baner Waneko

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-02-29 - Rozmaitości

De Crecy w Prosto z Kadru


pzk_logonowe
Najnowsza audycja poświęcona będzie Nicolasowi de Crecy.
Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 1. marca o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-02-28 - Recenzje

Orbital #1


Orbital #1Scenariuszowo „Orbital” to komiks sf w unowocześnionej formie. To już nie jest opowieść o tym, jak to dzielni Ziemianie odkrywają kosmos i wspólnymi wysiłkami budują lepsze jutro. Dawni dumni podróżnicy sprowadzeni zostają do roli „imigrantów kosmosu” – zacofanych, nieprzystosowanych do życia w międzyplanetarnej Konfederacji i względem niej nieufnych. Zresztą ze wzajemnością, gdyż przedstawiciele innych ras postrzegają ludzi jako darmozjady przyjęte do kosmicznej unii wyłącznie ze względów politycznych, które przywłaszczyły sobie cudze zaawansowane technologie i ruszyły zagarniać dla siebie surowce wszechświata, nie dając wspólnocie nic w zamian.

Karol Wiśniewski recenzuje pierwszą część serii "Orbital".
2012-02-28 - Konkurs

Morski potwór JPF


J.P.F.JPF ogłosiło kolejny konkurs związany z serią "One piece". Tym razem należy narysować, wyrzeźbić, uszyć itd. morskiego potwora. Prace trzeba wysłać na ten adres do 15 marca. Nagrodą jest opublikowanie prac w 11. tomiku tej mangi, który dostaną także zwycięzcy.
2012-02-26 - Recenzje

Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny)


Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny)„Powstanie’44 w komiksie – Morowe panny” to antologia prac powstałych na konkurs komiksowy o Powstaniu Warszawskim. W 2010 roku organizator, czyli Muzeum Powstania Warszawskiego, pierwszy raz zdecydował się narzuć tematykę prac – „Morowe panny”. Nadesłane prace miały opowiadać o losach kobiet biorących udział w Powstaniu. Dzięki narzuconemu tematowi, otrzymaliśmy bardzo barwną i różnorodną książkę, na kartach której opowiedziane zostały losy matek, żon, łączniczek, żołnierek, grabarek, sanitariuszek, ale i ofiar gwałtu oraz przemocy.

Maciej Gierszewski recenzuje komiks "Powstanie 44 w komiksie (edycja 2010: Morowe panny)".
2012-02-25 - Zagranica

Kot rabina z Cezarem


cezary2012W kategorii najlepsza animacja nagrodę Cezara otrzymał film "Kot rabina", który Joann Sfar zrealizował na podstawie swojego komiksu. W Polsce do tej pory ukazały się dwa komiksy z tej serii, trzeci jest zapowiedziany na ten rok.
2012-02-24 - Rozmaitości

ha!art o zinach


haartNajnowszy numer magazynu "ha!art" został poświęcony zinom. W piśmie omówiono między innymi "Deus exMachina", "Ścierwo", "Historie" i "Kofeinę", której redaktorem działu komiksowego jest recenzent Alei Komiksu Michał Misztal.
2012-02-24 - Recenzje

Logikomiks - w poszukiwaniu prawdy


LogikomiksCzym dokładnie jest "Logikomiks"? Tak naprawdę określenie "komiks o matematyce" jest sporym uogólnieniem. To kilka opowieści w jednej, trochę biografii Bertranda Russella, słynnego filozofa i logika, trochę historii matematyki, filozofii oraz, oczywiście, logiki, a także wątek poświęcony twórcom "W poszukiwaniu prawdy", ich wątpliwościom co do kształtu "Logikomiksu", wątek wbrew pozorom wcale nie mniej ważny od pozostałych. Wszystkie te rzeczy przeplatają się nawzajem i choć przed lekturą wydaje się, że mogą do siebie nie pasować, autorom udało się wyjść ze swojej koncepcji obronną ręką i zrobić naprawdę dobrą, solidną opowieść obrazkową.

