ARCHIWUM WIEŚCI

2013-04-30 - Recenzje

Iron Man 3


W przeciwieństwie do wszystkich innych facetów w rajtuzach Tony Stark potrafi w sposób naprawdę dowcipny żartować nie tylko z innych, ale też z siebie. Robi to z klasą i bez sztampy. Na tym właśnie polega potęga „Iron Mana”, a trzecia część jego filmowych przygód jest pod tym względem chyba najlepsza ze wszystkich.

Ola Wiechnik recenzuje przedpremierowo film "Iron Man 3".
2013-04-29 - Recenzje

Fantasy Komiks #19


19 numer "Fantasy Komiks" wyszedł naprawdę dobrze, tym bardziej smuci więc umieszczona we wstępie wiadomość o kolejnej negatywnej zmianie. Tym razem wydawany przez Egmont magazyn z dwumiesięcznika staje się kwartalnikiem. Na tej samej stronie można przeczytać, że "zapaść rynku czytelniczego pogłębia się" oraz "w obecnej sytuacji jest to jedyne rozwiązanie, umożliwiające publikację na polskim rynku kolejnych części rozpoczętych przez nas serii".

Michał Misztal recenzuje komiks "Fantasy Komiks #19".
2013-04-28 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #149 - "Iron Man 3" na tapecie


Marvel wypuścił kolejne spoty reklamujące "Iron Mana 3", Avalon zaś przygotował pierwszą recenzję tego obrazu w reżyserii Shane'a Blacka. Na dokładkę pojawił się pierwszy zwiastun filmu "Thor: Mroczny świat" Alana Taylora oraz zdjęcia z planów "Niesamowitego Spider-Mana 2", "Captain America: Winter Soldier" i "X-Men: Days of Future Past".
2013-04-28 - Zapowiedzi

Nowy Tytus ukaże się w maju


Już siódmego maja ukaże się kolejny album z przygodami Tytusa. Tydzień później, podczas Warszawskich Targów Książki, Papcio Chmiel będzie podpisywał swoje albumy na stoisku wydawnictwa Prószyński i S-ka (niedziela, 19 maja godz. 12:00).
2013-04-27 - Recenzje

Odległa dzielnica


Jirō Taniguchi w „Odległej dzielnicy” snuje historię dotykającą poważnych tematów szukania szczęścia i realizacji marzeń, oraz pragnienia ciepła domowego ogniska. Wspaniały scenariusz został doceniony przez jury prestiżowego konkursu podczas festiwalu w Angoulême, zdobywając w 2003 roku główną nagrodę. Potwierdza to jedynie siłę, z jaką historia Nakahary oddziałuje na czytelnika, sprawiając, że manga ta jest doskonałym wyborem dla czytelników szukających w japońskiej sztuce komiksowej ambitniejszych tematów.

Karol Sus recenzuje komiks "Odległa dzielnica".
2013-04-26 - Rozmaitości

Bum Projekt - nowy sklep komiksowy


Bum Projekt to nowy sklep internetowy z komiksami, który właśnie rozpoczął swoją działalność. Obok nowości wydawniczych sklep specjalizuje się w wydaniach antykwarycznych, oferuje także oryginalne plansze. Otwarciu będzie towarzyszył konkurs, w którym można wygrać oryginalny pasek Janusza Christy! Szczegóły konkursu pojawią się wkrótce na FB sklepu.
2013-04-25 - Recenzje

Star Wars: Rycerze starej republiki. Starcie ambicji


Poprzedni tom zakończył główny wątek "Rycerzy...", który rozpoczął się w pierwszym albumie i trwał ponad 700 stron. "Starcie Ambicji", czyli tom numer siedem, rozpoczyna nowy rozdział w historii serii. Postacią centralną pozostaje Zayne Carrick, były padawan Jedi. Uwolniony od fałszywych zarzutów wielokrotnego morderstwa, może wreszcie odetchnąć i do woli szukać przygód po galaktyce.

