ARCHIWUM WIEŚCI

2012-09-30 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #122 - Na filmowo


marvelcomicsplMijający tydzień przyniósł dużo dobrze rokujących wieści fanom filmowych adaptacji komiksów Marvela. Ogłoszono, kto wyreżyseruje sequel "Niesamowitego Spider-Mana", 20th Century Fox wykonało ruch wskazujący na to, że podchodzi coraz poważniej do swoich marvelowych własności, a Patrick Stewart wlał nadzieję w serca fanów pierwszej trylogii X-Men.
2012-09-30 - Recenzje

Asteriks i Normanowie


Asteriks i NormanowieZawsze ufałem wczesnym komiksom Uderzo i Goscinnego. Dostawałem to, czego oczekiwałem. Tym razem nie jest inaczej, mógłbym nawet rzec, że jest lepiej niż się spodziewałem.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Asteriks i Normanowie".
2012-09-28 - Recenzje

Asteriks. Wielki rów


Asteriks. Wielki rówPrzygody dzielnych Galów, Asteriksa i Obeliksa, należą niewątpliwie do dzieł, którymi zachwycają się tak dzieci, jak i dorośli. Cały geniusz serii tkwi właśnie w tej uniwersalności przekazu, pozwalającej w pełni docenić komiks, bez względu na wiek czytelnika. Historie Alberta Uderzo i Rene Goscinnego bawią już kolejne pokolenia i nic nie wskazuje, aby seria traciła na popularności. Wręcz przeciwnie, kolejne filmy będące kasowymi sukcesami, świadczą o niesłabnącej pozycji Galów na rynku rozrywkowym.
Karol Sus recenzuje komiks "Asteriks. Wielki rów".
2012-09-27 - Rozmaitości

5 lat Prostu z Kadru


pzk_logonoweW najbliższy czwartek, 4 października, audycja Filia Bąka "Prosto z Kadru, której można słuchać na falach Radia Afera, będzie obchodzić swoje piąte urodziny. Z tej okazji Filip przygotował dla słuchaczy konkurs.
2012-09-26 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Rosińskiego w Krakowie


m_rosinski2012stalowawol_oklOd dzisiaj w krakowskim muzeum Manggha można oglądać wystawę "Grzegorz Rosiński - Mistrz ilustracji i komiksu". Wystawa będzie czynna do 10 listopada. Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Muzeum Narodowym w Kielcach. Wystawie towarzyszy obszerny katalog w opracowaniu Wojciecha Birka i Piotra Rosińskiego - syna artysty, autora projektu graficznego druków towarzyszących oraz kuratora ekspozycji.
2012-09-25 - Recenzje

Tajemnice DAG Fabrik: Szpieg w Bydgoszczy


Tajemnice DAG Fabrik: Szpieg w BydgoszczyHistoria II Wojny Światowej jest pełna opowieści o dzielnych powstańcach, partyzantach walczących z hitlerowskim reżimem zarówno w Polsce, jak i wszędzie tam, gdzie sięgały szpony III Rzeszy. Maciej Jasiński ponownie promuje ten region, przedstawiając czytelnikowi wydarzenia, jakie rozgrywały się na terenie bydgoskich zakładów materiałów wybuchowych podczas niemieckiej okupacji.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Tajemnice DAG Fabrik: Szpieg w Bydgoszczy".
2012-09-25 - Zapowiedzi

Przedsprzedaż czwartego kamienia


avatar_kleszczRuszyła przedsprzedaż 4. części "Kamienia przeznaczenia". Ci, którzy zdecydują się na zakup, dostaną komiks nie tylko po niższej cenie, ale także z oryginalną grafiką Tomka Kleszcza. Oficjalna premiera komiksu będzie mieć miejsce na MFKiG. Aleja patronuje temu albumowi.
2012-09-24 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Czarnej Materii na przełom 2012 i 2013 roku


czarna_materia_wydawnictwoJakub Kijuc ujawnił, że seria "Konstrukt" ma mieć 10 części. W tym roku powinny ukazać się jeszcze trzy zeszyty. Drugim, nowy projektem Kijuca jest "Jan Hardy". Według zapewnień autora jest to "historia osadzona w alternatywnej wersji historii Polski, w trakcie inwazji Hitlerowskich Niemiec i ZSRR." Komiksy Czarnej Materii wydawane są tylko w elektronicznej formie.
2012-09-24 - Recenzje

Comic Book Confidential


Comic Book ConfidentialCzęsto narzekamy na polski rynek komiksowy, nazywamy go „ryneczkiem” bądź „gettem” i marzymy po cichu, by był równie dobrze rozwinięty co rynek frankoński bądź amerykański. Nie wszyscy jednak pamiętają, że ten ostatni zanim osiągnął dzisiejszy status, również przechodził mniejsze lub większe kryzysy. Tą właśnie burzliwą historię amerykańskiego komiksu możemy prześledzić w filmie „Comic Book Confidential” Rona Manna.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje film dokumentalny "Comic Book Confidential".
2012-09-23 - Konkurs