Michał Misztal recenzuje "Logikomiks".
2012-02-22 - Zapowiedzi

Akcja komiks w ruchu


akcjakomiks_logo_small"Akcja! Komiks w ruchu" to projekt Stowarzyszenia Arteria, którego efektem będą klasyczne warsztaty komiksowe i warsztaty motion comics, czyli "ruchomych komiksów" wykorzystujących animację. Poprowadzą je Jacek Fraś i Wojtek Traczyk oraz Daria Bulińska.
2012-02-22 - Zapowiedzi

Okładka Awantury 2.0


awantura20oklteaserW sieci ukazała się okładka magazynu "Awantura 2.0" (wyd.ATY) którego premiera planowana jest na tegoroczną Bydgoską Sobotę z Komiksem (31 marca 2012). Ilustrację do okładki stworzył Krzysztof "Kris" Różański. Na okładce znajduje się "Szlag" - bohater komiksu stworzonego przez Krisa.
2012-02-22 - Recenzje

Ból


BólAutorami „Bólu” są Piotr Harmaciński (scenariusz) i Kamil Boettcher (rysunki). Rysownika znałem m.in. z ciekawego, internetowego komiksu „Stalowy Jeż”, tak scenarzysta był mi całkiem obcy. Po chwili poszukiwań, okazało się, że scenarzysta może się pochwalić całkiem niezłym dorobkiem. Na ów dorobek - poza wydanym w zeszłym roku albumem "Outer Space" - składa się naprawdę sporo krótkich publikacji internetowych. Jak wypada jego najnowsze dzieło?

Jan „Anonimowy Grzybiarz” Sławiński recenzuje komiks "Ból".
2012-02-20 - Rozmaitości

Egmont i Centrala Prosto z kadru


pzk_logonoweNajbliższa audycja "Prosto z Kadru" zdominowana będzie przez "Mistrzów Komiksu" Egmontu i takie tytuły jak: "Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Stulecie: 1969" i "Hard Boiled". Nie zabraknie też miejsca na inne wydawnictwo, czyli Centralę i "SILENCE - katalog międzynarodowego konkursu na komiks bez słów/Ligatura 2011", którego patronem medialnym jest Radio Afera! Program emitowany będzie w najbliższy czwartek, 23 lutego o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-02-20 - Recenzje

Asteriks #04: Wyprawa dookoła Galii


Asteriks (IV wydanie) #04: Wyprawa dookoła GaliiDlaczego Asteriks, mały ciałem acz wielki sercem i rozumem Gal, stał się ulubieńcem czytelników? Może to z powodu jego licznych przygód? A może to zasługa dowcipu i humoru, zarówno w postaci gierek słownych i świetnie podkreślających sytuację łacińskich sentencji, jak i rysunków, karykaturalnych postaci i małych smaczków. Każdy, komu spodobały się zeszyty z niesamowitymi opowieściami Goscinnego zilustrowanymi kolorowymi rysunkami Uderzo, znalazł tam na pewno coś dla siebie. Ja znalazłem, między innymi w komiksie "Wyprawa dookoła Galii", jednym z pierwszych zeszytów serii.

Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje album "Asteriks #04: Wyprawa dookoła Galii".
2012-02-18 - Recenzje

Fantasy Komiks #13


Fantasy Komiks #13Trzynasty tom "Fantasy Komiks" otwiera "Sloka", seria, której nie darzyłem sympatią już wcześniej, zanim przerwałem regularne czytanie magazynu. Pierwsza część opowieści "Łuki krwi" to moim zdaniem przeciętna historia, pełna walk, akcji oraz wojennych intryg, pod pewnymi względami podobna do "Rozbitków z Ythaq", ale pozbawiona interesujących pomysłów i lekkości tamtego cyklu. Obyło się bez większych zgrzytów, ale to za mało, żebym dołączył do wspomnianych we wstępie czytelników uznających "Slokę" za jedną z ich ulubionych serii. Z drugiej strony, w magazynie trafiały się już o wiele gorsze komiksy, ten przynajmniej nie wypada poniżej przeciętnej.
Michał Misztal recenzuje trzynasty tom serii "Fantasy Komiks".
2012-02-16 - Rozmaitości

