baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-06-29 - Recenzje

Baśnie #9: Synowie Imperium


Baśnie #9: Synowie Imperium"Baśnie" to taka seria, która nie schodzi poniżej dobrego poziomu. Nawet gdy wydarzenia mające miejsce w poszczególnych tomach w ogóle nie popychają fabuły do przodu, nie można odmówić serii pewnego gawędziarskiego klimatu, tak urokliwego w kontekście bohaterów występujących w komiksie. Tak jest z "Synami imperium", najnowszym na polskim rynku, dziewiątym już tomie tej fantastycznej komiksowej telenoweli.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Baśnie #9: Synowie Imperium".
2012-06-28 - Spotkania, wystawy, imprezy

Rosiński w Stalowej Woli


miastokomiksowmm W najbliższą sobotę, 30 czerwca, hali ekspozycyjnej przy Zespole Szkół nr 1 w Stalowej Woli (Hutnicza 17) odbędzie się „Sztukobranie z mistrzem komiksu – Grzegorzem Rosińskim”. Spotkanie z artystą rozpocznie się o 17.30, podczas imprezy zostaną także rozdane nagrody IV edycji projektu „Stalowa Wola – Miasto Komiksów”.
2012-06-27 - Rozmaitości

Incal w Łodzi


incal_logOd drugiego lipca internetowy sklep komiksowy Incal, będzie miał swój stacjonarny odpowiednik w Łodzi. Księgarnia będzie mieściła się przy ulicy Narutowicza 30.
2012-06-27 - Zapowiedzi

Poletko - historia gimnastyczki, która traci wzrok


poletko_smallBożena Augustyn i Armella Leung (rysunek) pracują wraz z Christophe Edimo (scenariusz) nad komiksem o nastoletniej gimnastyczce, która straciła wzrok i jako niewidoma wraz z dziadkiem wyruszyła do Francji. Komiks ma być być gotowy w listopadzie 2012 roku. Przeznaczony jest na rynek francuski, ale Augustyn chciałaby, żeby ukazał się także w Polsce. Rysowniczka udostępniła nam kilka wstępnych plansz i zdradziła więcej szczegółów tego projektu.
2012-06-25 - Recenzje

Wampirzyca Karin #7


Wampirzyca Karin #7Ostatni zbiorczy tomik, zawierający części 13. i 14., koncentruje się na próbie odbicia Karin z rąk porywaczy. Przygoda nie mrozi krwi w żyłach, ponieważ nie pozwala na to sama konwencja, w jakiej opowiedziany jest komiks Yuny Kagesaki. Z kolei niewyszukana linia fabularna, dotycząca tego sensacyjnego wątku, przypomina w swojej prostocie konstrukcję cepa, a może nawet osinowego kołka...
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Wampirzyca Karin #7".
2012-06-24 - Rozmaitości

Morfium 1/2 online


morfium12_logoPiotr Zdanowicz i Mariusz Zawadzki, autorzy cyklu "Morfium" udostępnili online za darmo zbiór szortów związanych z tą serią, które ukazały się w limitowanym nakładzie pod tytułem "Morfium 1/2". Komiks można przeczytać tutaj (issuu). Pozycja oczywiście trafiła do LeK, czyli listy darmowych e-komiksów.
2012-06-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

XXIII Podkarpackie Spotkania z Komiksem


Dziś i jutro będą miały miejsce 23 Podkarpackie Spotkania z Komiksem, których gośćmi będą m.in.: Marcin Rustecki, Daniel Grzeszkiewicz, Dominik Szcześniak oraz wydawnictwo Hanami. Na imprezie swą premierę będzie miał 52. numer "Ziniola". Więcej informacji oraz program dostępne są na tej witrynie.
2012-06-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wyjście z getta w krakowskim MOCAKu


mocakteaserW dniu jutrzejszym (sobota 23 czerwca), o godz. 17.00 w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK (ul. Lipowa 4) odbędzie się spotkanie wokół książki "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce" Sebastiana Frąckiewicza. W spotkaniu weźmie udział także Jakub Woynarowski, a poprowadzi je Jakub Oleksak.
2012-06-22 - Rozmaitości

