ARCHIWUM WIEŚCI

2013-01-30 - Galeria

Oczy dla kruka


11 lutego nakładem wydawnictwa Timof Comics swoją premierę będzie miała czwarta część serii "Przebudzone legendy" Adama Święckiego pod tytułem "Oczy dla kruka". Zapraszamy do zapoznania się z dziesięcioma przykładowymi planszami. Przy okazji Wydawca informuję, że książka Jerzego Szyłaka "W szponach miernoty" pojawi się pod koniec lutego wraz z dodrukiem "Habibi".
2013-01-30 - Konkurs

Konkurs na komiks "Praga Gada"


Fundacja Animacja zaprasza do stworzenia komiksu na konkurs. Pula nagród wynosi 3.500 złotych brutto (główna nagroda 2.000 złotych). Prace należy przesyłać do 22 kwietnia 2013 roku. Efektem konkursu będzie wydanie w czerwcu tego roku Antologii Komiksowej "Praga Gada".
2013-01-29 - Zapowiedzi

ComiXology w Europie


Platforma e-komiksów ComiXology otworzy biuro w Paryżu i zamierza poszerzyć ofertę o komiksy w europejskich językach. Oświadczenie ComiXology w tej sprawie, wraz z kontaktem dla wydawców, można przeczytać tutaj.
2013-01-29 - Recenzje

New Avengers. Wojna Domowa


Trwa wojna. Avengers się rozpadli. Ustawa rządowa o rejestracji superbohaterów podzieliła drużynę. Nikomu nie można ufać, przyjaciele stają się wrogami. Iron Man przemienia się w rządowego ogara, który ściga członków ruchu oporu na czele z Kapitanem Ameryką. Starcie tytanów wisi w powietrzu.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "New Avengers. Wojna Domowa".
2013-01-28 - Rozmaitości

Trykoty od Hachette w sklepie Gildii


Od czwartego komiksu, czyli od tomu zatytułowanego "Wolverine" będzie można kupować w sklep.gildia.pl albumy z "Wielkiej kolekcji komiksów Marvela" Hachette, które normalnie dostępne są w kioskach. Na pierwsze trzy tomy nie ma już co liczyć.
2013-01-27 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #136 - Zapowiedzi na kwiecień


Ten tydzień zdecydowanie nie był nudny. Najpierw poznaliśmy kwietniowe zapowiedzi komiksów Domu Pomysłów, następnie otworzył się worek z nowinkami dotyczącymi nadchodzących filmów, potem Marvel uraczył nas teaserami eventu "Age of Ultron", a na koniec ogłosiliśmy zwycięzców w avalonowych plebiscytach podsumowujących 2012 rok.
2013-01-27 - Zapowiedzi

"Dobro i Zło" od Sławomira Lewandowskiego


Kilkanaście dni temu informowaliśmy o powstającym komiksie "Tylko prawda o dzikim zachodzie" Sławomira Lewandowskiego. Okazało się, że autor pracuje również nad komiksem "Dobro i Zło", który może ukazać się w tym samym czasie co wspomniany western. Ciekawostką jest okładka komiksu (znajdująca się w rozwinięciu newsa) różniąca się znacząco od poprzednich okładek.
2013-01-27 - Recenzje

Resident Evil #2


Sprawa jest raczej jasna. Nic się nie zmieni w sposobie opowiadania na plus. Scenarzyści z firmy CAPCOM postawili na sztance, które wybijają w ich komiksie powtarzalny rytm pod melodię naiwną, a nawet ocierającą się o kicz. Szczególnie przekłada się to na budowanie dramaturgii, zachowania bohaterów i dialogi.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Resident Evil #2".
2013-01-26 - Galeria

