baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2012-01-31 - Recenzje

Zabójca #02: Machina śmierci


Zabójca #02: Machina śmierci„Zabójca” autorstwa Matza (scenariusz) i Luca Jacamona (rysunek) to seria o perypetiach płatnego zabójcy. Komiks nie ogranicza się do voyerystycznego uczestnictwa w zleceniach, to przede wszystkim wyprawa w głąb psychiki osoby, która żyje z zabijania za pieniądze. Uczynienie przestępcy głównym bohaterem nie jest zabiegiem nowym i odkrywczym, ale na tyle ciekawym i pojemny, że pozwala na niesztampowe opowiedzenie historii. Matzowi to się udaje. Jest też swoim przekroczeniem granicy dobra i zła – świat widziany jest z perspektywy tego złego, który nie musi okazać się wcielonym diabłem, który może mieć wiele wspólnego z czytelnikiem...

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Zabójca #02: Machina śmierci".
2012-01-25 - Ukazały się

Ryjówka Przeznaczenia


RyjowkaPrzeznaczenia
Nakładem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk ukazał się kolejny (po "Ostatnim Żubrze" i "Żubrze Żorżu") autorski komiks Tomasza Samojlika pod tytułem "Ryjówka Przeznaczenia".
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami publikacji oraz sześcioma przykładowymi planszami.
2012-01-24 - Zapowiedzi

Ostatni Wynalazek na Lewkonie


ostatniwynalazek_teaser"Ostatni wynalazek" autorstwa Dominika Szcześniaka (scenariusz) i Rafała Trejnisa (rysunek) będzie miał swoją premierę 28 stycznia podczas Lęborskich Spotkań z Fantastyką Lewkon. Przy okazji samej imprezy odbędzie się spotkanie ze scenarzystą "Ostatniego wynalazku", oraz z Janem Platą Przechlewskim (autorem między innymi komiksu "Wampiurs Wars")
2012-01-24 - Zapowiedzi

Byle do piątku trzynastego w limitowanym nakładzie 100 sztuk


byledopiatkuteaserJuż za kilka dni - w piątek 27 stycznia 2012 - ukaże się limitowane wydanie komiksu "Byle do piątku trzynastego". Komiks w nakładzie 100 sztuk, opatrzony odręczną ilustracją, oraz zawierający oryginalny kadr będzie do nabycia podczas "potrójnej premiery" o której informowaliśmy niedawno. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi tej publikacji oraz z przykładowymi planszami.
2012-01-23 - Rozmaitości

Baranowski i Papcio Chmiel w "Bziku"


bzik_logoW najnowszym numerze satyrycznego "Bzika!", oprócz interesującego wywiadu ze słynnym rysownikiem Tadeuszem Baranowskim, autorem przygód Kudłaczka i Bąbelka, także Papcio Chmiel prezentujący - po raz pierwszy - plansze z najnowszej księgi przygód Tytusa, Romka i A'Tomka! Będzie to historia o Odsieczy Wiedeńskiej.
2012-01-22 - Recenzje

Asteriks Legionista


Asteriks LegionistaZanim jeszcze zacząłem czytać Asteriksa, którego dostałem do recenzji, zastanawiałem się, czy można o jakimś albumie spod pióra Goscinnego w ogóle pisać źle. Trzydzieści cztery albumy komiksowe (plus dodatki w stylu „Asteriks i przyjaciele” lub „Jak Obeliks wpadł do kociołka druida, kiedy był mały”), osiem filmów animowanych, cztery aktorskie, liczne gry i marka znana i lubiana na całym świecie. Czy taki fenomen, nawet jeśli miałby „gorszy dzień”, można krytykować? Po przeczytaniu albumu wciąż tego nie wiem – na szczęście był świetny.

Jan „Anonimowy Grzybiarz” Sławiński recenzuje "Asteriksa Legionistę".
2012-01-21 - Ukazały się

One Piece #09


J.P.F.Do sprzedaży trafiła pierwsza w tym roku manga, jest nią dziewiąty tom "One Piece" z JPF. Wydawnictwo ogłosiło również promocję na wszystkie wydane tomy "Naruto" oraz zastanawia się nad dodrukami brakujących tomów "X-Clamp".
2012-01-21 - Spotkania, wystawy, imprezy

Warsztaty komiksowe w Wejherowie


Tomasz Mering zaprasza na warsztaty komiksowe pod hasłem "Komiksowe światy prostopadłe" dla dzieci i młodzieży w starszym wieku szkolnym, gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym w Wejherowskim Centrum Kultury w ramach ArtFerii 2012. Spot reklamujący te warsztaty można zobaczyć w tym miejscu.
2012-01-20 - Recenzje

Thorgal - Louve #01: Raissa


Thorgal - Louve #01: RaissaLouve jest dziewczynką odważną i sprytną, o czystym sercu. Znamy ją z całej rodziny Aegrissonów najmniej. Jej przygoda, w przeciwieństwie do jej braci, jeszcze się nie zaczęła. Jedyne co o niej wiemy to fakt, że potrafi rozmawiać ze zwierzętami, co w porównaniu z niezwykłymi mocami Jolana czy klątwą Aniela łatwo zapada w niepamięć. Jednak Louve jest córką gwiazd, dziecięciem, którego nie planowali bogowie Asgardu i ma zamiar o sobie przypomnieć.

