baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-07-30 - Recenzje

Prosiacek X


Prosiacek XPo prawie 10 latach milczenia powraca król polskiego komiksu undergroundowego Krzysztof Owedyk, znany czytelnikom zinów z lat 90. XX wieku jako Prosiak. Przez ostatnią dekadę twórca malował po cichu obrazy kotów, na chwilę zrobiło się o nim głośno za sprawą obrazu ojca Tadeusza Rydzyka i dwóch kąpielowych kaczuszek. Ostatnimi komiksowymi pracami Owedyka były dwie części bardziej mainstreamowej serii „Cierń w koronie”. „Prosiacek X” to powrót do zinowych korzeni.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Prosiacek X".
2012-07-28 - Rozmaitości

Otoczak robi film animowany


otoczakblogRafał "Otoczak" Tomczak pracuje nad 10 minutowym filmem animowanym opartym na jego serii komiksowej "Bi Bułka". Film jest realizowany amatorsko w technice animacji poklatkowej przez Grażynę "Wikrę" Wikierską. Za montaż i udźwiękowienie odpowiada sam Otoczak, a muzykę do filmu wykonał zespół "Płetwonurki Szczurki", który pojawia się także w jednym z epizodów w komiksie. Na razie powstał krótki trailer.
2012-07-28 - Recenzje

Lucyfer: Diabeł na progu


Lucyfer: Diabeł na progu„Lucyfer” Mike’a Carreya jest kolejnym, obok „Hellboya”, wznowieniem zaproponowanym przez Egmont. Tytułowego bohatera na pewno kojarzą wielbiciele serii „Sandman” Neila Gaimana, gdzie władca piekieł pełnił drugoplanową rolę. W 1999 roku dostał on jednak swoją szansę na wykazanie się w osobnej serii poświęconej tylko jemu.
Karol Sus recenzuje komiks "Lucyfer: Diabeł na progu".
2012-07-27 - Recenzje

Mroczny Rycerz powstaje


Mroczny Rycerz powstajeBruce Wayne kuleje. Wycofał się z życia, nie zakłada już maski Batmana – nie musi tego robić i nie może. W Gotham nie ma przestępczości, a zamaskowany obrońca miasta wziął na siebie winę innych. Pojawia się jednak tajemniczy Bane, który chce zniszczyć Gotham. Wayne będzie musiał znów stać się Batmanem. Brzmi bardzo obiecująco, ale w filmie Christophera Nolana „Mroczny Rycerz powstaje” zawodzi wszystko.
Łukasz Chmielewski recenzuje film "Mroczny Rycerz powstaje".
2012-07-26 - Recenzje

Powstanie 44 w komiksie: Archiwum historii mówionej


Powstanie 44 w komiksie: Archiwum historii mówionejMuzeum Powstania Warszawskiego najpierw wydało głośną antologię „44”, następnie zorganizowało rokrocznie konkurs na komiks o Powstaniu Warszawskim. Jego efektem są cztery antologie konkursowych prac. Za każdym razem, kiedy biorę do ręki kolejny tom, zastanawiam się, ile można zrobić ciekawych komiksów o Powstaniu Warszawskim. Okazuje się, że można dużo.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Powstanie 44 w komiksie: Archiwum historii mówionej".
2012-07-25 - Konkurs

Blogerzy dla Korczaka


banerekkorczakBlog Książki Zbójeckie ogłosił konkurs, którego celem jest stworzenie dowolnej notki o Korczaku - także w formie komiksu. Do wygrania są książki. Szczegółowy regulamin do przeczytania tutaj.
2012-07-24 - Rozmaitości

Afera z piratami!!


pzk_logonowe
238. odsłona programu "Prosto z Kadru" poświęcona będzie komiksom o piratach! Tych oczywiście, co pływają po morzach i oceanach, a nie tych, co surfują po Internecie. Audycji prowadzonej przez Filipa Bąka i Jacka Śledzińskiego można słuchać w czwartek, 26 sierpnia, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia. Nagranie dostępne będzie wkrótce na FB.
2012-07-24 - Ukazały się