Karol Wiśniewski recenzuje komiks "Star Wars: Rycerze starej republiki. Starcie ambicji".
2013-04-24 - Rozmaitości

Paweł Wojciechowicz rysuje dla Filmu


W miesięczniku "Film" ukazuje się komiks Pawła Wojciechowicza zatytułowany "Wenecja". Sam autor określa go jako "surrealistyczny komiks drogi, ukazujący podróż bezimiennego bohatera przez post apokaliptyczną Wenecję. Wielkie maszyny niszczące budowle, przerażeni ludzie, którzy skryli się za maskami kruków i wszechogarniająca atmosfera zagłady."
2013-04-23 - Recenzje

Doubt #02


Mordercza gra trwa nadal. Podczas gdy kolejny nastolatek zostaje zamordowany, reszta graczy zaczyna rzucać na siebie nawzajem oskarżenia. Kto okaże się wilkiem? Odpowiedź nie jest oczywista, tym bardziej że psychopatyczny morderca celowo zostawił ślady mające na celu wprowadzenie bohaterów w błąd. Zamiast działać razem, gracze zamknięci w opuszczonym magazynie, zaczynają knuć przeciwko sobie.

Karol Sus recenzuje komiks "Doubt #02".
2013-04-22 - Zapowiedzi

Drugie wydanie Profanum #1


Nakład pierwszego numeru magazynu "Profanum" skończył się już jakiś czas temu. Wychodząc na przeciw prośbom czytelników wydawca przygotowuje drugie wydanie, które prawdopodobnie pojawi się z drugim numerem na Festiwalu Komiksowa Warszawa (16-19 maja). Drugie wydanie będzie różniło się nieznacznie okładką.
2013-04-22 - Rozmaitości

Komiksy będą promowały Wrocław


Komiks Henryka Jerzego Chmielewskiego, w którym Tytus będzie świadkiem bitwy na Psim Polu (okolice Wrocławia) będzie pierwszym z całej serii wydarzeń "komiksowych" związanych z Europejską Stolicą Kultury 2016. Projektu ten realizowany jest przy współpracy z Witoldem Tkaczykiem i Adamem Radoniem. Pierwszy komiks planowany jest na grudzień tego roku.
2013-04-22 - Konkurs

Stalowa Wola miastem komiksów po raz 5


Już po raz piąty w w ramach projektu „Stalowa Wola - Miasto Komiksów" zostanie zorganizowanym konkurs na komiks. Tematem tegorocznej edycji są regionalne legendy i ludowe wierzenia. Do wygrania jest w sumie 4,5 tysiąca złotych. Prace można nadsyłać do 3 lipca 2013 roku. Aleja Komiksu jest patronem tego wydarzenia.
2013-04-21 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #148 - Zapowiedzi na lipiec


Wobec zmasowanego marketingowego ataku "Iron Mana 3", porcji zdjęć z planów "X-Men: Days of Future Past", "Amazing Spider-Man 2" i "Captain America: The Winter Soldier", pierwszego plakatu "Thor: The Dark World" i nowinek dotyczących "Guardians of the Galaxy" i "Agents of S.H.I.E.L.D." lipcowe zapowiedzi komiksów Marvela wydają się wyjątkowo mało rewelacyjne...
2013-04-21 - Rozmaitości

Francuskie buldogi w Retropolis


Na stronach smallpress wystartował nowy komiks internetowy. "Valiant Skateboarding French Bulldogs" (VSFB) to "historia o dzielnych
buldożkach broniących Retropolis przed złem"
. Autorami komiksu są Michał Rydlichowski (rysunek) i Łukasz Kowalczuk (scenariusz). VSFB można czytać tutaj.
2013-04-21 - Galeria

Teczka


Przykładowe plansze z komiksu "Teczka" Toma Taylora (scenariusz) i Colina Wilsona (rysunek). Komiks ukaże się w maju podczas Targów Książki w Warszawie - Festiwalu Komiksowa Warszawa.
2013-04-21 - Recenzje

Star Wars: Rycerze starej republiki. Oczyszczenie


"Rycerze..." stawiają na przygodę. I to właśnie fanom przygody spod znaku "Star Wars" polecam ten komiks. Dla reszty będzie to przede wszystkim solidny komiks środka, acz bez fajerwerków.

