ARCHIWUM WIEŚCI

2006-03-31 - Recenzje

Czak Norys versus Ojciec Dr.


”Z tym komiksem jest tak jak z nowym polskim filmem "Francuski numer" reklamowanym jako "komedia roku". Wyszła z tego komedia, w której nie śmieszy nic, a na ekranie przewija się seria nudnych scen z kiepskimi dialogami.(...)”.

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-03-30 - Recenzje

Opowieści Tramwajowe


"(...)Na Opowieści Tramwajowe składa się 31 krótkich komiksów. Wśród ich twórców znalazło się wiele znanych i uznanych w komiksowym polskim światku nazwisk : Jerzy Szyłak, Marek Lachowicz, KRL, Marek Turek czy Hubert Ronek. Wiele jednak nazwisk nawet fanom komiksu nie obiło się nigdy o uszy, można więc zakładać, że przynajmniej dla kilku z nich mógł to być komiksowy debiut w drukowanym komiksie.(...)".

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-03-29 - Rozmaitości

Powrót na Karaiby


"I tak oto stara, dobra 'Magdalena' stała się wilkiem.
Płynąca prawym halsem fregata cięła zalaną słońcem taflę Morza Karaibskiego. Stały, mocny wiatr z prawej ćwiartki rufowej wydymał spłowiałe płótno żagli, a wysłużone reje i maszty poskrzypywały cierpliwie, z zadumą. Przez otwarte okna rufowe dobiegały wesołe pokrzykiwania marynarzy i siarczyste przekleństwa O'Neila, co pół godziny przerywane uderzeniami dzwonu pokładowego. Vince Fowler, który prowadził okręt pod moją nieobecność, rozprawiał z kimś głośno i co rusz wybuchał gromkim śmiechem."


Skąd ten radosny gwar na pokładzie fregaty, która stała się wilkiem?
Tego można się dowiedzieć z fragmentu "La Tumba de los Piratas" - drugiego tomu "Karaibskiej krucjaty" Marcina Mortki. Miłej lektury.
2006-03-28 - Rozmaitości

Dokąd zmierza polski komiksowy rynek?


     "Do tego, że nie jesteśmy takim rynkiem komiksowym jak francuski czy amerykański, nie trzeba nikogo przekonywać. W Polsce nie ukazuje się tak dużo tytułów, nakłady są wręcz symboliczne, nie przeznacza się takich środków na reklamę i promocję, nie działa aż tylu wydawców. To oczywistości, których nie trzeba powtarzać. Polski rynek zaczyna jednak pod jednym względem przypominać te zachodnie.(...)".

Klikaj tutaj by przeczytać cały felieton autorstwa Macieja Kowalskiego.
2006-03-24 - Rozmaitości

Zbir: Ciągle pod Górkę, część II


        "Jeśli nie miałeś do czynienia z poprzednią częścią „Zbira” – nie załamuj rąk. To nie ma znaczenia. Zarówno pierwsza jak i druga część „Ciągle pod górkę” to zbiór nowelek, które uzupełniają właściwą serię*. Co prawda istnieje w „Zbirze” pewien główny wątek, ale nie jest to rzecz wokół której kręci się cały świat. Autor komiksu, Eric Powell, podchodzi do sprawy na luzie. Sam komiks nie traci na tym, a nawet zyskuje.(...)"

Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Karola "Wiśni" Wiśniewskiego.
2006-03-24 - Rozmaitości

Nadzwyczajna teoria spisku


        "Jak być może wiecie, jest na tej Ziemi grupa osób, której głównym zajęciem jest przekazanie ludzkości prawdy o zdobyciu Księżyca. A prawdą według nich jest to, że rząd amerykański całą operację sfingował, a lądowanie nakręcił w studiu filmowym (dla uściślenia dodam, że na Ziemi). Grupa ta cały czas dostarcza dowodów i ekspertyz na poparcie swych teorii, czasem lepsze, czasem gorsze.(...)"

Klikaj tutaj by przeczytać cały felieton autorstwa Daniela "Riko" Stefańczuka.
2006-03-22 - Rozmaitości

Czak Norys atakuje


        Zapraszamy do obejrzenia przykładowych kadrów (tutaj) i okładki (rozwinięcie newsa) z komiksu Czak Norys versus Ojciec dr..
Jego autor ukrywa się pod pseudonimem Dżony Mielony. Komiks wydany ma zstać przez oficynę Tęcza Pokój.
24 strony w szarościach, okładka kolor.
2006-03-21 - Rozmaitości

Newsletter


        Przypominamy, iż obecnie Aleja Komiksu dysponuje w pełni zautomatyzowanym newsletterem, wysyłanym codziennie o godz. 2:00.
Jeśli chcesz z samego rana dostawać informacje o wszystkich nowościach na stronie z poprzedniego dnia - zamów tę usługę!
2006-03-21 - Rozmaitości