Rozwiązanie konkursu JPF


Klan PoeZwycięzcą konkursu, jaki zorganizowaliśmy wraz z wydawnictwem JPF, została Beata Noiszewska, która wygrała pierwszy tom nowej serii "Klan Poe". Gratulujemy. Poprawną odpowiedzią w konkursie było oczywiście "Uzumaki".
2012-09-22 - Recenzje

Dziewczyny


DziewczynyLato w mieście uznać można za pełnoprawne zjawisko przyrodnicze. Ulice zapełniają się wówczas dziewczętami odzianymi adekwatnie do temperatury, a męska część społeczeństwa może w pełni oddać się kontemplowaniu ich piękna. Zjawisko to występuje nie tylko w Polsce, ale też na przykład w Berlinie – co doskonale pokazuje komiks Flixa.
Paweł Panic recenzuje komiks "Dziewczyny".
2012-09-22 - Zapowiedzi

Vassalord i DMZ po raz drugi


Studio JGStudio JG poinformowało, ze na przełomie września i października powinny ukazać się drugie tomy serii "Vassalord" i "Demon Maiden Zakuro".
2012-09-21 - Zapowiedzi

Bler #3 na MFKiG


bler3miniPodczas MFKiG ukaże trzecia część "Blera" Rafała Szłapy pt. "Ostatni Wyczyn". Zapraszamy do lektury przykładowych plansz z albumu, który Aleja Komiksu objęła swym patronatem.
2012-09-20 - Ukazały się

Notes Wydawniczy o komiksach


noteswydNajnowszy numer "Notesu Wydawniczego" poświęcony jest komiksom. W numerze można przeczytać między innymi teksty Szymona Holcmana i Pawła Timofiejuka. Magazyn dostępny jest tutaj.
2012-09-20 - Galeria

Profanum #1 - przykładowe plansze


BZDRDolna Półka po zamknięciu magazynu "Kolektyw" rozpoczęła pracę nad nowym magazynem komiksowym zbierającym wyłącznie dłuższe formy. Tak powstał 140 stronicowy "Profanum #1" (gdzie możecie znaleźć między innymi najnowsze "Rewolucje: Sztorm" Mateusza Skutnika). Zapraszamy do zapoznania się z listą autorów oraz z 32 przykładowymi planszami (issuu).
2012-09-20 - Recenzje

Legendy Bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie


Legendy Bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie"Legendy Bydgoskie" to ciekawy zbiór podań o tym mieście. Antologia promująca miasto cieszy oko rysunkami znanych twórców oraz w przyjemny sposób zapoznaje czytelnika z historią tego regionu.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Legendy bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie".
2012-09-20 - Spotkania, wystawy, imprezy

Festiwal Komiksu w Kijowie


ki_banner_poland1W dniach 10-11 listopada, w Kijowie, odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Mangi ComART FEST. Organizatorzy serdecznie zapraszają na festiwal polskich fanów komiksu oraz wydawców.
2012-09-20 - Ukazały się

Nowości mangowe


Aleja KomiksuW ostatnich dniach do dystrybucji trafiły cztery nowe mangi z wydawnictw Studio JG, JPF oraz Waneko.
2012-09-19 - Galeria

Legendy Bydgoskie. Bydgoszcz w legendzie - przykładowe plansze


Ongrys - logoMiesiąc temu informowaliśmy o planach wydania komiksu "Legendy Bydgoskie - Bydgoszcz w legendzie". Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami oraz trzema przykładowymi planszami.
2012-09-19 - Rozmaitości

Zwycięzcy IV edycji konkursu FOR


FOR_konkurs_logoW sobotę 15 września odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie na komiks i animacje ekonomiczne zorganizowanym po raz czwarty przez Forum Obywatelskiego Rozwoju. Aleja Komiksu była patronem medianym konkursu.
2012-09-19 - Spotkania, wystawy, imprezy

Marzena Sowa kolejnym gościem tegorocznego MFKiG


mfkigteaserOrganizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (5-7 październik 2012) poinformowali, że kolejnym gościem tegorocznej imprezy będzie Marzena Sowa.
2012-09-19 - Rozmaitości

Zestawy figurkowych dwupaków z komiksu Kajko i Kokosz


KajkoZestaw03Kilka dni temu informowaliśmy o planowanej na MFKiG premierze figurek z komiksu "Kajko i Kokosz". Figurki będą również sprzedawane w trzech zestawach (dwupakach), z czego pierwsze sto zestawów każdego rodzaju będzie numerowane. Zapraszamy do rozwinięcia newsa w celu zapoznania się ze szczegółami.
2012-09-19 - Ukazały się

