Nowe Teksty

Nightwing #02: Blüdhaven, Tom Taylor [recenzja]
Jak komiks ocenił Sławiński?
Okładka miesiąca: marzec-maj 2024
Chmielewski wybiera okładkę miesiąca
Mity Cthulhu według Lovecrafta [recenzja]
Jak komiks ocenił Pawełek?

Zapowiedzi

Nowe Plansze

Nowe Imprezy

Forum Alei Komiksu

baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-08-31 - Zapowiedzi

Rewolucje #7: We mgle


Timof Comics - logoWczoraj przedstawiliśmy pięć plansz nowej części "Rewolucji". Dzisiaj zapraszamy do zapoznania się z filmowym trailerem, okładką i szczegółowymi informacjami dotyczącymi tego komiksu."Rewolucje #7: We mgle" trafi do dystrybucji w przyszłym tygodniu.
2012-08-31 - Zapowiedzi

Kleksy w październiku


Egmont - logoDwa "Kleksy", o których niedawno informowaliśmy, ukażą się już w październiku. Ponadto, na grudzień Egmont planuje wydanie kolejnych dwóch albumów z tego cyklu: „W pogoni za czarnym Kleksem” i „Smocze jajo”.
2012-08-31 - Recenzje

Lucyfer. Wilk pod drzewem


Lucyfer. Wilk pod drzewemNajnowszy tom pisanej dla Vertigo serii Mike'a Careya cierpi na to samo co poprzednie - jest nierówny. Na "Wilka pod drzewem" składają się trzy opowieści, które w głównej mierze kontynuują wątki z części poprzedniej. Powraca dość chaotyczna w moim odczuciu i zmierzająca nie wiadomo gdzie intryga, bełkotliwa narracja i średniej klasy rysunki. Ale i tak jest lepiej niż ostatnio.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Lucyfer. Wilk pod drzewem".
2012-08-30 - Zapowiedzi

Pięć plansz z nowych Rewolucji


rewolucje7teaserZapraszamy do zapoznania się z planszami nowej części komiksu "Rewolucje" autorstwa Mateusza Skutnika. Komiks najprawdopodobniej będzie miał swoją premierę w czasie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (5-7 październik 2012).
2012-08-29 - Rozmaitości

Sitofest, czyli zrób sobie fajną koszulkę


mitoW najbliższą sobotę, 1 września, w warszawskiej galerii i kawiarni MiTo w ramach SITOFESTU będzie można zobaczyć artystów robiących na żywo nadruki na tekstyliach. Osoby, które przyjdą z własną koszulką lub torbą, będą mogły dostać na nich wzór. Wśród zaproszonych twórców są Ada Buchholc, Paweł Kłudkiewicz i Michał Śledziński.
2012-08-29 - Recenzje

Wielki atlas ciot polskich


Wielki atlas ciot polskich„Wielki atlas ciot polskich” to komiksowa adaptacja wybranych fragmentów głośnej powieści Michała Witkowskiego „Lubiewo”. Do projektu zaproszono 28 twórców. Wśród nich znaleźli się zarówno dobrze znani twórcy komiksów, osoby, które sięgają po to medium sporadycznie, a także komiksowi debiutanci. Z jednej strony taki różnorodny dobór autorów mógł zapowiadać wizualną ucztę, z drugiej budził obawy, bo bez doświadczenia podczas tworzenia komiksów bardzo łatwo polec warsztatowo i artystycznie. Antologia jest jednak świetna!
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Wielki atlas ciot polskich".
2012-08-28 - Rozmaitości

Afera z Pawłem Zychem!


pzk_logonowe
Gościem 243. odcinka audycji "Prosto z Kadru" będzie Paweł Zych, który opowie o swojej pracy, studiach i ulubionej grze komputerowej. Audycji prowadzonej przez Filipa Bąka można słuchać w czwartek, 30 sierpnia, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia. Nagranie będzie dostępne wkrótce na profilu na Facebook'u oraz YouTube.
2012-08-28 - Zapowiedzi

ULTIMATE KOPS: Dies Irae


ultimatekopsteaserNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi ma ukazać się komiks "ULTIMATE KOPS: Dies Irae". Jest to spin-off komiksu internetowego kops.pl. Za powstanie komiksu odpowiadają Adam Czernatowicz (scenariusz) i Piotr Kamiński (rysunki). Zapraszamy do zapoznania się z okładką i jedną przykładową planszą komiksu.
2012-08-28 - Zapowiedzi

Nowy album z Tajfunem


tajfunteaserWydawnictwo "Ongrys" informuje na swojej stronie o planowanej premierze kolejnego album z przygodami Tajfuna. Będzie to antologia kilku epizodów, w których występują dzielni agenci Nino. Szczegóły poznamy wkrótce.
2012-08-27 - Recenzje

