baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-05-30 - Rozmaitości

Kombinat o Thorgalach według scenariusza Sentego


kombinatteaserDzisiaj na Kombinacie pojawiła się kilkuminutowa audycja na której można posłuchać kilku luźnych uwag na temat albumów z serii "Thorgal" napisanych przez Yvesa Sentego. Będzie parę słów o błędach, krótkie porównanie z albumami Van-Hamme'a oraz komentarz na temat "malarskiego" stylu Rosińskiego.
2012-05-30 - Rozmaitości

A European on the road - komiks antywizowy


antivisa_wojdasmallFundacja Batorego wydała komiks poświęcony trudnościom, jakie napotykają mieszkańców Europy Wschodniej w zdobyciu unijnej wizy. Scenariusz "Europejczyka w podróży" napisała Joanna Sanecka, zilustrował go Dennis Wojda. Komiks zostanie wydany w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Na razie można przeczytać online wersję angielską, czyli "A European on the road". Polska wersja będzie niedługo dostępna na stronie fundacji.
2012-05-30 - Ukazały się

O transpantologii w komiksie


dawcaplW ramach kampanii dawca.pl, która promuje przeszczepy organów, stworzono komiks - czy można nim wypromować transplantologię można sprawdzić na FB kampanii. Scenariusz napisały Elżbieta Musiatowicz i Maja Piątek, studenci Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, rysunki zaś zrobił Grzegorz Stanek, student fizjoterapii.
2012-05-29 - Recenzje

Kolektyw #10


Kolektyw #10Na okładce ostatniego numeru "Kolektywu" wgłąb świeżo wykopanej mogiły spoglądają bohaterowie tego magazynu: Rycerz Janek, karły, jeden z robotów... Na ich twarzy widać smutek, ale i akceptację. To jest koniec. Ostatnie 100 stron "Kolektywu". Przypomnijmy sobie krótką, acz interesującą niczym programy Wołoszańskiego historią tego magazynu.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Kolektyw #10".
2012-05-28 - Galeria

"Cal" - III miejsce Silence 2012


Wraz z organizatorami Ligatury rozpoczynamy prezentację zwycięzców konkursu na niemy komiks Silence 2012. Trzecie miejsce zajęła praca "Cal" autorstwa Jonathana Sauvebois. Zapraszamy do oglądania!
2012-05-25 - Rozmaitości

K-pok 89 z Grzegorzem Januszem


k-pokW dzisiejszym 89. odcinku podcastu K-pok gościem Bartka "godaiego" Biedrzyckiego jest Grzegorz Janusz, pisarz i scenarzysta, który opowie m.in. o pisaniu, pisaniu scenariuszy, doborze rysowników oraz nadchodzącej adaptacji komiksu "Czasem". I nie tylko.
2012-05-24 - Spotkania, wystawy, imprezy

II Festiwal Komiksu Historycznego


Już drugiego czerwca rusza się druga edycja Festiwalu Komiksu Historycznego. Impreza odbędzie się tradycyjnie w Centrum Edukacyjnym IPN imienia Janusza Kurtyki w Warszawie. Gośćmi festiwalu będą między innymi Sławomir Zajączkowski, Monika Powalisz, Maciej Pałka, Krzysztof Wyrzykowski, Marek Szyszko, a także Maciej Parowski, Tomasz Kołodziejczak i Jacek Komuda. Szczegółowy program festiwalu. Aleja komiksu objęła swoim patronatem FKH. Imprezę oczywiście polecamy!
2012-05-23 - Rozmaitości

Afera o wyjściu z getta


pzk_logonowe
W 229. odcinku audycji Prosto z Kadru Filip Bąk gościć będzie Sebastiana Frąckiewicza, który opowie o swojej książce: "Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce". Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 24 maja o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Poszerzony wywiad dostępny będzie już w weekend na FB.
2012-05-23 - Spotkania, wystawy, imprezy

