baner Waneko

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-03-31 - Recenzje

Thorgal: Statek miecz


Thorgal: Statek mieczUniwersum Thorgal zaczęło się rozrastać już całkiem szeroko – mamy już dwa spin-offy, a zaraz ujrzy światło dzienne kolejny. Ale muszę szczerze przyznać, że seria nie pociąga mnie już na tyle, żebym z wypiekami śledził wszystko, co wychodzi pod marką „Thorgal”. Przede wszystkim nie rozumiem zbytnio idei tworzenia tych spin-offów, kiedy seria lata swojej świetności dawno ma za sobą – cały czas zapewne dobrze się sprzedaje, ale chyba coraz częściej ze względu na sentymenty dorosłych już fanów komiksu, którzy pamiętają pierwsze zeszyty z przygodami dzielnego syna gwiazd.
Tadeusz Fułek recenzuje komiks "Thorgal: Statek miecz".
2012-03-30 - Zapowiedzi

Kolekcjonerski Baranowski


Ongrys - logoW kwietniu nakładem sklep.gildia.pl i Ongrysa ukaże się kolekcjonerskie wydanie "Antresolki Profesorka Nerwosolka". Natomiast na stronie Tadeusza Baranowskiego można kupić 2 z 3 kolejnych (w sumie ma być 9) kolekcjonerskich albumów "Skąd się bierze woda sodowa", wydanych przez autora.
2012-03-29 - Rozmaitości

Jury Ligatura Pitching i skład Master class


kolopitchingWykłady mistrzowskie na Ligaturze poprowadzą między innymi Grzegorz Janusz i Anke Fauchteberger, której komiks "Somnambule" ukaże się na festiwalu. Wstęp na na wykłady jest wolny. Pitching przeznaczony jest tylko dla zakwalifikowanych wcześniej artystów. W tegorocznym jury zasiądą między innymi Tomas Prokupek i David Schilter, współtwórca łotewskiego magazynu "Kus!", który w tym roku został nagrodzony na Festiwalu Angoluleme.
2012-03-29 - Recenzje

Przygody TinTina: Tintin w kraju Sowietów, Tintin w Kongo


Przygody TinTina: Tintin w kraju Sowietów, Tintin w KongoTintin jaki jest, każdy widzi – radosny chłopaczyna o nieokreślony wieku (gdzieś między dwadzieścia parę lat a trzydzieści parę), nieskalanym poczuciu sprawiedliwości i nieskończonych pokładach szczęścia. Głowa owalna, czupryna zawadiacko na sztorc postawiona, nogi i ręce patykowate, a kreska równa i kolor jednolity. Taki mniej więcej jest bohater jednego z najbardziej popularnych komiksów europejskich dla dzieci i młodzieży. Można więc spokojnie dać swojej latorośli jedną z historyjek z Tintinem w roli głównej – to przecież bohater skrojony dokładnie na miarę dziecięcych oczekiwań (choć dziś już może trochę przestarzałych). Tak mogłoby być w przypadku większości albumów z przygodami Tintina, ale biorąc do ręki wydany przez Egmont granatowy zeszyt zawierający dwie wczesne historie o belgijskim reporterze, należy być dość ostrożnym.
Tadeusz Fułek recenzuje komiks "Przygody TinTina: Tintin w kraju Sowietów, Tintin w Kongo".
2012-03-28 - Zapowiedzi

Inwazja Batmanów w tym roku?


Egmont - logoWedług nieoficjalnych informacji Tomasz Kołodziejczak zapowiedział na Pyrkonie, że w tym roku ukażą się następujące komiksy z Batmanem: "The Greatest Stories Ever Told", "Haunted Knight", nowe wydania "DKR" i "Year One". Można spodziewać się także nowego Lucyfera i wznowienia pierwszego Hellboya.
2012-03-28 - Zapowiedzi

Dodruk Jokera?


