baner

NEWS

- Zapowiedzi

Kultura Gniewu w grudniu


KG_grudzien_08 Jeszcze w grudniu Kultura Gniewu wyda "Trzy paradoksy" Paula Hornschemeiera, pierwszą część nowej serii Michała Śledzińskiego "Wartości rodzinne: Nie wszyscy są zadowoleni" oraz "Kompot", czyli komiksowy projekt o stereotypach i uprzedzeniach polskich i izraelskich twórców. Zapraszamy do zapoznania się z opisami wydawcy i galeriami przykładowych plansz tych trzech komiksów.
"Kompot" - przykładowe plansze
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 240
„Kompot” to projekt, który jest efektem współpracy Polskich i Izraelskich artystów komiksowych w ramach Sezonu Polskiego w Izraelu, organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Jesienią 2007 roku w Warszawie i w Tel Awiwie odbyły się warsztaty, których celem było stworzenie historii komiksowych inspirowanych rzeczywistością Polski i Izraela. Po roku intensywnych prac i artystycznych sporów udało się wydać album w dwóch wersjach: polsko-hebrajskiej i angielskiej. Pracy nad albumem towarzyszyła wystawa w Muzeum Komiksu w Holon w Izraelu, która prezentowała szkice, scenariusze, scenopisy obrazkowe artystów biorących udział w projekcie. Wernisaż wystawy odbył się w czerwcu 2008 roku.

Kiedy niemal dwa lata temu zaczęliśmy rozmowy z naszymi izraelskimi przyjaciółmi na temat polsko-izraelskiego albumu komiksowego oraz warsztatów, jednego byliśmy pewni – chcieliśmy wyjść poza stereotypy. Polityka panującego w powojennej Polsce reżimu komunistycznego nie pozwoliła na swobodny polsko-izraelski dialog. Starano się również wymazać ogromne znaczenie, jakie wspólna kilkusetletnia polsko-żydowska historia ma dla polskiej kultury i tożsamości. Blokada informacji spowodowała, że dla wielu Izraelczyków Polska współczesna nie istniała, w ich wyobraźni pozostawała wciąż miejscem zagłady.
Pragnęliśmy spojrzeć na Polaków i na Izraelczyków z nowej, wspólnej perspektywy. Zaczęliśmy więc przewrotnie od analizy wzajemnych stereotypów i właśnie ich przełamywaniu poświęcone były warsztaty, w których wzięli udział twórcy niniejszej książki, w Polsce i w Izraelu. Po drodze rodziły się fascynacje, wybuchały awantury o historię obu krajów, spory o historie osobiste, była męka, ale też ogromna radość wspólnego pisania i rysowania. Album, który powstał, pokazuje jak ważny jest żywy kontakt Polaków i Izraelczyków – kontakt poprzez kulturę, wspólną twórczość i komentowanie świata.
Katarzyna Wielga i Marta Wójcicka – kuratorki projektu

Twórcy biorący udział w projekcie:

Zeev Engelmayer - rysownik, illustrator, wielokrotnie nagradzany w Izraelu i za granicą, publikuje regularnie w dzienniku „Yedioth Ahronoth”, twórca magazynu „Syrup”.

Daniel Goldstein - rysownik, illustrator, publikuje w dzienniku „Maariv”, współtwórca magazynu komiksowego „Blender”.

Rachely Rotner - rysowniczka, ilustratorka, dziennikarka magazynu „Rating”.

Krzysztof Ostrowski - rysownik, illustrator, wokalista zespołu Cool Kids of Death, wielokrotnie nagradzany na festiwalu komiksów w Łodzi.

Michał „Śledziu” Śledziński - rysownik, illustrator, twórca magazynu komiksowego „Produkt”, autor serii komiksowej „Osiedle Swoboda”.

Joanna Karpowicz - rysowniczka, ilustratorka, nagradzana na festiwalu komiksów w Łodzi.

Łukasz Mieszkowski - rysownik, illustrator, twórca serii komiksowej „Ursynowska Specgrupa od Rozwałki”.

Jakub Szczęsny - architekt, rysownik, kurator, członek grupy Centrala, publikował w magazynie „Fluid”.


