ARCHIWUM WIEŚCI

2010-06-30 - Rozmaitości

BFK prosto z kadru


W najbliższej audycji „Prosto z Kadru” Filip Bąk będzie rozmawiać telefonicznie z organizatorami BFK Gdak, którzy podsumują tegoroczny konwent. Gośćmi będą Radosław Bolałek i Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. Audycji można słuchać w czwartek, pierwszego lipca, o godzinie 17:30 na żywo w Radio Afera na 98,6 mHz w okolicach Poznania oraz na stronie radia.
2010-06-29 - Recenzje

Boska tragedia


m_Boska_tragedia_oklWidać, że autorowi nie brak pomysłów. Jak z rękawa sypie różnymi aluzjami do naszej codziennej rzeczywistości. Częstokroć pokazuje ją w krzywym zwierciadle. Często przejaskrawia.

Przeczytaj całą recenzję Boskiej tragedii.
2010-06-29 - Recenzje

Animal'z


m_animal z„Animal'z” z zamierzenia miałoby być chyba rozprawą pseudofilozoficzną o kondycji ludzkiej i jej stosunku do natury. Otrzymujemy za to mało czytelny galimatias mało konkretnej akcji, tragicznej wizji postapokaliptycznego świata i ludzi, którzy mogą się zmieniać w zwierzęta.

Krytycznym głosem o komiksie Bilala.
2010-06-25 - Recenzje

Hellblazer #04: Płomień potępienia


m_HellblazerWywody Ennisa na temat Ameryki zawarte w „Płomieniu potępienia” to krytyczne spojrzenie na historię tego kraju. Autor mówi, że demokracja, którą Stany się szczycą, to tylko złudzenie dające komfort psychiczny, ale nie szczęście.

Przemysław Zawrotny pisze o Płomieniu potępienia.
2010-06-24 - Ukazały się

Magazyn Literacki o komiksie


Czerwcowy numer "Magazynu Literackiego", dodatku do bieżącego numeru "Tygodnika Powszechnego", poświęcony jest tematowi "pisania obrazem". Wewnątrz czasopisma znalazł się wywiad z Grzegorzem Rosińskim, artykuł Jerzego Szyłaka oraz komiks Bartosza Minkiewicza.
2010-06-23 - Zapowiedzi

Ikigami 2 we wrześniu


Hanami - logo Wydawnictwo Hanami poinformowało, że drugi tom serii "Ikigami" ukaże się 30 września. Pierwsza część tego nowego cyklu już dziś trafiła do sprzedaży (wraz z mangą "Mój rok - wiosna"). Przedpremierowo nowości Hanami będą dostępne także na BFK.
2010-06-23 - Recenzje

Fantasy Komiks #02


m_fantasyk2Od jakiegoś czasu dostępny jest w sprzedaży 3. nr magazynu Fantasy Komiks. My zapraszamy do przeczytania Rzutu okiem na drugi zeszyt serii.
2010-06-22 - Spotkania, wystawy, imprezy

BFK 2010 tuż tuż - program i premiery


Tegoroczny Bałtycki Festiwal Komiksu rusza już w najbliższy piątek. Aktualny program imprezy jest dostępny tutaj. Zagranicznymi gwiazdami festiwalu będą Rutu Modan i Olivier Schrauwen. Wśród gości nie zabraknie także polskich twórców komiksów. Swoją premierę będzie mieć także wiele komiksów (lista poniżej).