Zwycięzcy 6 edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim


24 stycznia ogłoszono zwycięzców 6. edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Temat ostatniej edycji - PO/POWSTANIU. Decyzją jury w tegorocznej edycji zwyciężyła praca autorstwa Zofi Mróz. II miejsce zajął komiks stworzony przez Jacka Frąsia, zaś na najniższym stopniu podium uplasowali się Łukasz Bogacz i Roman Gajewski. Sześć komiksów zostało wyróżnionych, a dwóm specjalne nagrody doceniające scenariusz przyznał członek jury, reżyser Wojciech Smarzowski.
2013-01-26 - Zapowiedzi

X2 po raz drugi


Na tegorocznej edycji Bydgoskiej Soboty z Komiksem, która odbędzie się 23 marca, ma ukazać wznowienie komiksu "X2" autorstwa Daniela Grzeszkiewicza i Dariusza Cybulskiego. Komiks będzie miał nieco mniejszy format (B5) wobec pierwszego wydania. Wydawcą jest ponownie Coyot PRESENTS.
2013-01-26 - Rozmaitości

Konkurs o Klanie Poe rozstrzygnięty


Zakończył się konkurs, w którym do wygrania były dwa drugie tomy "Klanu Poe". Poprawną odpowiedzią były oczywiście wampiry. Wśród tych, którzy nadesłali poprawną odpowiedź, najwięcej szczęścia mieli Tomasz Skołudek i Zofia Blanc. Gratulujemy!
2013-01-25 - Recenzje

Klan Poe #2


W zalewie zmierzchopodobnego kiczu warto przypomnieć sobie korzenie narodzin archetypu wampira, znane choćby z takich dzieł jak „Drakula” Brama Strokera czy romantycznych opowiadań grozy Edgara Allana Poe. Możliwość taką daje nam klasyk mangi shoujo autorstwa Moto Hagio, którego drugi i zarazem ostatni tom wypuściło ostatnio na rynek wydawnictwo JPF.

Karol Sus recenzuje komiks "Klan Poe #2".
2013-01-25 - Galeria

Zamach na Kutscherę


Okładka i przykładowe plansze z komiksu "Zamach na Kutscherę". Album ukaże się 1 lutego, w 69 rocznicę Akcji Kutschera, czyli zamachu na Franza Kutscherę, dowódcę SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, jakiego dokonało AK.
2013-01-24 - Ukazały się

Uwaga Remanent! - 12: Komiks napoleoński


W czerwcu 2012 roku nakładem Muzeum Ceramiki w Bolesławcu swoją premierę miał darmowy komiks napoleoński w dwóch wersjach językowych: polskiej ("Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich") i niemieckiej ("Bunzlauer Begebenheiten aus den Napoleonischen Kriegen"). Komiks w przystępnej formie, z uwzględnieniem szczegółów historycznych przedstawia wydarzenia, które miały miejsce w Bolesławcu w okresie wojen napoleońskich. Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów i przykładowe plansze.
2013-01-23 - Konkurs

"Zaświeć przykładem i użyj swojej super-empatii!!!" tematem konkursu komiksowego


"Zaświeć przykładem i użyj swojej super-empatii!!!" to temat konkursu na komiks lub opowiadanie, który ogłasza Fundacja REPI: Fundacja Rozwoju Edukacji - Pracy - Integracji. Jest skierowany do miłośników komiksu, sztuk plastycznych, literatury oraz wszystkich, którym umiejętność zrozumienia innych ludzi i zwierząt oraz zdolność współodczuwania z nimi ich uczuć i emocji nie jest obca i obojętna. Konkurs trwa do 8 lutego 2013 (przedłużony termin z 20 stycznia). Pula nagród wynosi 3.000 złotych. Główna nagroda w każdej kategorii to 500 złotych.
2013-01-23 - Recenzje

Nikifor. Krynica oczami Nikifora


Nikifor. Krynica oczami NikiforaPotencjalny czytelnik chcący dowiedzieć się, co znajdzie na stronach "Krynicy oczami Nikifora", może trafić między innymi na informację, że autorzy prezentują "impresję na temat postaci Epifaniusza Drowniaka, znanego wszystkim jako Nikifor Krynicki". "Impresja" to bardzo ważne słowo i trzeba je podkreślić, ponieważ, sięgając po ten komiks, w żadnym wypadku nie należy oczekiwać historii biograficznej, powinno się odsunąć na bok określenia takie jak "powieść graficzna" i wszelkie podobne skojarzenia.