Trzy komiksy polskich autorów od kultury gniewu na MFKiG


kultura gniewuNa stronie wydawnictwa kultura gniewu pojawiły trzy zapowiedzi komiksów polskich autorów planowanych na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
2012-09-19 - Galeria

Ciemna strona księżyca


CentralaPrzykładowe plansze z komiksu Olgi Wróbel "Ciemna strona księżyca", który ukaże się na początku października.
2012-09-19 - Recenzje

New Avengers. Kłamstwa i tajemnice


New Avengers. Kłamstwa i tajemniceNew Avengers stają przed kolejnymi kłopotami. Nie dość, że na ich życie czyha grupa śmiercionośnych ninja, to w dodatku ktoś z szeregów Mścicieli szpieguje na rzecz wroga. Kolejny tom przygód New Avengers wypełniony jest wartką akcją do ostatniego kadru komiksu. Dynamiczna kreska, ciekawy scenariusz oraz najlepsi bohaterowie Marvela w roli głównej zadowolą każdego fana komisów o superbohaterach.
Karol Sus recenzuje komiks "New Avengers. Kłamstwa i tajemnice".
2012-09-18 - Spotkania, wystawy, imprezy

Piątkowe spotkania z komiksem#23. Warsztaty komiksowe: Łukasz Poller - kolor w komiksie


msk_mW piątek 21 września o godzinie 18:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul.Rajska 1) odbędzie się kolejne - już dwudzieste trzecie - "Piątkowe spotkanie z komiksem". Temat spotkania: "Warsztaty komiksowe: Łukasz Poller - kolor w komiksie".
2012-09-18 - Galeria

Plansze z nowego KEFTa


DNC_komiksZapraszamy do zapoznania się z trzema przykładowymi planszami komiksu "KEFT II: W mackach namiętności". Publikacja będzie miała swoją premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.
2012-09-18 - Zapowiedzi

Dwa nowe komiksy od Chaty Wuja Freda


chatolandiateaserIlona "Kobieta Ślimak" Myszkowska - autorka poczytnego komiksu internetowego "Chata Wuja Freda" (ponad 16.000 fanów na FaceBook'u) zapowiedziała wydanie na papierze dwóch kolejnych komiksów (przy okazji ogłaszając konkurs w którym jeden z nich można wygrać). Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.
2012-09-18 - Spotkania, wystawy, imprezy

B.A.K.A. 2012 ruszy 20 października


BAKA201220 października odbędzie się kolejna edycja wrocławskiego konwentu B.A.K.A., który jest poświęcony kulturze Japonii. Na imprezie nie zabraknie także komiksu. Osoby, które chciałyby pomóc w organizacji konwentu, mogą zgłaszać się do organizatorów do końca września. Aleja Komiksu ponownie objęła swoim patronatem B.A.K.A.
2012-09-18 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawy na 23. MFKiG


mfkigteaserNa tegorocznej, 23. już edycji MFKiG, która odbędzie się między 5 a 7 października, będzie można zobaczyć także pięć komiksowych wystaw, poświęconych między innymi Stowarzyszeniu Contur, które jest współorganizatorem festiwalu, scenarzyście Grzegorzowi Januszowi i komiksowi kobiecemu. Kuratorem wystaw jest Wojciech Łowicki.
2012-09-18 - Zapowiedzi

Kaczynski w Fantagraphics


kaczynski_apokalipsa_smallNa stronie Fantagraphics Books można już zamawiać w przedsprzedaży nowy komiks Toma Kaczynskiego, Polaka tworzącego w USA. Album zatytułowany "Beta Testing the Apocalypse" to antologia zawierająca dotychczasowe prace Kaczynskiego, a także premierowy materiał. Komiks ma ukazać w listopadzie. Tutaj można zaś przeczytać wywiad z Tomem, który przeprowadził Karol Wiśniewski.
2012-09-18 - Konkurs

Konkurs na komiks o Solidarności w Radomiu


solikonkurs2012Do 30 października można nadsyłać prace na konkurs na komiks, którego tematem jest powstanie i działalność "Solidarności" w Radomiu w latach 1980-89. Do wygrania jest w sumie ponad 5 tysięcy złotych.
2012-09-18 - Zapowiedzi

Dwa komiksy o Joysie


Timof Comics - logoPod koniec września Timof wyda dwa komiksy Alfonso Zapico zatytułowane "Dublinczyk" i "Śladami Joyce'a" - pierwszy album to biografia pisarza, drugi to zapiski Zapico z podroży śladami tego twórcy.
2012-09-17 - Zapowiedzi