Tajemnice Poznania nominowane do Nagrody im. J. Łukaszewicza


tejamnicepoznaniaKomiks "Tajemnice Poznania. Prasowy film rysunkowy z lat 1948-1949", zawierający wstęp Adama Ruska (Biblioteka Narodowa) oraz posłowie Justyny Czai (Zakład Filmu i Telewizji, IFP, UAM), zostały nominowane do tegorocznej Nagrody im. Józefa Łukaszewicza. Konkurs o Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowany przez Bibliotekę Raczyńskich od 1999 roku wyróżnia najlepsze książki o Poznaniu wydane w roku ubiegłym.
2012-02-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks. Legendy miejskie


wystawalegendymiejskie_teaserDzisiaj o godzinie 18:00 w Krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (ul.Lipowa 4) rozpocznie się wystawa "Komiks. Legendy Miejskie". Swoje prace wystawiają: Joanna Karpowicz, Agnieszka Piksa, Mariusz Tarkawian, Jakub Woynarowski, Małgorzata Jabłońska. Wystawa potrwa do 29 kwietnia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.
2012-02-16 - Recenzje

Lucky Luke: W górę Missisipi, Na tropie Daltonów, W cieniu wież


Lucky Luke: W górę Missisipi, Na tropie Daltonów, W cieniu wieżPo raz kolejny Egmont uraczył nas zbiorczym wydaniem przygód Lucky Luke’a – kowboja, który jest szybszy niż jego własny cień. W trzecim już, „niebieskim” tomie znalazły się znowu trzy albumy stworzone przez duet Goscinny (scenariusz) i Morris (rysunek). „W górę Missisipi”, „Na tropie Daltonów” i „W cieniu wież wiertniczych” to albumy, pochodzące z lat sześćdziesiątych, czyli ze środkowego okresu twórczości Rene Goscinnego.

Jan „Anonimowy Grzybiarz” Sławiński recenzuje komiks "Lucky Luke: W górę Missisipi, Na tropie Daltonów, W cieniu wież".
2012-02-16 - Rozmaitości

Komiksowy serial TVN


Aleja KomiksuNa antenie TVN można oglądać nowy serial "Julia", który producent reklamuje w ten sposób: "Tytułowa bohaterka to prawdziwie artystyczna dusza. Jej pasją jest rysowanie komiksów, w których przedstawia swój wymarzony świat." Oglądał ktoś może z Was ten serial?
2012-02-14 - Recenzje

Fantasy Komiks #12


Fantasy Komiks #12Czytanie "Fantasy Komiks" przerwałem na tomie siódmym, akurat w momencie, kiedy magazyn zdrożał, a Egmont postanowił ograniczyć ilość jego stron. Minął ponad rok, niedawno sięgnąłem po dwunastą odsłonę antologii "najlepszych komiksów fantasy" i od razu poczułem się, jak w domu. Rzeczywiście, zmiany dotyczą jedynie objętości oraz ceny, poziom i pomysł na zawartość pozostały te same. To dobrze, bo już od lektury pierwszego numeru podobało mi się założenie wydawcy "Fantasy Komiks" i chęć pokazywania czytelnikowi pulpowej fantastyki, świetnej do przekartkowania i zapomnienia. Ewentualnie do zachęcenia młodszych odbiorców, pokazania im komiksu łatwego w odbiorze, czyli takiego, po jaki raczej należy sięgnąć na początku swojej przygody z opowieściami obrazkowymi (co nie znaczy, że nie można lubić takich opowieści także później).

Michał Misztal recenzuje komiks "Fantasy Komiks #12".
2012-02-13 - Ukazały się

"Biegun" - okładka


biegun_omkladkaPrawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie 2012 roku ukaże się komiks Tobiasza Piątkowskiego oraz Jarosława Gacha pt. "Biegun". Wydawcą będzie Instytut Marka Kamińskiego. Zapraszamy do zerknięcia na okładkę albumu.
2012-02-10 - Spotkania, wystawy, imprezy

Bydgoska Sobota z Komiksem 31 marca 2012 r.


bydgoszczW ostatni weekend marca odbędzie się Bydgoska Sobota z Komiksem. Programu imprezy jeszcze nie ma, ale osoby zainteresowane udziałem w giełdzie komiksów mogą już zgłaszać się do organizatorów (kontakt pod numerem telefonu 52 58 58 053). Wstęp na całą imprezę będzie wolny.
2012-02-08 - Zapowiedzi

Dziewczyna i murzyn


Timof Comics - logo27 lutego nakładem wydawnictwa Timof Comics ukaże się komiks autorstwa Judith Vanistendael - "Dziewczyna i murzyn". Autorka będzie gościem tegorocznego Festiwalu Komiksowa Warszawa.
Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami tej publikacji.
2012-02-07 - Zapowiedzi