Karol Wiśniewski recenzuje komiks "Star Wars: Rycerze starej republiki. Oczyszczenie".
2013-04-19 - Recenzje

It's Not About That


W świecie jutra nawet roboty będą miały prawo do emerytury. Długie roboczogodziny spędzone na codziennych obowiązkach mogą skutkować przepaleniem niejednego zwoju, wyrobieniem trybików i poluzowaniem śrubek. Robotowi 150187, głównemu bohaterowi „It’s Not About That” Piotra Nowackiego (rysunek) i Bartosza Sztybora (scenariusz) oraz Łukasza Mazura (kolor), do cudownego emerytalnego lenistwa zostały już tylko cztery dni. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie okrutna konfrontacja z jego następcą i mrożąca smar w łożyskach prawda o emerytalnym złotym śnie.

Karol Sus recenzuje komiks "It's Not About That".
2013-04-19 - Zapowiedzi

Nowożeńcy Otta


Kultura Gniewu planuje wydać na Komiksową Warszawę (maj) komiks Thomasa Otta zatytułowany "Nowożeńcy". Album jest adaptacją thrillera "Dark Country" (reżyseria Thomas Jane, scenariusz Tab Murphy). Polski tytuł filmu to "Mroczna kraina".
2013-04-18 - Recenzje

Ostatnie dni Stefana Zweiga


Od pewnego momentu czytelnik nie ma wątpliwości, w jakim kierunku rozwija się akcja i jak musi się ona zakończyć. Zresztą „Ostatnie dni...” to komiks biograficzny, oparty na faktach, dlatego uważam, że wcale nie spoileruję. Ponieważ nie o finał, nie o pointę w tym albumie chodzi. Od samego początku ona jest znana z życiorysu Stefana Zweiga. Główne pytanie, na które starają się odpowiedzieć autorzy brzmi: czy i w jakich okolicznościach można uznać samobójstwo za czyn moralnie uzasadniony? Dla mnie ten komiks jest właśnie o tym.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Ostatnie dni Stefana Zweiga".
2013-04-17 - Zapowiedzi

1 zine #5: Walka


Piaty numer "1 zine: Walka" będzie miał swoją papierową premierę na tegorocznej Ligaturze. Do tej pory magazyn ukazywał się wyłącznie w formie elektronicznej. W rozwinięciu newsa okładka oraz lista autorów.
2013-04-16 - Zapowiedzi

GENERATOR 1000 na Ligaturę


Na tegorocznym Festiwalu Kultury Komiksowej LIGATURA swoją premierę będzie miał również komiks Michała Rzecznika "GENERATOR 1000". Jest to na tyle ciekawa publikacja, że aby zobaczyć jej prawdziwy potencjał trzeba będzie użyć nożyczek. Po więcej szczegółów zapraszamy do rozwinięcie newsa.
2013-04-16 - Rozmaitości

Famagusta od Pszrena


Piotr "Pszren" Szreniawski o upublicznił swój najnowszy 240 stronicowy epos graficzny "Famagusta". Sam autor pisze o nim: "Planowane jest wydrukowanie dwu egzemplarzy (jeden pójdzie do Biblioteki Narodowej, drugi dla autora). Chętne osoby mogą wydrukować sobie fragmenty lub całość z sieci, a nawet pojechać samodzielnie do Famagusty - zagadkowego miasta na Cyprze. Czy kryzys gospodarczy zniszczy gospodarkę wyspy Afrodyty? czy bohater eposu przetrwa do samego końca? Kto wie!"
2013-04-15 - Zapowiedzi