Moja terapia


CentralaNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi nakładem wydawnictwa Centrala ukaże się komiks duetu Sławomir Gołaszewski (scenariusz), Szaweł Płóciennik (scenariusz i rysunek) - "Moja terapia".
2012-09-17 - Ukazały się

Gniazdo światów


BZDRDzisiaj swoją premierę ma pierwszy oficjalny ekomiks od wydawnictwa Dolna Półka "Gniazdo Światów". Jest to antologia krótkich form komiksowych do scenariuszy Bartka Biedrzyckiego zilustrowanych przez różnych autorów, publikowanych poprzednio m.in. w „Kolektywie”, „Komiks Forum” czy „Kulturze Liberalnej”.
2012-09-17 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa "Czarny humor w róznych odcieniach" Marka Lenca


mareklenc201210Przez cały październik w Galerii Zielonej Filii nr 50 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul.Paderewskiego 11) odbędzie się wystawa rysunków Marka Lenca "Czarny humor w różnych odcieniach". Autor najbardziej znany jest z pasków komiksowych w miesięczniku o grach komputerowych CD-Action.
2012-09-17 - Galeria

Większy świat Żywych trupów


Taurus Media - logoOkładka i przykładowe plansze szesnastego już tomu "Żywych trupów". Komiks ukaże się pod koniec września.
2012-09-17 - Recenzje

Highschool of the Dead #7


Highschool of the Dead #7Prawda jest taka, że mimo iż w tym tomiku nie ma żadnej szczególnej kulminacji (oprócz pojawienia się bliskiej osoby jednej z głównych postaci), nic się nie wyjaśnia, a mroczna przygoda trwa po prostu dalej, na kontynuację przyjdzie nam poczekać bardzo długo. Shouji Sato zaangażowany jest obecnie w inny projekt i nie ma czasu na rysowanie kolejnych rozdziałów „Highschool of the Dead”. A fanów poprosił o cierpliwość.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Highschool of the Dead #7".
2012-09-17 - Ukazały się

Jedrożec. Ad Naturam


Taurus Media - logoDo sprzedaży trafił drugi tom serii "Jednorożec" zatytułowany "Ad Naturam". Niezdecydowani mogą przed zakupem obejrzeć okładkę i przykładowe plansze z tego komiksu.
2012-09-16 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #120 - Biją się na planie "Thor 2"!


marvelcomicsplW tym tygodniu nastąpił wysyp robionych ukradkiem zdjęć z planu filmu "Thor: The Dark World" w angielskim Bourne Wood. W scenie wielkiej bitwy uczestniczy większość pierwszoplanowych aktorów. Poza tym, z festiwalu filmowego w Toronto napłynęło dużo plotek dotyczących produkcji Marvel Studios, a sam Dom Pomysłów nadal intensywnie promuje Marvel Now.
2012-09-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wstępny plan spotkań z goścmi MFKiG 2012


mfkigteaserOrganizatorzy tegorocznej edycji MFKiG zaprezentowali wstępny rozkład spotkań z gośćmi festiwalu. Wśród gości są między innymi Dave McKean, Melinda Gebbie, Catel Muller i Jose-Louis Bocquet, Autorzy nowego magazynu komiksowego "Profanum", Mateusz Skutnik i Jerzy Szyłak, Paweł Zych, Marcin Podolec, a także Maciej Pałka.
2012-09-16 - Zapowiedzi

Zeszyty komiksowe #14: Michał Śledziński - autorzy i okładka


Z_K_logo"Zeszyty Komiksowe" zaprezentowały grafikę do okładki najnowszego numer poświęconą Michałowi "Śledziowi" Śledzińskiemu oraz listę autorów biorących udział w tworzeniu tej publikacji.
2012-09-16 - Zapowiedzi

Drużyna Niesamowitych Cweli uderzy na MFKiG


DNC_komiksNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi ukaże się piąta publikacja z serii "Drużyna Niesamowitych Cweli" pod tytułem "Keft II: W Mackach namiętności". Zapraszamy do zapoznania się z okładką magazynu.
2012-09-16 - Konkurs

Klan Poe


J.P.F.Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest egzemplarz pierwszej części serii "Klan Poe". Nagrodę, czyli ponad 500. stronicowe tomisko komiksu, ufundowało wydawnictwo JPF. Aby wziąć udział w konkursie należy prawidłowo odpowiedzieć na jedno, jedyne pytanie... I kliknąć tutaj.
2012-09-15 - Spotkania, wystawy, imprezy

