baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2013-06-28 - Recenzje

Fabryka


„Fabryka” Nicolasa Presla to klasyczna antyutopia. Fabuła nie jest odkrywcza, ale autor potrafi ją opowiedzieć zajmująco. Choć zakończenie jest oczywiste, to jednak to, jak Presl rysuje i buduje narrację, robi naprawdę duże wrażenie i rekompensuje mielizny scenariusza.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Fabryka".
2013-06-26 - Zapowiedzi

Pan Samochodzik i Templariusze


W sobotę 29 czerwca na Bałtyckim Festiwalu Komiksu swoją premierę będzie miała komiksowa adaptacja książki Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i Templariusze". Za scenariusz i okładkę odpowiada January Misiak, rysunki zrobili uczniowie czwartych klas Sopockiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej. Prezentacja komiksu od godziny 9:00 do 10:00 w CH Manhattan, Biblioteka Manhattan. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na hospicjum dziecięce.
2013-06-26 - Zapowiedzi

Kick-Ass - wieści


Prezentujemy polską okładkę i opis albumu "Kick-Ass", który ukaże się w sierpniu nakładem Muchy Comics. W tym samym miesiącu do kin trafi film "Kick-Ass #2", który Jim Carey skrytykował za nadmiar przemocy - pomimo, że sam gra w nim jedną z głównych ról.
2013-06-24 - Zapowiedzi

Orzeł


15 lipca 2013 swoją premierę będzie miał komiks "Orzeł. (oraz inne dzieła myśli demokratycznej)" autorstwa Jakuba "Dema" Dębskiego. Ruszyła już jego przedsprzedaż.
2013-06-24 - Recenzje

Maczużnik


Najnowszy komiks Michała Rzecznika (scenariusz) i Daniela Gutowskiego (rysunek) zatytułowany „Maczużnik” zagłębia czytelnika w szarość Polski lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Ona, piękna, prosta dziewczyna ze wsi. On, przystojny młodzieniec z wielkiego miasta. I ta trzecia. Teściowa. Huczne, wiejskie wesele szybko się kończy i nadchodzi proza codziennego życia.

Karol Sus recenzuje komiks "Maczużnik".
2013-06-23 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #156 - Zapowiedzi na wrzesień


Na wrzesień Marvel przygotował wiele interesujących pozycji – pamiętajmy, że trwać będą dwa eventy: "Infinity" i "X-Men: Battle of the Atom". Ponadto Robert Downey Jr. Podpisał umowę na udział w dwóch kolejnych produkcjach Marvel Studios, w "Niesamowitym Spider-Manie 2" zrezygnowano z usług filmowej MJ czyli Shailene Woodley, a 20th Century Fox przyspieszył premierę "X-Men: Days of Future Past".
2013-06-22 - Recenzje

Biceps #5


Dobrze jest patrzeć na niektóre magazyny komiksowe i widzieć, że rozwijają się zamiast upadać w czasach, kiedy tego typu wydawnictwa nie mają w Polsce łatwego życia. Z numeru na numer „Biceps” ma się coraz lepiej, w piątym zyskał między innymi kolorową okładkę i grzbiet. Z zewnątrz wygląda to bardzo dobrze i zdecydowanie zachęca do zapoznania się z zawartością, jak zwykle podzieloną na krótkie komiksy i publicystykę. Jak wyszło redakcji ATY i zaproszonym autorom tym razem?

Michał Misztal recenzuje komiks "Biceps #5".
2013-06-20 - Spotkania, wystawy, imprezy

Holokaust w kadrach komiksowych


W najbliższy piątek (21. czerwca) o godzinie 19:00 odbędzie się w warszawskiej kluboksiegarni "Wrzenie Świata" (Gałczyńskiego 7) odbędzie się spotkanie, którego tematem jest "Holokaust w kadrach komiksowych". Poprowadzi je Paweł Timofiejuk. Goścmi będą Robert Szuchta (nauczyciel historii, współautor podręcznika "Holokaust. Zrozumieć dlaczego" i laureat Nagrody im. I Sendlerowej "Za naprawianie świata") oraz Justyna Majewska (Muzeum Historii Żydów Polskich). Na spotkaniu prezentowane będą także fragmenty komiksu "Córka Mendla" Gusty Lemelman.