Mój mały jogurt


Jutro swoją premierę będzie miał nowy komiks Jakuba "Dema" Dębskiego - "Mój mały jogurt". Komiks będzie miał dwie różne wersje okładek (po 750 egzemplarzy nakładu). Więcej szczegółów w rozwinięciu newsa.
2013-04-15 - Recenzje

Cheap East #1


Wydawnictwo Centrala poszerza swoją działalność o pierwszą w Polsce galerię komiksu. Sama galeria rusza od 18 kwietnia tego roku, jednak czytelnicy już od końca marca mogą zapoznać się z "Cheap East", sygnowanym jej nazwą bezpłatnym periodykiem, dostępnym w wybranych galeriach, kawiarniach i bibliotekach większych miast Polski.

Karol Sus recenzuje komiks "Cheap East #1".
2013-04-14 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #147 - Na filmowo


Ten tydzień stał pod znakiem filmów "Iron Man 3" i "Captain America: The Winter Soldier". Pierwszy za niecały miesiąc ma mieć swoją premierę, więc akcja promocyjna jest już bardzo intensywna, a zdjęcia do drugiego trwają już od kilku tygodni. Na froncie komiksowym zaś Marvel przygotowuje czytelników do kolejnego letniego eventu – "Infinity".
2013-04-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Piąty LeSzeK już w maju


W dniach 11-12 maja 2013 r. zapraszamy na V Lubelskie Spotkania z Komiksem nad którymi Aleja Komiksu objęła patronat. Tegoroczna edycja odbędzie się w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS przy ulicy Weteranów 18 w Lublinie. Organizatorem LeSzKa jest Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki "Cytadela Syriusza". Informacji na temat imprezy możecie szukać na stronie lszk.pl
2013-04-11 - Recenzje

Powrót barbarzyńców i nie


„Powrót barbarzyńców i nie” to bardzo udana antologia, w której znalazły się prace z pogranicza komiksu, ilustracji i kolażowych zabaw z tekstem i grafiką. Jej ogromną zaletą jest różnorodność stylistyk i efektowność wizualna, która wnosi powiew świeżości na komiksowe podwórko. Interesujące i niejałowe okazują się także w dużej mierze próby wizualizacji wiersza. Jest to tym bardziej ciekawe, że czytelnik musi czasem zmierzyć się nie tylko z wyobraźnią poety, ale także i grafika, który narysował jego wiersz.

Łukasz Chmielewski recenzuje antologię "Powrót barbarzyńców i nie".
2013-04-09 - Recenzje

Pjongjang


Nawet gdyby niedawne groźby ze strony Korei Północnej oraz prawdopodobieństwo wojny z jej południowym sąsiadem w ogóle nie miały miejsca, "Pjongjang" i tak byłby komiksem ważnym i wartym wznowienia. Guy Delisle z właściwym sobie niesamowitym zmysłem obserwacji przedstawia kraj tak absurdalny, że aż czasami chciałoby się oskarżyć autora o wymyślanie kolejnych niedorzeczności wyłącznie na potrzeby swojej historii.

Michał Misztal recenzuje komiks "Pjongjang".
2013-04-08 - Rozmaitości

Trzeci komiksowy plakat promujący Festiwal Młodzi i Film


Począwszy od lutego przez pięć miesięcy (do czerwca) Festiwal MŁODZI I FILM (24-29 czerwca) promowany jest przez plakaty w formie komiksów do których scenariusze przygotował Bartosz Sztybor. Za grafikę trzeciego - kwietniowego - plakatu odpowiada Tomasz Leśniak. Nazwiska pozostałych rysowników będzie można poznać w momencie ujawnienia poszczególnych plakatów przez organizatorów Festiwalu.
2013-04-07 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #146 - Tydzień Spider-Mana


Pierwszy tydzień kwietnia upłynął w Marvelu pod znakiem Spider-Mana – wydawnictwo przygotowuje na lipiec wiele kąsków dla fanów tego bohatera. W Prima Aprilis udostępniono pierwszy odcinek nowego podcastu o popkulturze Myszmasz. Również front filmowy był silnie reprezentowany – zobaczyliśmy m.in. nowy klip z trzeciego "Iron Mana", wygląd Beasta z "X-Men: Days of Future Past" i szkice koncepcyjne bohaterów "Guardians of the Galaxy".
2013-04-07 - Recenzje

Calvin i Hobbes. Jukon czeka!