Michał Misztal recenzuje komiks "Nikifor. Krynica oczami Nikifora".
2013-01-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

23 marca odbędzie się Bydgoska Sobota z Komiksem


Na profilu Bydgoskiej Soboty z Komiksem na FB poinformowano, iż tegoroczna edycja odbędzie się 23 marca. Z krótkiej informacji można się również dowiedzieć, iż w ten dzień swoje premiery będzie miało także co najmniej 6 nowych komiksów. Z autorami większości z nich będzie można spotkać się w trakcie imprezy. Nie znany jest jeszcze program.
2013-01-22 - Zapowiedzi

Trzy zapowiedzi kultury gniewu na luty


Wydawnictwo kultura gniewu zapowiedziało na przyszły miesiąc trzy komiksy: drugie wydanie komiksu Guy Delisle "Pjongjang", drugą część Ryjówki Przeznaczenia autorstwa Tomasza Samojlika "Norka zagłady", oraz najnowszą przygodę Jana Żbika - Tajemnica "Plaży w Pourville". Zapraszamy do zapoznania się z okładkami i informacjami dotyczącymi tych komiksów.
2013-01-21 - Recenzje

World of Warcraft #2


World of Warcraft #2Przyznam, że pierwsze strony drugiego tomu "World of Warcraft" trochę mnie zaskoczyły. Spodziewałem się rozwlekłej, ponad stu stronicowej opowieści o tym, jak dzielny Lo'Gosh i jego przyjaciele odzyskują wspólnie tron z rąk jakiegoś niegodziwca. A już na początku okazuje się, że tron jest już zajęty i to przez prawowitego właściciela. Do tego oprawa graficzna została zmieniona na lepszą: bardziej dojrzała i mroczną. Czyżby zapowiadała się całkiem niezła lektura?

Karol Wiśniewski recenzuje komiks "World of Warcraft #2".
2013-01-19 - Rozmaitości

Kup oryginał!


Na allegro trafiły oryginalne plansze Dominika Szcześniaka z komiksów z pierwszych numerów "Zinio", a także z ostatniego autorskiego komiksu tego twórcy - "GadKiszmatki". Więcej informacji na ten temat można znaleźć w "Ziniolu".
2013-01-19 - Recenzje

World of Warcraft #1


World of Warcraft #1Genialny wojownik i trener gladiatorów, ork Reghar, ma nie lada kłopot. Bloodeye, jego niepokonany mistrz, został otruty, zostawiając mu tylko dwóch zawodników i marną szansę na zwycięstwo w następnym turnieju. Przypadek zsyła w jego ręce człowieka cierpiącego na amnezję, za to z ogromnym talentem do walki. Cała trójka ma mroczne tajemnice z przeszłości, które zostaną odkryte, o ile tylko bohaterowie zdołają przetrwać na arenach gladiatorów.

Karol Wiśniewski recenzuje komiks "World of Warcraft #1".
2013-01-17 - Rozmaitości

Jerzy Szyłak w Prosto z Kadru


pzk_logonowe Gościem 263. odcinka audycji Prosto z Kadru będzie Jerzy Szyłak, który m.in. przybliży słuchaczom sytuację w polskim środowisku komiksowym oraz uchyli rąbka tajemnicy w sprawie swojej nowej książki: "Komiks w szponach miernoty".
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 17 stycznia o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2013-01-17 - Recenzje

Baśnie. Dobry książę


Baśnie. Dobry książęZ pozoru mająca niewiele wspólnego z głównymi wydarzeniami w Baśniogrodzie historia całkowicie zmieni układ sił między żyjącymi w naszym świecie Baśniowcami a okupującym Strony Rodzinne Adwersarzem. Łącząc elementy z legend arturiańskich oraz widoczne nawiązania do Starego Testamentu scenarzysta tworzy dziwnie znajomą, acz wciągającą opowieść, która niejednokrotnie potrafi zaskoczyć.