2013-06-19 - Rozmaitości

Dźwięki komiksów w 285. audycji Prosto z Kadru


W 285. odcinku Prosto z Kadru Filip Bąk weźmie na warsztat dźwięki komiksów. Żeby wiedzieć, jakie dźwięki wydobędzie z komiksów prowadzący, trzeba w najbliższy czwartek, 20 czerwca o godzinie 17:30 słuchać Radia Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania lub online. Nagranie dostępne będzie kilka dni później na FB.
2013-06-19 - Spotkania, wystawy, imprezy

Zajączkowski i Czajkowski w Komikslandii


W najbliższy piątek, 21 czerwca o godzinie 18.00 w Komikslandii, która mieści się w pawilonie 2001A w galerii handlowej stacji Centrum warszawskiego metra, odbędzie się spotkanie z autorami komiksu "Lux in tenebris: Romowe" Sławomirem Zajączkowskim (scenariusz) i Hubertem Czajkowskim (rysunek). Aleja Komiksu jest patronem medialnym tego albumu. Spotkanie oczywiście polecamy!
2013-06-19 - Konkurs

Konkurs na krótką formę komiksową o tematyce filmowej


Nowogardzki Dom Kultury w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami 2013" ogłosił konkurs na krótka formę komiksową o tematyce filmowej. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także do osób dorosłych (nieprofesjonalistów). Główna nagrodą jest skuter. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 3 lipca 2013.
2013-06-18 - Recenzje

Solanin


Solanin nie bez przyczyny był nominowany między innymi do nagród Eisnera i Harveya. Opowiadana historia jest aktualna i zrozumiała nie tylko dla młodych Japończyków. Gdyby zmienić kilka detali (umowy śmieciowe, bezrobocie, emigracja), akcja mogłaby się toczyć w Polsce. Pogoń za marzeniami jest tematem uniwersalnym. Odbiorowi komiksu pomagają też śliczne ilustracje i kunszt autora w prowadzeniu narracji. Już za samą scenę koncertu mogę zaliczyć Solanina do najlepszych komiksów, które czytałem w przeciągu ostatniego roku.

Maciej Pałka recenzuje komiks "Solanin".
2013-06-17 - Spotkania, wystawy, imprezy

Yes't prawie OK


W Bazie Zbożowej w Kielcach przy ulicy Zbożowej 4 można do najbliższego piątku (21 czerwca) oglądać tegoroczną edycję wystawy "Yes't prawie OK". Od początku lipca zostanie przeniesiona do "Szklanego domu" w Ciekotach. Na wystawie będzie można zobaczyć prace między innymi Sylwii Resteckiej, Jerzego Ozgi i Janusza Ordona.
2013-06-16 - Ukazały się

Hatessential od Łukasza Kowalczuka


Łukasz Kowalczuk z racji swoich trzydziestych urodzin postanowił sprezentować swoim czytelnikom komiks "Hatessential" zbierający 140 stron komiksów, które wcześniej ukazały się pod szyldem Hate Core Comics / Nienawidzę Ludzi. Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
2013-06-16 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #155 - Na filmowo


W tym tygodniu sypnęło nowinkami z frontu filmowego – powiększyła się obsada "Guardians of the Galaxy", zobaczyliśmy nowy zwiastun i spot telewizyjny promujący "The Wolverine", a także zdjęcia z planu "Captain America: The Winter Soldier", "X-Men: Days of Future Past" oraz "Niesamowitego Spider-Mana 2". Na dokładkę mamy intrygujące informacje dotyczące "Avengers 2" i "Thor: Mroczny Świat".
2013-06-16 - Zapowiedzi

Kick-Ass w sierpniu


Garść wieści z wydawnictwa Mucha Comics. "Kick-Ass" ukaże się w początkach sierpnia, natomiast "Batman: The Long Halloween" planowany jest na MFKiG 2013.
2013-06-15 - Rozmaitości

