baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2010-09-30 - Spotkania, wystawy, imprezy

Program 10 Sympozjum Komiksologicznego


symp_10logo Jubileuszowe, 10 Sympozjum Komiksologiczne odbędzie 3 października w godzinach 11.00-14.00 w hotelu "Centrum" (50 m od ŁDK) w sali K-1 (1. piętro). Tematem tegorocznego sympozjum jest "Komiks a komiksologia. Ku rozpoznaniu i charakterystyce wzajemnych relacji między gatunkiem a jego teorią". Wśród tegorocznych prelegentów są między innymi Adam Rusek, Wojciech Birek, Witold Tkaczyk, Marek Misiora i Krzysztof Skrzypczyk, pomysłodawca i współorganizator sympozjum.
2010-09-29 - Rozmaitości

Rafał Szłapa przedpremierowo w Prosto z Kadru


Pierwszym komiksem, którego patronem medialnym jest Radio Afera, został „Bler”. Z tej okazji w najbliższy czwartek w audycji „Prosto z Kadru” gościem specjalnym będzie Rafał Szłapa, który opowie o swoim autorskim komiksie. Premiera albumu odbędzie się na 21. MFKiG w Łodzi , natomiast w Prosto z Kadru będzie możliwość wygrania jednego z przedpremierowych egzemplarzy!!
Audycji prowadzonej przez Filipa Bąka można słuchać w czwartek, 30 września, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia.
2010-09-28 - Wywiady

Rozmowa z Rafałem Szłapą, autorem "Blera"


bler_Na MFKiG ukaże się długo oczekiwany komiks Rafała Szłapy "Bler". Autor zdradza kulisy jego powstania, przybliża kwestie związane z wydaniem i opowiada o samym koncepcie na polski komiks superbohaterski.
Aleja Komiksu objęła swoim patronatem "Blera".
2010-09-27 - Konkurs

Wygraj publikację Arterii - rozwiązanie konkursu


m_DTRKL_okladka Termin nadsyłania odpowiedzi na konkurs, w którym do wygrania była publikacja Dziewczyny też rysują komiksy, dobiegł końca. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak brzmiała poprawna odpowiedź oraz do kogo uśmiechnęło się szczęście.

2010-09-27 - Recenzje

Hellboy #11: Opowieści niesamowite


m_Hellboy_onRysownicy mieli być siłą „Opowieści niesamowitych” i tak jest w istocie. Albumowi na pewno nie można zarzucić graficznej monotonii. Jeśli ktoś myśli, że w Ameryce wszyscy rysują na jedno kopyto, to ten komiks skutecznie wyprowadzi go z błędu.

Paweł Panic recenzuje Hellboy: Opowieści niesamowite.
2010-09-27 - Zapowiedzi

Drugie wydanie Laleczek na MFKiG


wisla_logoPod szyldem Strefy Komiksu podczas MFKiG 2010 pojawi się reedycja wydanego w 2005 roku splatterpunkowego albumu Macieja Pałki. Oryginalny materiał został zremasterowany i uzupełniony 27 stronami dodatkowego materiału i nową okładką.
Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma przykładowymi planszami tego komiksu.
2010-09-26 - Zagranica

Wieści z DC Comics


dcuniverselogoW minionym tygodniu wydarzyło się wiele ciekawego, o czym za chwilę będziecie mieli sposobność poczytać. Przy okazji pragnę przypomnieć, że tegoroczne MFK będzie jak zawsze bogate w atrakcje rodem z DC. O przyjeździe Norma Brefyfogla nie trzeba nikomu przypominać, ale o panelu poświęconym Jokerowi warto pamiętać. Teraz jednak przejdźmy to sedna sprawy, czyli wieści z DC Comics.
2010-09-23 - Recenzje

Wartości rodzinne #4: Nie bądźmy leśne ludki


m_wartosci_rodzinne4_okladkaCzwarta część trzyma poziom poprzednich, a miejscami nawet je przeskakuje. Po zakończeniu trzeciego tomu można było odnieść wrażenie, że historia jest zbytnio rozgrzebana, by można ją było skończyć w jednym zeszycie. A jednak…