Kajko i Kokosz - miesięcznik z grą


KiK_logoPod koniec stycznia do sprzedaży trafi nowy miesięcznik Egmontu. Pismo będzie poświęcone Kajkowi i Kokoszowi. Znajdą się w nim gry i zabawy związane z tymi postaciami stworzonymi przez Janusza Christę. Do magazynu dołączona będzie także gra komputerowa. Magazyn skierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat i będzie kosztować 12,99 zł.
2012-02-07 - Rozmaitości

Zeszyty komiksowe nowe i dotowane


Z_K_logo"Zeszyty Komiksowe" nie tylko zmieniły wygląd swojej strony, pojawił się także nowy dział recenzje. Pismo dostało także dofinansowanie z ministerstwa kultury, co pozwoli obniżyć cenę najbliższych numerów magazynu. Z tej okazji redakcja ogłosiła konkurs - wystarczy zgadnąć, jaki komiks zostanie zrecenzowany jako pierwszy. Odpowiedzi można wysyłać do 10 lutego na ten adres.
2012-02-07 - Recenzje

Vampire Knight #9 i #10


Vampire Knight #9 i #10Tak się złożyło – szczęśliwie zresztą – że tomy 9. i 10. „Vampire Knight” przeczytałem ciągiem, jeden po drugim. Wspaniałe doznanie dla fana serii, ponieważ właśnie w tych tomikach dochodzi do obiecanej przez Matsuri Hino kulminacji podcyklu, pełnej napięcia, widowiskowych scen i emocjonujących zwrotów akcji. Do tego poprawiła się jakość druku mangi wydawanej przez Waneko, a polskie tłumaczenie wciąż pozostaje na wysokim poziomie (z wyjątkiem jednej sytuacji, gdzie zamiast imienia „Hanabusa” widnieje „Akatsuki”, ale możliwe, że błąd przybłąkał się z oryginału).

Dariusz Hallmann recenzuje dwa tomy z serii "Vampire Knight".
2012-02-06 - Zapowiedzi

Joma od Ojca Rene


O_R_logo Kolejny zin Ojca Rene "Joma: Zbyt wiele pyt" ukaże się jeszcze w lutym. Okładkę i przykładowe plansze można obejrzeć już teraz. Tradycyjnie jest to pozycja wyłącznie dla dorosłego czytelnika.
2012-02-05 - Rozmaitości

Zwiastuny Yorgiego w Cinema City


yorginewsWydawnictwo kultura gniewu, chcąc zdobyć nowych czytelników komiksowych, stworzyło filmowy trailer komiksu "Yorgi" który można obejrzeć przed seansami w Cinema City. Oprócz tego komiks trafi do szerokiej dystrybucji (między innymi do saloników prasowych).
Zapraszamy do obejrzenia trailera.
2012-02-05 - Ukazały się

Ostatni wynalazek - przykładowe plansze


komiksnipkowUkazał się komiks "Ostatni wynalazek", który na zamówienie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku stworzyli Rafał Trejnis (rysunki) i Dominik Szcześniak (scenariusz). Komiks opowiada o przygodach trójki nastolatków, których tajemniczy naukowiec wybrał do pomocy, żeby zapobiec nieodpowiedniemu wykorzystaniu wynalazku Paula Nipkowa...
Aleja Komiksu objęła swoim patronatem "Ostatni wynalazek".
2012-02-03 - Recenzje

New Avengers #02: Sentry


New Avengers #02: SentryW drugim tomie „New Avengers”, serii pisanej przez Briana Michaela Bendisa jesteśmy świadkami, jak nowo uformowana drużyna stara się dowiedzieć, kim jest Sentry. Czy tajemniczy pomocnik jest przyjacielem czy wrogiem? Dlaczego on sam niczego nie pamięta? Dlaczego nikt nigdy nie słyszał o tak potężnym sprzymierzeńcu, a jedynym potwierdzeniem jego heroicznych wyczynów są - nomen omen - komiksy pisane przez Paula Jenkinsa?

Jan „Anonimowy Grzybiarz” Sławiński recenzuje komiks "New Avengers #02: Sentry".