All-Star Superman


All-Star SupermanSuperman ratuje statek kosmiczny przed żywą bombą. Żeby ją unieszkodliwić, Człowiek ze Stali wlatuje z nią w słońce. Po kontakcie z gwiazdą, która daje mu na Ziemi nadludzką siłę, moce Supermana rosną, ale jego krwinki nie wytrzymują ładunku energii i rozpadają się. Superman powoli umiera. Bomba nie miała sabotować ekspedycji – to pułapka, jaką zastawił Lex Luthor. Zanim odejdzie Człowiek ze Stali, dokona wielkich rzeczy. A może uda mu się jednak uniknąć śmierci?
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "All-Star Superman".
2012-08-26 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #117 - Brubaker odchodzi


marvelcomicsplEd Brubaker to scenarzysta, który przywrócił Marvelowi postać Kapitana Ameryki, przywracając mu status siły napędowej uniwersum Domu Pomysłów. To on zabijając Capa na schodach Kapitolu sprawił, że o Kapitanie mówiły największe amerykańskie media. To on reanimował postać Bucky'ego, czyniąc z niej wbrew wszelkim przesłankom pełnokrwistego bohatera zdolnego stanąć u boku największych. To on, po siedmiu latach, postanowił odejść.
2012-08-25 - Recenzje

Ród M


Ród MW sprzedaży pojawił się soczysty kąsek dla fanów komiksów superbohaterskich. Wydawnictwo Mucha Comics postanowiło przybliżyć polskim miłośnikom Marvela jeden z najważniejszych komiksów zeszłej dekady. Choć nie bardzo przepadam za spandeksowymi herosami i heroinami, to do tego albumu podszedłem z delikatnym dreszczem na plecach. Nie często ma się okazję poznać historię, która tak bardzo wpłynęła na całe uniwersum Marvela.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Ród M".
2012-08-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

Krótkie Historie w Bunkrze Sztuki


kh_6_smallW krakowskim Bunkrze Sztuki między 25 a 26 sierpnia w godzinach 11.00-18.00 obędzie się szósta już edycja Krótkich Historii, czyli targów ilustracji i alternatywnego komiksu. targom towarzyszą także kuratorskie wystawy. W tej edycji udział wezmą Ada Buchholc, Agnieszka Piksa, Ania Brzozowska, Bolesław Chromry, Dominika Bobulska, Gili Gili, Justyna Gryglewicz, Marjainez, Magdalena Sawicka, Helena Siemińska i Kuba Woynarowski.
2012-08-22 - Rozmaitości

Czytamy komiksy publicznie


czytamykomiksy2012Organizatorzy MFKiG zapraszają we wtorek, 28 sierpnia, gdzie odbędzie się tegoroczna edycja akcji czytania komiksów w miejscach publicznych. W ramach Międzygalaktyczny Dzień Publicznego Czytania Komiksów odwiedzający łódzki pasaż Schillera między godziną 12 a 22 będą mogli poczytać publicznie komiksy, które dostarczą Egmont i Timof Comics. Z tej okazji Centra zorganizowała konkurs na zdjęcie - do wygrania komiks "Goliat".
2012-08-21 - Zapowiedzi

Pierwszy ekomiks od Dolnej Półki


BZDRWe wrześniu 2012 pojawi się pierwszy oficjalny ekomiks od wydawnictwa Dolna Półka. Będzie to antologia krótkich form komiksowych do scenariuszy Bartka Biedrzyckiego zilustrowanych przez różnych autorów, publikowanych poprzednio m.in. w „Kolektywie”, „Komiks Forum” czy „Kulturze Liberalnej”.
2012-08-21 - Zapowiedzi

Jakub Ćwiek wydaje komiks


SQN_LOGONa tegorocznym MFKiG powinien ukazać się debiutancki komiks pisarza Jakuba Ćwieka "Kłamca. Vival’arte". Album oparty jest na cyklu powieści jego powieści "Kłamca". Za warstwę graficzną komiksu odpowiadają Dawid Pochopień i Grzegorz Nita.
2012-08-21 - Ukazały się

Nowy Sącz też ma komiks


nowysaczherbW nowym roku szkolnym do nowosądeckich szkół trafi komiks "Historie sądeckie", który opowiada o historii miasta. Jego autorem jest Mariusz Bocheński. Komiks powstał z okazji 720 lecia lokacji miasta. Wydawcą albumu jest Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana, a publikację wsparł nowosądecki urząd miasta.
2012-08-21 - Recenzje