Komiks(Po)land


         "(...)Aby powstał komiks w czyjeś głowie musi narodzić się pomysł. Czasem pojawia się na spacerze w parku, częściej podczas jazdy autobusem. Niekiedy tworzy się pod wpływem jakiegoś zdarzenia, przedmiotu np. innego komiksu. Wtedy nazywa się to inspiracja. Na pomysły czasem czeka się całe życie, a czasem pojawiają się jak grzyby po deszczu. Analogiczna do grzybów jest ich przyszłość – czasem zostają zamarynowane, czasem zmarnowane.(...)".

Klikajcie tutaj by przeczytać cały felieton autorstwa Dawida Nowaka.
2006-03-21 - Rozmaitości

''Felieton ze świata komiksu'' - rozwiązanie konkursu


Nadszedł czas na rozwiązanie konkursu na felieton podejmujący tematykę komiksu/okołokomiksową.

Pakiety albumów Pixy/Deszcz powędrują do:

 • Dawida Nowaka za Komiks(Po)land
 • Macieja Kowalskiego za Dokąd zmierza polski komiksowy rynek? (wymieniony we wcześniejszej wersji newsa Daniel "Riko" Stefańczuk zrezygnował z nagrody na rzecz powyższego twórcy).

  Prace będą sukcesywnie prezentowane na łamach Alei.
  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
 • 2006-03-20 - Rozmaitości

  Zbir #1: Ciągle pod górkę #1


          "Oto historia komiksu „Zbir” oparta na faktach (wersja ala „Love Story”). Występują On i Ona. On (w roli głównej Eric Powell) to młody, aczkolwiek średnio przystojny, za to bardzo utalentowany rysownik komiksów, który nie odniósł jak dotąd upragnionego sukcesu. Natomiast Ona (Robin Powell) koloruje jego ilustracje. Za jej namową Eric zapożycza się i tworzy wydawnictwo, by móc samodzielnie wydawać „Zbira”"

  Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Karola "Wiśni" Wiśniewskiego.
  2006-03-19 - Rozmaitości

  Mangamania 2006


          W dniach 7-9 kwietnia, na terenie harcerskiego ośrodka w Rogalinku k/Poznania, odbędzie się po raz drugi Mangamania - szczegóły po kliknięciu tutaj.
  2006-03-18 - Rozmaitości

  Kup komiksy na Alei!


  Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klientów narzekajacych na słabą dystrybucję komiksów chcielibyśmy przeprowadzić mały eksperyment - już dziś zapraszamy do kupienia za pośrednictwem naszej strony kilku wysokiej klasy komiksów z oferty wydawnictwa Taurus Media.
  Jeśli zainteresowanie i sprzedaż będą zadowalające przymierzać się będziemy do poszerzenia oferty i uatrakcyjnienia formuły sprzedaży - zapraszamy!

 • Zbir - The Goon tom 1: Ciągle pod górkę #1
 • Zbir - The Goon tom 2: Ciągle pod górkę #2
 • 300
 • 2006-03-16 - Rozmaitości

  ''W dymku'' o WSK


          Sobotnia audycja W dymku upłynie pod znakiem Warszawskich Spotkań Komiksowych. O tegorocznym programie oraz poprzednich edycjach Spotkań opowie współorganizator - Marcin Herman. Pod znakiem WSK będzie też dział recenzji, w którym omówione zostaną przedpremierowo Central Fabrik oraz Kaerelki i inne takie. Tradycyjnie dwie godziny audycji wypełnią też niusy i dobra muzyka.
  Sobota, godzina 15:00, www.radioaktywne.pl.

  [Przemysław Pawełek - Radio Aktywne]
  2006-03-14 - Rozmaitości

  ''Spotkanie'' na Retrostacji


          "Zesłaniec, socjalista, więzień Cytadeli, współtwórca pierwszej bojowej machiny kroczącej... O kim mowa? Dowiecie się czytając "Pierwszą Brygadę". Początek regularnej serii już na łamach Piechura!"

  [Krzysztof Janicz - Retrostacja]
  2006-03-09 - Rozmaitości

  Żywe Trupy #2


          "(...)Wspomniana przez mnie powieść E. M. Remarkque'a ma na pewno jedną cechę wspólną z komiksem Kirkmana- w obu dziełach śmierć jest wręcz namacalna. Może tylko z tą różnicą, że umieranie u Kirkmana niczego nie kończy, a wręcz odwrotnie.(...)"

  Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Maciasa i Grzegorza "Yaqzy" Ciecieląga.
  2006-03-09 - Rozmaitości

  W dymku z Irkiem Koniorem


          Audycja komiksowa W Dymku zmienia na stałe godzinę nadawania. Już od najbliższej soboty będzie można ją usłyszeć od godziny 15-tej. W tym tygodniu autorzy zapraszają na rozmowę z Irkiem Koniorem, który będzie w gościem na WSK przy okazji wydania przez Taurus Media jego komiksu pt.: Opowieści Rybaka. Albumem tym autor zadebiutował na rynku francuskim.

  [Mateusz Krysiński - Radio Aktywne]
  2006-03-06 - Rozmaitości

  Telefon do Centrum Komiksu


          Podając numer telefonu do Centrum Komiksu organizatorzy WSK zmienili jedną cyfrę. Prawidłowy numer to: 22 848 89 61.

  Jutro podane zostaną pierwsze informacje na temat programu.

  [Marcin Herman]
  2006-03-06 - Rozmaitości

  Wieści z obozu Giganta


          W tym roku ukaże się łącznie trzynaście tomów serii Gigant poleca. Pojawiać się będą co 4 tygodnie. W rozwinięciu newsa - okładki trzech najbliższych numerów. Planowane są także wydania specjalne - tematyczne: "Piłka nożna" (czerwiec), "Piraci" (wakacje), "Horrory" (Halloween).
  Ponadto w kwietniu ukaże się pierwszy numer miesięcznika Power Rangers - w każdym odcinku zamieszczone będzie 16 stron komiksu.
  2006-03-05 - Rozmaitości

  Do poczytania: Dekameron


          Dzięki uprzejmości Aleksandry Czubek Spanowicz możemy zaprezentować dziś komiks Dekameron narysowany przez nią do scenariusza Tomasza Marciniaka.
  Humor, odrobina erotyki i niezwykły styl graficzny Aleksandry - a wszystko po kliknięciu tutaj.
  2006-03-04 - Rozmaitości

  Forum ''Magazynu Fantastycznego''


          Odwiedzić już można forum internetowe Magazynu Fantastycznego. Ulokowane zostało ono na serwerze nast.pl, na którym znajduje się także Aleja Komiksu.
  Nad forum pieczę sprawuje sam wydawca magazynu, Robert Zaręba.
  Klikajcie tutaj.
  2006-03-03 - Rozmaitości

  Heat #4


          "Lektura czwartej części „Heat’u” zmusza do refleksji nad istotą tej mangi. Pierwszy tom sugerował mocny kryminał pełen brutalnej akcji. Faktycznie rozgrywka toczy się o władzę i pieniądze, lecz metodą ich zdobywania nie jest brutalna siła. „Heat” to nie komiks gdzie trup ściele się gęsto, a krew leje się z kartek. Opowieść jest bardziej subtelna, zwłaszcza teraz, gdy niedawny kryminał zaczął zyskiwać cechy melodramatu.(...)."

  Klikajcie tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Karola "Wiśni" Wiśniewskiego.
  2006-03-02 - Rozmaitości

  Holcman w dymku


          "Jak w każdą sobotę tak i 4 marca w Radiu Aktywnym odbędzie się audycja komiksowa „W Dymku”. Pierwsza część nadawania zostanie zwyczajowo wypełniona nowościami i recenzjami. W drugiej godzinie w audycji gościć będzie Szymon Holcman z wydawnictwa kultura gniewu, z którym prowadzący porozmawiają o styczniowym festiwalu komiksowym w Angoulme, i o tym, jak polskie imprezy wypadają na jego tle. Wszystko to przyprawione solidną dawką dobrej muzyki. Start o godzinie 14:00."

  [Mateusz KrysińskiRadio Aktywne]
  2006-03-01 - Rozmaitości

  Kot rabina #2


          "(...)Tytułowy kot rabina, to, jakby ktoś nie wiedział, zwierz absolutnie niezwykły, totalnie wyjątkowy i zdumiewająco spektakularny.
  Mówi ludzkim głosem.
  A każdy wie chyba, że zwierz taki czy inny (pies, kot, chomik, świnka morska, welonka), pupil naszych codziennych czynności stać się może najbardziej zgryźliwym obserwatorem - paszoł won, nie chcę cię tu, nie kręć się - ale ile można się od niego nauczyć!(...)"

  Klikaj tutaj by przeczytać całą recenzję autorstwa Grzegorza "Yaqzy" Ciecieląga.
  2006-03-01 - Konkurs

  Figurki z Miasta Grzechu


  Marzysz o tym, by na Twojej półce/biurku zagościł jeden z bohaterów serii Sin city Franka Millera? Nic prostszego! Weź udział w przygotowanym wspólnie przez Aleję Komiksu i Toy Activ konkursie - odpowiedź na trzy poste pytania i wygrywaj!