Kotton 4 do ściągnięcia


kotton4Do grona darmowych e-komiksów dołączyła 4. część serii Kamila Boettchera "Kotton". Wszystkie odcinki można pobrać tutaj. Inne, legalne i darmowe komiksy w wersji cyfrowej można znaleźć na LeK, czyli alejowej liście e-komiksów.
2012-07-24 - Recenzje

Ziniol 52


Ziniol 52Dominik Szcześniak kolejny raz wskrzesił „Ziniola”. Chwała mu za to. Tym razem jest to niewielki zbiorek wyłącznie komiksów, z których większość stanowią te napisane przez Szcześniaka. Ten, już 52., numer „Ziniola” (numeracja przyprawia o zawrót głowy i dezorientuje), pokazuje, jak utalentowanym rysownikiem jest Grzegorz Pawlak. Tradycyjnie dobrze wypadają Nikodem Cabała i Hubert Ronek. Zawodzi zaś Marcin Rustecki, bo jego brudny i ekspresyjny styl sprawia, że w wielu miejscach komiks jest nieczytelny wizualnie. Generalnie jednak czytelnik dostaje przyjemną i różnorodną, choć nieporywającą, antologię polskich komiksów.
Łukasz Chmielewski recenzuje antologię "Ziniol 52".
2012-07-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks na Avangardzie 8


avangarda8Na ósmej edycji konwenty fantastycznego Avangarda, który odbędzie się w Warszawie między 26 a 29 lipca, nie zabraknie także komiksu. W programie miedzy innymi spotkania z Maciejem Mazurem, Tomkiem Kołodziejczakiem, Edvinem Wolinskim i Nikodemem Cabałą oraz Sławkiem Zajączkowskim i Hubertem Czajkowskim, którzy pracują nad komiksem fantasy osadzonym w realiach XI wieku Polski piastowskiej. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.
2012-07-22 - Recenzje

Hellboy: Dziki gon


Hellboy: Dziki gonPrzyznam bez bicia, a na dodatek szczerze, że "Hellboy" to jedna z moich ulubionych serii komiksowych. Może wpłynął na to fakt, że - nie licząc "Kaczora Donalda" i superhero z TM-Semica - była to pierwsza seria, jaką zacząłem czytać. Innymi słowy - Hellboy zapoczątkował mą bezgraniczną i trwającą już od dobrych kilku lat miłość do komiksów. Nikogo nie powinno zatem zdziwić, jeśli powiem, że przed przeczytaniem najnowszego tomu o tytule "Dziki Gon" ze szczerą przyjemnością powtórzyłem sobie wszystkie poprzednie tomy wydane w naszym języku. I sprawiło mi to na prawdę dużo radości. Z bijącym sercem zagłębiłem się w lekturę najnowszego tomu o przygodach chłopca z piekieł. Na szczęście nie musiałem się martwić, bo okazało się, że nowy Hellboy to tak na prawdę ten sam stary, dobry Piekielny Chłopiec wciąż w świetnej formie.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Hellboy: Dziki gon".
2012-07-20 - Recenzje

Tytus, Romek i A'Tomek: Tytus kibicem


Tytus, Romek i ATomek XXXI: Tytus kibicemTytus w tym roku ukończy 55 lat, podobnie jak jego dwaj przyjaciele Romek i A’Tomek. Po raz pierwszy komiks o Tytusie ukazał się w „Świecie Młodych” w 1957 roku. Od tej pory towarzyszy wielu pokoleniom komiksomaniaków i myślę, że stał się już komiksem kultowym. Ewoluował i przez dziesięciolecia zmieniał swoją misję, czytelników i przekaz. Jednak pewne elementy charakterystyczne dla stylu Henryka Jerzego Chmielewskiego pozostały.
Matylda Sęk recenzuje komiks "Tytus, Romek i A'Tomek: Tytus kibicem".
2012-07-18 - Recenzje