Egmont - logoWedług nieoficjalnych informacji, na Pyrkonie Tomasz Kołodziejczyk potwierdził, że planowany jest dodruk wydanego pod koniec ubiegłego roku komiksu "Joker".
2012-03-28 - Recenzje

Radosav. Poranna mgła


Radosav. Poranna mgłaKomiks Stanicia to biografia jego dziadka, tytułowego Radosava. Głównego bohatera poznajemy tuż po II Wojnie Światowej jako małego chłopca, który trafia do serbskiego sierocińca. Dla wielu dzieci wówczas była to jedyna szansa na przeżycie w kraju zniszczonym przez wojnę. Komiks jest zbiorem epizodów z życia Radosava. Towarzyszymy mu podczas śnieżycy, która go zasypała, ciężkich robót publicznych i innych fragmentów jego codziennego życia. Wydawać by się mogło, że taki pomysł na komiks gwarantuje sukces. Stanić poniósł jednak klęskę.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Radosav. Poranna mgła".
2012-03-27 - Zapowiedzi

W.E.S.T - nowa seria Taurusa


Taurus Media - logoTaurus Media poinformowało, że na Festiwalu Komiksowa Warszawa swoją premierę będzie mieć pierwszy tom nowej serii "W.E.S.T" zatytułowany "Upadek Babilonu". Seria liczy sześć tomów. Według wydawcy, akcja serii osadzona jest w USA początku XX wieku, a bohaterami są członkowie elitarnej jednostki W.E.S.T, których zadaniem jest rozpracowanie i zniszczenie tajnej organizacji starającej się zdestabilizować Stany Zjednoczone... Przykładowe plansze można zobaczyć tutaj.
2012-03-27 - Recenzje

Jednorożec #1 - Ostatnia świątynia Asklepiosa


Jednorożec #1 - Ostatnia świątynia AsklepiosaW pierwszym albumie bardzo dużo się dzieje – miejscami trudno oprzeć się wrażeniu, że zbyt dużo. Dlatego też niektóre partie są przegadane, a tekst wręcz dominuje wizualnie nad rysunkami. (...) Mimo tych zastrzeżeń pierwszy tom „Jednorożca” należy jednak do tej grupy komiksów, podczas lektury których czytelnik jest rozdarty. Z jednej strony chciałby pooglądać efektowną grafikę, z drugiej jak najszybciej dowiedzieć jak najwięcej. Mimo pewnego przesycenia fabuły Mathieu Gabella napisał wciągająca historię. Pierwszy tom pokazuje jej ogromny potencjał.
Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Jednorożec #1 - Ostatnia świątynia Asklepiosa".
2012-03-26 - Rozmaitości

Afera z Alexem Rossem


pzk_logonowe
221. odcinek audycji Prosto z Kadru będzie poświęcony artyście Alexowi Rossowi. Filip Bąk z Nikodemem Domerackim przybliżą jego twórczość na przykładzie komiksów: „Marvels” oraz „Kingdom Come”. Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 29 marca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-03-26 - Recenzje

Przygody TinTina - Klejnoty Bianki Castafiore, Lot 714 do Sydney, Tintin i Picarosi, Tintin i Alph-Art


Przygody TinTina - Klejnoty Bianki Castafiore, Lot 714 do Sydney, Tintin i Picarosi, Tintin i Alph-ArtPo zobaczeniu genialnych w moim odczuciu "Przygód Tintina" na dużym ekranie postanowiłem sięgnąć do źródeł i sprawdzić, czy komiksy są równie dobre. Padło na ostatnio wydany w naszym kraju tomik. W seledynowym, ósmym w kolejności i ostatnim już zbiorczym wydaniu przygód Tintina dostajemy cztery nowe historie. Co ciekawe, tylko trzy z nich są pełnoprawnymi komiksami, czwarta zaś - "Tintin i Alph-Art" - to niedokończone dzieło Herge'a, z którego podziwiać możemy jedynie scenariusz i garść szkiców.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Przygody TinTina - Klejnoty Bianki Castafiore, Lot 714 do Sydney, Tintin i Picarosi, Tintin i Alph-Art".
2012-03-24 - Zapowiedzi

N.H.K. ni Yokoso! od Waneko


Waneko - logoWaneko zapowiedziało na FB, że w sierpniu ukaże się pierwszy tom nowej serii "N.H.K. ni Yokoso!". Seria ma w sumie 8 tomów. Manga opowiada o hikikomori, czyli wycofanej społecznie młodzieży. W życiu dwóch takich nastolatków pojawia się jednak dziewczyna...
2012-03-24 - Recenzje