Rzut okiem na 4. zeszyt Wartości rodzinnych.
2010-09-22 - Zapowiedzi

Kartonowa zeszytówka na MFKiG


Ratman3W odpowiedzi na internetowe apele i tęsknoty redakcja Kartonu postanowiła wziąć się za bary z tematem komiksowych zeszytówek.
Tak też już na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miał zeszyt autorstwa Tomasza Niewiadomskiego "Ratman: Terror na wizji".
2010-09-20 - Zapowiedzi

Dogmat 2 - przykładowe plansze


studiodomino Studio Domino potwierdziło, że "Dogmat 2" ukaże się na tegorocznym MFKiG. Na stoisku wydawnictwa będzie można kupić także pierwszą cześć serii. Już dziś można zobaczyć przykładowe plansze w kolorze (i porównać je z czarno-białą wersją).
2010-09-20 - Recenzje

Baby Blues #3: Zgadnij, kto dziś nie zmrużył oka?


m_BabyBlues3Zoe staje się coraz bardziej mobilna, zmuszając rodziców do większej uwagi. Rodzice powoli zaczynają powracać do świata, dostrzegając inne sprawy, które, choć często związane z dzieckiem jak np. wypasiony wózek na wystawie sklepu, poszerzają ich, ostatnio skupione głównie na córce, życie. Ciekawym motywem są spotkania ze znajomymi, którzy spodziewają się dziecka.

Rzut okiem na 3. tom serii Baby Blues.
2010-09-19 - Zagranica

Wieści z DC Comics


dcuniverselogo Minął tydzień i… nic szczególnego się nie wydarzyło. Na szczęście wielkimi krokami nadchodzi MFKiG, gdzie każdy fan DC będzie mógł stanąć oko w oko z legendarnym już Normem Breyfoglem. Póki co skupmy się jednak na teraźniejszości i sprawdźmy, co ciekawego wydarzyło się w świecie DC.
2010-09-18 - Film

Wieści filmowe


Komiksy NaEkranie.comTelewizyjna adaptacja Sandmana bliżej realizacji, Judge Dredd z nowym tytułem, Ghost Rider 2 z datą premiery i zdjęcia z planu Captain America: The First Avenger i X-Men: First Class.
2010-09-17 - Recenzje

Historia bez bohatera


m_HistoriaBBZgrabnie wyszło połączenie obu komiksów, głównie dzięki opowiadaniu napisanemu przez Largo Wincha (sic!), tłumaczącemu, co działo się pomiędzy „Historią bez bohatera” a „Dwudziestoma latami później”. Ten zabieg metanarracyjny jest nie tylko ciekawy, ale również pozwalający na płynny odbiór dwóch tak różnych stylistycznie komiksów.

Przeczytaj recenzję Historii bez bohatera.
2010-09-15 - Rozmaitości

Zmiana adresu e-mail!


Aleja KomiksuUprzejmie informujemy, że naszym nowym oficjalnym adresem mailowym, za pomocą którego można się z nami kontaktować we wszelkich sprawach, jest alejakomiksu@nast.pl.
2010-09-14 - Recenzje

Titeuf #10: Moi najlepsi kumple


m_Titeuf_najlepsiBrak skrępowania w poruszaniu pewnych tabu nie oznacza automatycznego sukcesu. Mam wrażenie, że po ogromnych zyskach i popularności, jakiej Titeuf doczekał się we Francji, autor odcina już kupony od tego sukcesu. Skomplikowany świat dorosłych ukazany z perspektywy dorastającego dziesięciolatka nie jest niczym nowym, ani odkrywczym.