Trzeci tom serii o Calvinie i Hobbesie, zatytułowany „Jukon czeka!” to zbiór pojedynczych rysunków, pasków i dłuższych historyjek. Świat kreowany przez Billa Wattersona jest cudownie magiczny, gloryfikuje wszystko, co ważne w dzieciństwie. Przywołuje wspomnienia, gdy – poza obowiązkiem chodzenia do szkoły i sprzątania pokoju – nic nie zaprzątało naszej głowy, a czas wypełniały nam zabawy i przyjemności.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Calvin i Hobbes. Jukon czeka!".
2013-04-06 - Zapowiedzi

Batman od Muchy


Mucha Comics planuje wydać dwa komiksy z Batmanem: "Long Halloween" (MFKiG 2013) oraz "Dark Victory" (MFKiG 2014 lub wcześniej). Obydwa tradycyjnie w twardej oprawie. Ponadto, "The Four Horsemen" Simona Bisley'a ukaże się w maju, w 2014 lub 2015 roku "Justice", a w międzyczasie jeszcze kilka innych albumów.
2013-04-06 - Zapowiedzi

Ikigami i Balsamista


Ostatniego dnia kwietnia ukaże się dziewiąty tomik serii "Ikigami" od Hanami. W bliżej nieokreślonej przyszłości wydawnictwo planuje także wydanie siódmego i zarazem ostatniego tomu "Balsamisty" - ostatni odcinek serii niedawno ukazał się w rodzimej Japonii.
2013-04-05 - Recenzje

Tajemnica „Plaży w Pourville”


Mimo słusznego już wieku i skroni przyprószonych siwizną kapitan Żbik nie daje zepchnąć się w otchłań zapomnienia. Jedna akcja reanimacyjna zakończyła się klapą, gdy śp. Mandragora wydała jedynie pierwszy z planowanych czterech zeszytów rysowany przez Michała Śledzińskiego do scenariusza Władysława Krupki. Tym razem tchnąć trochę życia w milicyjnego trupa próbuje wydawnictwo Kultura Gniewu.

Karol Sus recenzuje komiks "Tajemnica "Plaży w Pourville".
2013-04-04 - Rozmaitości

AlejaKomiksu.com = nowy adres serwisu


Jeśli jeszcze nie zauważyliście, to informujemy, że zmienił się adres Alei Komiksu. Teraz znajdzie nas w sieci, wpisując AlejaKomiksu.com. Stary adres będzie jeszcze działać, ale zastąpcie go nowym (lepszym i czytelniejszym) w swoich przeglądarkach, RSS itd. Zmienił się także nasz adres mejlowy - jedynym słusznym jest teraz redakcja@alejakomiksu.com i to na niego do nas piszcie.
2013-04-04 - Ukazały się

Subsomnum za darmo


Piotr Jagodzińśki i Piotr Dismas Zdanowicz udostępnili za darmo swój zbiór nowel komiksowych zatytułowanych "Subsomnum". Komiks, który ukazał się wersji komercyjnej w połowie 2012 roku, można obejrzeć tutaj. "Subsomnum" trafia oczywiście także do LeK, czyli alejowego zestawienia darmowych i legalnych e-komiksów.
2013-04-03 - Spotkania, wystawy, imprezy

Dom Kultury Praga zaprasza na wykład poświęcony komiksowi historycznemu w czasach PRL


