baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-04-30 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Egmontu na czerwiec (nieoficjalne)


Egmont - logoNa połowę roku Egmont szykuję bogatą ofertą - z nieoficjalnych informacji wynika, że w czerwcu (i ewentualnie lipcu) można spodziewać się aż 10 nowości wydawniczych, którymi będą: kolejne dwa tomy Asteriksa, "Kajtek i Koko z kosmosie", trzeci tom Blueberry'ego, ósmy tom Lucyfera (i wznowienie pierwszego), 17. część "Fantasy Komiks" i trzy albumy ze świata "Star Wars".
2012-04-27 - Zapowiedzi

Tytus z odcieczą w Wiedniu


tytusWwiedniuPodczas Festiwalu Komiksowa Warszawa, który odbędzie się przy Warszawskich Targach Książki między 10 a 13 maja, swoją premierę będzie mieć kolejny album z przygodami Tytusa, Romka i A'tomka. Tym razem harcerze wezmą udział w Odsieczy Wiedeńskiej.
2012-04-26 - Rozmaitości

Co mówiłem, durniu? - Omnibus


cmdomnibusteaserBartek "godai" Biedrzycki - autor pięciu zeszytów serii "Co mówiłem durniu?" (2005-2011) postanowił wydać zbiorcze wydanie swojego autorskiego komiksu. Nakład jest w całości spersonalizowany, poszczególne egzemplarze przygotowywane są na konkretne zamówienie klienta. Komiks jest niedostępny w sprzedaży tradycyjnej.
2012-04-25 - Ukazały się

Na szlaku chwały #2: Operacja Gandawa - przykładowe plansze


naszlakuchwalyteaserMarcin Opiłowski w 2009 roku wydał własnym sumptem pierwszą część autorskiego komiksu "Na szlaku chwały - Od Ypres do Tielt" który opowiadał o początku tzw. "szlaku chwały" – zwycięskiej, ale i trudnej drodze, jaką przeszła 1 Polska Dywizja Pancerna dowodzona przez Generała Stanisława Maczka z Francji, przez Belgię i Holandię, aż do Niemiec. W kwietniu 2012 ukazała się druga część serii pt. "Operacja Gandawa". Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami tej publikacji oraz z kilkoma przykładowymi planszami.
2012-04-25 - Zapowiedzi

Komiksy znalezione na strychu - przykładowe plansze


Timof Comics - logoWydawnictwo Timof Comics na tegoroczną Komiksową Warszawę (opócz wspominanego przez nas wczoraj Kolektywu) planuje wydać nowy komiks Mateusza Skutnika "Komiksy znalezione na strychu". Zapraszamy do zapoznania się z okładka, oraz kilkoma przykładowymi planszami tej publikacji. Zapowiadany wcześniej na ten termin tytuł "Małe zaćmienia" ukaże się na przełomie maja i czerwca.
2012-04-24 - Spotkania, wystawy, imprezy

Kolektyw #10 - przykładowe plansze i premiera


kolektywimprezapozegnalnaJuż w piątek 27 kwietnia 2012 roku swoją premierę będzie miał ostatni - dziesiąty - numer magazynu Kolektyw. Z tej okazji redaktorzy postanowili urządzić swoistą stypę pożegnalną - ta odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 19:30 w Warszawskiej "Białej Kartce" (ul. Emilii Plater 9/11). Zapraszamy do zapoznania się z plakatem imprezy oraz z czterema przykładowymi planszami ostatniego Kolektywu.
2012-04-24 - Rozmaitości

Nagrody festiwalu Ligatura 2012


ligatura_logoPitching na Ligaturze 2012 wygrał Bart Nijstad, konkurs Silence trio Džian Baban, Vojtěch Mašek, Jan Šiller. Przyznane zostały także specjalne wyróżnienia - doceniono między innymi "Dom Słów - Pracownię Komiksu" działającą przy Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie za cykl broszur komiksowych „Lublin w powieści graficznej”, których twórcą jest nasz redakcyjny kolega Maciej Pałka.
2012-04-23 - Rozmaitości

Jacek Gdaniec w Prosto z Kadru


pzk_logonowe
Gościem Filipa Bąka w Prosto z Kadru będzie Jacek Gdaniec, redaktor naczelny portalu gildia.pl. Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 26 kwietnia o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-04-20 - Recenzje

Wiktor i Wisznu


Wiktor i WisznuW świecie Wiktora i Wisznu rządzą prostota i absurd. Każda z czterech umieszczonych w tym komiksie krótkich opowieści powstała w ciągu 24 godzin, w ramach akcji 24 Hour Comics Day. I pomimo niewielkiej ilości czasu, jaką miał Jeroen Funke na stworzenie przygód swoich bohaterów, całość wypadła świetnie.
Michał Misztal recenzuje komiks "Wiktor i Wisznu".
2012-04-19 - Zagranica

