ARCHIWUM WIEŚCI

2006-04-29 - Recenzje

Great Teacher Onizuka 10


"Tom 10 rozgrywa się w momencie, gdy prawie cała już klasa jest wpatrzona w Onizukę niczym w bóstwo. No właśnie "prawie". Zostało bowiem kilka dziewczyn, które poprzysięgły na nim zemstę. Dzięki ich machinacjom nasz niczego nieświadomy belfer niechcący (tak, w jego przypadku to możliwe) sprzeniewierza milion dwieście tysięcy jenów przeznaczonych na szkolną wycieczkę. Suma dość wysoka, ale jednak do zebrania, nawet w kilka dni. Tyle że Onizuka, dzięki swym "talentom", sprawia, iż wkrótce trzeba będzie zdobyć ponad 8 milionów jenów w niecały tydzień. W pojedynkę."

Kliknij tutaj aby przeczytać całą recenzję autorstwa Karola Wiśniewskiego.
2006-04-27 - Recenzje

Whiteout: Zamieć


"Dobra to rzecz. Bardzo ciekawa, upstrzona świetnymi dialogami i monologami, interesującymi faktami i szczególikami z życia na Antarktydzie, przemawiająca do nas nostalgicznymi, smutnymi obrazami. I choć mimo wszystko jest w tym albumie trochę ciepła, przyjaźni, współpracy… to jednak głównym uczuciem pozostaje smutek. I pustka. I biel…"

Kliknij tutaj aby przeczytać całą recenzję autorstwa Yaqzy, Azirafala oraz Macieja Kowalskiego.
2006-04-24 - Rozmaitości

Atropos - przeprosiny


Wydawnictwo "Atropos" pragnie serdecznie przeprosić Pana Karola Konwerskiego za wykorzystanie bez wiedzy i zgody autora fragmentu wywiadu z twórcą komiksu Deszcz - Ville Rantą. Pragniemy również serdecznie przeprosić za nie oznaczenie w/w tekstu imieniem i nazwiskiem Pana Karola Konwerskiego.

[Artur Wabik - Atropos]
2006-04-21 - Recenzje

Kaerelki i inne takie


"Tytułowe Kaerelki to - jak pisze autor we wstępie - "małe rysowane ludziki". Ich cechą charakterystyczną są "duże, maślane oczy, duża głowa, małe brzucho". Typowy Kaerelek "przeklina, ale z klasą (jak Tarantino), lubi filmy z paniami i panami w lateksie". Już ten wstęp może świadczyć o zwariowanym poczuciu humoru KRL-a, a w samych komiksach jest z tym jeszcze lepiej.(...)"

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-04-19 - Zapowiedzi

"Persepolis" - zobacz plansze


Wydawnictwo Post przedstawiło sześć przykładowych plansz z albumu Persepolis: Historia dzieciństwa autorstwa Marjane Satrapi - do obejrzenia po kliknięciu tutaj. Komiks do sprzedaży trafi pod koniec tego tygodnia.
2006-04-19 - Rozmaitości

Spotkanie z Wojciechem Szydą


25 kwietnia (wtorek) o 17.00 gościem poznańskiego Empiku będzie Wojciech Szyda, którego debiutancka powieść Hotel „Wieczność” ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa SuperNOWA. Wojciech Szyda ma w swoim dorobku liczne opowiadania, publikowane m. in. w Nowej Fantastyce, reprezentujące najrozmaitsze odmiany tego gatunku - od klasycznej SF poprzez inner space aż do horroru, zawsze jednak stanowiące nośnik poważnych idei filozoficznych, kosmologicznych oraz religijnych. Autor opowie o swoich fascynacjach literackich oraz najbliższych planach wydawniczych. Rozmowę poprowadzi Marcin Bronhard. Na uczestników spotkania czekają atrakcyjne nagrody.

25.04. godz. 17.00, Poznań, Empik, ul. Ratajczaka 44
2006-04-17 - Recenzje

Strzały pod Arsenałem


"(...)Styl realistyczny, jaki był zamierzony w "Strzałach pod Arsenałem" jest niezwykle trudny i nawet wielu doświadczonych rysowników nie czuje się w nim dobrze, a spora grupa nawet nie próbuje się z nim mierzyć świadoma swoich ograniczeń. Miał zatem Kajetan Wykurz zadanie bardzo trudne, któremu niestety nie podołał.(...)".

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-04-15 - Wywiady

Pięć lat kultury gniewu


"(...)Czym kierujecie się przy doborze tytułów?
k.g.: Naszym gustem. Chcemy wydawać komiksy, które podobają się nam samym. Może to błąd, ale naiwnie zakładamy, że skoro coś podoba się nam, to spodoba się również innym.(...)"

