baner Waneko

ARCHIWUM WIEŚCI

2011-07-29 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Egmontu na wrzesień 2011 r.


Egmont - logoEgmont ujawnił swoje zapowiedzi na wrzesień. W planach jest wydanie kolejnych komiksów ze świata "Star Wars", XXXI księgi Tytusa i trzeciego integrala Lucky'a Lucka. Z sierpnia przesunięty został także 21 tom "Miecza nieśmiertelnego". We wrześniu ukażą się również kolejne części serii "Gigant poleca" i "MegaGiga".
2011-07-29 - Recenzje

Dylan Dog #13: Morgana, Opowieść o nikim


Dylan Dog #13: Morgana, Opowieść o nikimJednym z warunków dobrej opowieści grozy jest doprowadzenie do sytuacji, w której czytelnik, utożsamiając się z bohaterami, może postawić się w ich położeniu i dzięki temu doświadczyć choć częściowo „dreszczyku”, jaki jest ich udziałem. Siłą najlepszych horrorów jest mocne osadzenie w rzeczywistości, dobra konstrukcja psychologiczna postaci, ciekawy pomysł na relacje między nimi. Gdy już do tak solidnie zbudowanego świata przedstawionego wkradają się wreszcie – będące esencją horroru - elementy fantastyczne, przerażające i nie dające się wyjaśnić zjawiska – ich „siła rażenia” jest bez porównania silniejsza w stosunku do tego, co otrzymalibyśmy w przypadku zaistnienia ich w mniej wiarygodnym świecie.

Kaja.wabbit recenzuje komiks Dylan Dog #13: Morgana, Opowieść o nikim.
2011-07-24 - Recenzje

Prosiacek 1990-2010


Prosiacek 1990–2010Zbiorcze wydanie „Prosiacków”, które z okazji swojego dziesięciolecia zaserwowała czytelnikom Kultura Gniewu, można porównać do wydawnictw płytowych ukazujących się pod szyldem Manufaktury Legendy. Dla miłośników polskiej muzyki niezależnej są to albumy kultowe. Po latach postanowione je zebrać, ładnie zapakować, a następnie wydać, zachowując przy tym niezmienione to, co najważniejsze, czyli muzykę. Kultura podobnie uczyniła z zinem Krzysztofa Owedyka, elegancko opakowując prawdziwie punkowy, komiksowy materiał.


Paweł "PKP" Panic recenzuje komiks Prosiacek 1990–2010.
2011-07-20 - Recenzje

Hiroszima 1945 (Bosonogi Gen) #10


Hiroszima 1945 (Bosonogi Gen) #10A więc udało się. Wydawnictwu Waneko bez wątpienia należą się gratulacje. W sierpniu 2004 r. (myślę, że ten miesiąc to nie był przypadek) na polskim rynku ukazał się 1. tom „Bosonogiego Gena”. Początkowo planowano wydanie jedynie dwóch pierwszych tomów, stąd modyfikacja tytułu. Tymczasem w kolejnych latach pojawiły się następne części, a w maju 2011 do rąk czytelników trafił dziesiąty i zarazem ostatni tom serii.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks Hiroszima 1945 (Bosonogi Gen) #10.
2011-07-14 - Konkurs

Avangarda 007 i Kaydan


HKlogoZ okazji konwentu Avangarda 007 wydawca serii o Henryku Kaydanie zorganizował konkurs. Żeby wygrać komiksy, kubki i oryginalne plansze, wystarczy na ten adres wysłać nazwiska 3 aktorów, którzy grali Jamesa Bonda. O wygranej decyduje kolejność zgłoszeń, wyniki pojawią się 18 lipca na stronie komiksu, a nagrody będzie można odebrać na konwencie.
2011-07-13 - Rozmaitości

Wydawnictwo "Abiekt.pl" zamknięte


abiekt_ Wczoraj na stronie internetowej wydawnictwa "Abiekt.pl" pojawiła się informacja: "Szanowni, z przykrością informujemy, że po trzech latach działania, wydawnictwo Abiekt.pl zostaje zamknięte. Przez ten okres wydaliśmy siedem tytułów, które pokazywały sprawy LGBT od różnych stron i w różnych konwencjach - od komiksu, przez przewodnik po powieść".
2011-07-13 - Ukazały się