Momenty były


Aleja KomiksuW dniach 17.09-03.10, w Galerii Grafiki i Plakatu na ulicy Hożej 40 w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę pt. "Momenty były" z pracami m.in. Ady Buchholc, Daniela Chmielewskiego i Jacka Frąsia. Przykładowe grafiki można obejrzeć tutaj, a więcej o wystawie można przeczytać w tym miejscu.
2012-09-15 - Zapowiedzi

Nowy komiks z Zin Zin Press


dag_minPod koniec września nakładem Zin Zin Press ukaże się pierwsza część komiksu Macieja Jasińskiego i Jacka Michalskiego z serii "Tajemnice DAG Fabrik Bromberg" o tytule "Szpieg w Bydgoszczy". Całość planowana jest na 5 części.
2012-09-15 - Konkurs

Konkurs "Komiksowe Prace"


komiksowepraceTermin przesyłania prac na konkurs "Komiksowe Prace" został przedłużony do 20 października. O konkursie pisaliśmy w tym newsie.
2012-09-14 - Zapowiedzi

Egmont na MFKiG


Egmont - logoNa październik Egmont przygotował 7 albumów, wśród których dominują wznowienia. Wszystkie pozycje będą też przedpremierowo dostępne podczas MFKiG.
2012-09-14 - Zapowiedzi

Tajfun: Bez kompromisów


Ongrys - logoPrezentujemy okładkę i szczegółowe informacje dotyczące komiksu "Tajfun: Bez kompromisów". Publikacja będzie miała swoją premierę na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier.
2012-09-14 - Galeria

Hard 2 - nowe grafiki


tblogoTomasz Biniek poinformował na swoim blogu, iż ukończył 66 z 75 plansz komiksu "Hard 2". Zapraszamy do przejrzenia zestawu już ukończonych plansz i kadrów z komiksu.
2012-09-14 - Ukazały się

Klan Poe


J.P.F.Do sprzedaży trafił pierwszy tom "Klanu Poe" z wydawnictwa JPF. Ten ponad 500. stronicowy album autorstwa Hagio Moto jest kolejną pozycją z cyklu "Mega Manga". Tom drugi ukaże się w grudniu 2012 roku, a wydawca zbiera na niego już pre-ordery.
2012-09-13 - Zapowiedzi

Okładka "Kwiatuszku" i plansze


smallpresslogoPrezentujemy okładkę komiksu "Kwiatuszku" (wyd. SmallPress.pl) autorstwa Macieja Czapiewskiego. Komiks swoją premierę będzie miał na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi. Aleja Komiksu objęła patronat nad tym komiksem.
2012-09-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Szczecińska Giełda Komiksu


plakatGK2_m30 września, na ulicy Dworcowej 19 w Szczecinie, obędzie się druga edycja Szczecińskiej Giełdy Komiksu. Na odwiedzających czekają licznie dodatkowe atrakcje.
2012-09-13 - Galeria

Pocztówki z Białegostoku


pocztowkiteaserZapraszamy do lektury przykładowych plansz z albumu Joanny Karpowicz pt. "Pocztówki z Białegostoku". Przypominamy też o premierze komiksu połączonej z wystawą.
2012-09-13 - Konkurs

Kłamca 2.0 - konkurs


Wydawnictwo SQNZ okazji bliskiej premiery komiksu "Viva l'arte" wydawnictwo SQN współorganizuje konkurs, w którym do wygrania są tablety ufundowane przez firmę Wacom.
2012-09-13 - Ukazały się

Nowości z Egmontu


Egmont - logoW ostatnich dniach do sprzedaży trafiło 5 nowych komiksów z Egmontu, w tym kolejny integral "Lucky Luke" oraz "Pictures That Tick" Dave'a McKeana.
2012-09-12 - Rozmaitości

Figurki z Kajka i Kokosza premierowo na MFKiG


tissotoysteaserNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miało sześć figurek z bohaterami komiksu "Kajko i Kokosz".
2012-09-12 - Ukazały się

ULTIMATE KOPS: Dies Irae. Premiera i przykładowe plansze


kopsteaserULTIMATE KOPS: Dies Irae (scen. Adam Czernatowicz, rys. Piotr Kamiński) trafił do dystrybucji. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszymi ośmioma planszami komiksu.
2012-09-12 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa Grzegorza Janusza przy MFKiG


GrzegorzJanusz
20 września 2012 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul.Piotrkowska 282- wejście do Muzeum od ul. Milionowej) odbędzie się wystawa zbierająca fragmenty fabuł powstałych do scenariuszy jednego z najbardziej uznanych polskich scenarzystów komiksowych - Grzegorza Janusza.
2012-09-12 - Rozmaitości