Bolkowe opo(l)wieści


Aleja KomiksuRzeczpospolita podała, że władze Opola w ramach promocji miasta wydały komiks "Bolkowe opo(l)wieści". Stworzony przez Zbigniewa Górniaka i Krzysztofa Bryneckiego komiks został wydany w nakładzie 2500 egzemplarzy i będzie dystrybuowany bezpłatnie. Twórcy komiksu zamierzają stworzyć kolejne albumy - o III Powstaniu Ślaskim i o opolskim festiwalu.
2012-06-21 - Konkurs

Konkurs fotograficzno-komiksowy kultury gniewu


kulturagnewuteaseWydawnictwo kultura gniewu na swoim blogu ogłosiło spontaniczny konkurs fotograficzno-komiksowy zatytułowany "A Ty gdzie czytasz?" w którym można wygrać publikacje tego wydawnictwa. Wszystkie informacje można znaleźć w tym miejscu. Zgłoszenia należy przesyłać do końca czerwca 2012.
2012-06-20 - Ukazały się

Zen Steve'a Jobsa


onepressteaserKilka dni temu swoją premierę miał komiks "Zen Steve'a Jobsa" (wyd.Onepress) opowiadający o przyjaźni założyciela Apple z Otogawą - buddyjskim kapłanem zen. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej publikacji.
2012-06-19 - Zapowiedzi

Mucha odpowiada


s1232Mucha Comics odpowiedziała na pytania czytelników oraz ujawniło swoje plany wydawnicze na II połowę 2012 roku. Co więcej, na facebookowym profilu wydawnictwa pojawiła się okładka "All-Star Superman".
2012-06-18 - Rozmaitości

Finał projektu Warkocze M.


warkoczemProjekt Warkocze M. dobiega końca. Jego finałem będzie impreza, która odbędzie się 23 czerwca o godzinie 17.00 w Warszawie przy ulicy Nowolipki 20. Jednym z efektów projektu będzie także wydanie komiksu z pracami, jakie powstały w trakcie projektu.
2012-06-18 - Recenzje

Przygody TinTina: Krab o złotych szczypcach, Tajemnicza gwiazda, Tajemnica Jednorożca


Przygody TinTina: Krab o złotych szczypcach, Tajemnicza gwiazda, Tajemnica Jednorożca
Georges Prosper Remi znany fanom komiksów jako Hergé ponad 80 lat temu powołał do życia Tintina. Młody i nieustraszony belgijski dziennikarz przez wiele lat święcił triumfy, zdobywając popularność na całym świecie. W 24 albumach Tintin podróżował praktycznie po każdym kontynencie, zawędrował również na księżyc! Dziś Egmont zbiera przygody Tintina i jego psa Milusia w zbiorcze wydania, dzięki czemu młodsze pokolenia mają możliwość zapoznania się z tą niebywałą postacią.

Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Przygody TinTina: Krab o złotych szczypcach, Tajemnicza gwiazda, Tajemnica Jednorożca".
2012-06-16 - Recenzje

Vampire Knight #11


Vampire Knight #11
W jakimś sensie Matsuri Hino przyszło budować wszystko od początku. Stopniowo musi wprowadzać czytelników w nowe relacje, zależności, niedomówienia i tajemnice świata „Vampire Knight”, do tego umiejętnie dozując napięcie, aby sympatii dla bohaterów zaczęła towarzyszyć kolejna fala zainteresowania ich losami. I taki właśnie jest ten tomik.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Vampire Knight #11".
2012-06-14 - Rozmaitości

Piłkarski mecz otwarcia BFK 2012


bfk_2011Organizatorzy Bałtyckiego Festiwalu Komiksu serdecznie zapraszają na uroczysty i emocjonujący (oby!) mecz piłki nożnej otwierający tegoroczny festiwal. Odbędzie się on w Gdańsku w piątek 29.06.2012 r. (orientacyjna godzina: 16 - przed festiwalowym wernisażem). Wszyscy chętni i czujący się na siłach - wydawcy, krytycy, rysownicy, scenarzyści i wszelkiej maści komiksiarze - proszeni są o zgłaszanie się drogą mailową na adres: [email protected].
2012-06-14 - Zapowiedzi

