baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2013-02-26 - Rozmaitości

Wojda i Sanecka ratują drzewa


Dennis Wojda i Joanna Sanecka przygotowali akcję protestacyjną przeciwko wycince drzew na warszawskiej Ochocie. W komiksowe dymki powpisywano teksty typu "ja żyję" czy "nie ścinaj mnie" i całość została przywieszona na drzewach przeznaczonych do wycięcia. Zdjęcia z akcji można zobaczyć na blogu Wojdy.
2013-02-22 - Recenzje

Doubt #01


„Doubt” Yoshiki Tonogai jest ciekawą pozycją, o dużym potencjale. Historia, mimo że z pozoru oklepana, potrafi wciągnąć. Autor umiejętnie odkrywa karty, trzymając czytelnika w niepewności. Na razie jest nieźle. Przyjemna manga z dreszczykiem, w sam raz jako przystawka przed „Gyo”. Zobaczymy co pokażą następne tomy.

Karol Sus recenzuje komiks "Doubt #01".
2013-02-20 - Zapowiedzi

Buszujący w Bydgoszczy


Na tegorocznej Bydgoskiej Sobocie z Komiksem (23 marca 2013) odbędzie się premiera komiksu "Buszujący w Bydgoszczy" w którym będzie można zapoznać się z krótkimi komiksowymi historiami związanymi ze znanymi artystami związanymi z Bydgoszczą (Pola Negri, Jeremi Przybora, Leon Wyczółkowski, Jerome David Salinger). Organizatorzy udostępnili okładkę tej publikacji autorstwa Jacka Michalskiego.
2013-02-20 - Recenzje

Asteriks gladiator


Asteriks gladiatorW kolejnej odsłonie przygód Asteriksa i Obeliksa Rzymianie powariowali już do reszty. Bo jak inaczej nazwać uprowadzenie Kakofoniksa? Juliusz Cezar nigdy nie narzekał na brak zmartwień, a tutaj jeszcze spadł mu na głowę niewydarzony bard i dwójka jego krajanów. Czy Obeliks znajdzie w Rzymie jakieś dziki, Asteriks skorzysta ze słynnych łaźni i wreszcie, czy Wieczne Miasto przetrwa "najazd" nieustraszonych Galów? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w trzecim tomie najsłynniejszej europejskiej serii komiksowej. Tym razem z odświeżonymi kolorami.
Paweł Panic recenzuje komiks "Asteriks gladiator".
2013-02-19 - Rozmaitości

Wawryniuk SuperHIRO 2012


Agata Wawryniuk zdobyła tytuł SuperHiro w kategorii komiks/książka za album "Rozmówki polsko-angielskie". Nagroda przyznawana jest przez magazyn HIRO Free. Gratulujemy!
2013-02-19 - Rozmaitości

Zawód rysownik komiksów


W dziale praca portalu wp.pl można przeczytać tekst o zawodzie rysownika komiksów w Polsce. Jego bohaterami są Krzysztof Wyrzykowski i Jacek Frąś. Tekst do przeczytania tutaj.
2013-02-18 - Recenzje

Sin City. Trudne pożegnanie


Komiks Franka Millera „Sin City: Trudne pożegnanie” zyskał miano arcydzieła zaraz po pierwszej publikacji dwadzieścia lat temu. Od tego czasu tytuł ma ugruntowaną pozycję w komiksowym światku i przedstawiany jest jako wzór powieści graficznej, niedościgniony w swoim gatunku. O popularności serii świadczyć może także kolejne, już trzecie (!) wydanie komiksu na naszym rodzimym rynku.

Karol Sus recenzuje komiks "Sin City. Trudne pożegnanie".
2013-02-17 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #139 - Na filmowo


Zakończyły się zdjęcia do pilota serialu "S.H.I.E.L.D.", termin premiery pierwszego teasera filmu "The Wolverine" okazał się chybiony, promocja "Iron Mana 3" nabiera wiatru w żagle, trwają zdjęcia do "Amazing Spider-Man 2", Bryan Singer informuje o kolejnych członkach obsady "X-Men: Days of Future Past", a w Londynie rusza produkcja "Guardians of the Galaxy".
2013-02-16 - Recenzje

Asteriks. Złoty sierp


Asteriks i Obeliks to nie tylko nieustraszeni wojownicy, ale także doświadczeni globtroterzy, którym udało się zwiedzić niemal cały starożytny świat. Zanim dzielni Galowie ruszyli na podbój odległych krain, czekała ich jednak pozornie mniej emocjonująca wyprawa do miasta... na zakupy.