Future Foundation vol. 1


ff1_smallJohnny Storm nie żyje. Fantastyczna Czwórka nie istnieje. Marvel Universe jest pogrążone w żałobie. Reed Richards odrzuca zaproszenie do Rady Reedów - stowarzyszenia zrzeszającego Richardsów ze wszystkich wymiarów - nie mając pojęcia, jakie konsekwencje wypłyną z jego decyzji. Tymczasem Valeria Richards, córka Reeda i Sue Storm, zawiera sekretny pakt z Doctorem Victorem van Doomem - największym wrogiem Fantastycznej Czwórki. To tylko początek kłopotów i nawet gadatliwy Spider-Man, który zajmuje miejsce Human Torcha w drużynie, nie będzie miał ochoty żartować. To idealny moment, by zadebiutowała nowa super-grupa: Future Foundation.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Future Foundation vol. 1".
2012-08-18 - Recenzje

Burrit


Burrit"Burrit" rozczarowuje we wszystkich trzech kategoriach, w jakich mógłby być postrzegany. Zawodzi jako komiks dla dzieci - jest zbyt przegadany i zwyczajnie nudny, nie ma tu niczego, co mogłoby zainteresować małego miłośnika zagadek, nie mówiąc już o jakiejkolwiek wartości edukacyjnej komiksu. Jako kryminał nie porywa zawiłą intrygą i zawodzi narracyjnie, a jako parodia tego ostatniego - nie śmieszy, a raczej przyprawia o zażenowanie.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Burrit".
2012-08-16 - Recenzje

Pamiętnik Kociłapki #4


Pamiętnik Kociłapki #4Niespodzianka! Mimo że Waneko zapowiadało wcześniej „Pamiętnik Kociłapki” jako serię trzytomową, na naszym rynku pojawił się tom czwarty. W taki oto szybki i zdecydowany sposób polskie wydawnictwo zareagowało na japońską premierę tomiku w 2011 r. Brawo!
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Pamiętnik Kociłapki #4".
2012-08-15 - Rozmaitości

SF w Radio Afera


pzk_logonowe
241. odcinek Prosto z Kadru będzie poświęcony komiksom SF. Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 16 sierpnia o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie wkrótce na FB.
2012-08-15 - Konkurs

Dark Souls - konkurs


darksoulsZapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania jest egzemplarz gry "Dark Souls" ufundowany przez firmę Cenega. Wystarczy kliknąć tutaj i poprawnie odpowiedzieć na zaledwie jedno komiksowe pytanie!
2012-08-15 - Rozmaitości

Otaku szuka redaktorów


Studio JGPoświęcony mandze i anime magazyn "Otaku" szuka nowych współpracowników. Nabór jest bezterminowy, redakcja szuka recenzentów i publicystów zainteresowanych kulturą Japonii.
2012-08-14 - Rozmaitości

Druga edycja projektu Pieces


pieces2Rusza druga edycja projektu Pieces, czyli komiksu, którego każdy kadr jest stworzony przez innego twórcę. Scenariusz powstaje na bieżąco - właśnie podczas pracy nad kolejnym kadrem. Efekt pierwszej edycji można zobaczyć tutaj.
2012-08-13 - Zagranica

Zmarł Joe Kubert


joecubertripWczoraj - 12 sierpnia 2012 - w wieku 85 lat w USA zmarł amerykański twórca komiksów, zdobywca nagrody Harveya i Eisnera - Joe Kubert.
2012-08-11 - Zapowiedzi

Wieści z Thorgalverse


thorgalverse_lWedług bloga Thorgalverse Egmont planuje wydanie trzeciego albumu serii "Kriss de Valnor" i drugiego z cyklu "Louve" na 3. grudnia. Ponadto, we wrześniu pojawi się druga książkowa adaptacja "Thorgala" pt. "Wyprawa do Krainy Cieni".
2012-08-10 - Zapowiedzi

Człowiek Bez Szyi powraca!


cbslogoJuż w październiku swoją premierę będzie miał kolejny numer komiksu "Człowiek Bez Szyi" zatytułowany "O mały głos". Wydawcy komiksu ogłosili mały konkurs przeznaczony dla rysowników. Zapraszamy do rozwinięcie newsa w celu zapoznania się ze szczegółami.
2012-08-10 - Film

Bilal i Herge w ale kino+


EnkiBilal01W dwie sierpniowe niedziele kanał ale kino+ pokaże dokumenty poświęcone wybitnym twórcom komiksów. 19 sierpnia będzie to „Enki Bilal: Więcej niż obraz”, a 26 sierpnia “HERGE: Twórca Tintina”. Obydwa dokumenty zostaną wyemitowane o godz. 19.00.
2012-08-09 - Recenzje

Vampire Knight #13


Vampire Knight #13Przeszkadza mi trochę przybierająca na sile manieryczność postaci. Coraz mniej w nich życia, coraz więcej efekciarstwa, jakby najważniejsza była poza, w jakiej się zaprezentują. Z drugiej strony może nie doceniam zamysłu Hino Matsuri – w końcu żadna z tych postaci nie jest już człowiekiem sensu stricto.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Vampire Knight #13".
2012-08-08 - Ukazały się