Pamiętnik Kociłapki #3


Pamiętnik Kociłapki #3Trzeci i ostatni tom serii, składającej się z pionowych, czterokadrowych pasków, jest zarazem najlepszy. W dużej mierze wynika to z różnorodności kociej menażerii – w końcu co cztery koty, to nie jeden. Do tego Chiko bywa troszeczkę zblazowana, lubi pogwiazdorzyć, co oczywiście jako temat historyjek bywa całkiem nośne, ale z pewnością nie przydaje komiksowi zbyt wiele dynamiki.
Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Pamiętnik Kociłapki #3".
2012-03-23 - Zapowiedzi

Trzeci numer Nienawidzę Ludzi już 31 marca


nienawidzeludzi03_teaserZapowiadany na 19 kwietnia trzeci numer autorskiego zina Łukasza Kowalczuka "Nienawidzę Ludzi" będzie dostępny już w marcu na Bydgoskiej Sobocie z Komiksem (31 marzec 2012). Zin będzie posiadał trzy różne okładki.
Zapraszamy do zapoznania się z każdą z nich, oraz z dwoma nowymi przykładowymi planszami.
2012-03-23 - Rozmaitości

Wywiad z Emanuelem Roudierem


thorgalverseNa blogu Thorgalverse pojawił się wywiad z Emmanuelem Roudierem, rysownikiem i scenarzystą, ujawniający nieznane fakty i plansze z kulisów powstawania spin-offów "Thorgala".
2012-03-23 - Recenzje

Bo jak trzeba narysować czołg czy bombę, to przecież kobieta tego nie zrobi – szkic o polskim kobiecym komiksie historycznym


zpmc2Z uwagi na specyfikę rynku, rosnącym segmentem komiksów tworzonych przez polskich autorów stał się komiks historyczny. Przyczyna jest prozaiczna, za takimi projektami stoją zazwyczaj publiczne pieniądze. Właściwie jedyną szansą na honorarium dla autorów jest znalezienie mecenasa chętnego wyłożyć fundusze na reklamowy album przybliżający wyjątkowe walory kolejnego miasta powiatowego. Największą bolączką takich komiksów przez długi czas był niski poziom, czy to z powodu amatorszczyzny przypadkowych wykonawców lub też zasługującego na naganę podejścia profesjonalistów do zlecenia jako do chałtury.
Maciej Pałka recenzuje antologię "Złote pszczoły" i drugą część serii "Monte Cassino".
2012-03-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

Program Ligatury 2012


ligatura_logoTegoroczna, trzecia już edycja Ligatury, czyli Międzynarodowego Festiwalu Kultury Komiksowej w Poznaniu odbędzie się między 19 a 22 kwietnia w Poznaniu. W tegorocznym programie dużo miejsca poświęcono filmom o komiksie - będzie można zobaczyć miedzy innymi "Art of Spiegelman", "Alois Nebel", "Comic Book Confidential", a także animacje Janka Kozy. Gośćmi festiwalu będą między innymi Anke Feuchtenberger, twórcy łotewskiego magazynu Kuš!, który w tym roku dostał nagrodę w Angouleme, Grzegorz Janusz, Antal Bayer i Mateusz Szlachtycz.
2012-03-21 - Recenzje

Zeszyty Komiksowe #12: Komiks historyczny


Zeszyty Komiksowe #12: Komiks historycznyZazwyczaj komiks historyczny spotyka się z miażdżącą krytyką środowiska i zabierając się za lekturę dwunastych „Zeszytów Komiksowych” można mieć uzasadnione obawy, że podobnie będzie w tym przypadku. Nic z tych rzeczy, podejście konkretnych autorów ma charakter głównie badawczy, a tam gdzie zaczyna przeważać publicystyka ma ona zazwyczaj optymistyczny wydźwięk.
Paweł Panic recenzuje "Zeszyty Komiksowe #12: Komiks historyczny".
2012-03-20 - Rozmaitości

recenzje komiksów w Prosto z Kadru


pzk_logonowe
W 220. odcinku Prosto z Kadru zrecenzowane zostaną komiksy: „Dziewczyna i murzyn”, „Orbital 1. Blizny” oraz „Opowieści Szeherezady”.
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 22 marca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-03-20 - Ukazały się