Paweł Panic recenzuje komiks "Asteriks. Złoty sierp".
2013-02-15 - Konkurs

Komiksopranie od Rossmanna


Na stronie rossnet.pl została umieszczona komiksowa aplikacja konkursowa. Aby wygrać konkurs należy stworzyć za pomocą aplikacji własną historyjkę obrazkową mając do dyspozycji obrazki i chmurki, w które trzeba wpisać tekst. Konkurs trwa do 28 lutego 2013, a nagrody zostaną wyłonione przez komisję konkursową.
2013-02-15 - Ukazały się

Solidarność - droga do wolności


W grudniu 2012 nakładem Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym ukazała się antologia pokonkursowa "Solidarność - droga do wolności" zbierająca w sobie pięć komiksów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz poglądowymi planszami tej publikacji.
2013-02-15 - Ukazały się

Łoś i Kot


Jeszcze w grudniu 2012 roku ukazały się trzy tomy przygód Łosia i Kota. To reedycja zinów wydanych w 1997 ("Łoś i Kot"), 1998 ("Tramwajem na Księżyc") i 200 roku ("Zapach sierści"). Autor serii, Michał Pogoda zbiera teraz pieniądze na wydanie 4. części, która jest zatytułowana "Ostatnie dni Pompei".
2013-02-14 - Rozmaitości

Dwa webkomiksy od SmallPress.pl


Wydawnictwo SmallPress.pl zamierza wystartować z dwoma aktualizowanymi co tydzień webkomiksami do których scenariusz stworzył Łukasz Kowalczuk: "Ultra Minion" (rysunki Maciej Czapiewski) premierę będzie miało już jutro - 15 lutego, a "Rotmistrz Polonia" (rysunki Łukasz Godlewski) wystartuje 18 lutego. W przygotowaniu są również dwa inne webkomiksowe projekty. Jeśli zainteresowanie komiksami będzie duże, to ukażą się one w wersji papierowej z bonusowym materiałem!
2013-02-14 - Zapowiedzi

Hulk, Thor i Avengers


Kolejnymi komiksami w serii "Wielka kolekcja komiksów Marvela" mają być w kolejności albumy zatytułowane: "Hulk. Niemy krzyk", "Thor. Odrodzenie" i "Avengers. Upadek Avengers".
2013-02-13 - Zapowiedzi

Kultura gniewu przygotowuje komiksową wkładkę do płyty


Waldek Czapski - jeden z twórców powstałego w 1992 roku na warszawskiej Woli kultowego klubu Fugazi w wywiadzie przeprowadzonym dla portalu natemat.pl poinformował, iż wydawnictwo kultura gniewu przygotowuje komiks, który będzie stanowił wkładkę do płyt z archiwalnym materiałem kapel występujących w klubie. Za wkładkę odpowiedzialnych będzie 22 rysowników którzy opowiedzą historię klubu z najzabawniejszymi epizodami. Płyta swoją premierę będzie miała najprawdopodobniej podczas Fugazi Festiwal (Warszawa, 1-22 września 2013).
2013-02-12 - Recenzje

Wojna Domowa


Mucha żegna się z Marvelem w wielkim stylu. „Wojna Domowa” to komiks niezwykle ważny - przełomowy, medialny, mający na koncie ogromny sukces finansowy i wyznaczający nową drogę dla przyszłych komiksów tego wydawnictwa. Co najważniejsze - jest to równocześnie świetnie napisany i doskonale zilustrowany tytuł, który - mimo upływu lat - pozostaje świeży.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Wojna Domowa".
2013-02-11 - Rozmaitości

Polski rynek komiksów w 2012 roku


Rok 2012 przyniósł sporo emocji i zmian na polskim rynku komiksowym. Tragedii nie było. VAT i kryzys ekonomiczny nie zabiły czytelnictwa, spór z Empikiem o niezapłacone faktury nie powrócił na łamy prasy. Doszło jednak do zmian (i pojawiły się ich symptomy), które mogą zmienić obraz polskiego rynku komiksowego.

