ARCHIWUM WIEŚCI

2011-01-31 - Recenzje

Bogowie bywają zmęczeni


m_Thorgal32bitwa_oklPostać Jolana jest napisana wyjątkowo nieciekawie. Nieznośnie nieskazitelny bohater aż prosi się o jakąś rysę lub ułomność. Gdy w ostatnim albumie, kiedy podczas wykonywania swojej misji zleconej przez Manthora Jolan bez najmniejszego wysiłku „podbija Asgard”, do ostatniej chwili miałem nadzieję na nieoczekiwany zwrot akcji. Nie można uciec od porównań.

Maciej Pałka recenzuje najnowszy tom Thorgala, Bitwę o Asgard.
2011-01-27 - Film

11.III.2011 dniem Jeża!


jj_film Na blogu ekranizacji przygód Jerzego Jeża pojawiła się informacja, że premiera filmu odbędzie się 7 dni wcześniej niż początkowo planowano. Bohater stworzony przez Rafała Skarżyckiego i Tomka Leśniaka trafi na ekran 11 marca 2011 roku.
2011-01-27 - Recenzje

Planeta robotów - Sto twarzy Profesora Harsmana


m_PlanetaRobotow_oklScenariusz Macieja Parowskiego – dla fanów fantastyki autora o niemalże legendarnym już statusie – zgrabnie łączy elementy komediowe z scienice-fiction, ale sam w sobie troszkę się zestarzał. Parowski opracował bowiem scenariusz w drugiej połowie lat 80. XX wieku, w dodatku rysowania komiksu dopiero po kilku latach podjął się Jacek Skrzydlewski (wcześniej miał go zilustrować Bogusław Polch).

Karol Wiśniewski pisze o Planecie robotów.
2011-01-24 - Recenzje

Strefa Komiksu #15: Laleczki


m_LaleczkiII_oklZnaczącą rolę w całej opowieści odgrywają tytułowe Laleczki. Samo określenie użyte przez autora jest mocno ironiczne. Obie kobiety nie są ani piękne, ani sympatyczne. Natomiast, podobnie jak lalki, mogą być źródłem zabawy.

Przeczytaj recenzję Laleczek.
2011-01-22 - Recenzje

Star Wars: Rycerze starej republiki #3: Dni strachu, noce gniewu


m_SW_Rycerze_3Kiedy sięgałem po pierwszą część tego wydawanego przez Egmont komiksu, spodziewałem się historii skupiającej się na tytułowych rycerzach. Tymczasem John Miller sprytnie się z nami zabawił. Owszem, umieścił pisaną przez siebie historię w okresie Starej Republiki (notabene: moim ulubionym w dziejach Star Wars), ale oprócz głównego bohatera nie ma tu zbyt wielu innych rycerzy Jedi.

Przeczytaj recenzję 3. części Rycerzy Starej Republiki.
2011-01-21 - Zapowiedzi

Lutowe nowości od Taurusa


Taurus Media - logoNawet w najkrótszym miesiącu w roku warto znaleźć czas na czytanie komiksów. Zwłaszcza, jeśli jest się miłośnikiem opowieści o zombie. Wydawnictwo Taurus Media przedstawiło swoje plany na nadchodzący miesiąc i są wśród nich aż dwa tomy "Żywych trupów" (dwunasty i wznowienie pierwszego) oraz czwarty tom "Torpedo".
2011-01-19 - Zagranica

Wieści z DC Comics


dcuniverselogo Od początku nowego roku dzieje się wiele ciekawego w świecie DC. Niestety dla fanów połączenia komiksowych historii z dużym/srebrnym ekranem nie ma za wiele dobrego, ale sympatycy komiksów na pewno będą usatysfakcjonowani.
2011-01-19 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Waneko na 2011 r. - uaktualnienie (styczeń)


Waneko - logo Wydawnictwo Waneko uaktualniło swoje zapowiedzi do października 2011 roku. W tym czasie ukazać kontynuacje 6 znanych serii: "Vampire Knight" (5 tomów), "Black Lagoon" (4), "Wampirzyca Karin" (3) i "Miłość krok po kroku" (3) oraz "Hiroszima 1945 (Bosonogi Gen)" (1) i "Yami No Matsuei" (1). Już w styczniu pojawi się też nowy tytuł "Pamiętnik Kociłapki" (3). Waneko zamierza także wydać trzy nowe mangi. Ich tytuły nie zostały jednak na razie ujawnione. Planowane są także dodruki wydanych już mang.
2011-01-18 - Zapowiedzi

Stuck Rubber Baby po polsku?


ob118 Michał Słomka z Fundacji Tranzyt w wywiadzie udzielonym Alei Komiksu wspomniał o planach wydania "Stuck Rubber Baby" Howarda Cruse’a.