Tadeusz Fułek krytycznie o 10. numerze Titeufa.
2010-09-12 - Zagranica

Wieści z DC Comics


dcuniverselogo Na wstępie wypada mi jedynie przeprosić wszystkich fanów DC Comics za dwutygodniowy poślizg, który zaistniał z powodów od nas niezależnych. Tradycyjny przegląd nowości ze świata DC rozpocznijmy od dwóch konwentów, które odbyły się w minionych dniach. Przyniosły one wiele ciekawych informacji, dlatego przejdźmy od razu do meritum sprawy.
2010-09-11 - Recenzje

Bunt krasnoludków


m_bunt_krasnoludkow_okladka_miekkaNajwiększym atutem historii jest humor. Żarty są inteligentne i choć komiks kierowany jest bezsprzecznie do młodszego odbiorcy, scenarzysta przez całą opowieść sypie satyrą, a tu i ówdzie kłania się też starszym czytelnikom

Maciek Kur recenzuje Bunt krasnoludków.
2010-09-11 - Zapowiedzi

Dogmat #2 na MFKiG?


studiodominoNajprawdopodobniej na tegorocznym MFKiG w Łodzi swoją premierę będzie miał komiks "Dogmat: Si Deus pro nobis.." autorstwa Łukasza Chmielewskiego (scenariusz) i Piotra Białczaka (rysunek). Zapraszamy do zapoznania się z okładką i opisem tego tytułu.
2010-09-09 - Ukazały się

KZ #62


kzlogoW sieci pojawiła się 62 edycja Magazynu Miłośników Komiksu "KZ", dostępna pod adresem www.kzet.pl. Tematem numeru jest dorobek komiksowy zmarłego w tym roku Harvey'a Pekara, amerykańskiego twórcy, znanego głównie z cyklu "American Splendor".
2010-09-08 - Rozmaitości

Prosto z Kadru o twórczości Neila Gaimana


"Gaiman: gniot czy geniusz?" Pod takim tematem przebiegać będzie najnowsza audycja Prosto z Kadru. Prowadzący do pomocy zaprosił Pawła Olejniczaka z księgarni komiksowej KiK, krytyka piszącego recenzje do portalu Valkiria. Audycji prowadzonej przez Filipa Bąka można słuchać w czwartek, 9 sierpnia, o godzinie 17.30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia.
2010-09-08 - Recenzje

Lucyfer #5: Inferno


m_Lucyfer5-300Diabeł jest blondynem o twarzy Brada Pitta, nosi białe garnitury i zwykle zachowuje się szarmancko. Apokryf? Heretyckie próby uczłowieczenia pierwotnego zła? Bluźnierstwo, za które powinno palić się na stosie? Nie – to tylko spin-off Gaimanowego „Sandmana”, którego ojcem jest Mike Carey.

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją 5. tomu serii Lucyfer.
2010-09-06 - Zapowiedzi

Pojawiła się okładka "Planety robotów"


Planeta_RobotowRysownik Jacek Skrzydlewski udostępnił projekt okładki komiksu (którego scenarzystą jest Maciej Parowski) "Planeta Robotów - Sto twarzy Profesora Harsmana". Fragment komiksu - pierwsze cztery plansze - zamieścił magazyn Komiks w numerze 2/20/93, a pełnego wydania możemy spodziewać się na tegorocznym MFKiG nakładem wydawnictwa Ongrys.
2010-09-05 - Recenzje

Sky Doll


m_sky_doll_oklWalorów „Sky Doll” należy więc dopatrywać się głównie we wspomnianej warstwie graficznej, która może i przypomina kreskówkowy styl, ale w ciekawy sposób kontrastuje z opowieścią o wszechobecnej niewoli. Twarze postaci są pełne emocji, a tło jest bogate w kolorowe szczegóły, co rekompensuje pustotę narracji.

Przeczytaj recenzję Sky Doll.
2010-09-03 - Zapowiedzi

Lody na MFKiG


LodyNa tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi swoją premierę będzie miał komiks "Lody" autorstwa Piotra Szreniawskiego (scenariusz) i Jakuba Grocholi (rysunek).
Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami z tego komiksu.
2010-09-02 - Recenzje

Samotnik


m_SamotnikNajjaśniejszym punktem tego komiksu i tym, co buduje atmosferę "obrazkowego wiersza", są oczywiście rysunki. O ile Chaboute nie jest najlepszym pisarzem, to ołówkiem operuje już świetnie.

Jan Steifer pisze o Samotniku.