Familiada i komiksy


familiadateaserW niedziele 14 października 2012 o godzinie 14:00, na drugim kanale telewizji publicznej swoją emisję będzie miał program "Familiada" w którym weźmie udział drużyna komiksiarzy w składzie: Szymon Holcman, Piotr Nowacki, Bartosz Sztybor (głowa "rodziny"), Michał Śledziński i Mateusz Trąbiński.
2012-09-12 - Recenzje

Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii


Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w SerbiiO konflikcie w byłej Jugosławii powstało już tak wiele rozmaitych dzieł, że czytelnik sięgający po „Pozdrowienia z Serbii” może zastanawiać się, czy znajdzie w komiksie Aleksandara Zografa coś, czego nie znałby już z książek, filmów lub relacji telewizyjnych. Już po kilku przeczytanych stronach obawy te okazują się być bez pokrycia – niemal wszystko jest tu nowe i niezwykłe.
Paweł Panic recenzuje komiks "Pozdrowienia z Serbii. Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii".
2012-09-11 - Film

Teaser dźwiękowy animacji WILQ


wilqanimowanyteaserInformowaliśmy już o planach przeniesienia przygód opolskiego bohatera na ekrany. Dzisiaj na profilu FB WILQ pojawiła się informacja, że głosu tytułowej postaci użyczy Eryk Lubos, komisarzowi Gondorowi - Marian Dziędziel. Zapraszamy do rozwinięcia newsa w celu zapoznania się z przykładowym epizodem
2012-09-11 - Rozmaitości

Rysownik "Incognegro" kolejnym gościem MFKiG


WarrenPleeceteaserKolejnym gościem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi będzie Warren Pleece - ilustrator między innymi wydanego w Polsce przez Egmont albumu "Incognegro", oraz kilku tomów "Lucyfera".
2012-09-10 - Zapowiedzi

Historia podboju kosmosu w komiksowych planszach


historiapodbojuteaserBartek "godai" Biedrzycki wraz z Michałem Dzitkowskim rozpoczęli pracę nad komiksowymi planszami dotyczącymi projektu "(Subiektywnie) najważniejsze wydarzenia w historii podboju kosmosu". Forma wydania nie jest jeszcze określona.
2012-09-10 - Rozmaitości

Konferencja "Komiks wobec zjawisk kultury popularnej"


wsnhidteaserKatedra Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu zaprasza do udziału w konferencji "Komiks wobec zjawisk kultury popularnej" która odbędzie się 21-22 listopada 2012. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.
2012-09-10 - Konkurs

Ogłoszono skład Jury tegorocznego konkursu MFKiG


mfklogoW 2012 roku o podziale nagród w konkursie na krótką formę komiksową zadecydują: Aleksandra Spanowicz, Wojciech Birek, Jakub Demiańczuk, Jarosław Składanek i Michał Śledziński.
2012-09-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

Pierwsza z wystaw przy MFKiG - Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu


odartteaserOd 6 września w piotrkowskim Ośrodku Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5) można oglądać pierwszą festiwalową wystawę "Wokół Conturu. Wystawa twórców komiksu". Wystawa dostępna będzie do 7 października.
2012-09-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty z Brianem Azzarello


azzarelloW dniach 3-5 październik​ w Łódzkim Domu Kultury (ul.Tragutta 18) odbędą się warsztaty z Brianem Azzarello - amerykańskim scenarzystą komiksowym. Chętni do udziału mają czas do 15 września, żeby napisać krótkie zgłoszenie (po angielsku). Ze wszystkich zgłoszeń wybranych zostanie dwunastoosobowa grupa osób które wezmą udział w warsztatach.
2012-09-10 - Recenzje

Kamień przeznaczenia #3


Kamień przeznaczenia #3Tomasz Kleszcz skupił się na elementach, które wychodzą mu najlepiej: na strzelance, na bijatykach, na nawalaniu się gołymi pięściami i na pościgach. „Kamień przeznaczenia” to serial akcji i Kleszcz prowadzi ją szybko, nie dając czytelnikowi zbyt wiele czasu na zastanowienie się nad niedociągnięciami scenariusza. Chociaż z drugiej strony, należy podkreślić, że w wypadku tego tomu mamy do czynienia z najbardziej spójną propozycją autorską, zamkniętą w jednym zeszycie.
Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Kamień przeznaczenia #3".
2012-09-09 - Zapowiedzi

Siódmy tom Fistaszków w październiku


snoopymm2Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" na swojej stronie poinformowało, że kolejny - siódmy - tom komiksu "Fistaszki" (obejmujący zbiór pasków ukazujących się w latach 1963-1964) będzie miał swoją premierę 10 października 2012.
2012-09-09 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #119 - Więcej z Marvel Now!