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Baśnie. Dobry książę".
2013-01-16 - Ukazały się

Wolverine


Do sprzedaży trafił 4 tom "Wielkiej kolekcji komiksów Marvela", którym jest "Wolverine". Kolejnymi albumami w tym cyklu będą "Spider-Man. Narodziny Venoma" i "X-Men. Mroczna Phoenix".
2013-01-15 - Zapowiedzi

Zaklęcie Boga Pytona


"Zaklęcie Boga Pytona" to komiks do którego strony na przemian tworzone są przez Filipa "*Fila" Wiśniowskiego i Ojca Rene. Z założenie miał to być Facebookowy projekt, ale rozwinął się do tego stopnia, że w momencie zebrania odpowiedniej ilości stron planowane jest papierowe wydanie. Zapraszamy do rozwinięcia newsa w celu zapoznania się z dwoma pierwszym planszami i plakatem komiksu.
2013-01-15 - Recenzje

Opowieści wojenne #2


Opowieści wojenne #2Brytyjski scenarzysta Garth Ennis słynie z tego, że w swoich książkach epatuje czytelnika dużą dawką przemocy, brutalnego seksu, wulgarnym słownictwem. Krew, sperma, flaki to nieodzowne rekwizyty, które pojawiają się w jego scenariuszach, jakby testował swoich czytelników, ile są w stanie znieść, nim z niesmakiem i obrzydzeniem zrezygnują z dalszego czytania. Na szczęście nie wszystkie jego produkcje są takie właśnie. Nowele zebrane w tomie „Opowieści wojenne” pokazują czy też przypominają dlaczego Garth Ennis zaliczany był (jest?) do najzdolniejszych i najciekawszych scenarzystów piszących dla amerykańskiego przemysłu komiksowego.
Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Opowieści wojenne #2".
2013-01-14 - Zapowiedzi

Aptekarz w getcie krakowskim


W niedzielę, 27 stycznia, o godzinie 16.00 w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera (Lipowa 4) w Sali Kinowej odbędzie się promocja komiksu "Aptekarz w getcie krakowskim" autorstwa Tomasza Bereźnickiego. Spotkanie odbędzie się w VIII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

2013-01-14 - Ukazały się

Wojna domowa


Do sprzedaży trafiła "Wojna Domowa" z wydawnictwa Mucha Comics. Jest to zebrane wydanie mini-serii "Civil War", czyli głównej części jednego z najgłośniejszych cross-overów Marvela ostatnich latach.
2013-01-13 - Recenzje

Dzieci i ludzie


Dzieci i ludzieMarzena Sowa kontynuuje swój polsko-francuski romans. Po bardzo ciepło przyjętej „Marzi” autorka oddaje w ręce czytelników nowy album, „Dzieci i ludzie” stworzony wraz z Sandrine Revel, francuską rysowniczką. Komiks opowiada w prosty sposób, bo przez dziecięcy świat, o rzeczach niezwykle trudnych. Wolność przeciwstawia się uciskowi, zaufanie fałszowi, a ostatecznie jednostka systemowi. Czy w Polsce lat 50. XX wieku, osaczonej stalinowskim terrorem, jest jeszcze miejsce na dziecinny świat?
Karol Sus recenzuje komiks "Dzieci i ludzie".
2013-01-12 - Konkurs

Wygraj drugi tom Klanu Poe


Wraz z wydawnictwem JPF przygotowaliśmy specjalny konkurs dla fanów mangi. Do wygrania jest drugi i ostatni tom "Klanu Poe" (2 egzemplarze). Pytanie jest bardzo łatwe - i nie powinniście mieć z nim problemów:)