Plansze z Zamachu na prezydenta


Wydawnictwo WażkaWydawnictwo Ważka zapowiedziało na tegoroczny MFKiG wydanie komiksu Sławomira Lewandowskiego "Zamach na prezydenta". Będzie to pierwszy komiks tego autora wydany w kolorze. Zapraszamy do zapoznania się z dwoma przykładowymi planszami tej publikacji.
2012-06-14 - Recenzje

Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce


Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w PolsceRonduda, Minkiewicz, Endo, Powalisz, Śledziu, Rusek, Ostrowski, Masiewicz, Sieńczyk, Tkaczyk, Dąbrowski, Szyłak i Woynarowski. Lista nazwisk robi wrażenie. Z każdą z tych osób, dziennikarz i krytyk komiksowy Sebastian Frąckiewicz przeprowadził wywiad. Całość została zebrana w książce zatytułowanej „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”. Lektura robi przynajmniej tak duże wrażenie, jak lista rozmówców.
Łukasz Chmielewski recenzuje książkę "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce".
2012-06-13 - Spotkania, wystawy, imprezy

Frąckiewicz w Rondzie Sztuki


rondo_sztukiW najbliższą sobotę, 16 czerwca, o godzinie 16.00 w katowickiej galerii Rondo Sztuki odbędzie się spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem, autorem książki "Wyjście z Getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce". Już jutro na łamach Alei Komiksu recenzja tej pozycji.
2012-06-13 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Egmontu na sierpień (nieoficjalne)


Egmont - logoZ nieoficjalnych informacji wynika, że w sierpniu Egmont wyda tylko trzy komiksy - wznowienia 16. i 30. tomu Asteriksa i drugiego Usagiego. Ujawnione wcześniej plany będą musiały zatem zostać zweryfikowane. Zapowiedzi na lipiec nie zmieniły się.
2012-06-12 - Recenzje

Thorgal - Kriss de Valnor #02: Wyrok walkirii


Thorgal - Kriss de Valnor #02: Wyrok walkirii"Kriss de Valnor" to spin-off popularnego w Polsce "Thorgala" stworzonego przez duet Van Hamme Rosiński. Seria odpryskowa przedstawia przeszłość głównej bohaterki, jednej z najbardziej barwnych i niezwykle lubianych przez czytelników postaci. Seria poboczna, pisana przez Sentego, a rysowana przez de Vitę, nie miała dobrego początku. Drugi tom, mimo pokładanych w nim nadziei, rozczarowuje jeszcze bardziej niż pierwszy.
Jan „Anonimowy Grzybiarz” Sławiński recenzuje komiks "Thorgal - Kriss de Valnor #02: Wyrok walkirii".
2012-06-11 - Recenzje

Asteriks w Hiszpanii


Asteriks w HiszpaniiPrzygody sympatycznych Galów bawią kolejne pokolenia już od ponad 50 lat. Nie ma chyba dzieciaka i dorosłego, który nie słyszałby nigdy o Asteriksie i Obeliksie. Zresztą ta dwójka to już wręcz symbol i firma sama w sobie. Biznes nakręcany jest nie tylko komiksami, ale chyba przede wszystkim kolejnymi filmami, kreskówkami i zabawkami. Dobrze jednak czasem wrócić do klasyki i przeczytać stary dobry komiks, gdzie dzik ściele się gęsto, a Rzymianie latają wysoko.
Karol Sus recenzuje komiks "Asteriks w Hiszpanii".
2012-06-11 - Konkurs

Konkurs Czarnej Materii


czarna_materia_wydawnictwoWydawnictwo Czarna Materia ogłosiło nowy konkurs. Żeby wziąć w nim udział, wystarczy zapisać się na newsletter wydawnictwa. Do wygrania są elektroniczne numery "Konstruktu".
2012-06-11 - Zapowiedzi

