baner Waneko

ARCHIWUM WIEŚCI

2011-03-31 - Ukazały się

Cichociemni z "Ospy"


CichociemniNakładem Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie ukazał się komiks opowiadający o losach 6 członków XI grupy zrzuconej do kraju w nocy z 1 na 2 września 1942 r.
Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami.
2011-03-29 - Recenzje

Koszmarna powieść


Istnieją takie horrory, o których jeszcze przed lekturą wiadomo, że będą przewidywalną, krwawą sztampą. Mimo to, znaleźć można wśród nich takie teksty, które nie potrafią spełnić nawet wyżej wymienionych „wymagań”. Do takich właśnie pozycji należą „Kajmany” Guya N. Smitha.

Mateusz Dąbrowski recenzuje powieść Guya N. Smitha pt. "Kajmany".
2011-03-28 - Recenzje

Safari na plaży


m_mawil_safari_na_plazyMawil ciekawie przedstawił w swoim komiksie relacje i uczucia pomiędzy osobami z różnych środowisk, które potrafią się na jakiejś wspólnej platformie porozumieć. Nie znaczy to jednak, że nie przebiega to bezproblemowo. Widać, że czasem brak jest wspólnych punktów odniesienia, życiowego doświadczenia, których to braków nie da się łatwo przezwyciężyć.

Mariusz Miros dzieli się wrażeniami po lekturze Safari na plaży.
2011-03-23 - Rozmaitości

Prosto z Kadru o komiksie w WągrowcuGoście w audycji "Prosto z Kadru" będzie Daniel Hilbrecht, koordynator wielu wągrowieckich inicjatyw komiksowych. Kasper Piasecki wypyta szczegółowo o związki Wągrowca ze sztuką komiksu. Audycji można słuchać w czwartek, 24 marca, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia.
2011-03-23 - Zapowiedzi

Funky Koval tańszy o ponad 1/4!


funky_proszynski Premiera "Funky Koval 1: Bez oddechu" została przesunięta o tydzień. Jest to spowodowane koniecznością przemetkowania komiksu - album będzie kosztować 21,9 zł, a nie 29,9 zł!
2011-03-23 - Ukazały się

Historia Polski w komiksowch kadrach


HistoriaPod koniec roku 2010 nakładem Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ukazała się książka poruszającą zagadnienia związane ze sposobami przedstawiania i funkcjonowania historii w rysunkowych opowieściach pod tytułem "Historia Polski w komiksowych kadrach". Autorką książki jest Justyna Czaja.
2011-03-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

Komiks - tropy w popkulturze


komiks_tropy30 marca 2011 o godzinie 18:30 w Czytelni Instytutu Filologii Angielskiej KUL (C-911) odbędzie się wykład pod tytułem "Komiks - tropy w popkulturze. Wstęp do historii komiksu brytyjskiego i amerykańskiego". Wykład wygłosi Maciej Pałka, rysownik, publicysta i wydawca komiksów. Wykład poprzedzą krótkie wystąpienia prof. Roberta Looby'ego i Macieja Czerniakowskiego (I rok MA) dotyczące doświadczeń w tłumaczeniu tekstów komiksów na język angielski.
2011-03-22 - Recenzje

Zakazany owoc i bracia Kowalscy w jednym


strefakomiksumrokmPalinowski jest komiksiarzem w swojej twórczości zarazem bezkompromisowym i autoironicznym. Charakterystyczny, brzydki cartoon zestawiony z bulwersującą treścią i okraszony dosadnym humorem może szokować (taka była moja reakcja, gdy po raz pierwszy zetknąłem się z tymi komiksami). Z drugiej strony, epatowanie brzydotą i chamstwem nie jest dla autora celem samym w sobie, lecz służy wzmocnieniu przekazu. Jest to bezsilna próba zakrzyczenia frustracji spowodowanej trudnością w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości po 1989 roku.

Maciej Pałka recenzuje zbiorcze wydanie komiksów Palinowskiego.
2011-03-19 - Recenzje

Rany wylotowe


strefakomiksumrokmStyl rysunku Rutu Modan jest pod silnym wpływem Mistrza Hergé. Jest to taka uwspółcześniona wersja: kreska jest prosta, bez fajerwerków w obrysach i w tłach. Pomimo że pierwsze przeglądanie "Ran Wylotowych" (nie czytanie) odrzucało mnie od takiej formy, to po wgłębieniu się w to dzieło dochodzę do wniosku, że pomimo prostoty rysunku inaczej nie wyobrażam sobie przekazania tej historii.

O Ranach wylotowych pisze Dariusz Cybulski.
2011-03-16 - Zapowiedzi

Kolejne tomy Funky'ego Kovala jeszcze w tym roku


funky_proszynski Wydawnictwo Prószyński Media poinformowało, że druga część przygód Funky'ego Kovala ukaże się w czerwcu, trzecia w sierpniu, a czwarta, która aktualnie jest publikowana w odcinkach w "Nowej Fantastyce", wyjdzie zaś w październiku w formie kolorowego albumu.
2011-03-13 - Recenzje

Strefa Komiksu #01: Mrok-Przebudzenie


strefakomiksumrokmDo pierwszej części "Mroku" można podejść na dwa sposoby – całkiem serio lub z lekkim przymrużeniem oka. Osobiście wybrałem i proponuję czytelnikom ten drugi, moim zdaniem jedyny pozwalający na to, by czerpać z lektury jakąkolwiek przyjemność. I wcale nie chodzi o to, że komiks jest kiepski. Po prostu nie umiałbym patrzeć na "Przebudzenie" inaczej niż jak na rozrywkową, mocno przerysowaną historię pełną wulgaryzmów, przemocy i przesadzonych, twardych tekstów.