Niesamowity Spider-Man


Niesamowity Spider-Man„Niesamowity Spider-Man” to film, który po raz kolejny opowiada tę samą historię. Znów Petera Parkera gryzie zmutowany pająk, znów ginie wujek Ben... Na drodze Człowieka Pająka staje zaś jednoręki doktor Connors, który zamienia się w Jaszczura. Ten motyw też jest świetnie znany czytelnikom komiksów. Ci, którzy znają komiksy tylko z ich ekranizacji, też nie powinni być zaskoczeni. Jednak najnowszy film o Spider-Manie w reżyserii – nomen omen – Marca Webba jest jednym z najlepszych filmów opartych na komiksie, jakie widziałem. Wszystko w nim po prostu zagrało.
Łukasz Chmielewski recenzuje film "Niesamowity Spider-Man".
2012-07-18 - Recenzje

Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik


Kajtek i Koko - Profesor KosmosikTwórczość Janusza Christy (1934-2008), jednego z najznamienitszych i najpłodniejszych polskich twórców komiksów, nieustannie zdobywa nowych fanów. „Profesor Kosmosik” to piąty tom tego autora ukazujący się w kolekcji Klasyka Polskiego Komiksu, wydawanej przez Egmont. Dla miłośników rysownika, w szczególności tych młodych, którzy nie mieli możliwości śledzić na bieżąco jego wczesnej twórczości, wydania w tej serii to prawdziwe rarytasy.

Matylda Sęk recenzuje komiks "Kajtek i Koko - Profesor Kosmosik".
2012-07-17 - Rozmaitości

237. odcinek Prosto z Kadru


pzk_logonoweFilip Bąk z Jackiem Śledzińskim zapraszają na 237. odcinek audycji Prosto z Kadru, który będzie poświęcony komiksom sensacyjny! Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 19 lipca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie wkrótce na FB oraz na YouTube.
2012-07-16 - Rozmaitości

Kombinat o komiksie "Batman i Robin. Cudowny chłopiec"


kombinatteaserW środę - 18 lipca - w podcastowym Kombinacie, Mando - znany m.in. z Radia SK - weźmie na warsztat wydany także w Polsce komiks "Batman i Robin. Cudowny chłopiec", autorstwa dynamicznego duetu - Frank Miller / Jim Lee. Zapraszamy do wysłuchania audycji już od 9:00 czasu środkowoeuropejskiego.
2012-07-16 - Recenzje

Hellboy: Nasienie zniszczenia


Hellboy: Nasienie zniszczeniaWydawnictwo Egmont przyszykowało dla czytelników nie lada gratkę. Po 11 latach wznowiono serię "Hellboy", wydając pierwszy tom „Hellboy: Nasienie Zniszczenia”. Większości tego tytułu zapewne przedstawiać nie trzeba, jednak gwoli ścisłości: pod koniec II Wojny Światowej niemieccy naukowcy przy pomocy tajemniczego medium przywołują głównego bohatera na ziemię. Wysłannik piekła dostaje się jednak pod opiekę aliantów, aby następnie wejść w skład Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Tam wraz z Elizabeth Sherman i Abrahamem Sapienem tropi wszelkie sprawy wykraczające poza granice zwykłej nauki.
Karol Sus recenzuje komiks "Hellboy: Nasienie zniszczenia".
2012-07-16 - Zagranica

Gaiman wraca do Sandmana


sandman2013Neil Gaiman poinformował, że z okazji 25 lecia serii "Sandman" zamierza napisać kolejny komiks o tym bohaterze. Album miałby ukazać się w przyszłym roku. Jego rysownikiem będzie J. H. Williams, na którego Flickrze pojawiła się taka ilustracja.
2012-07-15 - Zagranica

Eisnery 2012 rozdane


eisner_logoNa San Diego Comic-Con rozdano tegoroczne nagrody Eisnera. Wśród zwycięzców Eisner Award 2012 jest Craig Thompson, autor "Habibi". Pełna lista zwycięzców dostępna jest tutaj.
2012-07-14 - Recenzje

