ARCHIWUM WIEŚCI

2010-01-25 - Spotkania, wystawy, imprezy

Urodziny Centrali


Centrala, czyli projekt promujący komiksy z Europy Środkowej, powstał już trzy lata temu. Z tej okazji w najbliższy czwartek 28 stycznia w poznańskiej klubokawiarni Meskal odbędzie się wernisaż komiksów Gosi Ciernioch, Kaspra Grubby i Krzytofa Barana (w ramach cyklu poznańskie profile komiksowe). Na imprezie będzie można zobaczyć także pokazy zdjęć i video Centrali. Start o 20.00. Zagra DJ Słomiany Wdowiec.
2010-01-18 - Zapowiedzi

"Dear Billy"


Wydawnictwo Mucha Comics zapowiedziało kolejny komiks. "Dear Billy", bo o nim mowa, opowiada o wojennych perypetiach pewnej pielęgniarki. Jeśli kogoś taki opis specjalnie nie zachęca, to wypada dodać, że scenariusz tego dzieła napisał Garth Ennis. Premiera tytułu planowana jest na marzec.
2010-01-18 - Zagranica

Tydzień w Marvelu #4


marvelcomicsplW ubiegłym tygodniu bardzo dużo mówiło się o Marvelu i wydawanych przez niego tytułach. Jeśli założyć, że szefowie Domu Pomysłów uważają, że zła prasa jest lepsza od żadnej, to mają obecnie same powody do radości.
2010-01-17 - Recenzje

Kot Simona. Sam o sobie


m_917Mruczą, rozrabiają, lubią być głaskane - koty. Jednego z nich możemy poznać dzięki wydawnictwu WAB.
Przeczytaj Rzut okiem na komiks Kot Simona. Sam o sobie.
2010-01-17 - Zapowiedzi

Egmont w styczniu


Egmont - logo25 stycznia trafi do sprzedaży najnowszy pakiet wydawnictwa Egmont. W bieżącym miesiącu, nakładem tego wydawnictwa, ukazały się już jednak dwa tytuły: najnowszy numer "Star Wars Komiks" i ekskluzywne wydanie kultowego komiksu "Szninkiel". Szczegółowe informacje na temat wszystkich styczniowych komiksów Egmontu znajdziecie w rozwinięciu newsa.
2010-01-12 - Zapowiedzi

66,6 PLN za OS


Michał Śledziński poinformował na swoim blogu, że zbiorcze wydanie "Osiedla Swoboda" z magazynu "Produkt" będzie mieć 300 stron i będzie kosztować 66,6 złotych.
2010-01-12 - Recenzje

Popman mix


m_popman_mix_oklKolejne segmenty antologii obsadzają Popmana w różnorodne role – a to „istoty” poszukującej miłości, a to zamkniętego w ciasnym mieszkaniu paranoika niczym z „Dnia świra”, a to kolekcjonera komiksów i konsumenta „śmieciowego żarcia”. Wszystko to płynie sobie w kadrach leniwie, narracja jest spowolniona, a interpretacja morału, jeżeli czytelnikowi uda się go dostrzec, raczej pesymistyczna.

Jakub Koisz pisze o Popmanie.
2010-01-11 - Rozmaitości

Zapraszamy na Wywiadówkę


Każdy, kto jeszcze nie zapomniał o szkolnych czasach, pamięta, że o tej porze roku odbywały się zwykle spotkania z rodzicami. Koniec semestru, podliczanie średniej, propozycje ocen - sama myśl o tym wszystkim powodowała traumę. Jeśli jednak wywiadówki już Wam niestraszne, to może wybierzecie się na jedną z nich? Zwłaszcza, że pojawi się na niej również śmietanka polskich scenarzystów komiksowych...
2010-01-11 - Zapowiedzi

Loveless w 4 tomach


Jak poinformowało nas wydawnictwo Mucha Comics, seria "Loveless" zostanie wydana w czterech, a nie trzech albumach. Przyczyną tego stanu rzeczy są wymogi licencyjne jednego z koproducentów międzynarodowego wydania. Polski oddział Muchy stanął zatem przed wyborem: rozbicie ostatniego tomu na dwa bądź też nie wydanie go wcale. Data publikacji ostatniej części serii jest chwilowo nieznana.
2010-01-09 - Recenzje

HMMARLOWE i niedole Julitty


m_hmmarlowe_oklWszystko brzmi strasznie stereotypowo, prawda? Femme Fatale, hektolitry alkoholu, tajemniczy telefon, nocne życie na granicy jawy i snu w wielkiej metropolii etc., etc. I bardzo dobrze, że tak brzmi! Surma ma niezwykłe poczucie humoru, bohaterowie jego komiksu są godni zapamiętania, a wykreowany świat jest tak posępny i pełen tajemniczych ludzi, że nie wypada zrobić nic innego jak… śmiać się!

Kilka słów Jakuba Koisza o przygodach detektywa Hmmarlowe'a.
2010-01-07 - Recenzje

Tajemnica czerwonego Tepee


m_tepee_okladkaKtokolwiek czytał w dzieciństwie lub młodości czasopismo pt.”Świat Młodych”, ten ma dużą szansę kojarzyć komiksową twórczość Tadeusza Raczkiewicza. Przez kilkanaście lat można bowiem było spotkać się z nią w tym popularnym, młodzieżowym czasopiśmie.

Wspomnień czar czyli Mariusz Miros recenzuje Tajemnicę Czerwonego Tepee.
2010-01-05 - Recenzje

Mikoszka. Tam, gdzie bies z lichem harcuje


m_Mikoszka01Wydaje się, że zamierzeniem Wiechny było stworzenie brutalnego, przesyconego erotyzmem świata, trochę takiego jak uniwersum wiedźmina wg Andrzeja Sapkowskiego. Trzeba przyznać, że w niektórych fragmentach to się udaje, ale nie tylko dzięki stylizacji dialogów, lecz „surowym”, przypominającym pracę Bogusława Polcha rysunkom.

O rodzimej demonologii w komiksie Mikoszka pisze Jakub Koisz.