marvelcomicsplInicjatywa Marvel Now! nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W mijającym tygodniu Dom Pomysłów zaprezentował teasery i twórców kilku nowych serii. Nie możemy też przemilczeć, że na naszym rynku w wersjach DVD i Blu-Ray zadebiutowali "Avengers", chociaż nie zapomnieliśmy też o innych będących obecnie w produkcji filmach.
2012-09-07 - Zapowiedzi

"30" - antologia komiksów


zkf_ad_astra1Już 14 września, podczas XXVI Bachanali Fantastycznych w Zielonej Górze, ukaże się komiksowa antologia zatytułowana "30". Zawierać będzie komiksy twórców związanych z Zieloną Górą, m.in.: Martynę Krutulską-Krechowicz, Olafa Ciszaka, Marcina Ponomarewa, Szymona Teluka i Igora Myszkiewicza. Antologia będzie także dostępna w sklepach komiksowych.
2012-09-07 - Recenzje

Witek Sprytek i inne opowieści


Witek Sprytek i inne opowieściWydany w zeszłym roku przez Wydawnictwo Ongrys album „Witek Sprytek i inne opowieści” to retrospektywna antologia komiksów autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. Twórca ten znany jest wszystkim polskim wielbicielom opowieści obrazkowych jako Papcio Chmiel, ojciec Tytusa, Romka i A’Tomka. Natomiast celem omawianej publikacji jest pokazanie, że nestor polskiego komiksu tworzył nie tylko opowieści z udziałem swych trzech najsłynniejszych bohaterów.
Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Witek Sprytek i inne opowieści".
2012-09-06 - Konkurs

"Pocztówki z Białegostoku" do wygrania


pocztowkiteaserWczoraj informowaliśmy o premierze komiksu "Pocztówki z Białegostoku". Wydawca komiksu - Centrum im. Ludwika Zamenhofa - z okazji tejże postanowiło ogłosić konkurs w którym będzie można wygrać egzemplarze tej publikacji. Zapraszamy do rozwinięcie newsa po szczegóły.
2012-09-06 - Ukazały się

Mangowe nowości


Aleja KomiksuDo sprzedaży trafiły trzy nowe tomiki mang, w tym pierwsza manga wydana przez nowo powstałe wydawnictwo Yumegari.
2012-09-06 - Ukazały się

Rewolucje #7


Timof Comics - logoUkazała się siódma odsłona serii "Rewolucje", pt. "We mgle". Autorami komiksu są Jerzy Szyłak i Mateusz Skutnik.
2012-09-06 - Zapowiedzi

Pluto #7


Hanami - logoSiódmy, a zarazem przedostatni tom serii "Pluto" z wydawnictwa Hanami ukaże się w październiku.
2012-09-05 - Spotkania, wystawy, imprezy

Pocztówki z Białegostoku - premiera komiksu połączona z wystawą


pocztowkiteaser14 września 2012 w godzinach 18:00-20:00 w białostockim Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19) odbędzie się wystawa i promocja komiksu "Pocztówki z Białegostoku" (scen. i rys. Joanna Karpowicz, design. Cristian Loghin). Wystawa będzie czynna do 10 listopada 2012.
2012-09-05 - Zapowiedzi

Tajfun: Bez kompromisów


tajfunteaserNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miał nowy komiks z serii "Tajfun" pt. "Bez kompromisów". Będzie to antologia pięciu epizodów przedstawiających przygody kosmicznych agentów NINO. Jest to zarazem pierwsza publikacja z Tajfunem do której scenariuszy nie tworzył Tadeusz Raczkiewicz.
2012-09-05 - Zapowiedzi

Okładka i autorzy drugiego "The Very Best OFF The Ziniols"


ziniols2teaserNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miała druga część "The Very Best OFF The Ziniols" zatytułowana "Rarities and B-Sides". Zapraszamy do zapoznania się z okładką, oraz listą autorów.
2012-09-05 - Rozmaitości

Protektorzy


protektorzyW sieci ruszył kolejny komiksowy projekt. Są nim "Protektorzy", fabuła autorstwa Krzysztofa Korzeniaka, utrzymana w konwencji fantasty. Seria ma składać się z czterech części po 28 stron, publikowanych co trzy miesiące.
2012-09-05 - Recenzje

"Jeż Jerzy" - tomy "Ścigany" i "Ziom"


Jeż Jerzy, jeden z moich ulubionych polskich bohaterów komiksowych, znowu atakuje. Tym razem odkurzam zaginione albumy z roku 2011. "Ścigany" (tom #4) oraz "Ziom" (#5). Choć oba ukazały się w tym samym czasie, dokładnie w lutym zeszłego roku, to każdy z nich prezentuje trochę inny poziom.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Jeż Jerzy" - tomy "Ścigany" i "Ziom"".
2012-09-04 - Rozmaitości

