baner

NEWS

- Konkurs

Zwycięski sierpień


MPW1944Drugą edycję konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego wygrał Rafał Bąkowicz komiksem „Sierpień”.

Jury konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim „Powstanie ’44 w komiksie” przyznało drugie miejsce Tomaszowi Bereźnickiemu za pracę „Dobry”. Trzecie miejsce przypadło Arturowi Ernestowi Zastawnemu (Ernesto Gonzales) (rysunek) i Grzegorzowi Januszowi (scenariusz) za pracę „Chodzące nieszczęście”. Jury, któremu przewodniczył Henryk Chmielewski, powstaniec i autor serii „Tytus, Romek i A’tomek, przyznało także wyróżnienia dla Anny Steliżuk za pracę „Kołysanka dla Dziuni”. Wyróżnienia Muzeum z nagrodami rzeczowymi otrzymają również: Wiktor Kulig (autor ma 8 lat) za komiks "Akcja „Kanał" i Wojciech Przybyszewski za „Niedokończony Ślub Ewy i Bema".

plakat_44



Na drugą edycję konkursu nadesłano 47 prac z całej Polski, jak również z zagranicy (dwie z Irlandii). Na konkurs odpowiedziały zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się tworzeniem komiksów, jak i amatorzy. Jedna z prac została wykonana przez ośmioletniego chłopca. W tym roku do regulaminu konkursu został wprowadzony nowy element - konieczność wykorzystania w pracy archiwalnego zdjęcia z czasów Powstania Warszawskiego. Tym samym Muzeum zachęcało do poznawania zbiorów ikonograficznych oraz do ożywiania autentycznych powstańczych kadrów. Tak wzorowane kadry znajdują się w każdej pracy, przybliżając rzeczywistość tamtych dni, jednocześnie pokazując konkretny moment historyczny w nowym ujęciu.

thumbPW44


W pokonkursowej antologii komiksów zostanie opublikowanych około 10 prac konkursowych. Wśród nich znajdą się prace nagrodzone oraz te wskazane przez Jury. W antologii znajdą się także: „Niedokończony Ślub Ewy i Bema” - Wojciecha Przybyszewskiego, „Legenda o Powstaniu” - Tomasza Pastuszki, „Magnuszewski - pieśń o Jarosławie Skrzyńskim”- Marka Igora Skrzyńskiego, „Barykada” - Jarosława Skrzyńskiego, Macieja Parowskiego i Tomasza Niewiadomskiego, „Kat” - Pawła Sambora, „Wyzwolenie” - Janusza Ordona i Radosława Smektały, „Wolna 44” - Mariusza Pitury i Antoniego Serkowskiego, „Pamięć Walcząca” - Pawła Piechnika i Tomasza Kontnego.

Organizatorem konkursu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Print Partner. Patronat nad konkursem objęły zaś Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, Gildia.pl.

[ljc za Muzeum Powstania Warszawskiego]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-