Tytus w Barlinku


barlinek_tytussmallW Muzeum Regionalnym w Barlinku w ramach cyklu "cztery pory roku z satyrą i komiksem" Wojciecha Łowickiego zostanie otwarta wystawa "Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka". Ekspozycja zostanie otwarta 1 czerwca o godzinie 18.00 i będzie można ją oglądać przez cały czerwiec.
2012-05-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

Popołudnie z komiksem


popoludniezkomiksem_plakatO godzinie 16:30 w piątek 25 maja w Bibliotece Publicznej w Katowicach, Filia nr 36 (ul. gen. Hallera 28) odbędzie się spotkanie z Katarzyną Witerscheim, Marcinem Surmą i Maciejem Wołoszem, rysownikami komiksowymi. To okazja do porozmawiania o komiksie, o nowych projektach, o tym co już wydane i narysowane.
2012-05-22 - Zagranica

Kus! 11 - nabór prac


kusz_logoŁotewski magazyn komiksowy "Kuš!" rozpoczął zbieranie materiałów do 11. numeru, którego tematem jest "artventurous". "Kuš!" drukuje komiksy wyłącznie po angielsku, w 2012 r. magazyn zdobył pierwsze miejsce na festiwalu Angouleme w kategorii najlepszy komiks alternatywny. W 10. numerze "Kuš!" można przeczytać komiksy Macieja Sieńczyka i Patryka Mogilnickiego.
2012-05-20 - Rozmaitości

Somnambule z DVD


CentralaTylko na stronie Centrali można kupić limitowane do 100 egzemplarzy wydanie komiksu "Samnambule" Anke Feuchtenber z filmem animowanym na DVD zrealizowanym na podstawie komiksu. Komiks z płytą kosztuje 49 złotych.
2012-05-18 - Rozmaitości

Kraina Słów i top10 komiksów z USA


Kraina SnówStudenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej świętuje 53 urodziny, z tej okazji specjalna zostanie wyemitowana specjalne wydanie audycji Kraina Snów, która będzie dotyczyć komiksowej listy przebojów, czyli top 10 amerykańskich komiksów według prowadzących audycję. Audycji Bartosza Józefiaka i Damiana Maksymowicza można słuchać online w sobotę, 19 maja - tym razem wyjątkowo - od godziny 15.00.


2012-05-17 - Zapowiedzi

566 Kadrów od Dennisa Wojdy


kadr_001wojda13 marca 2010 scenarzysta i ilustrator Dennis Wojda uruchomił swój internetowy komiks "366 kadrów". W trakcie pracy projekt rozrósł się o 200 dodatkowych rysunków. W dniu dzisiejszym (17 maja 2012) na blogu pojawił się ostatni z nich. W międzyczasie wydaniem komiksu w formie papierowej zainteresowało się wydawnictwo W.A.B. Zapraszamy do zapoznania się z okładką tego komiksu.
2012-05-17 - Ukazały się

Trzy ciche premiery na Komiksowej Warszawie


Komiksowa WarszawaOprócz zapowiadanych przez nas premier komiksowych na Festiwal Komiksowa Warszawa ukazały się również trzy komiksy o których nie wspominaliśmy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami komiksów "Kapitan Mineta" (Sztybor/Nowacki), oraz "Ptaki w Kosmosie" (Jakub Dębski) oraz "Lewą ręką spisane" (Szymon Kaźmierczak).
2012-05-16 - Zapowiedzi

Surżenko ponownie w Krakersie


samuraj_1Na przełomie 2012 i 2013 roku Michał Antosiewicz zamierza wydać 40 numer magazynu "Krakers", który będzie zawierał komiks Romana Surżenki i Dmitrija Gubarewskijego "Wojownik i mnich" (aż 117 stron). Planowana objętość pisma to 160-180 stron, cena ma wynieść zaś między 50 a 65 złotych.
2012-05-15 - Rozmaitości