Michał Misztal recenzuje Mrok-Przebudzenie.
2011-03-11 - Rozmaitości

Jeż Jerzy w lookr.tv


jj_film Już dziś między 17.00 a 17.30 w lookr.tv gośćmi będą Mariusz Arczewski, ilustrator filmu i Ania Błaszczyk, animatorka, jedyna kobieta w ekipie realizującej film o JJ. Program na żywo można oglądać tutaj.
2011-03-10 - Recenzje

Pamiętnik Kociłapki #01


m_punipuni_dKot i jego natura to bardzo wdzięczny temat na komiksy, eksplorowany w tym medium na szereg sposobów: w antropomorficznej formie, przedstawiany jako detektyw czy żołnierz albo w swoim naturalnym, zwierzęcym wcieleniu jako domowy pupil. I w takiej też inkarnacji widzimy go w „Pamiętniku Kociłapki”, nowej mandze wydanej przez Waneko, w której cała uwaga skupiona została na syjamskiej kotce.

Sylwia Kaźmierczak pisze o wrażeniach z lektury 1. tomu Pamiętnika Kociłapki.
2011-03-07 - Recenzje

Largo Winch tomy 5-8


m_Largo-Winch2Można zarzucić belgijskiej serii ujęcie powieści przygodowej w stereotypowe ramy, bo wspomniane kobiety, a także szybkie samochody i szaleni przeciwnicy, to wypisz wymaluj elementy uniwersum bondowskiego. Będę jednak nieustępliwy i zapytam zupełnie serio – i co z tego? Tworzenie fabuł przygodowych to również trudna sztuka, a szczególnie postaci, które czytelnik polubi już po pierwszym numerze.

Jakub Koisz pisze o Largo Winchu.
2011-03-06 - Rozmaitości

o PDAK'u w Prosto z KadruJuż w najbliższy czwartek gościem honorowym w radio Afera będzie Rafał Wójcik z Biblioteki Uniwersyteckiej UAM. Organizator zdradzi wszystkie tajemnice i fakty dotyczące inicjatywy PDAK (Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu). Audycji prowadzonej przez Kaspra Piaseckiego można słuchać w czwartek, 10 marca, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia.
2011-03-05 - Film

Wieści filmowe


Komiksy NaEkranie.comPowoli kształtują nam się obsady kinowego Supermana i telewizyjnej Wonder Woman, ujawniono tytuł nowego Spider-Mana, a Kaznodzieja doczekał się reżysera. Plus spora liczba nowych plakatów i zwiastunów różnych adaptacji.
2011-03-04 - Recenzje

Star Wars: Wektor #01


m_SW_Wektor1Idea historii jest niezwykle prosta. Ponieważ wydawnictwo Dark Horse Comics sprzedawało równolegle aż cztery miesięczniki z logiem Star Wars na okładce, postanowiono w każdy z nich wpleść zalążki wspólnej historii. Jako że każda z serii dzieje się w zgoła odmiennej linii czasowej, najlepiej połączyć je czymś, co teoretycznie mogłoby przetrwać kilka tysięcy lat.

Krzysztof Tymczyński recenzuje pierwszy tom serii SW: Wektor.
2011-03-04 - Rozmaitości

Kraina Snów: eventy z uniwersum Marvela


krainasnow2Już niebawem… wydarzenie, które naprawdę, naprawdę, NAPRAWDĘ zmieni twoje życie i podejście do komiksów. Tym razem NAPRAWDĘ!!! To tu rozstrzygnie się wszystko, wszystkie wątki znajdą swoje rozwiązanie, wszystkie pożary zostaną ugaszone. Nie wszyscy przeżyją to spotkanie… a wielu nie przeżyje… i przede wszystkim: zdanie-klucz: NIC JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE TAKIE SAMO!!!
2011-03-02 - Rozmaitości

Nowy sklep internetowy z komiksami


komiksman Już w najbliższą sobotę rusza nowy sklep internetowy z komiksami Komiksman.pl. Jak zapewnia jego właściciel Mateusz Widawski, zniżki będą wynosić zwyczajowo 10-20%, a w promocjach nawet 25-35%. Sklep będzie sprowadzać także anglojęzyczne komiksy na zamówienie.
2011-03-01 - Recenzje

Piątka


m_Okladka5Historia na wstrząsający i przejmujący film. Albo komiks. Samograj. Artur Piotrowski napisał scenariusz filmu. Na komiks zaadaptowali go Tomasz Nowak i Witold Tkaczyk. Rysunki wykonał Wojciech Nawrot. Jaki jest efekt?
„Piątka” to jeden z najgorszych komiksów, jakie dane mi było ostatnio czytać.


Chcesz wiedzieć skąd taka sroga ocena wystawiona przez ljc? Przeczytaj całą recenzję.