baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2011-06-30 - Zapowiedzi

Hanami przekłada premiery


Hanami - logoWydawnictwo Hanami poinformowało na swym Facebookowym profilu o zmianach w terminarzu wydawniczym. Trzeci tom "Pluto" ukaże się pod koniec września, a "Ikigami #5" w październiku.
2011-06-29 - Zapowiedzi

Zapowiedzi JPF na 3 kwartał 2011 r.


J.P.F. Wydawnictwo JPF zaktualizowało swoje zapowiedzi wydawnicze do września 2011 r. W ciągu najbliższych 3 miesięcy można spodziewać się kontynuacji serii: "Bleach" (3 tomy), "One Piece" (3), "Heat" (2) i "Fullmetal Alchemist" (1), "Ouran high school host club" (1) oraz "Naruto" (1).
2011-06-29 - Konkurs

Uzumaki - konkurs


uzumaki_smallZapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym naszym konkursie! Tym razem do wygrania jest jeden egzemplarz "Uzumaki - Spirala" - wielgaśnego komiksu ufundowanego przez wydawnictwo JPF. Aby stać się jego dumnym posiadaczem, należy prawidłowo odpowiedzieć na jedno, niezwykle łatwe pytanie.
2011-06-29 - Konkurs

V edycja konkursu - "Powstanie`44 w komiksie"


male_k Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza V edycję konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim „Powstanie `44 w komiksie”. Konkurs ma zachęcić do artystycznego zgłębiania historii. Do tej pory Muzeum zorganizowało cztery edycje, w tym dwie o zasięgu międzynarodowym. Tematem przewodnim konkursu jest powstańcza rzeczywistość zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania.
2011-06-28 - Rozmaitości

Pszren i Tandian, czyli kropki


tandian1W sieci ukazał się "Tandian", czyli kolejny solowy projekt Piotra Szreniawskiego. "Tandian" jest swoistą kontynuacją projektu "Dantian. Pszren znów użył tylko kropek. Tym razem miejsce kropek jest stałe, zmienia się zaś usytuowanie kadrów i ich ilość. Dalej jednak komiks liczy sobie 450 stron, a w każdym kadrze jest tylko jedna kropka...
2011-06-27 - Ukazały się

La Masakra na papierze


La_Masakra_okladka_cenzNa tegorocznym Bałtyckim Festiwalu Komiksu swoją premierę miała niezapowiedziana wcześniej publikacja oficyny wydawniczej ATY (odpowiedzialnej między innymi za magazyn Biceps) "La Masakra" autorstwa Maxa Atlanty.
UWAGA: tylko dla dorosłych!
2011-06-27 - Recenzje

Vampire Knight #07


Vampire Knight #07Główną bohaterką jest Yuki Kurosu, strażniczka, a jej partner to Zero Kiriyu, naturalnie - strażnik. Oboje są po traumatycznych przeżyciach, a ich relacje oraz status egzystencjalny coraz bardziej się komplikują. Pierwszy tom zaciekawił mnie fabułą i ujął warsztatową sprawnością autorki. Drugi podtrzymał to wrażenie, natomiast niewielki kryzys pojawił się w tomach 3-5, bo akcja zaczęła dreptać w miejscu. Na szczęście szósty tom wyjaśnił przyczyny kryzysu i przyniósł odmianę na lepsze.

Dariusz Hallmann recenzuje komiks Vampire Knight #07.
2011-06-24 - Recenzje

Star Wars: Rycerze starej republiki #02: Flashpoint


Star Wars: Rycerze starej republiki #02: FlashpointGłówny bohater komiksu, Zayne Carrick, jest kiepskim Jedi. Jego umiejętności nie są w żaden sposób specjalne, a jego szanse na zostanie kimś więcej niż padawanem znikome. Tym bardziej, że jest niesłusznie ścigany przez pół galaktyki za mordowanie Jedi. Zresztą, jego kompani są niewiele lepsi. Gryph to przebiegły i chciwy handlarz, oskarżony o współudział w zabójstwach, a ich świetny mechanik - Camper - to po prostu wariat. Natomiast jedyna kobieta, która z nimi lata – Jarael – mimo że wydaje się najnormalniejsza z tej paczki, skrywa mroczną przeszłość i dużo lepiej radzi sobie w walce niż nasz biedny Jedi, Carrick. Jak by nie patrzeć, obserwowanie i czytanie przygód takiej załogi kosmicznych awanturników może sprawić naprawdę sporą przyjemność.

