baner

NEWS

- Rozmaitości

Warsztaty z parówki


pasek_lochowicz3 Marek Lachowicz, twórca Człowieka Parówki i Gangu Wąsaczy poprowadzi cykl dziesięciu warsztatów komiksowych w Sopocie.
Bezpłatne warsztaty rozpoczną się w październiku i będą odbywać się w każdą środę o 17.30 w Dworku Sierakowski w Sopocie. W celu zapisania się na cykl zajęć należy skontaktować się z Towarzystwem Przyjaciół Sopotu pod numerem telefonu 058 551 07 56 lub mailowo: biuro[małpa]dworek.art.pl.

Poniżej program warsztatów.

Zajęcia 1
Omówienie zagadnienia „Co to jest komiks?”. Pokazanie różnorodności komiksów na przykładzie kilku tytułów od serii humorystycznych przez realistyczne po niezależne. Kto może rysować komiksy? Elementy składowe komiksu – kadr, strona, dymek, didaskalia.
Część warsztatowa: próba narysowania prostego komiksu.

Zajęcia 2
Podstawy rysunku: perspektywa. Krótkie omówienie historii perspektywy, przedstawienie rodzajów perspektywy.
Część warsztatowa: rysunek z użyciem wiedzy o perspektywie.

Zajęcia 3
Podstawy rysunku: rytmy i kadrowanie. Krótkie omówienie tematu rytmów w rysunku z przykładami. Omówienie problematyki kadrowania – sposoby trenowania dobrego kadrowania.
Część warsztatowa: ćwiczenia w kadrowaniu i rytmach

Zajęcia 4
Rysowanie twarzy. Krótkie omówienie anatomii. Przedstawienie sposobów na szybkie rysowanie twarzy.
Część warsztatowa: Rysowanie różnych charakterystycznych grymasów twarzy przy równoczesnej analizie środków, które są potrzebne do uzyskania efektu danego wyrazu twarzy.

Zajęcia 5
Rysowanie postaci ludzkiej. Krótkie omówienie anatomii. Przedstawienie sposobu na rysowanie postaci w różnych pozach i w ruchu.
Część warsztatowa: Ćwiczenia z rysowania postaci ludzkiej w różnych pozach
i ruchu.

Zajęcia 6
Początek pracy nad własnym komiksem. Określenie pomysłu na krótką zamkniętą historię wywodzącą się z codziennych doświadczeń życiowych. Omówienie sposobów na spisanie scenariusza komiksowego – od streszczenia, przez scenopis po storyboardy. Problematyka rozdzielenia historii na kadry. Rozplanowanie historii na 3 strony.
Część warsztatowa: spisanie pomysłu na komiks i przedstawienie go w formie storyboardu.

Zajęcia 7-9
Wspólne rysowanie komiksu – po jednej stronie na zajęcia. Równocześnie
z rysowaniem omówienie użycia zdobytej wiedzy w zakresie kadrowania, perspektywy, rysowania postaci. Omówienie konstrukcji strony i rozplanowania kadrów. Problematyka ułożenia dymków i didaskaliów w kadrach.


Zajęcia 10
Przygotowanie komiksu do druku. Omówienie wymagań wydawców w temacie przygotowania materiałów do druku. Krótkie omówienie oprogramowania graficznego używanego do obróbki i tworzenia grafiki – mapy bitowe i wektory. Zagadnienie przygotowania materiałów do druku – spady, marginesy, ustawienie kolorów.


[ljc za Towarzystwem Przyjaciół Sopotu]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-