Aleja Komiksu poleca szczególnie sobotnie spotkanie o 15.30 o kolekcjonerach komiksów, w którym weźmie udział nasz redakcyjny kolega Jacek Ystad Jastrzębski.
2010-06-21 - Zapowiedzi

KG w czerwcu - plansze i ceny


kultura gniewu Kultura Gniewu wyda w czerwcu długo oczekiwany komiks Adriana Tominego "Niedoskonałości" oraz niespodziankę - debiutancki album Januarego Misiaka zatytułowany "Siedem tygodni". W czerwcu ukażą się także najprawdopodobniej także "Nie bądźmy leśne ludki", czyli czwarta i ostatnia cześć serii "Wartości rodzinne" Michała Śledzińskiego oraz debiutancki album Marcina Podolca i Roberta Wyrzykowskiego zatytułowany "Kapitan Sheer". Już dziś można obejrzeć przykładowe plansze z tych komiksów i poznać ich ceny.
2010-06-21 - Zapowiedzi

7+2 = kryminalna wyliczanka


72_logo W najbliższy czwartek (24 czerwca) w białostockiej Kulubokawiarni Kopiluwak odbędzie się o godzinie 18.00 spotkanie z rysowniczką Pauliną Drobnikowską i scenarzystą Andrzejem Bajguzem - autorami kryminalnego komiksu "Siedem+dwa", którego akcja rozgrywa się w Białymstoku. Na spotkaniu będzie można dostać papierową wersję komiksu.
2010-06-20 - Wywiady

Wywiad z Agatą Barą


foto_bara_agataAgata Bara, urodzona w Polsce a studiująca w Niemczech, autorka wydanego nakładem Timof Comics komiksu Leviathan. Nam opowiada o swoich studiach, zainteresowaniach, rynku komiksowym w Niemczech i swoich wrażeniach po Komiksowej Warszawie. Przeczytaj wywiad.
2010-06-18 - Recenzje

Dylan Dog #12: Zamek grozy. Dama w czerni


m_DylanDogNajbardziej szukałem w tym komiksie charakterystycznej ironii i pewnej dozy absurdu, która jest obecna w Dylan Dogu (mistrzem takiego absurdu jest inna ikona komiksu włoskiego – Corto Maltese). Tego elementu nie znalazłem jednak zbyt wiele – wyparowuje gdzieś razem z usunięciem się Groucho w cień i historia zamienia się w kryminał ze wszelkimi plusami i minusami gatunku.

Przeczytaj recenzję najnowszego tomu Dylan Doga.
2010-06-18 - Konkurs

Zrecenzuj mangę!


Aleja KomiksuChciałbyś wyrazić swoją opinię, a przy okazji wygrać komiksy? Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na recenzję mangi! Szczegóły w tym miejscu.
2010-06-17 - Rozmaitości

Jedi prosto z kadru


Tematem najbliższej audycji "Prosto z Kadru" będą Gwiezdne Wojny. Filip Bąk wraz z Kasprem Piasecki sprawdzą, czy komiksy o rycerzach Jedi cieszą fanów równie co filmy i gry. Wszyscy z Poznania i okolic mają możliwość słuchać audycji na żywo w czwartek (16.06.2010) o godzinie 17:30 w Radio Afera na 98,6 mHz oraz na stronie radia.
2010-06-16 - Spotkania, wystawy, imprezy

Murale z Chopinem


W ramach kampanii informacyjno-artystycznej "Fryderyk w Warszawie – 200 lat od Wielkiej Przeprowadzki Chopina do Warszawy" przy warszawskiej ulicy Tamka powstaną murale. Wśród ich wykonawców są polscy twórcy komiksów. Uroczyste otwarcie odbędzie się 25 czerwca.
2010-06-15 - Recenzje

Baby Blues #2: Ona już to robi!


m_BabyBlues_2Inną interesującą sprawą w tym komiksie jest pokazanie różnych etapów rozwoju dziecka i reakcji nań rodziców. Wiadomo, że zawsze z utęsknieniem czeka się na pierwszy świadomy chwyt, ząbek, ruch, słowo, czy choćby inny niż matczyny pokarm spożywany przez maleństwo.

Mariusz Miros pisze o drugim tomie Baby Blues.
2010-06-15 - Rozmaitości

Odśwież Aleję!


