baner

NEWS

- Rozmaitości

City Stories 2007


Ruszyła druga edycja międzynarodowego projektu komiksowego „City Stories”. W dniach 18-26 czerwca w Łodzi przebywali brytyjscy twórcy, którzy wspólnie z autorami z Polski stworzą komiksowe opowieści o Łodzi. W tym roku szczególny nacisk położony zostanie na historie o Księżym Młynie – historycznej części Łodzi.
Na komiksowe, tygodniowe warsztaty przyjechali z Londynu do Łodzi Warren Hutchison, Tom Humberstone, Jenika Ioffreda i Humayun Mirza. Stronę polską w projekcie reprezentują Marek Skotarski, Tomasz Tomaszewski, Michał Będkowski i Robert Olesiński. Projekt "City Stories" realizowany jest w ramach przedsięwzięcia ArtStrefa, powołanego do życia przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Łódź Art Center, Łódź Kaliską i Międzynarodowy Festiwal Komiksu. "City Stories" wspierają Łódzki Dom Kultury, British Council i Urząd Miasta Łodzi.

Autorzy polscy i brytyjscy stworzyli duety, w których do połowy sierpnia przygotują krótkie historie komiksowe. Wszystkie znajdą się w dwujęzycznym albumie. Jego premiera odbędzie się podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (5-7.10.2007). Wtedy też Brytyjczycy ponownie przyjadą do Łodzi.

Zdjęcia ze spotkania dostępne są w galerii oraz po kliknięciu tutaj.

Informacje o autorach:

BRYTYJCZYCY

Humayun Mirza
Animator, projektant, rysownik. Ukończył Wydział Grafiki na Uniwersytecie Wolverhampton w 1994 i od tego czasu związany jest z firmami projektowymi i studiami filmowymi w Londynie, gdzie pracował jako projektant okładek płyt, gier komputerowych, a później jako animator. Współpracował m.in. z Asylum Entertainment Ltd (gdzie współtworzył projekty do gier Playstation2 oraz autorski projekt „Kid Ninja”), The Moving Picture Company, gdzie zajmował się compositingiem w wysoko budżetowych produkcjach filmowych, takich jak „Poseidon”. „X-Men 3”, „Kod da Vinci” i „Harry Potter”. Obecnie związany ze studiem Minivegas jako animator 2D.

Jenika Ioffreda
Rysownik, autorka komiksów i niezależny wydawca. Włoszka mieszkająca i tworząca w Wielkiej Brytanii. Ma na swoim koncie udział w licznych wystawach autorów komiksów oraz festiwalach komiksu we Włoszech i Anglii m.in. Expocartoon of Rome, London MCM Expo, Comic Expo, Birmingham International Comics Show, UK Web and Mini Comics Thing.

Współautorka antologii komiksów „Dead by Dawn”, „Modern Monstrosity Presents” i „Manfa Quake”. Obecnie niezależny wydawca własnych projektów: powieści graficznej „Checkmate: Infinite Technology”, komiksu „Cynderella” oraz najnowszej serii „Vampire Free Style”.

Warren Hutchison
Urodzony w 1982 roku w RPA, od czterech lat mieszka w Londynie. Rysownik współpracujący z wieloma agencjami reklamowymi. Do niedawna zajmował się komiksem hobbystycznie, teraz chce się zająć nim na poważnie.

Tom Humberstone
Rocznik 1981, urodził się i mieszka w Londynie. Niezależny wydawca komiksów, od trzech lat działa pod szyldem Vented Spleen. Opublikował trzy autorskie zeszyty komiksowe, które spotkały się z ciepłym przyjęciem krytyki i publiczności. Jeden z komiksów nominowany był do nagrody Eagle Award w kategorii Best Black And White British Comic. www.ventedspleen.com

POLACY

Tomasz Tomaszewski
Rocznik 1968. Absolwent PWSSP w Łodzi (teraz Akademia Sztuk Pięknych). Współzałożyciel „Conturu” i współorganizator pierwszych konwentów komiksu w Lodzi. Zawodowo zajmuje się ilustracja i komiksem oraz projektowaniem graficznym. Współpracował z czasopismami: „Fantastyka”, „Czas Komiksu”, „Świat Komiksu” ,Fenix, polska edycja „Playboya” i inne. Autor ilustracji do książek, m.in. „Literatura Powszechna” Jana Tomkowskiego (Czytelnik 1993) oraz komiksów: „Popman. Pierwsze kroki” (1999), „Burger story” (2000), „Papierowe wizje” (2001), „Super Jasio” do scenariusza Piotra Kabulaka i „K-mix czyli najważniejsze zdania świata” do scenariusza Macieja Wojtyszki . W latach 2000-2004 współtwórca, wydawca i redaktor naczelny czasopisma komiksowego „Arena Komiks”. W roku 2000 nowela „Popman - pierwsze kroki” reprezentowała Polskę w międzynarodowej antologii komiksu „Comix 2000”, wydana przez francuskie wyd. L’Assocacion.

Michał Będkowski
Urodzony w roku 1981 w Warszawie. Aktualnie student 4 roku ASP w Łodzi, wydział - grafika. Komiksem zajmuje się od wielu lat, ma na koncie kilka publikacji: periodyki komiksowe (AQQ, KKK, Arena Komiks) oraz antologie komiksowe („Epizody Powstania Warszawskiego”, „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o piłce”) i wiele wystaw, min. zeszłoroczną wystawę indywidualną w Łódzkim Domu Kultury. Od trzech lat komisarz wystaw na festiwalu komiksu w Łodzi.

Marek Skotarski
Rocznik 1967, rysownik, fotograf, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Związany z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu od początku jego istnienia, współzałożyciel Stowarzyszenia Twórców „Contur”. Współpracuje z wytwórniami muzycznymi, publikował m.in. w „Playboyu”, „Komiks Forum”. Autor statuetki „Komiksusa” wręczanej zdobywcy Grand Prix na MFK. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym i montażem filmów.

Robert Olesiński
Urodzony 27 maja 1971 roku w Łodzi. Z wykształcenia technik-mechanik. Autor scenariuszy komiksowych i gier RPG. Twórca magazynu "Talizman", w którym publikował komiksy m.in. Przemysława Truścińskiego i Krzysztofa Ostrowskiego. Wspólnie z Truścińskim wydał komiks "Misja rozpaczy" autorstwa Tomasza i Jerzego Ozgów. Współzałożyciel grupy Fabryka Komiksów Estremadura, do której należą m.in. Adrian Madej, Paweł Marszałek, Wojciech Prokop i Michał Janusik. W 2006 roku jako współscenarzysta (drugi scenarzysta - Paweł Marszałek) zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu za komiks Demokracja (rys. Adrian Madej).

Tagi

City Stories


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-