A niech cię, Tesla!" Jacka Świdzińskiego i pierwszej części serii "Detektyw Miś Zbyś na tropie" zatytułowanej "Lis, ule i miodowe kule" autorstwa Piotra Nowackiego (rysunki), Macieja Jasińskiego (scenariusz) i Norberta Rybarczyka (kolor). Albumy trafią do sprzedaży jeszcze w sierpniu.
2013-08-14 - Rozmaitości

Scenariusze lekcji z antologią komiksów FOR 2012


Nauczyciele, którzy chcieliby w swojej pracy wykorzystać scenariusze lekcji, jakie powstały na bazie komiksów i animacji nadesłanych na 4. edycję konkursu Fundacji FOR, mogą je pobrać i zamówić (antologia z płytą CD) u organizatora.
Aleja Komiksu od lat jest patronem medialnym konkursu na komiks i animację o tematyce ekonomicznej Fundacji FOR.
2013-08-13 - Zapowiedzi

Tramwaje Grządzieli


Na łamach Ziniola, w ramach reaktywowanego cyklu "Kibicujemy komiksiarzom", Tomasz Grządziela zdradził, że podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa 2014 powinien ukazać się jego debiutancki album "Tramwaje" (tytuł roboczy). Więcej informacji o projekcie tutaj.
2013-08-12 - Konkurs

Olsztyn w obrazkach


Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie ogłosiła konkurs dla uczniów olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych na stworzenie jednostronicowego niemego komiksu, który przedstawiał będzie opowieść o Olsztynie. Jednym z członków jury jest Karol KRL Kalinowski. Termin nadsyłania prac mija 30 września. Główną nagrodą jest tablet graficzny.
2013-08-11 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #164 - Nowe zwiastuny


W tym tygodniu zapadł bardzo korzystny dla Marvela wynik w sprawie wytoczonej firmie przez spadkobierców rysownika Jacka Kirby'ego. Na filmowym froncie zaś zaprezentowano nowe zwiastuny filmów "Gra Endera" i "Thor: Mroczny Świat", plakat serialu "Agents od S.H.I.E.L.D." i zdradzono kilka nowych informacji dotyczących będących w produkcji filmów Marvel Studios.
2013-08-09 - Recenzje

7 miliardów igieł #1


„7 miliardów igieł” Nobuaki Tadano jest kolejną propozycją przygotowaną przez wydawnictwo JPF z cyklu Mega Manga. Tym razem, po horrorach („Uzumaki” i „Gyo”) i klasyce shoujo („Klan Poe”), czytelnikowi sprezentowano mangę science fiction. Pierwszy tom (z dwóch zapowiedzianych) zawiera dwie, powiązane ze sobą nowelki.

Karol Sus recenzuje komiks "7 miliardów igieł #1".
2013-08-07 - Zapowiedzi

Osiedle Swoboda: Niedźwiedź nadchodzi


Michał Śledziński poinformował, że niedługo można spodziewać się komiksu o przygodach Niedźwiedzia z "Osiedla Swoboda". Komiks narysował Kamil Kochański, scenariusz napisał Śledziu. W albumie znajdzie się 31 plansz z "Produktu" i 27 nowych. Nie jest wykluczone, że wraz z wydaniem "OS: Niedźwiedź" po raz trzeci zostanie wznowione zbiorcze wydanie produktowego "Osiedla Swoboda". Fragment z komiksu o Niedźwiedziu można zobaczyć tutaj.
2013-08-07 - Recenzje

Liga Niezwykłych Dżentelmenów #01


Pierwszy tom „Ligi Niezwykłych Dżentelmenów” Alana Moore’a (scenariusz) i Kevina O’Neila (rysunek) doczekał się drugiego polskiego wydania. I to wydania nie byle jakiego. Twarda oprawa i wnętrze wręcz naszpikowane dodatkami powinno zadowolić każdego kolekcjonera. A jak ma się do tego sama historia przedstawiona w albumie?

Karol Sus recenzuje komiks "Liga Niezwykłych Dżentelmenów #01".
2013-08-06 - Rozmaitości

Statek Miłości znów płynie


W co drugą sobotę - począwszy od 10 sierpnia - śledzić będzie można dalsze losy dwójki bohaterów komiksu "Statek Miłości" - fotografa Stana oraz młodziutkiej Alice. Drugi zeszyt komiksu zostanie w wersji elektronicznej opublikowany za darmo po polsku, w dalszej perspektywie można spodziewać się drugiego zeszytu na papierze.
2013-08-05 - Zapowiedzi

Hardy 2 tuż tuż


Na przełomie sierpnia i września ukaże się druga część przygód Jana Hardego. "W drugiej części przygód Jana z hardych przedstawieni zostaną nowi członkowie oddziału R.O.T.A. Będzie także kontynuowany główny wątek „tajemniczego pojemnika”, czyli tajnej broni komunistów."
2013-08-05 - Ukazały się

Nowości z Egmontu


W sprzedaży jest już sierpniowy pakiet Egmontu na który składa się pięć albumów. Oprócz wznowień "Asteriksa" oraz "Kleksa" komiksiarze otrzymają także premierowy integral "Lucky Luke", a także pierwszy album z serii "Liga Sprawiedliwości".
2013-08-04 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 19: Pan Tadeusz w obrazkach #1


W czerwcu 2012 roku swoją premierę miał pierwszy numer komiksu (z zaplanowanych trzech) Magdaleny Wosik "Pan Tadeusz w obrazkach czyli historia szlachecka z roku 1811 i 1812 opowiedziana kreską po 200 latach" (obejmujący księgi I - IV). Wydawcą jest wrocławski Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Część druga powinna ukazać się pod koniec tegorocznych wakacji.
2013-08-04 - Spotkania, wystawy, imprezy

Komiksy w Art ALTANIE


W niedziele 4 sierpnia w Art ALTANIE (Warszawa, park Jana Pawła II, pomiędzy stacjami Ursynów a Stokłosy) - miejscu przygotowanym przez twórców dla twórców, gdzie sztuka przenika się z codzienną, niezobowiązującą atmosferą wakacyjnego relaksu - odbędzie się kooperacyjne rysowanie komiksu przez Olgę Wróbel i Daniela Chmielewskiego.
2013-08-04 - Recenzje

Pictures That Tick


Dave McKean podsumowuje dekadę swojej komiksowej nieobecności. Paradoksalnie, podsumowanie to ma rozmiar pokaźnej antologii. Czy artysta ma nam jeszcze coś ciekawego do przekazania?

Maciej Pałka recenzuje komiks "Pictures That Tick".
2013-08-01 - Recenzje

Wolverine


Yakuza, piękne kobiety i Wolverine, któremu zaoferowano dar śmiertelności. Takie połączenie nie może być złe i nie jest.

Łukasz Chmielewski recenzuje film "Wolverine".
2013-08-01 - Zapowiedzi

Fugazi we wrześniu


Marcin Podolec skończył pracę nad albumem "Fugazi Music Club", który opowiada historię tego warszawskiego klubu. Liczący 240 stron album (razem z dodatkowymi materiałami jak zdjęciami itd.) ukaże się we wrześniu. Autor pracował nad nim 5 miesięcy.