Aleja KomiksuUwaga! Doradzamy użycie "twardego" odświeżenia strony w przeglądarce w celu dostosowania jej do nowej wersji kodu HTML Alei Komiksu! Został on gruntownie przepisany i poprawiony w celu poprawy prędkości oraz wydajności jego działania, a w samym portalu pojawiło się kilka nowości.
2010-06-13 - Zapowiedzi

Plansze od Timofa


Timof Comics - logoJuż za niecałe dwa tygodnie - 25 czerwca - ukażą się dwa nowe tytuły wydawnictwa: Nowy numer magazynu "Ziniol" oraz "Mój syn". Zapraszamy do zapoznania się z przykładowymi planszami tych pozycji.
2010-06-11 - Recenzje

Samotność długodystansowca


m_mahler_SRTytułem i paroma elementami fabuły komiks Mahlera nawiązuje do „Samotności długodystansowca” Alana Sillitoe, ale, o ile tam chodziło o godność i dumę z bycia sobą, to w „Samotności rajdowca” główny bohater wzbudza naszą sympatię raczej poprzez żal. Współczujemy mu trochę przegranego życia, ale jednocześnie śmiejemy się z jego perypetii życiowych.

Zapoznaj się z całą recenzją komiksu Nicolasa Mahlera.
2010-06-11 - Zapowiedzi

Korfanty w komiksie


kort_logoZapowiadany wcześniej na maj komiks o Wojciechu Korfantym autorstwa Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rysunek) ma ukazać się 18 czerwca. Już dziś można obejrzeć przykładowe plansze i specjalny, okolicznościowy tekst o albumie napisany przez jego scenarzystę.
2010-06-09 - Recenzje

Avengers Disassembled


m_avengers_DZ „Avengers: Disassembled” jest tak, jak z kolejnymi odcinkami filmów „Star Wars” – nikt nie oczekuje, że nagle w kosmosie nie będzie słychać wybuchów, a styl narracji zacznie przypominać kino europejskie z tzw. wyższej półki. Nic nas nie zaskoczy w komiksie Bendisa i Fincha, a Marvel dawno nie wyglądał tak… Marvelowo.

Jakub Koisz pisze o Avengers: Disassembled.
2010-06-08 - Galeria

"Jawa" Krótkiej on-line


mfkig2009mm W ramach przeglądu najlepszych prac ubiegłorocznego MFKiG prezentujemy komiks "Jawa" Joanny Krótkiej, który zdobył wyróżnienie na MFKiG 2009. Zapraszamy do oglądania!
2010-06-06 - Wywiady

Ystad przepytany


Bartek Biedrzycki przeprowadził dla portalu wiadomości24.pl wywiad z Jackiem Jastrzębskim, czyli Ystadem - naszym redakcyjnym kolegą. Wywiad do przeczytania tutaj, a w nim między innymi o PSK i zbieraniu komiksów.
2010-06-03 - Rozmaitości

Supermoce prosto z kadru


Najbliższy program „Prosto z Kadru” nadawany w poznańskim radiu Afera będzie poświęcony supermocom. Filip Bąk wraz z Kasprem Piaseckim przybliżą słuchaczom tematykę nadludzkich zdolności m. in. w oparciu o mainstream japoński i amerykański. Audycję można słuchać w najbliższy czwartek o godzinie 17.30 na żywo w Poznaniu na 98,6 mHz oraz na stronie radia.
2010-06-02 - Recenzje

Anagram


m_anagram_oklKłótnie ojca z matką, jego rękoczyny oraz późniejszy rozwód, miały niewątpliwy wpływ na psychikę dziewczyny. Satsuki była zbyt młoda aby ogarnąć rewolucję, jaka nagle zdarzyła się w jej życiu.

Przeczytaj całą recenzję Anagramu.
2010-06-01 - Galeria

"Stella" Sztybora i Sadłosa on-line


mfkig2009mm W ramach przeglądu najlepszych prac ubiegłorocznego MFKiG prezentujemy komiks "Stella" Bartosza Sztybora i Artura Sadłosa, który zdobył wyróżnienie na MFKiG 2009. Zapraszamy do oglądania!