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie i życzymy powodzenia podczas losowania. Konkurs potrwa do 17 stycznia do północy.
2013-01-11 - Ukazały się

Wojda i Sanecka dzieciom


dzieciaki_kids_1Dennis Wojda i Joanna Sanecka przygotowali na zlecenie Fundacji Batorego komiks "Dzieciaki w podróży". Komiks powstał po wizycie twórców w warszawskim domu dla uchodźców. Album można obejrzeć tutaj.
2013-01-11 - Rozmaitości

Weltbild wycofuje się z Polski


Aleja KomiksuNiemiecka sieć księgarń Weltbild wycofuje się z polskiego rynku. Całkowite zamkniecie, które jest przewidziane na połowę 2013 roku, ma poprzedzić kampania promocyjna. Przeceny maja sięgnąć nawet 95%. Internetowy sklep Weltbilda ma w swojej ofercie także komiksy.
2013-01-11 - Recenzje

Bler. Ostatni wyczyn


Bler. Ostatni wyczynNa okładce ostatniego zeszytu o przygodach Blera widzimy bohatera ubranego w kaftan bezpieczeństwa, w tle pożoga trawiąca Kraków. Bez wątpienia można spodziewać się czegoś specjalnego. Rafał Szłapa do tej pory nie zawodził, jeśli chodzi o historię, a tym razem stoi przed nim jeszcze większe zadanie. Zaserwować czytelnikom zakończenie, na które zasługują.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Bler. Ostatni wyczyn".
2013-01-10 - Zapowiedzi

Tylko prawda o dzikim zachodzie - przykładowe plansze


tylkoprawdateaserSławomir Lewandowski pracuje nad trzecią częścią westernowej serii komiksowej. Po "Prawdzie o dzikim zachodzie", "Całej prawdzie o dzikim zachodzie" przyszła kolej na "Tylko prawdę o dzikim zachodzie". Komiks powinien ukazać się do końca lutego 2013. Zapraszamy do rozwinięcie newsa w celu zapoznania się z okładką i dwoma przykładowymi planszami.
2013-01-09 - Zapowiedzi

Komiksowy Pilipiuk


Aleja KomiksuDobre wieści dla fanów twórczości Andrzeja Pilipiuka. W niedalekiej, acz dokładnie niesprecyzowanej przyszłości, ukaże się miękko-okładkowe wznowienie "Dobić Dziada". Ponadto, Pilipiuk pracuje też nad zupełnie nowym komiksem.
2013-01-09 - Zapowiedzi

Torgal nadchodzi


torgal_zdPrace nad albumem "Torgal - Zemsta Dziadka" Huberta Ronka posunęły się znacząco do przodu. Do narysowania zostało tylko kilka stron - komiks ukaże się na najbliżej Komiksowej Warszawie lub MFKiG.
2013-01-09 - Zapowiedzi

Zamach na Kutscherę


Na przełomie stycznia i lutego ukaże się komiks "Zamach na Kutcherę", który będzie jednocześnie pierwszym tomem nowego cyklu zatytułowanego "W imieniu Polski walczącej". Autorami komiksu są scenarzysta Sławomir Zajączkowski i rysownik Krzysztof Wyrzykowski.
2013-01-08 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Muchy Comics


Aleja KomiksuMucha Comics w 2013 roku ma zamiar wydać "Wojnę Domową" (jeszcze w styczniu), "Czterech Jeźdzców Apokalipsy" Bisleya (maj) oraz przynajmniej jeden duży komiks z DC na jesieni.
2013-01-08 - Zagranica

Nominacje Angouleme 2013


anguleme2013Między 31 stycznia a 3 lutego 2013 roku odbędzie się 40 już edycja największego europejskiego festiwalu komiksowego w Angouleme. Wśród nominowanych do tegorocznej edycji są także komiksy, które ukazały się ukazały się Polsce, lub mają szansę na wydanie. Nominacją doceniono także komiksy autorów, których dorobek jest znany polskim czytelnikom.
2013-01-07 - Rozmaitości

Fans4WOŚP ruszyło!