Sin City: Do piekła i z powrotem


Sin City: Do piekła i z powrotemW ostatnim tomie opowiadającym dzieje Miasta Grzechu Frank Miller wraz ze swym nowym głównym bohaterem - byłym marines o wyglądzie Thorgala na ciężkim kacu - zabiera nas do piekła i z powrotem. Ta dość długa (bo opowiedziana na prawie trzystu stronach) przejażdżka bez trzymanki zaczyna się od pewnej tajemniczej kobiety, którą ratuje od samobójstwa nasz szlachetny bohater. Wallace nie zdaje sobie nawet sprawy, że jednocześnie wplątuje się w brudną intrygę sięgającą dalej i głębiej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Gdy jego, niedawno uratowana, a już ukochana, dziewczyna zostaje porwana, nie namyślając się długo, rusza w pościg.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Sin City: Do piekła i z powrotem".
2012-07-13 - Recenzje

Z Pamiętnika Ogrodnika, czyli kwiatki, które zerwałem: I wszystko zostanie w rodzinie


Z Pamiętnika Ogrodnika, czyli kwiatki które zerwałem: I wszystko zostanie w rodzinie„Z Pamiętnika Ogrodnika” to e-komiks pornograficzny autorstwa Welesa. W założeniu autora ma to być seria. Fabuła pierwszego odcinka trzyma konwencję i nie można mieć do niej zastrzeżeń. Są dwie siostry i dwóch facetów, no i strapon. Nie ma sensu streszczać bardziej. Rysunki są schematyczne, ale widać, o co chodzi. Graficzny orgazm będzie jednak nieosiągalny.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Z Pamiętnika Ogrodnika, czyli kwiatki, które zerwałem: I wszystko zostanie w rodzinie".
2012-07-12 - Zapowiedzi

Tajemnice DAG Fabrik w październiku


Aleja Komiksu"Ziniol" ujawnił, że Maciej Jasiński i Jacek Michalski pracują nad komiksem "Tajemnice DAG Fabrik" opowiadającym losy fikcyjnego brytyjskiego szpiega, która ma zinfiltrować tytułową fabrykę - gdzie produkowana na masową skalę broń podczas II Wojny Światowej. Komiks ma ukazać na tegorocznym MFKiG. Publikacja została dofinansowana przez miasto Bydgoszcz.
2012-07-11 - Zapowiedzi

Ród M od Muchy


rodmteaserWydawnictwo Mucha Comics na swoim profilu na FB zamieściło informację o planowanej premierze komiksu "Ród M" (House of M). Zapraszamy do zapoznania się kilkoma informacjami oraz z przykładowymi planszami tej publikacji.
2012-07-10 - Ukazały się

Wielki Atlas Ciot Polskich


haartUkazała się komiksowa adaptacja powieści Michała Witkowskiego "Wielki Atlas Ciot Polskich". W projekcie wzięło udział 28 twórców, a wśród nich Janek Koza, Maciej Sieńczyk, Marcin Podolec, Wojciech Stefaniec, Ada Buchholc, Anna Helena Szymborska i Maciej Pałka.
2012-07-06 - Zapowiedzi

Burrit od Cytadeli Syriusza


cytadelasyriuszateaser13 lipca 2012 w Wojsławicach podczas trwania Dni Jakuba Wędrowycza swoją premierę będzie miał komiks "Burrit" wydany nakładem Lubelskiego Stowarzyszenia Fantastyki "Cytadela Syriusza". Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej publikacji.
2012-07-06 - Rozmaitości

K-pok 95 o DMZ


k-pokW najnowszym, 95. odcinku podcastu K-pok, zatytułowanym "Murem podzielony" zaprezentowana zostaje zakończona niedawno seria "DMZ" Wooda i Burchiellego opowiadająca o paroletniej pracy młodego dziennikarza na ziemi niczyjej, pomiędzy frontami nowej amerykańskiej wojny domowej.
2012-07-06 - Konkurs

ABECEDEX 2012


abecedex2012_smallFundacja Tranzyt kolejny raz zorganizowała konkurs na komiks dla dzieci i młodzieży ABECEDEX. Prace można nadsyłać do 31 sierpnia. Do wygrania jest po 3000 złotych za najlepszy komiks dla dzieci i za najlepszy dla młodzieży.