Pierwsza Żoliborska bitwa komiksowa


kreatywnyzoliborz201209W sobotę 8 września o godzinie 19:30 w ramach imprezy Kreatywny Żoliborz Weekend w Mały Format Cafe (ul. Mickiewicza 17, Warszawa) odbędzie się pierwsza żoliborska bitwa komiksowa.
2012-09-04 - Zapowiedzi

Kamień przeznaczenia #4 na MFKiG


kamienkleszcz_logo4Tomek Kleszcz już rozpoczął prace nad czwartą częścią swojej serii "Kamień przeznaczenia". Są szanse, że komiks ukaże się na MFKiG. Na razie autor pokazał jedną z plansz z przygotowanego albumu.
2012-09-04 - Rozmaitości

Nowy sklep komiksowy


atom_comics_logoSwą działalność rozpoczął sklep internetowy Atom Comics. W ofercie obecnie znajdują się komiksy zagraniczne oraz figurki i gadżety. Sklep działa pod adresem atomcomics.pl.
2012-09-04 - Zapowiedzi

Opowieści wojenne #2


mucha_comPodczas MFKiG ukaże się trzeci, po "New Avengers #04: Kolektyw" i "Daytripper", komiks wydawnictwa Mucha Comics. Będzie nim druga część "Opowieści Wojennych".
2012-09-03 - Konkurs

IV edycja konkursu "Człowiek ‐ najlepsza inwestycja"


wup_icon1 września 2012 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie już po raz czwarty ogłosił konkurs na komiks promujący Program Operacyjny Kapitał Ludzki pt. "Człowiek – najlepsza inwestycja". Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
2012-09-03 - Konkurs

Wyniki Konkursu "Długi debiut"


centrala_12Wydawnictwo Centrala i Fundacja Tranzyt ogłosiły pierwszego zwycięzcę nieustającego konkursu na książkowy debiut komiksowy "Długi Debiut". Zwyciężczynią została Małgorzata Kulik z której pracami można zapoznać się na blogu lujozaur.blogspot.com.
2012-09-03 - Ukazały się

Goliat w sprzedaży


CentralaWydawnictwo Centrala opublikowało komiks pt. "Goliat" autorstwa Toma Gaulda. Album kosztuje 44,90 zł. Zapraszamy do lektury przykładowych plansz.
2012-09-03 - Recenzje

Opowieści wojenne #1


Opowieści wojenne #1Garth Ennis już dawno wyczerpał kredyt zaufania u wielu czytelników. Być może to jest wytłumaczeniem, dlaczego polska edycja pierwszego tomu "Opowieści wojennych" została właściwie zignorowana zarówno przez krytykę i fanów? Szkoda, gdyż był to jeden z najlepszych komiksów wydanych w ubiegłym roku.
Maciej Pałka recenzuje komiks "Opowieści wojenne #1".
2012-09-02 - Rozmaitości

Ponad 1000 obejrzeń Prosto z Kadru


pzk_logonowe
Prosto z Kadru zostało łącznie ponad 1000 razy obejrzane na YouTube. Na profilu audycji na Facebooku słuchacze wypowiedzieli się, że pokaz slajdów jest zbędny, stąd teraz udostępniane są wszystkie odcinki do najnowszego. Linki po rozwinięciu tej informacji.
2012-09-02 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #118 - "Avengers" na DVD/Blu-Ray


marvelcomicsplW przyszłym tygodniu zadebiutuje wydanie DVD/Blu-Ray hitu tego roku – "Avengers" w reżyserii Jossa Whedona. Z tej okazji w Sieci pojawiły się niektóre sceny usunięte z kinowej wersji obrazu. "Mściciele" to jednak nie jedyny film Marvel Studios, o którym mówiono w ostatnich dniach. A są jeszcze komiksy...
2012-09-02 - Film

Trailer na niedzielę: Dredd


dredd3dPrezentujemy trailer z filmu "Dredd", znanego także pod tytułem "Dredd 3D". Film trafi do kin w Wielkiej Brytanii już 7 września, polscy widzowie będą musieli poczekać na premierę do 28 września.
2012-09-01 - Zapowiedzi

Daytripper na MFK


mucha_comOprócz "New Avengers: Kolektyw" Mucha Comics na MFKiG wyda także "Daytripper. Dzień po dniu". Zapraszamy do lektury kilku plansz z albumu.
2012-09-01 - Film

Bilal w ale kino+


EnkiBilal01Po sierpniowych projekcjach filmów o Bilalu i Herge'u we wrześniu kanał ale kino+ pokaże ponownie dokument „Enki Bilal – więcej niż obraz” (godzina 19.00), a po nim film Bilala „Immortal – kobieta pułapka” (godzina 21.20) oparty na jego trylogii Nikopola. Oba obrazy będzie można obejrzeć 12 września.