Dziś wystartowały pierwsze aukcje w ramach akcji Fans4WOŚP, w której fani fantastyki, komiksów, filmów i gier wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Kolejne przedmioty będą pojawiały się na aukcjach do końca stycznia. Zawsze znajdziecie je na tej stronie. Zapraszamy do udziału w licytacjach!
2013-01-07 - Zapowiedzi

Exodus już w styczniu?


Strefa KomiksuAlbum zbierający pierwszą część space opery "Exodus" ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym miesiącu. Autorami są Robert Zaręba - na jego blogu można zobaczyć przykładowe plansze - oraz Jacek Brodnicki. Komiks publikowany był w odcinkach w "Magazynie Fantastycznym".
2013-01-07 - Recenzje

Hellboy. Obudzić Diabła


Hellboy. Obudzić DiabłaWznowienie serii „Hellboy” Egmontu to świetna okazja na zapoznanie się z tą perełką sztuki komiksowej przez nowych czytelników. Fani ciekawych, mrocznych historii, z nutą okultyzmu w tle na pewno się nie zawiodą. Bardzo dobre wydanie, z licznymi dodatkami sprawia, że „Hellboy: Obudzić diabła” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana komiksu.
Karol Sus recenzuje komiks "Hellboy. Obudzić Diabła".
2013-01-06 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #133 - Peter David w potrzebie


marvelcomicsplW pierwszej odsłonie "Tygodnia w Marvelu" w 2013 roku nie zabraknie nowinek dotyczących nadchodzących komiksowych ekranizacji a także zwycięzcy trwającego od 3 miesięcy plebiscytu na najlepszą historię opublikowaną przez Marvela. Zaczniemy jednak od dość przykrej wiadomości – Peter David, scenarzysta Hulka, X-Factor, adaptacji Mrocznej Wieży i autor wielu książek ze świata Star Trek i nie tylko, miał wylew.
2013-01-05 - Recenzje

Nest


NestGłównym problemem najnowszego komiksu Marka Turka jest to, że autor ma na swoim koncie już dużo lepszy album. Dodatkowo "Nest" sprawia wrażenie, jakby był krokiem do tyłu graficznie.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Nest".
2013-01-03 - Recenzje

Usagi Yojimbo. Ronin


Usagi Yojimbo. Ronin„Nazywają mnie Miyamoto Usagi” - mówi królik, uchylając słomkowy kapelusz. Ten królik jest roninem, czyli samurajem bez pana i żyje w XVII wiecznej Japonii. Oczywiście jest też szlachetnym i prawym mistrzem miecza, który pakuje się w różne tarapaty. W podobny sposób Usagi przedstawi się jeszcze wielokrotnie, a jego imię będzie zapowiedzią i gwarantem dobrej rozrywki – tak jak słynna fraza Jamesa Bonda.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Usagi Yojimbo. Ronin".
2013-01-03 - Rozmaitości

pieskomiks.pl


piekomiksplW sieci pojawił się nowy komiks internetowy pieskomiks, którego bohaterami są dwa psy - kundelek Bajt i jamnik Poldek. Autorem pasków jest Marek Regner. Planowana częstotliwość aktualizacji to dwa stripy na tydzień.
2013-01-01 - Recenzje

Jonka, Jonek i Kleks: Pióro contra Flamaster


Jonka, Jonek i Kleks: Pióro contra Flamaster„Pióro kontra Flamaster” Szarloty Pawel to jeden z najlepszych komiksów, jakie powstały w PRL. Mimo tego że album ma już prawie trzy dekady, nic nie stracił na swojej aktualności.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Jonka, Jonek i Kleks: Pióro contra Flamaster".