Łukasz Chmielewski podsumowuje polski rynek komiksowy w 2012 roku.
2013-02-10 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #138 - Trailer "Iron Man 3"


Najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia była zapewne premiera drugiego trailera do filmu "Iron Man 3" w reżyserii Shane'a Blacka. Rozpoczęły się też zdjęcia do "Niesamowitego Spider-Mana 2" Marca Webba, a reżyser "X-Men: Days of Future Past" Bryan Singer zaczął zastanawiać się nad tym, jakich efektów użyje w swoim filmie. Tymczasem na komiksowym froncie zaprezentowano teaser eventu "Age of Ultron".
2013-02-10 - Zapowiedzi

Egmont wyda kolejne przygody Asteriksa


Egmont wyda kolejny tom, już 35., z przygodami sympatycznych Galów. Scenariuszem zajmie się Jean-Yves Ferri, a rysunkami Didier Conrad. Premiera albumu odbędzie się w październiku tego roku, równolegle w Polsce i Francji.
2013-02-10 - Zapowiedzi

Nowa seria od JPF


Za około rok polskie wydanie Naruto dogoni japońskie, co oznaczać będzie przejście tej mangi w tryb kwartalnika. W związku z tym wydawnictwo JPF planuje wydać nową serię. Zgodnie z wolą większości czytelników będzie to "Fairy Tail".
2013-02-10 - Recenzje

Opowieść o tym jak księżniczka witemberska...


Komiks "Opowieść o tym, jak księżniczka witemberska bez posagu została Matką Carów Rosji; czyli historia przemiany Zofii Augusty w Marię Fiodorownę, widzianą oczami obecnych dzierżycieli domu jej urodzenia, Pałacu Pod Globusem w Szczecinie" przyciąga uwagę już samym, zajmującym niemal całą okładkę tytułem. I już na początku nie wiadomo, czy odbiorca ma do czynienia z poważną opowieścią historyczną, czy z czymś przygotowanym z przymrużeniem oka, jeśli nie zwyczajnym żartem.

Michał Misztal recenzuje komiks "Opowieść o tym jak księżniczka witemberska bez posagu została Matką Carów Rosji, czyli historia przemiany Zofii Augusty w Marię Fiodorownę, widzianą oczami obecnych dzierżycieli domu jej urodzenia, Pałacu Pod Globusem w Szczecinie".
2013-02-09 - Rozmaitości

Wyniki KomiksyRoku.pl


Nasz plebiscyt nadal trwa a tymczasem zakończyło się głosowanie na KomiksyRoku.pl. Zwyciężyło "Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań" (Centrala), tuż za nim uplasował się "Goliat" (Centrala) oraz "Habibi" (Timof Comics).
2013-02-08 - Rozmaitości

Komiksowe plakaty promujące Festiwal Młodzi i Film


Począwszy od lutego przez pięć miesięcy (do czerwca) Festiwal MŁODZI I FILM (24-29 czerwca) będzie promowany przez plakaty w formie komiksów do których scenariusze przygotował Bartosz Sztybor. Za grafikę pierwszego plakatu odpowiada Michał Śledziński. Nazwiska pozostałych rysowników będzie można poznać w momencie ujawnienia poszczególnych plakatów przez organizatorów Festiwalu.
2013-02-08 - Zapowiedzi

Wydawnictwo Komiksowe - aktualizacja zapowiedzi na 2013 rok


Wydawnictwo Komiksowe wyda w 2013 roku dwa dodatkowe tytuły (wcześniejszy plan można zobaczyć tutaj), którymi będą: pierwszy tom serii "Krucjata" zatytułowany "Simuon Dja" autorstwa Jeana Dufaux (scenariusz) i Philippe'a Xaviera (rysunek) oraz album "Teczka" autorstwa Toma Taylora (scenariusz) i Colina Wilsona (rysunek). Tłumaczem "Teczki" jest Grzegorz Ciecieląg, założyciel i wieloletni redaktor naczelny Alei Komiksu.
2013-02-08 - Galeria

Plansze z lutowego pakietu kultury gniewu


Zapraszamy do zapoznania się z planszami lutowego pakietu komiksów wydawnictwa kultura gniewu: Pjongjang (autor: Guy Delisle), Ryjówka Przeznaczenia #2: Norka zagłady (autor: Tomasz Samojlik), Tajemnica "Plaży w Pourville" (scenariusz: Władysław Krupka, rysunki: Bogusław Polch)
2013-02-06 - Ukazały się