Czek, którym sprzedano Supermana


comicconnectNa comicconnect.com zakończyła się aukcja czeku z 1 marca 1938 roku, którym Detective Comics Inc. zapłaciło Jerome'owi Siegelowi i Joe Shusterowi za prawa do postaci Supermana. Wyceniono je wówczas na 130 dolarów. Po ponad 70 latach za sam czek zapłacono 160 tysięcy dolarów.
2012-04-19 - Rozmaitości

Bez paniki, to Janek Koza


koza_dontpanicWystawa Janka Kozy „Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań" promowana jest na paczkach Don't Panic. Jej wernisaż odbędzie się dziś, 19 kwietnia o godzinie 18.00 w bibliotece UAM.
2012-04-17 - Ukazały się

Zagubione dziewczęta - premiera i seminarium


zagubionedziewczetacollegiumW dniu dzisiejszym swoją oficjalną premierę ma komiks "Zagubione dziewczęta" autorstwa duetu Alan Moore (scenariusz) i Melinda Gebbie (rysunki).
Wydawca zaprasza również na seminarium o "Zagubionych dziewczętach", które odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18, w Auli A Collegium Civitas (XII piętro Pałacu Kultury i Nauki).
2012-04-16 - Zapowiedzi

Katalog wystawy Janka Kozy


ligatura_logoZ okazji wystawy prac Janka Kozy "Polaków uczestnictwo w kulturze. Raport z badań 1996-2012", której wernisaż odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18.00 w bibliotece Uniwersytetu Adama Mickiewicza, zostanie wydany katalog. Kuratorem wystawy i redaktorem katalogu jest nasz redakcyjny kolega Maciej Gierszewski.
2012-04-16 - Rozmaitości

Prosto z Kadru o Ligaturze


pzk_logonowe
W 224. odcinku Prosto z Kadru gościem Filipa Bąka będzie Maciej Gierszewski, współorganizator III edycji Ligatury - Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej w Poznaniu.
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 19 kwietnia o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-04-12 - Galeria

Somnambule - plansze


CentralaPrzykładowe plansze i okładka komiksu Anke Feuchtenberger zatytułowanego "Somnambule", który ukaże się już w przyszłym tygodniu na Ligaturze. Autorka będzie gościem tego festiwalu. W sklepie Centrali będzie można też kupić DVD z animacją na podstawie komiksu.
2012-04-12 - Recenzje

Lucyfer #7: Exodus


Lucyfer #7: ExodusW siódmym tomie serii komiksowej o Gwieździe Zarannej Lucyferze pod tytułem "Exodus", scenarzysta Mike Carey stawia wiele pytań. Szkoda, że niektóre odpowiedzi rozczarowują, a wiele wątków jest pospiesznie ucinanych. "Lucyfer" od samego początku jest dość nierówną serią - tomy bardzo dobre przeplatają się z przeciętnymi. W "Exodus" historia zmierza wciąż w niejasnym kierunku (przynajmniej dla mnie), pojawia się wiele nowych postaci, które znikają zaledwie po kilku stronach. Większość bohaterskich wyczynów (nawet tych "boskich") przychodzi postaciom niezwykle łatwo i pozostawia czające się gdzieś w głowie pytanie: "serio?". Czuć zmarnowany potencjał, a całość sprawia wrażenie węża, który zjada własny ogon.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Lucyfer #7: Exodus".
2012-04-11 - Film

Ekranizacja Czasem


czasemadaptacjateaserMarcin Podolec na swoim blogu zamieścił informację, iż komiks "Czasem" - którego jest współautorem (scenariusz Grzegorz Janusz) - zostanie zekranizowany (w założeniu w technice rysunkowej lub rysunkowej z elementami 3D)
2012-04-11 - Film

Pokaz Comic Book Confidential


logozamekJutro, 12 kwietnia, o godzinie 19.00 w Sali Audiowizualnej poznańskiego Centrum Kultury Zamek odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o komiksie "Comic Book Confidential". Wstęp bezpłatny. Spotkanie poprowadzi Michał Słomka.
2012-04-10 - Rozmaitości

Wojciech Jama w Aferze


pzk_logonowe
Gościem Filipa Bąka w 223. odcinku Prosto z Kadru będzie Wojciech Jama, który opowie o inicjatywie powstania muzeum komiksu w Polsce.
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 12 kwietnia o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-04-10 - Recenzje

Highschool of the Dead #05


Highschool of the Dead #05Najatrakcyjniejszy moment następuje gdzieś w połowie tomu – połączone siły przedstawicieli obu grup biorą udział w wypadzie do pobliskiej kliniki, aby zdobyć krew do transfuzji. Sekwencja naprawdę trzyma w napięciu, a kończy - bardzo dramatycznie. Kiedy doda się do tego późniejsze dylematy niektórych postaci, różnice interesów i konieczność podjęcia niełatwych decyzji, zawiązuje się na tyle frapujący węzeł zdarzeń i emocji, że bez wahania mogę ocenić 5. tom jako najlepszy od czasu jedynki.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Highschool of the Dead #05".
2012-04-09 - Rozmaitości