Tomasz Bednarz recenzuje komiks Star Wars: Rycerze starej republiki #02: Flashpoint.
2011-06-21 - Recenzje

Thor: Wikingowie


Thor: WikingowieMoże się wydawać, że wydany niedawno przez Muchę „Thor: Wikingowie” to strzał w dziesiątkę. Na ekranach kin gości właśnie Bóg Piorunów w reżyserii Kennetha Branagha, z Chrisem Hemsworthem w roli tytułowej, co niewątpliwie skłoni wielu do zapoznania się z nowym komiksem oferowanym przez duńskie wydawnictwo. Innym czynnikiem skłaniającym do sięgnięcia po tę pozycję jest nazwisko irlandzkiego scenarzysty – Gartha Ennisa, kontrowersyjnego, lecz bardzo popularnego w Polsce autora. Jak twórca m.in. kultowego "Kaznodziei" poradził sobie z przygodami odzianego w kolorowy trykot boga?

Jan "Anonimowy Grzybiarz" Sławiński recenzuje komiks Thor: Wikingowie.
2011-06-20 - Zagranica

Van Hamme pozbywa się Thorgala


thorgalverseJean van Hamme scedował swój udział praw do postaci Thorgala na franko-belgijską grupę wydawniczą Média-Participations. Koncern jest właścicielem oficyny Le Lombard. Kwota transakcji równoważna jest sumie za siedem lat praw autorskich (z wyłączeniem praw pochodnych i audiowizualnych). Więcej na blogu thorgalverse Jakuba Sytego.

2011-06-18 - Recenzje

Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie)


Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie)Summa summarum otrzymujemy w jednym albumie pewien przekrój twórczości Christy, skądinąd częściowo przynajmniej znany jego fanom. Podejrzewam, że głównie pierwsza część może być mniej znana, głównie z racji tego, że powstała i dawno, i chyba nie była publikowana w późniejszych latach w innej niż gazetowa formie. Mamy tu również do czynienia jeszcze z Kajtkiem-Majtkiem, czyli pierwszą wersją Kajtka znanego z późniejszych, wspólnych z Kokiem, przygód. Ciekawym doświadczeniem jest poznawanie zarówno ewolucji bohaterów, jak i stylu rysowania autora, czego mamy tutaj dobry przykład.

Mariusz Miros recenzuje komiks Kajtek i Koko w Londynie (II wydanie).
2011-06-17 - Zapowiedzi

Uczeń Heweliusza


UczenHeweliuszaW sieci pojawiła się okładka nowego komiksu powstałego z okazji 400 rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Oficjalna premiera nastąpi w sobotę 25 czerwca na Bałtyckim Festiwalu Komiksu. Spotkanie promocyjne zaplanowane jest na godzinę 11.
2011-06-17 - Spotkania, wystawy, imprezy

I Festiwal Komiksu Historycznego


fkhLOGO18 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Komiksu Historycznego. Na imprezie pojawią się między innymi Wojciech Birek, Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski, Sławomir Kiełbus i Tomasz Kołodziejczak. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach komiksowych i spotkaniach z autorami, zdobyć ich autograf i kupić komiks. Szczegółowy plan imprezy dostępny jest tutaj. Polecamy!
2011-06-16 - Rozmaitości

Awaria newslettera - przepraszamy


Aleja KomiksuPróbując naprawić niedziałający od dłuższego czasu newsletter Alei Komiksu, niechcący sprawiliśmy, że został wysłany do naszych subskrybentów wielokrotnie w przeciągu kilkunastu minut. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i czas zmarnowany na usuwanie wiadomości z newslettera z waszych skrzynek pocztowych.
2011-06-15 - Recenzje

Kriss De Valnor: Nie zapominam o niczym


Kriss De Valnor – Nie zapominam o niczymPo dość słabych odcinkach "Thorgala" pisanych przez Yvesa Sente można było założyć, że będziemy mieli do czynienia z towarem posiadającym wady i zalety zwykłej franczyzy. Czy rezygnacja z oczekiwań była słuszną postawą? Moim zdaniem, niestety, tak.