Nowości z Egmontu


Do sprzedaży trafiło cztery nowości z Egmontu - a w zasadzie pięć, jeśli dwie wersje (z miękką i twardą oprawą) pierwszego albumu z serii "Thorgal: Młodzieńcze Lata" policzyć osobno. Pozostałe trzy pozycje są wznowieniami "Asterika" i "Calvina i Hobbesa".
2013-02-05 - Rozmaitości

Plebiscyt na półmetku


Nasz plebiscyt na Najlepszy Komiks 2012 znajduje się na półmetku. Przypominamy, że głosy można oddawać do północy 10 lutego, a na głosujących czekają nagrody. Wystarczy zalogować się lub zarejestrować, by oddawać głosy!
2013-02-04 - Zapowiedzi

Akcja pod Arsenałem w komiksie


w rozmowie z serwisem pamięć.pl Sławomir Zajączkowski, scenarzysta komiksów historycznych wydawanych przez IPN, zdradził, że kolejnym albumem w serii "W imieniu Polski Walczącej" będzie komiks poświęcony Akcji pod Arsenałem, czyli odbiciu z rąk gestapo Janka "Rudego" Bytnara. Cały wywiad z Zajączkowskim można przeczytać tutaj.
2013-02-04 - Recenzje

Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn


Dzieci, kobiety i starcy głodują, wyczekując powrotu drakkarów pełnych łupów. Wikingowie jednak nie wracają, a okrutny syn wodza chce złożyć w ofierze skalda – Thorgala, którego śpiew nieoczekiwanie wabi wieloryby. Chłopak zrobi jednak wszystko, żeby je uratować od od śmierci.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Thorgal - Młodzieńcze lata. Trzy siostry Minkelsönn".
2013-02-03 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #137 - Na filmowo


Mijający tydzień obfitował w filmowe nowinki dotyczące praktycznie każdej z nadchodzących w przeciągu półtora roku produkcji na podstawie komiksów Marvela. Poznaliśmy daty premier najnowszych zwiastunów do "Iron Man 3" i "The Wolverine", zaprezentowano oficjalne zdjęcie z "Thor: The Dark Word", w końcu zatrudniono aktorkę do roli Sharon Carter w "Captain America: the Winter Soldier", a Bryan Singer i Mark Millar nie pozwalają zapomnieć o "X-Men: Days of Future Past".
2013-02-03 - Ukazały się

Doktor Damiano


"Doktor Damiano" to komiks opowiadający o uwspółcześnionej wersji jednej z najciekawszych polskich legend. Za scenariusz odpowiedzialny jest Jarosław Kowal, a za rysunki zespół projektowy Numalab°. Komiks pojawił się zarówno na papierze jak i w wersji elektronicznej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz dwoma przykładowymi planszami.
2013-02-03 - Rozmaitości

Spice and Wolf


Studio JG wyda serię mangową "Spice and Wolf". Pierwszy tomik planowany jest na późny marzec. Kolejne części mają ukazywać się w dwumiesięcznych odstępach. Seria ma obecnie siedem tomów.
2013-02-03 - Rozmaitości

Finał Fans4WOŚP


Dobiegła końca akcja Fans4WOŚP, w której miłośnicy fantastyki, gier i komiksu wsparli 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 44 aukcjach, na które fanty przekazały wydawnictwa, serwisy oraz osoby prywatne, uzyskano kwotę 5816,08 złotych.
2013-02-02 - Recenzje

Dzicy


Parafrazując tytuł znanego filmu, Czechy to nie jest kraj dla dzikich ludzi. Dobitnie przekonać się o tym mógł pewien młody Indianin o imieniu Czerwiusz, główny bohater komiksu „Dzicy”, narysowanego i napisanego przez znaną czeską autorkę Lucie Lomovą. Historia przedstawiona w komiksie traktuje o dość skomplikowanej przyjaźni, jaka zawiązuje się pomiędzy Indianinem a czeskim podróżnikiem i dziennikarzem, Albertem Vojtĕchem Fričem.
Karol Sus recenzuje komiks "Dzicy".
2013-02-01 - Konkurs

Konkurs na komiks o elektrośmieciach


"ElektroMan" to ogólnopolski konkurs plastyczny na wykonanie komiksu o elektrośmieciach. Przedmiotem konkursu jest zaprojektowanie oraz wykonanie komiksu o elektrośmieciach pt. "ElektroMan". Treść komiksu powinna w ciekawy i nowatorski sposób promować właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Termin nadsyłania prac upływa 10 kwietnia 2013r.