Konstanty wraca do domu w angielskiej wersji


konstantyteaserKilka dni temu ukazało się w druku angielska wersja 15 epizodów komiksu internetowego "Konstanty wraca do domu" autorstwa Katarzyny Witerscheim. Większość nakładu zostanie rozdystrybuowana w UK, ale również w Polsce komiks pojawił się na allegro. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma szczegółami tej publikacji.
2012-03-19 - Zapowiedzi

Ważka zdradza najbliższe plany wydawnicze


Wydawnictwo WażkaNa forum Alei Komiksu Wydawnictwo Ważka ujawniło, że premiera "Bi Bułki 3" będzie mieć miejsce w kwietniu, w maju powinien ukazać się zaś komiks "GadKaszmatka". Są szanse, że na FKW zostanie wydany jeszcze jeden komiks, w czerwcu zaś można spodziewać się kolejnego albumu.
2012-03-19 - Recenzje

Ostatni wynalazek


Ostatni wynalazekLubię scenariusze Dominika Szcześniaka. Podoba mi się kreska Rafała Trejnisa. Co więc się stało, że „Ostatni Wynalazek” nie przypadł mi do gustu? Powodów mogło być kilka.
Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks "Ostatni wynalazek".
2012-03-18 - Konkurs

Lista zakwalifikowanych na Ligatura Pitching 2012


ligatura_logoNa tegoroczną, trzecią już edycję Ligatura Pitching wpłyneły w sumie 73 zgłoszenia z 19 krajów. Zakwalifikowano 20 uczestników i uczestniczek, w tym z Polski Monika Powalisz i Zofia Dzierzawska, Pamela Jaworska i Robert Olesiński, a także Maria Rostocka.
2012-03-17 - Recenzje

Zeszyty Komiksowe #11: Komiks w Europie Środkowo-Wschodniej


Zeszyty Komiksowe #11: Komiks w Europie Środkowo-WschodniejNie trzeba zagłębiać się w lekturę, aby stwierdzić, że jedenasty numer „Zeszytów Komiksowych” to nowa jakość. Zmienił się format, pojawiło się nowe logo, a szata graficzna została profesjonalnie przygotowana. Rewolucja przetoczyła się przez wizualną stronę pisma, jego profil pozostawiając nietkniętym. Dzięki temu w odświeżonych i wyraźnie piękniejszych "Zeszytach Komiksowych" nadal można znaleźć to, co stanowiło o sile periodyku w jego "brzydszym" okresie - sporo naprawdę dobrych tekstów.
Paweł Panic recenzuje "Zeszyty Komiksowe #11: Komiks w Europie Środkowo-Wschodniej".
2012-03-15 - Zapowiedzi

Likwidator EŁRO 12


likwidatornewlogoNa początku maja ukaże się nowy komiks o Likwidatorze zatytułowany "EŁRO 12". Za 56-stronicowy album trzeba będzie zapłacić 25-30 zł.
2012-03-13 - Rozmaitości

Afera o Moebiusie


pzk_logonowe
Najbliższa audycja Prosto z Kadru poświęcona będzie Moebiusowi. Gościem specjalny będzie Witold Tkaczyk (Zin Zin Press).
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 15 marca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-03-12 - Recenzje

Usagi Yojimbo 24: Powrót Czarnej Duszy


Usagi Yojimbo 24: Powrót Czarnej DuszyKolejne tomy przygód Usagiego można na ogół czytać bez znajomości innych. Jednak „Powrót Czarnej Duszy” dużo zyskuje, jeśli ktoś zna losy długouchego ronina. Stan Sakai, twórca sagi o króliku, mistrzu miecza, splata wiele wątków z poprzednich tomów i ich znajomość buduje dodatkową głębię i klimat komiksu.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Usagi Yojimbo 24: Powrót Czarnej Duszy".
2012-03-09 - Recenzje

Wiedźmin: Racja Stanu


Wiedźmin: Racja StanuKomiksowy „Wiedźmin” zawsze wzbudzał emocje, czy to jako już istniejąca adaptacja, czy też kolejne ich próby. Popularność postaci Geralta powinna teoretycznie zaowocować całą serią nowych komiksów, ale literacki pierwowzór ustawił poprzeczkę tak wysoko, że ci, co spróbowali ją przeskoczyć, albo się potłukli, albo spalili wszystkie próby. Na szczęście nie przestano próbować, gdyż „Racja stanu” pokazała, że przy odpowiednim podejściu można z sukcesem zrobić wszystko.