Zwycięzcy w Prosto z Kadru


pzk_logonowe
W 228. odcinku Prosto z Kadru zostaną omówione komiksy, nominowane do nagrody na "Najlepszy komiks zagraniczny wydany w Polsce" podczas trzeciej edycji Festiwalu Komiksowa Warszawa. Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 17 maja o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-05-15 - Recenzje

Bler #2: Zapomnij o przeszłości


Bler #2: Zapomnij o przeszłości"Zapomnij o przeszłości" kontynuuje historię Blera, młodego mężczyzny, który zostaje obdarzony nadnaturalnymi umiejętnościami i walczy ze złem i występkiem. Jednakże daleko mu do takich ikon komiksów superbohaterskich, jak Superman czy Batman. Bler jest brutalny, nie boi się zabijać, gdyż widzi w tym najwłaściwszy sposób na pobycie się zła tego świata. W drugim tomie fabuła rozgrywa się na dwóch torach, raz widzimy poczynania naszego "Dobroczyńcy z Krakowa", innym razem przeskakujemy do komendy policji, by poznać szczegóły toczącego się śledztwa przeciwko bohaterowi. Przez większą część czasu fabuła wciąga, chwyta nas swoimi mrocznymi mackami i nie pozwala wziąć głębszego oddechu.
Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks "Bler #2: Zapomnij o przeszłości".
2012-05-12 - Recenzje

Batman: Zabójczy Żart


Batman: Zabójczy Żart"Zabójczy żart", przez niektórych uważany za komiks genialny, jeden z najlepszych o Batmanie, przez innych za jedynie przeciętny, dyskredytowany nawet przez samego scenarzystę, już dawno wszedł do kanonu przygód Mrocznego Rycerza i należy do tych pozycji, które po prostu wypada przeczytać, niezależnie od tego, ile jest prawdy, a ile trwającej od lat legendy w dość powszechnej opinii o jego genialności.
Michał Misztal recenzuje komiks "Batman: Zabójczy Żart".

Dziś o 14.30 na Festiwalu Komiksowa Warszawa odbędzie się spotkanie z Brianem Bollandem, rysownikiem "Zabójczego żartu".
2012-05-11 - Rozmaitości

Avengersi w Krainie Snów


Kraina SnówW najbliższej "Krainie Snów" świeże wrażenia z piątkowej premiery filmu "Avengers", który w USA pobił rekord, zarabiając w ciągu pierwszy trzech dni 200.3 miliony dolarów! Audycji Bartosza Józefiaka i Damiana Maksymowicza można słuchać online w sobotę, 12 maja od godziny 18.00.
2012-05-10 - Zapowiedzi

Tajfun: Jądro/Synonim zła


Ongrys - logoWspominaliśmy już o dwóch albumach serii "Tajfun" planowanych na Komiksową Warszawę. Oprócz nich pojawi się również trzeci tytuł z serii "Jądro/Synonim zła". W przeciwieństwie do dwóch poprzednich, będzie to egzemplarz kolekcjonerski. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma informacjami dotyczącymi tej publikacji.
2012-05-09 - Rozmaitości

Figura Batmana 1:1 na wymianę


muveswapNa platformie wymiany muve.pl swap wystawiona jest figura Batmana w skali 1:1, która została przygotowana na potrzeby promocji gry "Batman: Arkham City". Żeby zdobyć tego Batmana, trzeba zaproponować coś w zamian.
2012-05-07 - Film

Avengersi zarabiają kasę


theavengers3dFilm "The Avengers" pobił rekord, zarabiając w pierwszy weekend 200 milionów dolarów w USA, a na świecie 642 miliony dolarów. W Polsce film wejdzie do kin 11 maja.
2012-05-06 - Recenzje