Nowe wydawnictwo komiksowe - SmallPress.pl


smallpresslogoKilka dni temu ruszyła strona nowego wydawnictwa komiksowego SmallPress.pl. Znaleźć można na niej kilka informacji o samym wydawnictwie, oraz o dwóch zapowiadanych komiksach - "Kwiatuszku" Macieja Czapiewskiego, i "Miłość" Łukasza Godlewskiego. Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami jednego z nich.
2012-06-08 - Konkurs

Wyniki konkursu z okazji roku Prusa


rokprusa2012W ramach obchodów Warszawskiego Roku Bolesława Prusa zorganizowano także konkurs na komiks dla uczniów. W jury zasiedli Szymon Holcman i Krzysztof Janicz. Więcej o konkursie można przeczytać na Retrostacji, stronie prowadzonej przez Janicza. Tam też można obejrzeć wszystkie nagrodzone komiksy.
2012-06-07 - Zapowiedzi

Premiera Dzikich opóźniona


CentralaCentrala poinformowała, że komiks Lucie Lomovej "Dzicy" nie zostanie wydany w czerwcu, jak początkowo planowano. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi jego premiera, ale ciągle są szanse, że komiks ukaże się w tym roku. O szczegółach wydawnictwo będzie informować na bieżąco.
2012-06-06 - Zapowiedzi

Biały Orzeł kończy pierwszy lot w czerwcu


orzeWizuale ujawniło, że 3. tom przygód Białego Orła, będący zakończeniem miniserii "Pierwszy lot", ukaże się w dwóch wersjach: zwykłej i limitowanej z inną okładką w nakładzie zaledwie 150 egzemplarzy. Komiksy ukażą się pod koniec czerwca. Na stronie wydawnictwa pojawiła się także zapowiedź kolejnego minicyklu o Białym Orle zatytułowana "Wielka draka w Stolicy". Na razie nie wiadomo, kiedy ukażą się zeszyty z tego cyklu.
2012-06-05 - Rozmaitości

Afera z Jokerem


pzk_logonowe
Gościem 231. odcinka audycji "Prosto z Kadru" będzie Wojciech Nelec z portalu BatCave, a tematem będą komiksy eksponujące postać Jokera: "Zabójczy Żart" oraz "Joker". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do słuchania w najbliższy czwartek, 7 czerwca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-06-04 - Recenzje

Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012


Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012Janek Koza należy do tych twórców, których nie trzeba przedstawiać nie tylko w komiksowym środowisku. Artysta ma na swoim koncie tylko dwa albumy, popularność zapewniły mu paski i rysunki do gazet oraz przygotowanie strony wizualnej reklam telewizyjnych i internetowych znanych marek. „Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012” to katalog wystawy pod tym samym tytułem, która odbyła się w ramach 3 edycji Ligatury. Zebrane zostały w nim najróżniejsze prace Kozy, od kilkustronicowych komiksów przez paski po pojedyncze rysunki.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Janek Koza: Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012".
2012-06-01 - Zapowiedzi

Nowa seria komiksów historycznych IPN


2fkh2012Jesienią ukaże się komiks "Zamach na Kutscherę", który będzie jednocześnie pierwszym albumem nowej serii IPN zatytułowanej "W imieniu Polski Walczącej". Więcej o projekcie opowiedzą na Festiwalu Komiksu Historycznego, który obędzie się już w najbliższą sobotę, autorzy komiksu Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski.
2012-06-01 - Recenzje

Biegun


Biegun"Biegun" to taki trochę komiks widmo. Przez długi czas niewiele było o nim wiadomo, po sieci krążyły tylko pojedyncze kadry. Premiera tajemniczego komiksu napisanego przez Tobiasza Piątkowskiego, a narysowanego przez Jarosława Gacha była kilkukrotnie przesuwana. Po wielu perypetiach album w końcu ukazał się i każdy może sprawdzić, czy opłacało się czekać. Według mnie zdecydowanie tak.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński i Łukasz Chmielewski recenzują komiks "Biegun".