baner

NEWS

- Rozmaitości

Goście 2. TSK - szczegóły


Organizatorzy Drugich Trójmiejskich Spotkań Komiksowych przedstawili bliższe informacje o zagranicznych gościach imprezy - w rozwinięciu newsa.

Tomasz Prokupek - pochodzi ze stolicy Moraw Brna. Główny redaktor i scenarzysta magazynu Aargh!. Znawca komiksu specjalizujący się w twórczości komiksiarzy z krajów postkomunistycznych.
Wielki fan twórczości Karola Saudka. Obecnie podróżuje po świecie poszukując materiałów do książki o swoim ulubionym autorze.
www.analphabetbooks.com

Elina i Joonas Sildre - małżeństwo dwójki komiksiarzy z Estoni. Joonas jest animatorem życia komiksowego i propagatorem tak mało popularnej choć mającej dużą tradycję w swoim kraju sztuki.
Platformą dla tej promocji jest strona www.hot.ee/koomiks
Miał on też okazję być gościem festiwalu komiksowego w Helsinkach.
Joonas i Elina są oboje także rysownikami młodego pokolenia. O ich twórczości wzmiankował artykuł w słoweńskim Stripburgerze.

Gergely Nagy - dziennikarz z Budapesztu. Na tematy kultury i społczeństwa pisze dla czołowych miesięczników i tygodników węgierskich. Animator i znawca węgierskiej sceny komiksowej. Wie co i dokładnie gdzie piszczy w komiksie w swoim kraju.

Branko Jelinek - chyba najbardziej utalentowany twórca ze Słowacji. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Jego autorska seria "Oskar Ed" znana do tej pory tylko w jego ojczyźnie i w Czechach może wkrótce zawojuje resztę Europy, bo na pewno ją na to stać.
Oprócz rysunku i pisania scenariuszy zajmuje się także malarstwem i te upodobania odzwierciedlają się w jego komiksowych fascynacjach, gdzie na szczycie mistrzowskiej hierarchii stoją Dave McKean i Katushiro Otomo.
www.komiks.cz/clanek.php?id=511

Jakob Klemencic - jest przedstawicielem słoweńskiego środowiska komiksowego, które jawi jako jedno z najciekawszych fenomenów komiksowych w krajach postkomunistycznych. Jakob jest stałym współpracownikiem redakcji wydającej międzynarodową antologię "Stripburek" znaną w całej Europie i prezentującej także osiągnięcia artystyczne polskich twórców takich jak: Aleksandra Czubek, Mateusz Skutnik, Jacek Frąś, Tomasz Tomaszewski czy Marek Turek. Regularnie wydawany jest przez tą samą redakcję magazyn "Stripburger" i jego różne mutacje i numery tematyczne. Na jego łamach publikowały takie znakomitości artystycznego komiksu żeby wymienić tylko parę nazwisk: Peter Kuper, James Kochalka, Aleksandar Zograf, Max Andersson (wkrótce jego album Pixy będzie miał wersję polską dzięki wydaniu Kultury Gniewu).

Alexej Olin - twórca pierwszej regularnej serii komiksowej na Ukrainie, główny redaktor ukraińskiego magazynu K9 oraz Dark Warrior. Rysownik i scenarzysta który podjął ambitne zadanie stworzenia rynku na komiksy u naszego wschodniego sąsiada. Jak na razie idzie mu to z niemałym powodzeniem, bo na rynek wchodzą ciągle nowe znakomite serie, a magazyn K9 ma 16.000 nakładu. W jego działaniach wspomagają go niezwykle utalentowani rysownicy pośród których jest Slavek Paschuk, Grim Jim, Ewgieni Pronin, Alexie Lipatov bracia Chebikin.

Beat Gipp - Szwajcar zamieszkujący Berlin. Gościł także już wcześniej w Gdańsku. Zafascynowany postindustrialnym klimatem Stoczni Gdańskiej, także i tam tworzył swe eksperymentalne komiksy. Ich cechą charakterystyczną jest to że mają duży format i są drukowane ręcznie dzięki ulubionej technice Beat'a czyli sitodrukowi. Na potrzeby TSK zapowiada swoisty performance komiksowy.

[Marek Kraska]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-