"Stuck Rubber Baby" jest opartą o doświadczenia Cruse’a fikcyjną historią Tolanda Polka, białego mężczyzny z klasy robotniczej, który musi zmierzyć się ze swoim homoseksualizmem i pokonać swoje uprzedzenia.
2011-01-17 - Recenzje

GTO - Great Teacher Onizuka #25


m_gto_25Czym jednak jest GTO? Otóż, to doskonała seria mangowa o tym, jak Eikichi Onizuka, były (acz momentami i obecny) członek gangu, postanawia zostać nauczycielem. I to najlepszym w całej Japonii! Mimo że powody tej decyzji są głównie natury materialnej i hm... erotycznej, to Onizuka, kierując się sercem, żelazną pięścią i metodami wychowawczymi stojącymi nie tylko na granicy prawa, ale i w ogóle zdrowego rozsądku, powoli osiąga swój cel.

Przeczytaj recenzję ostatniego tomu serii GTO.

2011-01-15 - Rozmaitości

Kontener #11


alejaStan Lee w alei gwiazd, dokument o Grancie Morrisonie, pierwszy hinduski festiwal komiksowy, powrót Śledzia na wojenną ścieżkę z miśkami, szorciki Szłapy, a na deser komiks o nieswoistym zapaleniu jelita, czyli kolejna odsłona "Kontenera" - alejowych ciekawostek komiksowych.
2011-01-12 - Recenzje

1940 Katyń - Zbrodnia na nieludzkiej ziemi


m_zinzinKATYNKomiks składa się z kilku elementów, które razem tworzą wspólną, spójną całość. Sprawę katyńską mamy przedstawioną w formie historii młodego człowieka, który sam dowiaduje się prawdy o Katyniu popadając przy tym w konflikt z rodziną. Innym sposobem jej opowiedzenia jest retrospekcja wydarzeń przedstawiona z punktu widzenia jednego z nielicznych ocalałych, malarza Józefa Czapskiego. Do tego dodano przebitki ilustrujące kulisy podejmowanych decyzji skutkujących tymi tragicznymi wydarzeniami i nie tylko, podejmowanych przez ówczesnych rządzących.

Mariusz Miros recenzuje komiks Zin Zin Pressu.
2011-01-09 - Galeria

FK 9, SWK 1/11 i Kriss - przykładowe plansze


Egmont - logo "Star War Komiks 29(1/2011)" ukaże się jeszcze w styczniu, "Fantasy Komiks 9" w lutym (aż 10 plansz!) - już dziś można jednak obejrzeć przykładowe plansze. Komiks o Kriss de Valnor ukazał się jeszcze w grudniu - dla tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad zakupem mamy 6 przykładowych stron.
2011-01-06 - Recenzje

Western (kolekcja Rosińskiego)


m_Western-2Jeśli więc chodzi o warstwę ikonograficzną, autorzy postanowili odwołać się nie tyle do przetworzonego już w kulturze obrazu Dzikiego Zachodu (choć mamy tu kadry jakby wyjęte z filmów Johna Forda czy Howarda Hawksa), lecz nawiązać też bezpośrednio do źródeł wizualnych wyobrażeń tamtego świata.

Przeczytaj całą recenzję Westernu.
2011-01-05 - Zapowiedzi

Zapowiedzi Waneko na 2011 r.


Waneko - logo Wydawnictwo Waneko ujawniło swoje zapowiedzi na pierwsze trzy kwartały 2011 roku. Do września mają ukazać kontynuacje 4 znanych serii: "Vampire Knight" (4 tomy), "Black Lagoon" (4), "Wampirzyca Karin" (3) i "Miłość krok po kroku" (3). Już w styczniu pojawi się też nowy tytuł "Pamiętnik Kociłapki" (3). Planowane są także dodruki wydanych już mang.
2011-01-04 - Zapowiedzi

Pinokio z KG nie dla Empików


Pinokio
Wydawnictwo Kultura Gniewu poinformowało, że ich najnowszy komiks "Pinokio" trafi niedługo do szerokiej dystrybucji - ale ciekawostka - z wyłączeniem Empików. Przy okazji ruszono z przedsprzedażą (trwającą do 15 stycznia) komiksu na oficjalnej stronie wydawnictwa. Komiks z wysyłką priorytetem i specjalną przypinką kosztuje raptem 85 złotych.
My dodatkowo zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami tego komiksu.