baner

NEWS

- Rozmaitości

Czytaj wygodniej z Tidy Read i Readable


Wolisz większe litery? A może mniejsze? Pisane inną czcionką? Z tłem w innych kolorze? Proszę bardzo - teraz wystarczy tylko kliknąć, by dostosować wygląd tekstu na stronach Alei Komiksu do własnych potrzeb. Dzięki skryptom Tidy Read i Readable wszystkie artykuły będą wyglądać tak, jak chcesz!
Dzięki Tidy Read oraz Readable każdy z nas może sformatować tekst w zależności od własnych potrzeb. Odpowiednie przyciski i linki są od dzisiaj dostępne na górze każdego artykułu na Alei Komiksu.

Co potrafią Tidy Read i Readable?

  • Zmienić rozmiar, rodzaj i kolor czcionki

  • Wybrać kolor tła

  • Dostosować szerokość tekstu

  • Wycinać reklamy

  • Ułatwić drukowanie tekstu

  • Pomóc w lekturze osobom z wadami wzroku


Czym dokładnie są Tidy Read i Readable?

Są to skrypty (znane też pod nazwami "skryptozakładka" lub "bookmarklet") umożliwiające znaczącą poprawę komfortu czytania oraz możliwość zmiany wyglądu czytanego tekstu. Stworzone stosunkowo niedawno zyskują coraz większą popularność na zagranicznych witrynach, acz jak dotąd są prawie nieznane w Polsce. Napisane w języku JavaScript, w niebywale prosty sposób, ułatwią nam lekturę dłuższych tekstów zamieszczonych na stronach www. Bez utraty linków, ilustracji czy filmików z YouTube. Bezpiecznie i za darmo.

Działają w podobny sposób i na podobnych zasadach, dlatego można używać obydwu lub tylko jednego z nich. Wybór jest dowolny.

A którą z nich wybrać?

Z własnego doświadczenia preferuję Readable, który jest nieco szybszy i lepiej (minimalnie, ale jednak lepiej) przerabia strony na wygodniejsze w lekturze. Jednakże użycie Tidy Read na Alei Komiksu to kwestia jednego kliknięcia, a Readable trzeba "zainstalować" (w prosty sposób, ale jednak). W dodatku w Tidy Read można zmienić wygląd tekstu w trakcie jego czytania, gdy w przypadku Readable należy ustawić to w osobnym setupie.

W dużym i obiektywnym skrócie: Tidy Read - łatwiej, Readable - lepiej. Moja rada: wypróbuj, czyli kliknij, przycisk Tidy Read w kilku różnych artykułach, bądź recenzjach na Alei. Jeśli ci się podoba tak przetworzona strona www, to Readable daje w zasadzie to samo, ale działa nieco lepiej. Jeśli nie - korzystaj z Alei Komiksu w tradycyjny sposób.

Nie chcesz używać tego w ciemno? Zobacz jak działa Readable na filmiku na YouTube.

Jak używać Tidy Read?

Kliknij w przycisk Tidy Read znajdujący się na górze artykułu. Poczekaj klika sekund. Et voila, gotowe. Na górze przerobionej na tekst strony, można zmieniać ustawienia czcionki, tła itp.

Aby używać go także na stronach, które nie mają zamontowanego przycisku na stałe (nie tylko na Alei Komiksu, of coz), należy go zainstalować korzystając z tej strony: www.tidyread.com. Wystarczy wejść na stronę i przeciągnąć przycisk "Tidy Read" na swój pasek zakładek lub pasek osobisty.

Można też pobrać nakładkę stworzoną specjalnie dla potrzeb FireFoxa z tej lokacji

Uwaga: Nazwa paska może się różnić w zależności od przeglądarki. Jeśli nie widzisz go w swojej przeglądarce, możesz go uaktywnić w "Widok -> Paski narzędzi". Koniec uwagi.

Wymagania sprzętowe: włączone używanie JavaScript w przeglądarce. Może nie działać prawidłowo w przeglądarkach starszego typu. Wystarczy jednak raz kliknąć, by się przekonać.

Jak używać Readable?

My móc korzystać z Readable trzeba "zainstalować" go na pasku zakładek w swojej przeglądarce. Można to zrobić w dosłownie minutę, a nawet kilkanaście sekund. Wystarczą 3 proste czynności:

1. Ustaw swoje preferencje (rodzaj i wielkość czcionki, tło itd.) na stronie setupu. Zawsze będziesz mógł je zmienić ponownie na tej samej stronie.

2. Przeciągnij (czyli kliknij i przytrzymaj) przycisk "Readable" na pasek zakładek w twojej przeglądarce.

3. Na pasku zakładek widnieje już napis "readable"? Czyli instalacja zakończona. Aby użyć Readable wystarczy wejść na dowolną stronę, i po jej załadowaniu kliknąć w przycisk "readable" oraz poczekać 2-3 sekundy. I to tyle.

Readable "automagicznie" wyświetla treść artykułu. Przetestowaliśmy ten wynalazek pod kątem Alei i okazało się, że robi to poprawnie w przypadku 95% naszych artykułów. W przypadku pozostałych pięciu procent, można zaznaczyć tekst lub jego fragment (samą myszką, lub przytrzymując klawisz ctrl) i wtedy kliknąć na przycisk "readable" znajdujący się na pasku zakładek.

Z Readable można błyskawicznie wyjść - wystarczy kliknąć raz poza obszarem tekstu. Jesli chce się powrócić do lektury z Readable nie odświeżając przy tym strony, należy kliknąć w lewy górny róg strony www, gdzie widnieje napis "Readable App". Z niego można też przejść do setupu i tutoriala.

Wymagania sprzętowe: włączone używanie JavaScript w przeglądarce. Może nie działać prawidłowo w przeglądarkach starszego typu.

Oczekujemy na wasze opinie i komentarze. Służymy też pomocą w razie problemów z instalacją lub używaniem tych apletów.

Zrzuty ekranu (pomniejszone o 40%)

Tak wygląda ten artykuł na "czystym" FireFoxie:
aleja_original

Tak przy użyciu Tidy Read przy ustawieniach domyślnych
tidy_read3

Tak przy użyciu Readable przy ustawieniach domyślnych
readable1


[Karol Wiśniewski]

Tagi

Zmiany techniczne


Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Cello -

zbędny bajer.