Klikaj tutaj by przeczytać cały wywiad.
2006-04-15 - Recenzje

Indiańskie lato


    Wydaje się, że z połączenia pracy tak wybitnych twórców, jak Hugo Pratt (znany w Polsce z przygód Corto Maltese: Ballada o Słonym Morzu i Corto Maltese na Syberii) i Milo Manara (między innymi Klik i Borgia) wyjdzie dzieło znakomite. I może by tak było, ale w tym przypadku zdecydowanie zawiódł scenariusz. Czy zatem miało sens drukowanie tegoż komiksu w serii "Mistrzowie komiksu"?

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-04-14 - Zapowiedzi

"The Authority" w 2007?


Przemysław Wróbel na forum Mandragory poinformował, iż seria The Authority "jak najbardziej" znajduje się w obrębie zainteresowań wydawnictwa - jednak pewne jest, iż nie pojawi się już w 2006 roku.
Klikaj tutaj by przeczytać więcej o serii.
2006-04-14 - Rozmaitości

Sympozjum komiksologiczne - aktualizacja


Jak poinformował nas Krzysztof Skrzypczyk, zmienił się termin nadsyłania prac na tegoroczną edycję sympozjum komiksologicznego - upływa on ostatecznie 31 maja. Bliższe informcje o sympozjum - po kliknięciu tutaj.
2006-04-14 - Recenzje

Zeszyty Komiksowe #4


"(...)W „Komiksie przed wojną” nie ma żadnych sensacyjnych odkryć, odnalezienia zaginionych komiksów czy też rewizji stanu faktycznego - ale nie jest to zarzut. Po prostu dotychczasowe badania pana Adama Ruska okazały się wystarczająco wnikliwe. Zamiast więc „wyważać drzwi otwarte na oścież”, jak to ujął we wstępie Michał Błażejczyk, postanowiono przybliżyć komiks przedwojenny poprzez skupienie się na kilku wybranych komiksach z tamtego okresu.(...)".

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Karola Wiśniewskiego.
2006-04-11 - Recenzje

Tag i Bink kopnęli w kalendarz #1 i 2


"(...)Tag i Bink to tchórze, których podstawowym motywem działania jest chronienie swoich tyłków. Cokolwiek robią, czynią to z myślą o sobie, a nie o zwycięstwie Rebelii czy klęsce Imperium. Nie muszę dodawać, że jak na bohaterów typowej burleski przystało ich zamierzenia są odwrotnie proporcjonalne do zamiarów. Każda potencjalna próba wybrnięcia z kłopotów wpędza ich w jeszcze większe tarapaty.(...)"

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-04-09 - Recenzje

Vagabond #2


Jak może zachować się człowiek przez wszystkich nazywany ‘demonem’, ‘diabłem’? Otoczony zewsząd przez wrogie twarze, na których widnieje tylko gniew, żal, pogarda i strach? Który znikąd nie oczekuje pomocy, a jedynym czego pragnie dowieść jest jego własna wartość – wartość jako niezwyciężonego, najsilniejszego wojownika? Gdy jedynymi słowami, jakie słyszy jest ‘Zdychaj!, ‘Umieraj!’, ‘Nienawidzę cię!’, ‘Jesteś demonem!’, jaka może być jego reakcja?(...)".

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Azirafala.
2006-04-08 - Wywiady

Wywiad z Wojciechem Birkiem


"(...)Najbardziej pamiętam wpadkę z „głownią” w Metabaronach. W którymś epizodzie jest scena, gdzie jeden z bohaterów używa jako źródła energii swego miecza, który spala się aż po... rękojeść. No i nie wiem, co mnie podkusiło, by napisać zamiast „rękojeść” „głownia. A przecież „głownia” to właśnie to, co się spaliło, czyli brzeszczot, ostrze miecza. Dostałem za to po łapkach od Roberta Adlera, który jest bardzo na takie sprawy wyczulony. I słusznie.(...)".

Klikajcie tutaj by przeczytać cały wywiad.
2006-04-08 - Recenzje

Borgia #1: Krew dla papieża


"(...)Komiks przedstawia dzieje rodziny Rodrigo Borgii - człowieka znanego w historii jako papież Aleksander VI. Znawcy dziejów Watykanu oceniają go jako jednego z najgorszych papieży, który bardziej niż wypełnianiem woli Boga, zajmował się knowaniami, sojuszami, politycznymi spiskami, a dzięki swym zaufanym ludziom, korupcji i nepotyzmowi - budował struktury przypominające funkcjonowaniem współczesną mafię.(...)".

Klikajcie tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-04-07 - Recenzje

WE3


"(...)Trzy zwierzęta domowe - pies, kot i królik, wyposażone w biotyczne zbroje i przekaźniki mózgowe zwiększające ich inteligencję (pozwalające im nawet mówić szczątkową angielszczyzną) tworzą oddział rządowych komandosów-zabójców - pozbawionych całkowicie skrupułów, lecz nadal bezwzględnie oddanych człowiekowi. Sytuacja zmienia się, gdy człowiek postanawia zakończyć eksperyment i zgładzić zwierzęta.(...)".

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Olafa Pierzaka.