Karol Wiśniewski recenzuje obydwa zeszyty "Komiksowych Hitów" składające się na komiks "Wiedźmin: Racja Stanu".
2012-03-09 - Rozmaitości

Purgator: Epizod VI


purgator6Na Aleję Komiksu powraca "Purgator" Alka Bednarskiego! Najnowszy, szósty epizod rzuca więcej światła na realia polityczno-społeczne, w jakich przyszło działać porucznikowi Purgaczowi. Polecamy!
2012-03-07 - Recenzje

Kuśmider i Filo


Kuśmider i FiloNa 30 stronach można śledzić przygody tytułowych bohaterów, czyli Kuśmidera i Filo. Pierwszy to nieco głupawy, ale uczciwy osiłek, drugi to sprytny i też uczciwy kurdupel. Razem mają dopaść zbója Czarnego Grzdyla. Wspólna podróż pełna jest oczywiście niespodzianek, czytelnik zostanie zaskoczony prostą, ale nieoczywistą woltą fabularną, pojawi się też wątek miłosny. Teoretycznie nie ma się do czego przyczepić. Co zatem nie gra w tym komiksie?

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Kuśmider i Filo".
2012-03-07 - Ukazały się

Nowości komiksowe


Aleja KomiksuW ostatnich dniach ukazało się kilka nowości wśród których na pewno każdy coś znajdzie dla siebie. Do wyboru: komiks polski, europejski, azjatycki, starty nowych serii, kontynuacje, wznowienia... Pełna lista w rozwinięciu newsa.
2012-03-05 - Recenzje

Highschool of the Dead #04


Highschool of the Dead #04Zaryzykuję stwierdzenie, że od tego tomu seria wskoczyła na poziom, który będzie nam już towarzyszył do końca. Jest lepiej niż w tomie poprzednim, ale próżno też szukać elementów, które wzbudziły mój entuzjazm podczas lektury części pierwszej i na początku drugiej. Komiks zrobił się po prostu przeciętny. Oznacza to, że chciałbym się dowiedzieć, co będzie dalej, jednak nie wiąże się z żadną dozą ekscytacji.

Dariusz Hallmann recenzuje czwarty tomik "Highschool of the Dead".
2012-03-03 - Recenzje

Star Wars Dziedzictwo #07: Burze


Star Wars Dziedzictwo #07: Burze
Dla przypomnienia: akcja serii rozgrywa się grubo ponad 100 lat po śmierci Vadera, co bynajmniej nie stanęło na przeszkodzie w obsadzeniu w głównej roli kolejnego Skywalkera płci męskiej. Cade, bo o nim mowa, pod względem charakteru stanowi skrzyżowanie swych wielkich przodków: Anakina i Luke'a. W odróżnieniu od nich jest jednak „Jedi pasywnym”. Nie ma zamiaru ani ratować galaktyki ani jej zniewalać, a utrzymuje się z przemytnictwa, podążając tym samym bardziej ścieżką Hana Solo niż którejkolwiek ze stron mocy.


Karol Wiśniewski recenzuje "Burze", siódmą część "Star Wars Dziedzictwo".
2012-03-01 - Recenzje

Highschool of the Dead #03


Highschool of the Dead #03Oto autorzy postanowili wprowadzić do akcji większą liczbę postaci, wliczając w to bohaterów zbiorowych. Pojawiają się ultraprawicowi militaryści, na których czele stoją rodzice Sayi Takagi. Z kolei na ich łaskę zdani są obywatele o wyraźnie pacyfistycznych poglądach. Powraca też demoniczny nauczyciel Koichi Shido z grupką zdemoralizowanych uczniów. I nagle okazuje się, że historia kreślona jest grubą kreską, zaczyna jej brakować psychologicznego zniuansowania, a pewne uproszczenia wprowadzane są tylko po to, aby na ich tle korzystniej wypadli główni bohaterowie.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Highschool of the Dead #03".