Dom Kultury Praga (Warszawa, ul. Dąbrowszczaków 2) zaprasza w sobotę 6 kwietnia 2013 na godzinie 16:00 na wykład poświęcony polskiemu komiksowi historycznemu w czasach PRL-u i współcześnie. Goścmi spotkania będą: Michał Śledziński, Paweł Timofiejuk (Timof i Cisi Wspólnicy) oraz Przemysław Olszewski (Fundacja Animacja).
2013-04-03 - Recenzje

Batman: Trybunał sów #1


Wydawnictwo Egmont, bazując na ogromnej popularności Batmana, kontynuuje wydawanie komiksów z jego przygodami. Tym razem jednak, zamiast do klasyków, wydawnictwo sięga po najnowsze serie opowiadające przygody Człowieka-Nietoperza. Dzięki temu fani mogą zagłębić się w uniwersum New 52, przedstawiające świat DC po swego rodzaju resecie, próbującym na nowo zdefiniować starych bohaterów. „Batman: Trybunał sów” jest pierwszym w Polsce komiksem z New 52, zawierającym pierwsze siedem zeszytów najnowszej serii „Batmana”.

Karol Sus recenzuje komiks "Batman: Trybunał sów #1".
2013-04-02 - Rozmaitości

Prima Aprilis 2013


Informacja o współpracy Tomka Kleszcza i Arka Hinca z Marvelem i recenzja "Pierwszej Brygady #2: Tokijskiego Łącznika" były oczywiście primaaprilisowymni żartami. Nie mamy jednak nic przeciwko, żeby okazały się prorocze :)
2013-04-01 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #145 - Trailer "The Wolverine"


W ubiegłym tygodniu zadebiutował w końcu gorąco wyczekiwany trailer filmu "The Wolverine" w reżyserii Jamesa Mangolda. Zaprezentowano też pierwszy plakat do adaptacji "Ender's Game" Gavina Hooda. Na froncie komiksowym zaś dwie serie Marvel Now! czekają przetasowania twórców, a projektem Avengers: Endless Wartime Marvel wchodzi na rynek oryginalnych powieści graficznych.
2013-04-01 - Recenzje

Pierwsza Brygada #2: Tokijski Łącznik - Prima Aprilis 2013


Na kontynuację bestsellerowej „Pierwszej Brygady” przyszło nam czekać prawie pięć lat. Większość czytelników przestała wierzyć, że „Tokijski Łącznik” kiedykolwiek powstanie. Negatywne nastroje nasiliła cisza ze strony twórców, którzy po zaprezentowaniu kilku plansz i paru ciekawostek, zdawałoby się, odstawili projekt na półkę. Nic bardziej mylnego, owo milczenie wynikało nie tyle z porzucenia swojego dziecka, co raczej z bardziej intensywnych prac nad nim. Wydawnictwo Kultura Gniewu potwierdziło, że wyda komiks, udostępniając nam roboczy wydruk gotowego albumu!

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Pierwsza Brygada #2: Tokijski Łącznik".
2013-04-01 - Zagranica

Polacy w Marvelu! - Prima Aprilis 2013


Jeszcze przed wakacjami powinien ukazać się pierwszy numer nowej miniserii "Hulk vs X-men. Final Brawl". Za scenariusz odpowiada Mark Millar, a oprawę graficzną powierzono Tomaszowi Kleszczowi i Arkadiuszowi Hincowi. Gratulujemy! Na razie udostępniono pierwszą grafikę promującą ten projekt.
2013-04-01 - Recenzje

Osiedle Promieniste


„Osiedle Promieniste” to obyczajowa opowieść z elementami realizmu magicznego rodem z Ameryki Łacińskiej. Opowieści snute przez Inio Asano, mimo że w dużym stopniu dotyczą nudy, wcale nie nudzą. A postaci i ich problemy wydają się bardzo znajome.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Osiedle Promieniste".