Maciej Pałka recenzuje komiks Kriss De Valnor – Nie zapominam o niczym.
2011-06-14 - Zapowiedzi

Czerwone króliki na BFK 2011


Ostatni ZubrNa tegorocznym Bałtyckim Festiwalu Komiksu swoją premierę będzie miał komiks autorstwa młodej chińskiej autorski RongRong Luo pt. "Czerwone króliki".
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tej publikacji oraz z przykładowymi planszami.
2011-06-13 - Zapowiedzi

Dzisiaj ukaże się 51 numer Ziniola


Ziniol51"Ziniol nr 51" to jednorazowe wydarzenie, ukazujące się już niebawem, bo za kilka godzin. Będzie można je dostać o godzinie 19.00 na placu Litewskim w Lublinie. Publikacja związana jest z przyjazdem do miasta ekspertów, oceniających kandydatów do ESK 2016. Warto pokibicować samej idei Lublina jako Europejskiej Stolicy Kultury, jak i nowemu, wolontarystycznie wydanemu numerowi magazynu.
2011-06-09 - Spotkania, wystawy, imprezy

BFK 2011 zbliża się dużymi krokami


bfk_2011W ostatni weekend czerwca odbędzie się czwarta już edycja Bałtyckiego Festiwalu Komiksu – GDAK. Zagranicznymi gwiazdami festiwalu będą Simon Bisley i RongRong Luo, której album "Czerwone Króliki" będzie miał swoja premierę w Gdańsku. Swoją obecnośc na BFK potwierdzili już także między innymi: Karol Kalinowski, Michał Śledziński, Grzegorz Janusz i Nikodem Cabała.
Aleja Komiksu objęła swoim patronatem BFK-GDAK.
2011-06-07 - Recenzje

Star Wars Komiks – Wydanie Specjalne #08 (1/2011)


SW_K_logoScenariusz komiksu trzyma stały gwiezdnowojenny poziom. Weteran John Ostrander, znany u nas z serii "SW Dziedzictwo", prezentuje nam całkiem ciekawą intrygę, wielkie bitwy kosmiczne, pościgi i potyczki z rycerzami Jedi w roli głównej. Co ważne, (prawie) żadna z głównych postaci nie jest mięsem armatnim i nie istnieje tylko po to żeby umrzeć, jak to się często zdarza w uniwersum Star Wars. Z drugiej jednak strony widzimy wiele znajomych postaci, co do których jesteśmy pewni, że wyjdą z tego konfliktu bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.
Sprawdź, co Tomasz Bednarz - zwycięzca naszego konkursu na recenzję Star Wars - sądzi o "Star Wars Komiks – Wydanie Specjalne #08 (1/2011)".

2011-06-04 - Recenzje

Café Budapeszt


Café BudapesztMłody Jechezkel Damjanich (zwany Chaskelem) dostaje list od mieszkającego w Jerozolimie wuja. Mężczyzna prowadzi tam tytułowy lokal Café Budapeszt. Zaprasza on swojego siostrzeńca wraz z jego matką do Miasta Ze Złota, miasta świętego, tygla kultur i religii. Młodzieniec wyrusza do Palestyny, gdyż w Węgrzech doskwiera głód i króluje bieda. Problem w tym, że wspaniała Jerozolima nie jest taka przyjazna, jak się wydaje.

Marcin "Dr.Agon" Górski recenzuje komiks Café Budapeszt.
2011-06-02 - Spotkania, wystawy, imprezy

Ojciec Rene w Szczecinie


O_R_logoW szczecińskim klubie Hormon, który mieści się przy ulicy Monte Cassino 6, od 29 maja można oglądać wystawę prac Ojca Rene. Sam twórca ostrzega, że wystawa jest niecenzuralna i megaundergroundowa - kpiny m.in. z księży, studentów i wielkości greckich penisów".