Wydawcą "Kompotu" jest Instytut Adama Mickiewicza i Kultura Gniewu


"Trzy paradoksy" - przykładowe plansze
Wydawca oryginału: Fantagraphics Books
Scenariusz: Paul Hornschemeier
Rysunki: Paul Hornschemeier
Data wydania: grudzień 2008
Druk: kolor
Oprawa: miękka szyto-klejona ze skrzydełkami
Format: B5
Stron: 84
Cena: 31,90 PLN
Wydawnictwo: Kultura Gniewu

Paul, twórca komiksów, przyjeżdża do swojej rodzinnej miejscowości, małego miasteczka w stanie Ohio, by odwiedzić starzejących się rodziców. W trakcie długiego spaceru z ojcem odwiedza miejsca, które odegrały ważna rolę w jego dzieciństwie. Przypominają mu one wydarzenia z przeszłości – niby zepchnięte gdzieś w podświadomość a jednak wciąż nie dające spokoju. Trzy paradoksy to najnowszy album jednego z najciekawszych młodych twórców amerykańskiego komiksu – Paula Hornschemeiera. W tej nietypowej autobiograficznej opowieści Hornschemeier zastanawia się nad kwestiami z pozoru banalnymi – jak drobne wydarzenia sprzed wielu lat wpływają na naszą teraźniejszość? Czy możemy się zmienić i czy w ogóle w naturze zachodzą jakiekolwiek zmiany? Co w życiu jest ważne?
Jednak sposób, w jaki postawione są te pytania - za pomocą pięciu z pozoru nie powiązanych ze sobą historii narysowanych w zupełnie innych stylach - sprawia, że każdy musi na nowo się nad nimi zastanowić. A wtedy może okazać się, że stare odpowiedzi przestały być aktualne.


"Wartości rodzinne #1 Nie wszyscy są zadowoleni" - przykładowe plansze
Scenariusz: Michał Śledziński
Rysunki: Michał Śledziński
Data wydania: grudzień 2008
Druk: kolor, kreda
Oprawa: miękka
Format: B5
Stron: 32
Cena: 14,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
„Wartości rodzinne” to nowa seria komiksowa autorstwa Michała „Śledzia” Śledzińskiego, twórcy m.in. słynnego „Osiedla swoboda”, czy „Na szybko spisane”, jednego z najgłośniejszych polskich komiksów ostatnich lat.

W pierwszym odcinku „Wartości rodzinnych”, pt. „Nie wszyscy są zadowoleni”, poznajemy rodzinę Królów. To modelowa polska familia 2+2: tata Edgar pracujący w zbrojeniówce, mama Elżbieta przesiadująca w domu z najlepszym przyjacielem, kieliszkiem wina oraz dwójka dzieci w wieku szkolnym - Tobiasz (fan strongmenów) i Tara (emo dziewczyna). Oczywiście mają również psa. Gdy ich poznajemy wiodą sielskie życie w jednorodzinnym domku, nie wiedząc, że wkrótce wszystko się zmieni. A katalizatorem zmian, będzie niespodziewany gość, którego Królowie przygarnęli pod swój dach. Jezus.

Choć w „Wartościach rodzinnych” w centrum wydarzeń znajduje się rodzina, wokół niej pojawiają się liczne postaci drugiego planu. W komiksie Śledzia będą nimi m.in. ekscentryczny generał Grot i jego adiutant pracujący nad tajemniczym i złowieszczym Projektem „Sobieski”, czy Masza – ukraińska pani od sprzątania, która jest nie tylko tym, za kogo się podaje.

Tworząc dziejąca się we współczesnej Polsce komediową serię Śledziu inspirował się kultowymi amerykańskimi serialami – „Głową rodziny” i oczywiście „Simpsonami”. Jednak dzięki swojemu niebanalnemu poczuciu humoru, wyczulonemu zmysłowi obserwacji i niezwykłej wyobraźni udało mu się stworzyć opowieść oryginalną i wyjątkową.[Karol Wiśniewski, ljc za Kulturą Gniewu]

Tagi

Kultura gniewu


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-