24h Comics Day - komiksy w pdf


Aleja KomiksuDo naszej listy darmowych, legalnych komiksów online, czyli LeK dołączyło 9 prac z ubiegłorocznej edycji 24h Comics Day. W tej edycji udział wzięli między innymi Mateusz Skutnik, Igor Wolski, Konrad Okoński i Tomasz Grządziela. Więcej o akcji 24-godzinnego rysowania można przeczytać na łamach "Ziniola".
2012-04-08 - Recenzje

Wampirzyca Karin #06


Wampirzyca Karin #06Jak zwykle w mandze Kagesaki sfera romansowo-przygodowa znakomicie zazębia się – jakżeby inaczej! - ze sferą obyczajową. Zależności rodzinne, i to zarówno w przypadku Karin jak i Kenty, spełniają w serii istotną rolę. Co prawda w tomie 6. przede wszystkim te wampirze napędzają intrygę, ale te ludzkie (tzn. dotyczące postaci nie będących wampirami), mimo iż na dalszym planie, wywołują aurę bliskości w trakcie lektury oraz odruch utożsamiania się w czytelniku.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Wampirzyca Karin #06".
2012-04-07 - Rozmaitości

Komiksy w Mocaku


mocak_bookstoreW księgarni Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK można także kupować komiksy. Obecnie w ofercie są publikacje Postu, Centrali, Kultury Gniewu, Egmontu, SelfMadeHero, Timofa i cichych wspólników, Drawn&Quarterly, Knockabout i Fantagraphic. Szefowa księgarni, Kamila Kowerska zapewnia, że na indywidualne zamówienie sprowadzane są zagraniczne tytuły. Przy okazji przypominamy, że w Mocaku do 29 kwietnia można oglądać wystawę "Komiks. Legendy miejskie", na której prezentowane są między innymi prace Joanny Karpowicz, Agnieszki Piksy i Jakuba Woynarowskiego.
2012-04-06 - Rozmaitości

Reportaż z Pyrkonu


pyrkon2012W dniu dzisiejszym (6 IV) o 21:30 na antenie telewizji HYPER+ swoją premierę będzie miał reportaż "On the Road: Pyrkon 2012" (w nim wywiady m.in z Grzegorzem Rosińskim, Maciejem Parowskim, Tomaszem Kołodziejczakiem. 30 sekundowy teaser można obejrzeć w tym miejscu.
2012-04-05 - Zagranica

Marzi nominowana do Eisnera 2012


eisner_logoPodano nominacje do tegorocznych nagród Eisnera. Wśród nominowanych w kategorii "Best Reality-Based Work" znalazł się komiks duetu Marzena Sowa (scenariusz) i Sylvain Savoia (rysunki) - Marzi.
Z resztą nominacji można zapoznać się w tym miejscu. Wyniki zostaną ogłoszone 13 lipca na Festiwalu Comic-Con.
2012-04-04 - Rozmaitości

Recenzje komiksów w Prosto z Kadru


pzk_logonowe W 222. odcinku Prosto z Kadru Filip Bąk z Jackiem Śledzińskim zrecenzują komiksy: "Zabójca 2", "Bez komentarza" oraz "One Piece 8 i 9". Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 5 marca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-04-03 - Zapowiedzi

Mały zbiornik komiksowy - Mikrokosmos


Wydawnictwo WażkaWydawnictwo Ważka na swojej stronie internetowej zaprezentowało okładkę i podało tytuł komiksu Sławomira Lewandowskiego, który planuje wydać na tegoroczną Komiksową Warszawę. Komiks będzie miał tytuł "Mały zbiornik komiksowy - Mikrokosmos". Wydawnictwo poinformowało również, iż premiera trzeciej "BiBułki" została przesunięta na czerwiec.
2012-04-02 - Recenzje

Kajtek i Koko: Opowieści Koka


Kajtek i Koko: Opowieści KokaDużo czasu musiało upłynąć, zanim odważyłem się sięgnąć po ten tom. "Opowieści Koka" trochę mnie przerażały, bałem się, że nie będę w stanie udźwignąć ciężaru czasu, jaki upłynął od pierwszych wydań komiksów zawartych w albumie. Prościej mówiąc: bałem się, że komiksy z lat 1962-1966, tak się zestarzały, że nie trafią w me gusta. Nie wziąłem jednak pod uwagę, kto jest autorem "Opowieści Koka". Wybacz, Mistrzu, że kiedykolwiek w Ciebie wątpiłem. Ledwo zacząłem czytać i okazało się, że co Christa to Christa i nie miałem się czego obawiać.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Kajtek i Koko: Opowieści Koka".