baner

ARCHIWUM WIEŚCI

2009-05-29 - Recenzje

Arrowsmith #1: Za mundurem panny sznurem


"Kurt Busiek osadził akcję swojego dzieła w czasach I wojny światowej. Już za to należy mu się plus. Przecież zawsze mógł wybrać tą popularniejszą z wielkich wojen, lub nieśmiertelny Wietnam. Nie mógł jednak odmówić sobie skorzystania z tak lubianego przez twórców (głównie filmów i gier komputerowych) motywu lotników."

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję!
2009-05-28 - Spotkania, wystawy, imprezy

Inwazja komiksu w NoveKino Praha


27 maja w warszawskim NoveKino Praha ruszył nowy cykl filmowy "Inwazja komiksu". W każdą środę o godz. 19.00 w ramach przeglądu widzowie będą mogli spędzić emocjonujący wieczór w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów komiksowych na dużym ekranie, a jednocześnie obejrzeć znakomity film.

Klikaj tutaj, by poznać szczegóły!
2009-05-28 - Zapowiedzi

Historia Wejherowa w obrazkach


Z okazji 400-lecia urodzin założyciela Wejherowa Jakuba Wejhera tamtejszy urząd miasta wydał komiks „Ślub nad Białą” o założeniu miasta i Kalwarii Wejherowskiej. Jego autorem jest Tomasz Mering. Komiks o nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy będzie dołączony do biuletynu informacyjnego miejskiego urzędu. Premiera komiksu będzie miała miejsce już 30 maja podczas Dni Jakuba w Wejherowie.
2009-05-28 - Recenzje

Przybysz


"Miło odpocząć czasami od gęsto zapisanych tekstem, tak zwanych, „opowieści graficznych”, gdzie poprzez fikcyjną rzeczywistość ciągną nas skomplikowane rozterki i uczucie głównych bohaterów. Ale problem jak to zrobić, kiedy tak wygląda przeważająca większość publikowanych dziś komiksów (...)"

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!
2009-05-26 - Rozmaitości

Mural Papcia Chmiela


Na murze wokół Muzeum Powstania Warszawskiego Henryk Chmielewski - powstaniec i twórca postaci Tytusa, Romka i A'tomka stworzył mural ze swoimi bohaterami komiksowymi. Na muralu Tytus depcze flagę hitlerowską. Więcej można przeczytać w "Życiu Warszawy".
2009-05-23 - Recenzje

Balsamista #4


"Choć nie tak znakomity jak poprzednia część cyklu, czwarty tom pozostaje ciekawą lekturą - nie tylko dla ludzi czytających wyłącznie komiksy zwane mangami i manhwami."

Klikaj tutaj, by przeczytać Rzut Okiem!
2009-05-22 - Rozmaitości

Czytaj wygodniej z Tidy Read i Readable


Wolisz większe litery? A może mniejsze? Pisane inną czcionką? Z tłem w innych kolorze? Proszę bardzo - teraz wystarczy tylko kliknąć, by dostosować wygląd tekstu na stronach Alei Komiksu do własnych potrzeb. Dzięki skryptom Tidy Read i Readable wszystkie artykuły będą wyglądać tak, jak chcesz!
2009-05-21 - Wywiady

"Epizody z Auschwitz" - wywiady


Dzięki uprzejmości wydawcy "Epizodów z Auschwitz" prezentujemy krótkie wywiady poświęcone publikacji pierwszego tomu serii pt. „Miłość w cieniu zagłady”.
O komiksie mówią: Kazimierz Smoleń, były więzień Auschwitz, Michał Gałek, autor scenariusza, Marcin Nowakowski, autor rysunków, dr Adam Cyra, historyk, dr Piotr Trojański - historyk, wykładowca akademicki, dydaktyk oraz Beata Kłos i Jacek Lech, wydawcy.

Klikajcie tutaj!
2009-05-19 - Ukazały się

Ostatni album Papcia Chmiela?


21 maja ukaże się limitowany album w twardej oprawie, pt. "Tytus, Romek i A'Tomek jako Warszawscy Powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani". Wedle opisu wydawcy "tym albumem twórca kultowego Tytusa postanowił ukoronować i zakończyć swoją komiksową, 52-letnią pracę twórczą".
2009-05-19 - Recenzje

Czak Norys versus Ojciec dr. #3


"Słynny Czak wyrusza na randkę z mocnym postanowieniem oczarowania partnerki. Grześ (zbieżność imion z autorem tekstu przypadkowa) postanawia dopomóc swym kuzynom dostarczając podejrzaną przesyłkę do równie podejrzanego adresata. W międzyczasie zaś do akcji wkracza niezawodny Ojciec Dr.(...)"

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!
2009-05-18 - Recenzje

Baśnie #4: Marsz drewnianych żołnierzyków


"Czwarta część polskiego wydania komiksu Billa Willinghama jest najgrubsza ze wszystkich dotychczasowych, najbardziej soczysta i chyba najlepsza. Pierwsza, aczkolwiek nie ostatnia, poważniejsza konfrontacja Baśniogrodu z siłami Adwersarza zasługiwała na rzetelne potraktowanie i tak też się stało."

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!
2009-05-16 - Recenzje

Dynia z Majonezem


"Dynia z majonezem od wydawnictwa Hanami to kolejna po „Suppli” propozycja komiksowa skierowana do młodych kobiet. Fakt, że „Dynia” powstała w Japonii, a jej akcja osadzona została w tamtejszych realiach nie przeszkadzają zupełnie w odbiorze fabuły. Każda z nas - kobiet, bez względu na narodowość z pewnością zrozumie rozterki i lęki głównej bohaterki.(...)"

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!
2009-05-14 - Recenzje

Fun Home. Tragikomiks rodzinny


„Fun Home” Alison Bechdel to kolejny komiks autobiograficzny, który wydano w Polsce. I kolejny dowód na to, że niewiele jest rzeczy, o których człowiek może mówić równie prawdziwie i przejmująco, co o własnym życiu.

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!
2009-05-07 - Recenzje

Internowani


"Gdy zobaczyłem ten komiks u kumpla na półce, moją pierwszą reakcją było stwierdzenia "Stary, nie masz już na co kasy wydawać?". Jednak po lekturze "Internowanych" muszę stwierdzić, że w tym szaleństwie jest jakaś metoda."

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję!
2009-05-02 - Recenzje

Niebo nad Brukselą


"Yslaire’a znamy w Polsce z wydanej parę lat temu przez Egmont serii historycznej "Sambre" (nad której kontynuacją autor pracuje aktualnie). Osobiście byłem sceptycznie nastawiony do tej historii, nie przemawiały do mnie ładne i gładkie obrazki, które moim zdaniem utrudniały „wciągnięcie się” w opowieść. Ten zarzut już jednak nijak nie pasuje do „Nieba nad Brukselą”(...)".

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!
2009-05-01 - Recenzje

Spawn


"Spawn to jedna z wielu interesujących komiksowych postaci, chyba co do tego nikt nie ma wątpliwości. Cała fabuła komiksu, mroczna atmosfera i mistrzowskie rysunki spowodowały, że dzieło Todda Mc Farlane’a zapamiętamy na długo. Czy to samo jesteśmy w stanie powiedzieć o filmie?"

Klikaj tutaj, by przeczytać całą recenzję!