2012-07-06 - Rozmaitości

Ronek dzieciom


ronekdzieciomHuber Ronek uruchomił bloga Komiksy dla dzieci, na którym będzie prezentował swoje prace na młodszych czytelników. Co piątek pojawiać się będą kolejne odcinki cyklu "Ada, Junior i pirat", niecyklicznie zaś zaś inne serie, jak "Sieciaki", "Przygody tarantuli" czy "Barhar i Limeon". Polecamy!
2012-07-05 - Recenzje

Resident Evil #1


Resident Evil #1Od razu trzeba zaznaczyć, że ta w zamierzeniach 4-tomowa seria ma charakter - niestety - promocyjny. Niedawno ukazała się kolejna gra „Resident Evil: Operation Raccoon City”, a gdyby ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości co do usługowej roli komiksu wobec gry, informuję, że za jego scenariusz odpowiada... CAPCOM, czyli firma produkująca grę.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Resident Evil #1".
2012-07-05 - Spotkania, wystawy, imprezy

Batman w Empiku


batek_faceW najbliższy wtorek, 10 lipca, w warszawskim Empiku (Marszałkowska 116/122) odbędzie się spotkanie poświęcone Batmanowi. Wezmą w nim udział Konrad Hildebrand, Wojciech Nelec, Robert Ziębiński, Bartosz Węglarczyk i Tomasz Kołodziejczak. Tematem spotkania będzie fenomen tej postaci i jej wpływ na popkulturę. Będzie można wygrać także komiksy i filmy z Batmanem.
2012-07-05 - Film

Dokument o DC Comics


HBO_2plW najbliższy poniedziałek, 9 lipca, o godzinie 15.20 w HBO 2 zostanie wyemitowany film "Historia wydawnictwa DC Comics" w reżyserii Mac Cartera.
2012-07-04 - Ukazały się

Nowości od autorów Henryka Kaydana


zmora2_maleKilka dni temu do sprzedaży trafiły trzy publikacje z wydawnictwa Agata Jaczun Management: Druga część komiksu "Zmora" zarówno w wersji standardowej jak i kolekcjonerskiej, oraz drugie wydanie "Henryka Kaydana #06" ze zmienioną okładką. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tych publikacji.
2012-07-04 - Rozmaitości

Rusza platforma dla e-komiksów


comicbaTwórca poświęconego wyłącznie e-komiksom bloga comicba.se zamierza uruchomić platformę, której celem byłoby ułatwienie dotarcia do legalnych elektronicznych komiksów. Dlatego też apeluje do wszystkich, którzy są zainteresowani takimi publikacjami o kontakt w celu zbudowania bazy autorów i wydawców. Przyłączamy się do tego apelu, przypominając, że darmowe e-komiksy od ponad roku dodajemy do LeK, czyli alejowej listy e-komiksów.
2012-07-02 - Rozmaitości

K-pok 94 o "Battle Angel Alita"


k-pokNajnowszy, 94. odcinek podcastu K-pok, zatytułowany "Anioł masakry" poświęcony jest mandze "Battle Angel Alita" autorstwa Yukito Kishiro, cyberpunkowej opowieści o dziewczynie z amnezją, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w postholocaustowym świecie.
2012-07-02 - Recenzje

Highschool of the Dead #06


Highschool of the Dead #06Dobra passa po niezłym piątym tomiku trwa. W komiksowej robocie braci Sato sporo wydaje się na zimno wykalkulowane, jednak panowie radzą sobie z tym na tyle umiejętnie, że lektura 6. tomu autentycznie wciąga.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Highschool of the Dead #06".