Taurus zapowiada


Taurus Media - logoWydawnictwo Taurus Media ujawniło swoje plany na najbliższe miesiące. Oprócz kontynuacji już wydawanych serii pojawi się także nowa polska seria. Będzie nią "Infamis" autorstwa Pawła Zycha. Premiera pierwszego tomu już we wrześniu.
2012-08-08 - Zapowiedzi

Waneko w sierpniu


Waneko - logoW sierpniu Waneko wyda dwa nowe tomiki mang: "Kuroshitsuji #6" oraz "Welcome to the NHK #1". Ponadto ukażą się dodruki: "Highschool of the Dead #1", "Wampirzyca Karin #1" i "Kana na Wesoło #1".
2012-08-08 - Zapowiedzi

Egmont wyda kolejnego Asteriksa!


Egmont - logoWydawnictwo Egmont zapowiedziało na listopad wydanie nigdy wcześniej niepublikowanego w Polsce albumu z Asteriksem pt. "12 prac Asteriksa", któremu swego czasu poświęciliśmy osobny artykuł. Ponadto w październiku pojawi się kolejne wydanie "Osiedla Bogów".
2012-08-06 - Rozmaitości

Prosto z Kadru & BatCave


pzk_logonoweGościem 240. odcinka Prosto z Kadru będzie Wojciech Nelec z portalu BatCave! Tematem programu będzie Batman. Czego należy się spodziewać? Otóż samych dobrych rzeczy: podsumowanie trylogii Mrocznego Rycerza, zrealizowanego przez Christophera Nolana oraz recenzji komiksu "Powrót Mrocznego Rycerza" autorstwa Franka Millera!
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 9 sierpnia o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie na FB.
2012-08-05 - Recenzje

Vampire Knight #12


Vampire Knight #12Tom dwunasty sprawia wrażenie trochę chaotycznego, jakby autorka wciąż się wahała, co będzie najlepsze dla jej historii. Zdarzają się też wpadki graficzne: a to nienaturalnie wyglądające ramię, a to źle narysowana dłoń... Typowe symptomy serii, która osiągnęła sukces. Myślę, że nie ma czym się martwić – trzeba przeczekać.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Vampire Knight #12".
2012-08-03 - Recenzje

Podejdź bliżej


Podejdź bliżej"Podejdź bliżej" to krótka historia zawierająca w sobie dużo więcej niż sam scenariusz oraz ilustracje. To dobry komiks do kilkukrotnej lektury, za każdym razem pozwalającej uzupełnić kolejne luki. To również komiks pokazujący, że nawet proste historie można opowiadać w bardzo interesujący sposób.
Michał Misztal recenzuje komiks "Podejdź bliżej".
2012-08-02 - Rozmaitości

Prosto z Kadru 239.


pzk_logonowe
W 239. odcinku Prosto z Kadry Filip Bąk z Jackiem Śledzińskim omówią parę komiksów polskich twórców! Audycji można słuchać w czwartek, 2 sierpnia, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia.
2012-08-02 - Rozmaitości

Wakacyjna promocja Centrali


CentralaWydane przez Centralę komiksy można teraz kupić w wakacyjnych pakietach. Zniżki wynoszą od 31 do 51% za pakiet, w skład którego wchodzą trzy komiksy. Promocja potrwa do końca sierpnia. Szczegóły na stronie Centrali.
2012-08-01 - Rozmaitości

ComicMelon, czyli komiks na cyfrowo


comicmelonCoraz bliżej debiutu platformy sprzedaży e-komiksów. Pod adresem ComicMelon (pl i com) zadebiutuje serwis oferujący cyfrowe komiksy. Na razie w ofercie będą komiksy Jakuba Kijuca ("Konstrukt"), Piotra Nowackiego ("Om", "Kwaziu" - do scenariusza Daniela Gizickiego) o Popiełuszcze i druga część przygód Eryka Szramy z Zin Zin Press, a także "Sonia Okrutna" - debiut duetu Piotr Rusewicz (scenariusz) Sebastian Szpakowski (rysunek). Więcej informacji o projekcie na blogu comicba.se, którego autor jest pomysłodawcą platformy e-komiksów.
2012-08-01 - Recenzje

Armada: Ostateczna rozgrywka


Armada: Ostateczna rozgrywka
„Armada” to przyzwoita seria. Realistyczna kreska Bucheta jest stylowa i efektowna. Morvan pisze ciekawe i pełne akcji historie. Ostatnie tomy zdradzały jednak już pewne zmęczenie materii. Dobrze zatem, że cykl kończy się w dobrym stylu i odpowiednim momencie. Trochę jednak go szkoda, bo był pewniakiem, kiedy chciało się sięgnąć po sprawnie zrobione, rozrywkowe sci-fi.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Armada: Ostateczna rozgrywka".