Ukazał się Stuck Rubber Baby


Stuck Rubber BabyW dniu dzisiejszym nakładem Centrali i Fundacji Tranzyt ukazał się komiks Stuck Rubber Baby opowiadający o walce o równouprawnienie homoseksualistów i czarnoskórych Amerykanów, jaka toczyła się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
2011-07-13 - Recenzje

Corto Maltese: Złoty Dom w Samarkandzie


Corto Maltese: Złoty Dom w SamarkandzieMożna odnieść wrażenie, że w Polsce najpopularniejszy bohater Hugo Pratta nie znalazł zbyt wielu fanów i kolejne tomy przechodzą bez większego echa. Nic dziwnego – komiks to specyficzny, momentami absurdalny i bardzo abstrakcyjny. Ale z drugiej strony Corto Maltese zajmuje zaszczytne miejsce w panteonie bohaterów europejskiego komiksu. Jak więc spisze się na rynku „Złoty Dom w Samarkandzie”?

Tadusz Fułek recenzuje komiks Corto Maltese: Złoty Dom w Samarkandzie.
2011-07-11 - Spotkania, wystawy, imprezy

Wystawa "Black and White. Niepoprawny komiks i animacja" w Warszawie


blackANDwhite_m Wystawa „Black and White”, która otwarta zostanie w piątek 15 lipca w Warszawie, prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich społeczno-polityczny przekaz, ignorujący niuanse politycznej poprawności. Zgromadzone na wystawie prace poprzez swą dosadność, przerysowanie, niekiedy wręcz brzydotę i obsceniczność paradoksalnie kreują sferę wolności.
2011-07-11 - Rozmaitości

Kołodziejczak w CK


glowobojcyJuż jutro, 12 lipca, między godziną 17.00 a 19.15 Tomasz Kołodziejczak, szef Klubu Świata Komiksów - komiksowego oddziału Egmontu, będzie podpisywać w warszawskim sklepie Centrum Komiksu swoją najnowszą książkę "Głowobójcy". Z tej okazji w CK będzie można kupić także inne tytuły z cyklu "Dominium Solarne".
2011-07-09 - Recenzje

Kamień przeznaczenia


Kamień przeznaczeniaKleszcz nie udaje, że to, co napisał i narysował, miało być czymś więcej niż tylko rozrywką i pod tym względem jego scenariusz sprawdza się całkiem nieźle. Czuć tutaj atmosferę czytanych w dzieciństwie superbohaterskich komiksów z TM-Semic, niczym nieskrępowaną wyobraźnię, pełną uroku naiwność (która w "Kamieniu przeznaczenia" potrafi też drażnić, ale tylko trochę i tylko czasami) oraz chęć zrobienia czegoś, co można poczytać na przykład w pociągu czy po długim dniu w pracy i odstresować się.

Michał Misztal recenzuje komiks Kamień przeznaczenia.
2011-07-05 - Recenzje

One Piece #3 i #4


One Piece #3 i #4Z przesunięciem miesięcznym względem początkowych zapowiedzi, ale przynajmniej regularnie, dostajemy do rąk kolejne tomy „One Piece” wydawane pod szyldem JPF. Każdy kolejny tom zawiera 9 rozdziałów, które jednak nie muszą tworzyć spójnej i zamkniętej całości.

Tadeusz Fułek recenzuje One Piece #3 i #4.
2011-07-01 - Recenzje

Zemsta hrabiego Skarbka


Zemsta hrabiego SkarbkaWłaściwie wystarczyłoby napisać, że „Zemsta hrabiego Skarbka” jest rewelacyjnym komiksem. Reszta to zbędne dzielenie włosa na czworo. Taka jest prawda. Kolejne zdania są skierowane do tych, którzy nad syntetyczne ujęcie przedkładają analizę, musząc jak niewierny Tomasz dotknąć trzewi...

Łukasz Chmielewski recenzuje komiks Zemsta hrabiego Skarbka.