Mglisty Billy na deskach teatru


Dziś o godzinie 20.00 w krakowskim Bunkrze Sztuki będzie można zobaczyć spektakl "Mglisty Billy" na podstawie komiksu Guillaume'a Bianco pod tym samym tytułem. Więcej informacji tutaj.
2013-06-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Kultura gniewu w Małym Formacie


W najbliższą sobotę - 15 czerwca - warszawska kawiarnia Mały Format (ul. Mickiewicza 17) w godzinach 10:00-20:00 zostanie przejęta przez wydawnictwo kultura gniewu. Przewidziane są spotkania z autorami (zjawi się np. Michał Śledziński z komiksem "Czerwony Pingwin musi umrzeć"). Więcej szczegółów w rozwinięciu newsa.
2013-06-13 - Recenzje

Teczka


Tak jak niepozorna teczka może wprowadzić sporo zamieszania na kolejowym dworcu, tak skromny objętościowo komiks może być jedną z ciekawszych propozycji na rynku, w którym wybitne dzieła nadal kojarzone są głównie z opasłymi tomiszczami. „Teczka” to prawdziwe arcydziełko stworzone przez doborowy zespół: Toma Taylora (scenariusz), Colina Wilsona (rysunki) i Justina Randalla (okładka), a przetłumaczone przez Grzegorza Ciecieląga - człowieka, który lata temu założył portal, na którym czytacie te słowa.

Paweł Panic recenzuje komiks "Teczka".
2013-06-10 - Recenzje

Komarów


„Komarów” Barta Nijstada przedstawia ostatni dzień istnienia sennego miasteczka na holenderskiej prowincji. Mieszkańcy miasteczka wiodą spokojne codzienne życie, które toczyłoby się zapewne nadal tym samym, do znudzenia przewidywalnym torem, gdyby nie pojawienie się dziwacznych olbrzymów siejących spustoszenie. W jednej chwili Komarów zostaje zmieciony z powierzchni ziemi.

Karol Sus recenzuje komiks "Komarów".
2013-06-09 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #154 - Mighty Avengers


Wydarzeniem tygodnia na pewno było dla fanów Domu Pomysłów ogłoszenie nowej, startującej we wrześniu serii o Mścicielach – Mighty Avengers. Na filmowym froncie wystąpił prawdziwy wysyp zdjęć z planu "X-Men: Days of Future Past", zaprezentowano nowy zwiastun filmu "Kick Ass 2" i rozpoczęło się polowanie na odtwórcę roli Quicksilvera w "Avengers 2".
2013-06-06 - Spotkania, wystawy, imprezy

90. urodziny Papcia Chmiela


W sobotę, 8 czerwca o godzinie 12:00 w nowej księgarni Matras w Warszawie przy Al. Solidarności 113 odbędzie się spotkanie z Papciem Chmielem, autorem komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku, na których wychowało się wiele pokoleń Polaków. Z okazji 90. urodzin Papcia Chmiela wydawca - Prószyński i S-ka - wraz z księgarnią przygotowali wiele atrakcji.
2013-06-02 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #153 - Marvel rekrutuje


W tym tygodniu znacząco poszerzyły się ekipy filmów "Guardians of the Galaxy" i "Captain America: The Winter Soldier". Ponadto nastąpił wysyp zdjęć z planów "Niesamowitego Spider-Mana 2" i "X-Men: Days of Future Past". Na komiksowym froncie zaś zadebiutował tytuł X-Men z całkowicie żeńską gwiazdorską obsadą.
2013-06-01 - Recenzje

Tej nocy dzika paprotka


Imprint wydawnictwa Centrala, Centralka ruszył na dobre. Po uroczym i kolorowym „Pustelniku” Norwega Martina Ernstsena przyszła pora na komiks Polek. „Tej nocy dzika paprotka” to propozycja dla małych rozrabiaków stworzona przez Marzenę Sowę (scenariusz) i Berenikę Kołomycką (rysunek).

Karol Sus recenzuje komiks "Tej nocy dzika paprotka".