reklama baner reklama
baner

NEWS

- Zapowiedzi

"Anna chce skoczyć" - patronat Alei Komiksu


acsnewsZ przyjemnością informujemy, że Aleja Komiksu objęła patronat nad komiksem czeskiej autorki Lucie Lomovej "Anna chce skoczyć". Album ukaże się około 15 września nakładem Zin Zin Press i CENTRALI.

Druk: czarno-biały
Format: 220 x 300 mm
Stron: 80
Cena: 34,90

Główne wątki fabularne opowieści skupiają się na losach rozdzielonych wskutek tragicznych zakrętów historii sióstr. Nie brak w komiksie widoków dawnej i współczesnej Pragi, są też interesujące wątki sensacyjne i obyczajowe. Na kartach opowieści pojawia się sam Vaclav Havel.

"Anna chce skoczyć” to kolejny, po trylogii "Alois Nebel”, komiks w cyklu "Biblioteka Centrali”. Seria prezentuje najciekawsze komiksy współczesnych autorów z krajów Europy środkowej. Lucie Lomová gościła już w Polsce w ramach projektu komiksowego CENTRALA - Central Europe Comics Art, a nie jest wykluczone, że pojawi się ponownie jesienią, by promować swoje dzieło. Jak dotąd komiks "Anna chce skoczyć” ukazał się we Francji i w Czechach.

Praska Wiosna to barwny i tragicznie przerwany proces liberalizacji komunistycznej Czechosłowacji w 1968 roku. Równo 40 lat temu partia komunistyczna pod przewodnictwem Alexandra Dubčeka (1921 – 1992) dokonała bardzo krytycznej oceny swoich powojennych rządów, zgodziła się na zniesienie cenzury i zapowiedziała reformy gospodarcze i polityczne (m. in. wolne wybory, wprowadzenie systemu wielopartyjnego). Przeciwne tym wydarzeniom władze ZSRR zdecydowały o zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Agresji dokonano z 20 na 21 sierpnia 1968 roku, a uczestniczyły w niej obok Armii Czerwonej także siły zbrojne NDR, Bułgarii, Węgier i Polski (ministrem obrony narodowej był wtedy gen. Wojciech Jaruzelski). Zginęło około 200 osób. Efektem inwazji było odwrócenie wszelkich reform, czystki w partii i wojsku, prześladowania, emigracja wielu obywateli Czechosłowacji.


[Karol Wiśniewski]

Tagi

Anna chce skoczyć


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-