Matylda Sęk recenzuje komiks "Thorgal - Louve #01: Raissa".
2012-01-18 - Recenzje

Trolle z Troy #12: Trolle w szkole


Trolle z Troy #12: Trolle w szkoleSiłą tego albumu jest to, co tak lubię w świecie Trolli z Troy: świetne rysunki postaci, rozbudowana mimika i gestykulacja, odzwierciedlająca charakterystyczne typy bohaterów (np. zwariowany czarownik Trolli, którego można uznać za karykaturę Panoramixa), a także dokładne przedstawienie świata trolli i ludzi – kadry naładowane są różnymi detalami. Dodatkowym plusem są kolory. Rysownik nie poszedł na łatwiznę, konsekwentnie zbudował miasta i wioski, przywodzące na myśl średniowieczny zaścianek i gościniec. Komiks raczej nie jest przeznaczony dla dzieci, jeśli już to do nastoletnich chłopców.

Maciej Gierszewski recenzuje album "Trolle z Troy #12: Trolle w szkole".
2012-01-16 - Rozmaitości

Plebiscyt Sztorm 2011


sztormstatuetkaRuszył siódmy już Plebiscyt Trójmiejskiego wydania Gazety Wyborczej "Sztorm 2011" mający na celu wybranie artystów, instytucji oraz wydarzeń, które wywołały największe poruszenie w trójmiejskim życiu kulturalnym. Jednym z nominowanych jest trójmiejski autor komiksów - Mateusz Skutnik.
2012-01-16 - Recenzje

Czasem


CzasemTaki komiks musiał napisać mężczyzna po przejściach. Co prawda większość facetów po czterdziestce można określić tym mianem, jednak ilu z nich faktycznie wyciąga wnioski? Ilu ma chęć i siłę na to, aby przynajmniej spróbować zmienić się na lepsze? Grzegorz Janusz prezentuje w „Czasem” porażające, duszne studium męskiego egocentryzmu, gruboskórności i zgnuśnienia. Ku przestrodze.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks "Czasem".
2012-01-13 - Zapowiedzi

Byle do piątku trzynastego


byledopiatkuteaserDzisiaj (w piątek trzynastego) na blogu Piotra Nowackiego ukazała się zapowiedź komiksu "Byle do piątku trzynastego". Seria ta może być znana stałym czytelnikom magazynu "Karton". Zapraszamy do zapoznania się z okładką tego komiksu.
2012-01-10 - Ukazały się

Komiks w PRL, PRL w komiksie


komikswprlteaserOd dnia dzisiejszego (10 stycznia 2011 r.) w sprzedaży dostępny jest album "Komiks w PRL, PRL w komiksie". Wydawnictwo porusza tematykę komiksu wydawanego w okresie istnienia Polski Ludowej i zawierającego treści związane z historią, prowadzoną przez władze propagandą i rzeczywistością tamtych czasów (komiksy wykorzystywane w reklamie, nawiązujące do ówczesnych wydarzeń, będące odzwierciedleniem PRL-owskiej popkultury, jak i stanowiące jej część, a także takie, które zawierały aluzje do zjawisk ówczesnej rzeczywistości).
2012-01-10 - Recenzje

Biały Orzeł


Biały OrzełPomysł na fabułę nie jest odkrywczy, ale spójny i dobrze opowiedziany. Informacje są umiejętnie podawane, by podtrzymać napięcie, pomaga w tym też sprawna defragmentacja fabuły. Komiks czyta się dobrze, i co ważniejsze, chce się przeczytać więcej. Trzeba jednak pamiętać, że to tylko niezobowiązująca rozrywka i nic więcej. Bardzo solidnie wypadają także rysunki i kompozycja plansz. Komiks jest dynamicznie skadrowany. Maciej Kmiołek (scenariusz) i Adam Kmiołek (rysunek) oraz Daria Widermańska-Spala (kolor) wykonali kawał solidnej roboty.

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks "Biały Orzeł".
2012-01-05 - Ukazały się

"Radosav" w przedsprzedaży


CentralaDo 31 stycznia będzie można zakupić w przedsprzedaży album "Radosav. Poranna Mgła" w promocyjnej cenie 29,90 zł. Tym którzy skuszą się na nowy komiks od Centrali, wydawca oferuje także dodatkowy rabat na "PAPA MUSTA Na Regale" (9,90 zł zamiast 29,90 zł).
2012-01-04 - Rozmaitości

Rok 2011 prosto z kadru - część druga


pzklogoRok 2011 rozpoczął się od podwyższenia podatku na książki i komiksy. Czy te zmiany miały wpływ na czytelnictwo w Polsce? Ciąg dalszy podsumowania ubiegłego roku w Prosto z Kadru. Tym razem wypowiedzą się: Andrzej Kownacki (JPF), Szymon Holcman (Kultura Gniewu) oraz Michał Słomka (Centrala). Audycji Prosto z Kadru, prowadzonej przez Filipa Bąka, można słuchać w czwartek, 5 stycznia o 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz online. Nagranie dostępne będzie już w piątek na FB.
2012-01-02 - Zapowiedzi

Zapowiedzi KG na 2012 r.


kultura gniewuKultura Gniewu ujawniła swoje pierwsze zapowiedzi na 2012 r. Można spodziewać się nowych komiksów Arne Bellstorfa i Tadeusza Baranowskiego, pierwszej części nowej serii "Yorgi" Jerzego Ozgi i Dariusza Rzontkowskiego, a także debiutanckiego albumu duetu Paweł Garwol i Roman Lipczyński. Na 2012 r. przesunięto także wydanie "Bośniackiego płaskiego psa".