Bezdomne wampiry


Bezdomne wampiry„Bezdomne wampiry” to zbiór krótszych historii, cztery z nich powstały w jeszcze w 1985 roku, trzy zaś w 2009 roku. Graficznie widać różnicę pomiędzy tymi historiami – późniejsze komiksy rysowane są pełniejszą, bardziej miękką kreską, zmienił się także nieco wygląd głównych bohaterów. Patrząc na dowolne plansze z BW, nie ma jednak żadnych wątpliwości, że ich autorem jest Tadeusz Baranowski. Graficznie nie można mieć żadnych zastrzeżeń do komiksu. Problem jest scenariusz.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Bezdomne wampiry".
2012-05-05 - Rozmaitości

Kraina Snów o Lobo


Kraina SnówW w dialekcie Khund jego imię oznacza "ten kto pożera wnętrzności i to mu sprawia przyjemność"... Lobo. Niezniszczalny płatny morderca, międzygalaktyczny łowca nagród, "Ważniak" będzie tematem najbliższej "Krainy Snów". Audycji Bartosza Józefiaka i Damiana Maksymowicza można słuchać online w sobotę, 5 maja od godziny 18.00.
2012-05-04 - Rozmaitości

K-pok 86 o Kolektywie z konkursem


k-pokW dzisiejszym 86. odcinku podcastu K-pok Bartek "godai" Biedrzycki zaprasza na specjalny odcinek w którym wezmą udział trzej główni redaktorzy magazynu Kolektyw (którego ostatni numer miał premierę kilka dni temu). Z tej okazji przygotowano również konkurs w którym będzie można wygrać komplet wszystkich numerów magazynu.
2012-05-02 - Rozmaitości

Afera o Festiwalu Komiksowa Warszawa


pzk_logonowe
Trzecia edycja Festiwalu Komiksowa Warszawa zbliża się już wielkimi krokami. Dochodzą do nas różne informacje i zapowiedzi, zachęcające do uczestnictwa. Warto jednak dowiedzieć się o atrakcjach bezpośrednio od samych organizatorów! W 226. odsłonie audycji Prosto z Kadru gośćmi będą: Paweł Timofiejuk oraz Jakub Jankowski. Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 3 maja o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-05-02 - Zapowiedzi

Inwektyw na KW


inwektywteaserNa tegorocznym Festiwalu Komiksowa Warszawa swoją premierę będzie miał trzeci zeszyt od "Drużyny Niesamowitych Cweli" zatytułowany "Inwektyw". Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma szczegółami tej publikacji, oraz z czterema przykładowymi planszami.
2012-05-02 - Zapowiedzi

Dwa komiksy Prosiaka od kultury gniewu


kultura gniewuWydawnictwo kultura gniewu na swojej stronie internetowej zapowiedziała na maj dwa komiksy autorstwa Krzysztofa "Prosiaka" Owedyka - zupełnie nowy komiks "Prosiacek X" oraz reedycje kultowego "Ratmana". Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tych publikacji, i przypominamy, że 13 maja o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie z tym autorem na Komiksowej Warszawie.
2012-05-02 - Rozmaitości

Gala nagród PSK i bitwa komiksowa


nagrodapskteaserW tym roku Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego zostaną rozdane po raz trzeci. Uroczysta gala rozdania nagród odbędzie się w sobotę (12 maja) w Salonie Gier (al.Armii Ludowej 13) o godz. 20. Nagrody za rok 2011 zostaną przyznane w pięciu kategoriach. Zapraszamy do rozwinięcia newsa w celu zapoznania się z nominacjami.
2012-05-01 - Zapowiedzi

Dwie nowe serie mangowe


Studio JGStudio JG zapowiedziało start dwóch nowych serii mangowych. W lipcu mają ukazać się pierwsze tomy "Stigmaty" i "Vassalorda". Pierwsza seria to fantasy o krucjacie przeciwko demonom, druga o dwóch wampirach. "Stigmata" jest zamkniętą, trzytomową serią.